چاپ کردن این صفحه

دانشجو معلم سال اول در دانشگاه ( پردیس ) فرهنگیان شهر ری : بسیاری از افراد و حتی معلمان باسابقه به جای آن که به من و جوان ها انگیزه بدهند ما را متاسفانه ناامید می کنند . پاسخ من دانشجو معلم با 18 سال سن به این گونه معلمان آن است که اگر شما این حرفه را نمی شناختید و یا از آینده آن بی خبر بودید چرا خودتان " معلم " شدید ؟! معلم بازنشسته با 31 سال سابقه : امیدوارم بتوانم گامی حتی کوچک در جریان پرورش تفکر نقادانه در آموزش و پرورش بردارم . از گام یکم نمی توان به گام دهم رفت . ما باید بتوانیم جریان تفکر انتقادی را به تدریج و گام به گام در آموزش و پرورش نهادینه کنیم .

شورای سازمان معلمان شهر ری با رویکرد " تفکر انتقادی " رسمیت یافت

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه تشکل ها/

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

امروز پنج شنبه صبح  نشست فرهنگیان شهر ری با موضوع " تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری " در مرکز آموزشی – فرهنگی شهر ری برگزار گردید .

در ابتدای این نشست ، « علی پورسلیمان » مدیر صدای معلم به ارائه دیدگاه های خویش در حوزه جامعه مدنی و نهادهای موثر آن یعنی " رسانه و تشکل " پرداخت .

پورسلیمان ضمن نقل قول از برخی سخنان مصطفی ملکیان و حسن قاضی مرادی خود انتقادی و فرآیند خودارزیابی ر ا لازمه اقتضائات جامعه امروز و به ویژه رسانه و تشکل دانست و تصریح کرد :

" اگر آموزش ما دچار چالش ها و آسیب های متعدد و فراوان است باید به دنبال " متعیرهای مستقل " باشیم و خیلی روی متغیر های وابسته نایستیم .

ما در این جامعه تجربه جنبش مشروطیت را داریم .

جنبشی که به بیش از 1000 سال دوران اقتدار ایلی پایان داد .

ترجیع بند و حرف اصلی و روح مستتر در این جنبش معطوف به " قانون " و روح آن بود .

اما چر ا پس از گذشت بیش از یک سده هنوز در جامعه رفتارهای ایلی و قبیله ای به عنوان هنجار و یا نرم مطرح است و حرف اول را می زند ؟

باید به این موضوع به صورت جدی اندیشید .

چرا هنوز به جامعه مدنی و حتی الفبای آن نرسیده ایم ؟

این جامعه مدنی توسط نهادهای مدنی بنا می شود .

در واقع اورلپ  ( Overlap ) دو حوزه شخصی و حکومتی و سیاسی ، نهادهای مدنی از جمله رسانه ها و تشکل ها هستند . "

در ادامه مدیر صدای معلم در فرآیند پرسش و پاسخ با فرهنگیان شهر ری شرکت کرد و به مدت بیش از 90 دقیقه به گفت و گو با همکاران پرداخت .

 در ادامه طاهره نقی ئی ، محمد داوری و برخی از اعضای شورای مرکزی سازمان معلمان ایران که هم زمان " نشست فصلی استان ها " را در همین مکان برگزار کرده بودند در نشست فرهنگیان حاضر شده و از حرکت مسئولانه معلمان برای تشکل پذیری و تشکل یابی تشکر و قدردانی به عمل آوردند .

دبیر کل سازمان معلمان ایران گفت :

" ما معلم هستیم . من معلم هستم . و ما به توسعه کشور فکر می کنیم . می دانیم خیلی از مسائلی که باید حل شود از مسیر " آموزش " باید سازمان دهی شود .

می ایستیم تا این تلاش عظیم را به سامان برسانیم .

می خواهیم آموزش های کشوری مان را فعال کنیم .

ما معلمان باید سطح آموزش و تعاملات کشوری مان را باید ارتقا دهیم .

اگر فرهنگیان جامعه ای این کار را نکنند و مخصوصا آن هایی که کار مدنی را انجام می دهند نمی توانند از وقتی که می گذارند در جهت " آموزش بهتر " بهره بگیرند .

نقی ئی در ادامه به واقعه ی مهمی در کشور که جریان " انتخابات " اتفاق افتاده اشاره کرد و ضمن انتقاد از رد صلاحیت های صورت گرفته آن را " پایان انتخابات " نامید .

ایشان تصریح کرد این نظر افراطی نیست و حاضریم از آن دفاع کنیم .

دبیر کل سازمان معلمان ایران گفت 160 کرسی از الان تکلیفش مشخص است حتی بدون رای !

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

در 70 کرسی رقابت بین اصول گراهاست و ما احتمالا در 30 کرسی احتمال انتخاب داریم . این رد صلاحیت ها به معنای حذف یک جریان ریشه دار تاریخی ایران بوده و یک " فاجعه " محسوب می شود .

سپس « محمد داوری » به عنوان عضو و سخنگوی شورای مرکزی سازمان معلمان ایران از انگیزه و حرکت معلمان برای تشکیل یک نهاد مدنی تشکر و عنوان کرد :

موسسان پیشگامان هر جریانی هستند . یکی از این تحلیل گران می گفت ما در تاریخ معاصر مدیون یک بخشی از تاریخ هستیم که ایده " تاسیس " خیلی قوی بود .

نهادهای مختلف تاسیس شدند و شرکت های اقتصادی و جریانات اجتماعی مختلف تاسیس و این آغاز " مدنیت " بود .

بذرهای مدنیت کاشته شد . شما امروز با هر انگیزه و دلیلی امروز به این جا آمدید و زمانی که این جا را ترک می کنید خیلی متفاوت تر باشید از آن کسی که صبح این جا آمده و گفته چون فلانی از ما خواسته ، چون رابطه دوستی داریم برویم یعنی ما  احتمالا با  انگیزه خیلی کمی آمدیم .

شاید نمی دانستیم کجا می رویم و برای چه می رویم ولی حالا که آمده و مهم ترین بخش زندگی که همان " زمان " است را در اختیار این جا گذاشته که قابل جبران هم نیست تا این جا برای یک جریان جدی و برای یک مسئولیت مشترک و برای سرنوشت مشترک نرسیدید این را رها نکنید .

داوری ریشه بسیاری از مشکلات و ناهنجاری ها را در " فرهنگ " نهفته دانسته و تصریح اگر از توسعه متوازن حرف می زنیم باید سنگ بنای آن را سنگ بنای فرهنگی بگذاریم . یعنی توسعه فرهنگی و فرهنگ توسعه باید محور اصلی فعالیت های ما باشد .

در ادامه کاندیداهای عضویت در شورای منطقه شهر ری به معرفی خود پرداختند .

یکی از کاندیداها دانشجو معلم پردیس شهر ری بود که تازه وارد دانشگاه فرهنگیان شده است .

وی در گفت و گو با  « صدای معلم » شرکت خود در این تشکل را با انگیزه " مسئولیت پذیری " خوانده و گفت که با علاقه و انگیزه وارد حرفه معلمی شده است .

وی از جریان و فضای روزمره موجود در آموزش و پرورش انتقاد کرده و تصریح کرد که بسیاری از افراد و حتی معلمان باسابقه به جای آن که به من و جوان ها انگیزه بدهند ما را متاسفانه ناامید می کنند .

پاسخ من دانشجو معلم با 18 سال سن به این گونه معلمان آن است که اگر شما این حرفه را نمی شناختید و یا ازآینده آن بی خبر بودید چرا خودتان " معلم " شدید ؟!

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

یکی از معلمان بازنشسسته با 31 سال سابقه که کاندید ورود به شورای منطقه بود در معرفی خویش و برنامه های خود گفت :

امیدوارم بتوانم گامی حتی کوچک در جریان پرورش تفکر نقادانه در آموزش و پرورش بردارم .

از گام یکم نمی توان به گام دهم رفت .

ما باید بتوانیم جریان تفکر انتقادی را به تدریج و گام به گام در آموزش و پرورش نهادینه کنیم .

 از نکات مهم در برگزاری این نشست آن بود که معلمان شرکت کننده اکثرا جوان و نزدیک به 70 درصد آن را " بانوان " تشکیل می دادند .

گزارش مشروح این نشست در صدای معلم منتشر خواهد گردید .

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

پایان گزارش/


تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

پنج شنبه, 17 بهمن 1398 17:12 خوانده شده: 243 دفعه

در همین زمینه بخوانید: