چاپ کردن این صفحه

" مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد و بقیه مدیران مانند ایشان یک بار کلیات طرح " سازمان نظام معلمی" را مطالعه کنند ! آیین نامه اجرایی مدارس در این موارد دیگر منسوخ شده است ! "

خط قرمز آموزش و پرورش را فقط " سازمان نظام معلمی " تشخیص می دهد و بس !

گروه گزارش/

خط قرمز در آموزش و پرورش چیست و ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی

پرتال اداره کل آموزش و پرورش استان یزد نوشت :

" مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد گفت : تنبیه بدنی خط قرمز آموزش و پرورش است و هیچ معلمی حق تنبیه دانش آموزان را ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، " عباسعلی دانافر " گفت : به موجب ماده 77 آئین نامه اجرایی مدارس، تنبیه بدنی از سوی  کادر اداری و آموزشی تخلف اداری محسوب می‌شود و برخورد قاطع و قانونی با خاطیان صورت خواهد گرفت .
وی افزود : این حرکت به هیچ عنوان پسندیده نیست و از کنار آن بی تفاوت نخواهیم گذشت معلمان باید به عنوان الگوی تربیتی در هرشرایطی بتوانند رفتار خود را کنترل کرده و از تنبیه بدنی خودداری کنند .

خط قرمز در آموزش و پرورش چیست و ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی

دانافر اظهار داشت : اداره ارزیابی عملکرد و حراست آموزش و پرورش استان در حال بررسی موضوع تنبیه بدنی هستند و برابر قانون برخورد قاطع از طریق مراجع ذیربط صورت خواهد پذیرفت. "

سید محمد بطحایی وزیر ( پیشین ) آموزش و پرورش سه‌شنبه 11 اردیبهشت 1397 در آئین سپاس از معلم در دبیرستان دخترانه هفت تیر اظهار داشت : خط قرمز ما در آموزش و پرورش حفظ حریم و صیانت از حرمت معلمان است. اگر این حرمت بشكند چیزی در آموزش و پرورش نخواهیم داشت؛ در واقع حرمت یك میلیون و 700 هزار معلم شاغل و بازنشسته و حرمت نظام آموزشی شكسته شده است. معلمان نیز به عنوان " مهم ترین مطالبه " در جهت حفظ جایگاه حرفه ای و حیثیت شغلی خود در تاسیس این سازمان البته با رویکرد " استقلال حرفه ای " اهتمام لازم و جدی را داشته باشند .
وزیر آموزش و پرورش با بیان این كه مهمترین مسئولیت ما صیانت از حریم معلم است، اظهار داشت: اگر كرامت معلم را حفظ نكنیم چگونه توقع داشته باشیم معلمی كه مورد توهین قرار گرفته است در كلاس درس كرامت بخشیدن را به دانش آموزان بیاموزد.
بطحایی ادامه داد: گاه توهین به معلم و ورود ناشیانه به حریم و حركت معلم به ویژه در كلاس ضربه هولناكی به تعلیم و تربیت وارد می كند از این رو به تمامی مدیران ستادی و استانی تاكید شده كه نسبت به این مساله دقت لازم را داشته باشند. "
 
بدون تردید معلمی فرآیندی پیچیده و حساس است .
صدور حکم در مورد یک " وضعیت " بدون بررسی های جامع و کارشناسی صفات بسیاری از مدیران در وزارت آموزش و پرورش است .
باید بررسی کرد چه عواملی در کلاس درس موجب شکل گیری تنبیه ( بدنی ) می شوند .
این کار نه از عهده اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات برمی آید و نه در صلاحیت حراست و نه هیچ فرد و رکن دیگری .
 
خط قرمز در آموزش و پرورش چیست و ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی
 
بند 9 از وظایف و اختیارت " سازمان نظام معلمی " بر اساس آخرین پیش نویس در سال 1395 بر " رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای " معلمان تصریح می کند . ( این جا )
بند 10 از همین ماده می گوید : " اظهار نظر کارشناسی در مورد تخلفات حرفه ای معلمان به عنوان مرجع رسمی "
بند 11 اذعان دارد : " حمایت حقوقی و قضایی از معلمان و همکاری با مراجع برای رسیدگی به جرایم و تخلفات غیرصنفی "
حال پرسش این است که مدیرانی مانند " دانافر " و سایرین آیا به وجوب و ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی برای حفظ حرمت و حریم حرفه ای معلمان نرسیده اند ؟
این گونه اظهار نظرهای غیرکارشناسی و استناد به آیین نامه ای که سال ها پیش تصویب شده است و به روز رسانی نگردیده است تا کی باید استمرار داشته باشد ؟
به نظر می رسد معلمان نیز به عنوان " مهم ترین مطالبه " در جهت حفظ جایگاه حرفه ای و حیثیت شغلی خود در تاسیس این سازمان البته با رویکرد " استقلال حرفه ای " اهتمام لازم و جدی را داشته باشند .
پایان گزارش/

خط قرمز در آموزش و پرورش چیست و ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی
پنج شنبه, 02 آبان 1398 12:18 خوانده شده: 2431 دفعه

در همین زمینه بخوانید: