چاپ کردن این صفحه

" انفعال و سکوت گروه های آموزشی در بیش از 750 منطقه و ناحیه آموزشی کشور در برابر طرح حذف یک درس از برنامه مدارس معیار خوبی برای داوری در مورد کارآمدی و شایستگی این کلنی های نمایشی در آموزش و پرورش بود ! "

معاون آموزش متوسطه استان زنجان ! آیا واقعا نقش و جایگاه گروه های آموزشی بسیار مهم و تاثیر گذار است ؟!

گروه گزارش/

جایگاه گروه های آموزشی در آموزش و پرورش

پرتال اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان نوشت :

گردهمایی یک روزه سر گروههای آموزشی استان در قالب دوره آموزشی با عنوان " ارزیابی و ارزشیابی نوین فرایند یاددهی و یادگیری " در سالن شهید تجلی اداره کل برگزار شد.

داود بهرامی معاون آموزش متوسطه استان در سخنانی با تبیین جایگاه و نقش محوری گروههای آموزشی در ارتقای شایستگی ها و صلاحیت های حرفه ای معلمان اظهار داشت : نقش و جایگاه گروه های آموزشی جایگاهی بسیار مهم ، خطیر و تاثیر گذار است به نحوی که وقتی ما از صلاحیت های حرفه ای معلمان، ارتباط سازنده بین همکاران و عوامل آموزشی،  پوشش تحصیلی ، ارتقای میانگین نمرات دروس و افزایش مشارکت  در طرح و برنامه های علمی و آموزشی سخن به میان می آوریم یقینا نقش اثرگذار و محوری گروههاهی آموزشی  بیش از پیش عیان می شود.

بهرامی در ادامه افزود : جایگاه گروهای آموزشی استان در سطح کشور جایگاه مطلوبی است و نوید بخش آینده درخشان در این حوزه است .

در ادامه این گردهمایی، شربیانی رئیس اداره تکنولوژی آموزش و پرورش استان البرز به عنوان یکی از مدریسن این دوره آموزشی ، مطالب مبسوطی را در خصوص سنجش  ، چالش ها و مشکلات آن ارائه نمود.

جایگاه گروه های آموزشی در آموزش و پرورش

وی در بخشی از سخنان  خود با تبیین نقش مهم سنجش در آموزش و یادگیری اظهار داشت : سنجش از لحظه اول ورود معلم به کلاس شروع می شود و یک فرایند تمام ناشدنی است ، معلمی که بتواند از همه فضاهای سنجش بوجود آمده در کلاس به شکل مطلوب استفاده نماید مسلما در کلاس درس حرفه ای تر عمل خواهد کرد . واقعا عملکرد گروه های آموزشی از زمان شکل گیری حتی زمانی که مانند حال نظام آموزشی دچار بحران کمبود معلم نبوده است چگونه بوده است ؟

رئیس اداره تکنولوژی آموزش و پرورش استان البرز نمره پروری ، کمی گرایی و فراموش کردن یادگیری را مهم ترین مشکلات حوزه سنجش عنوان کرد و ابراز داشت : آموزش آمیخته با سنجش ، باید منجر به یادگیری و سپس موفقیت تحصیلی دانش آموز شود.

در ادامه این جلسه سر گروه های آموزشی استان نقطه نظرات ، پیشنهادات و راهکار های خود را در جهت ارتقای گرو های آموزشی و رفع چالش ها و موانع موجود ارائه نمودند."

پس از طرح طرح نمایندگان مجلس در مورد حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس ؛ « صدای معلم » در گزارشی با عنوان " گروه های آموزشی زبان انگلیسی در وزارت آموزش و پرورش چه می کنند ؟! " نوشت : ( این جا )

" متاسفانه در روزهای اخیر موضع وزارت آموزش و پرورش در این مورد سکوت و انفعال بوده است .چرا افرادی نظیر کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این مورد حرفی نمی زنند ؟

مهم تر از آن این که گروه های آموزشی زبان انگلیسی در بیش از 750 منطقه و یا ناحیه آموزشی سراسر کشور چه کار می کنند ؟

مگر این ها ذی نفعان آموزش و پرورش نبوده و نباید از منافع دانش آموزان و معلمان دفاع کنند ؟

حضور و یا عدم حضور این گونه گروه ها و کلنی ها چه سودی برای ذی نفعان و حفظ و ارتقای " کیفیت آموزشی " دارد ؟

البته زمانی که سرگروه های آموزشی بر خلاف نص صریح قانون توسط روسا منصوب می شوند بیش از این نباید انتظاری داشت !

« صدای معلم » بارها بر ضرورت اجرای کامل آیین نامه ی گروه های آموزشی تربیتی و نیز تاسیس سازمان نظام معلمی با رویکرد " استقلال " تاکید کرده است .اگر چنین نهادهای مدنی و مستقلی در آموزش و پرورش حضور داشتند دیگر افرادی چون آزادی خواه و... خود را نماینده این دستگاه و معلمان فرض نکرده و چنین حرف هایی نمی زدند ."

گروه های آموزشی استان زنجان که به قول معاون آموزش متوسطه آن جایگاه مطلوبی در سراسر کشور دارد در این موضوع چه اظهار نظری داشته است ؟

آیا آیین نامه ی گروه های آموزشی تربیتی در این استان اجرا شده است ؟

واقعا عملکرد گروه های آموزشی از زمان شکل گیری حتی زمانی که مانند حال نظام آموزشی دچار بحران کمبود معلم نبوده است چگونه بوده است ؟

آیا واقعا در ارتقای شایستگی ها و صلاحیت های حرفه ای معلمان تاثیری داشته اند ؟

با وجود تاکید راهکار 4 - 11 - سند تحول بنیادین مبنی بر " ایجاد نظام ارزیابی صلاحیت معلمان " و راهکار 6 - 11- این سند در مورد استقرار ساز و کارهای ارتقای توان مندی های معلمان برای مشارکت موثر آنان در برنامه درسی در سطح مدرسه ، به ویژه سازوکارهایی که به تقویت هویت حرفه ای معلمان می انجامد ؛ اما هنوز به نظر می رسد که مسئولان وزارت آموزش و پرورش در سطوح مختلف با ایجاد ساز و کار سازمان نطام معلمی مشکل دارند .

شاید اگر این سازمان با رویکرد استقلال حرفه ای و بدون وابستگی به ساختار اداری و ستادی در آموزش و پرورش شکل بگیرد ، دیگر نتوان خیلی از مسادل و موضوعاترا به نام و زبان " معلم " وارد رسانه ها و ادبیات جامعه کرد .


جایگاه گروه های آموزشی در آموزش و پرورش

پنج شنبه, 02 آبان 1398 23:28 خوانده شده: 680 دفعه

در همین زمینه بخوانید: