صدای معلم

نخستین پرسش « صدای معلم » از مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری آن است که مستندات و شواهد اجرای کامل برنامه درسی ملی چیست ؟ آیا هنوز گام جدی برای تحقق سازمان نظام معلمی به عنوان یگانه مرجع تشخیص ، تایید و استمرار صلاحیت های حرفه ی معلمی با حفظ رویکرد استقلال حرفه ای برداشته شده است ؟ علی رغم اظهار نظر کارشناسان آموزش و واکنش اقشار مختلف جامعه در مورد حذف زبان انگلیسی تاکنون رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و نیز مسئولان مختلف این سازمان در این مورد اظهار نظر مشخصی نداشته اند . موضع آقای ذوعلم در این مورد چیست ؟ آیا آن طرح نمایندگان مجلس در مورد حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس مبتتی بر تعقیب رویکرد " تحول در آموزش زبان خارجی " است است و یا به نوعی عقب گرد و پسرفت ؟!

ادعای مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری در مورد اجرای کامل مفاد برنامه درسی ملی و چند پرسش ؟!

گروه گزارش/

آیا مفاد برنامه درسی ملی کامل اجرا شده است و وضعیت 11 حوزه تربیت یادگیری

روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نوشت :

عظیم محبی مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری اعلام کرد: نظر به اجرای کامل مفاد برنامه درسی ملی، حوزه‌های یازده‌گانه تربیت و یادگیری با عنوان « گروه پژوهش و برنامه‌ریزی درسی حوزه تربیت و یادگیری » با آرایش جدید در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی استقرار پیدا کرد.

براساس این سیاست اقدامات زیر در دستور کار قرار گرفته است:

  1. تشکیل شورای راهبری هر یک از حوزه‌های تربیت و یادگیری ( با ترکیب نماینده دانشگاه فرهنگیان یا شهید رجایی، نماینده گروه‌های آموزشی، نماینده سازمانها و نهادهای مرتبط و ... )
  2. تشکیل مجمع عالی هر یک از حوزه‌های تربیت و یادگیری
  3. مطالعه و تولید راهنما و استاندارد برنامه درسی هر یک از حوزه‌ها با بهره‌گیری از بیانه گام دوم انقلاب و ...
  4. برگزاری نشست‌های علمی در جهت تبیین منطق و فلسفه هر یک از حوزه‌ها و ...

نخستین پرسش « صدای معلم » از مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری آن است که مستندات و شواهد اجرای کامل برنامه درسی ملی چیست ؟

حجت الاسلام محمدیان رئیس پیشین سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفت و گو با مجله رشد می گوید : " سند برنامة درسی ملی بر کاکل طلایی معلم می چرخد. یعنی امری تزریقی نیست که از بالا دستور داده شود، بلکه عمدة معلمان ما در این مسیر حرکت می کنند. البته تغییر نگرش بسیار سخت است، اما همین که معلمان وارد بحث و گفت وگو می شوند نشان از آن دارد که اصل را پذیرفته اند. تأکید دارم که همة مؤلفه های آموزش و پرورش یک طرف و معلم یک طرف. معلم کسی است که ساير مؤلفه ها را به صدا درمی آورد. اینها همه ساکت و صامت هستند، چوب معلم است که کتاب را به صدا درمی آورد " ( این جا ).

آیا در نظام آموزشی ما و در حوزه عمل چنین نقشی برای " معلم " تعریف و تبیین شده است ؟

آیا هنوز گام جدی برای تحقق سازمان نظام معلمی به عنوان یگانه مرجع تشخیص ، تایید و استمرار صلاحیت های حرفه ی معلمی با حفظ رویکرد استقلال حرفه ای برداشته شده است ؟

عناوين حوزه هاي تربيت و يادگيري به شرح زير است :

* حوزه تربيت و يادگيري حکمت و معارف اسلامي

* حوزه تربيت و يادگيري قرآن و عربي

* حوزه تربيت و يادگيري زبان و ادبيات فارسي

* حوزه تربيت و يادگيري فرهنگ و هنر

* حوزه تربيت و يادگيري سلامت و تربيت بدني

*حوزه تربيت و يادگيري کار و فن آوري

* حوزه تربيت و يادگيري علوم انساني و مطالعات اجتماعي

* حوزه تربيت و يادگيري رياضيات

* حوزه تربيت و يادگيري علوم تجربي

* حوزه تربيت و يادگيري زبان هاي خارجي

* حوزه تربيت و يادگيري آداب و مهارت هاي زندگي و بنيان خانواده

محمود مهر محمدي از تدوین کنندگان اصلی سند تحول بنیادین در نقد و ارزيابي سند برنامه درسي ملي از مجموعه سمينارهاي تخصصي تعليم و تربيت اسلامي که در سال 1393 در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد چنین می گوید : ( این جا )

" در بخش محتوا، يازده حوزه يادگيري مطرح شده است. ذكر كرده قرار نيست برنامه هاي تدوين شده بر اساس اين سند، همين يازده حوزه يادگيري بماند. اين خيلي خوب است، اما در بخش هاي بعدي مثل بيانيه هاي حوزههاي يادگيري 80 الي 90 درصد شاهد آن هستيم كه بايد اين دستورالعمل در تمامي مراحل و مقاطع پياده شود. اكثر تدوين كنندگان اين بيانيه ها معتقد به حوزه هاي يادگيري مجزا هستند به استثناي دو حوزه. در مورد يازده حوزه اي هم كه ذكر شده است، ردپايي از ساحت ها نمي بينيم. ضمناً در اين يازده حوزه گويي پژوهش و تفكر جا افتاده است. "

آیا مفاد برنامه درسی ملی کامل اجرا شده است و وضعیت 11 حوزه تربیت یادگیری

پاسخ مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری در مورد ادعای استقرار کامل این 11 حوزه چیست ؟

میزان تطابق ساحت های 6 گانه سند تحول بنیادین با این 11 حوزه چیست ؟

آیا حجیم کردن و فریه سازی تشکیلات و ساختار در حالی که عناصر " پژوهش و تفکر " از قلم افتاده اند ؛ امری عقلایی و منطقی است ؟

محی‌الدین بهرام محمدیان، معاون پژوهشی و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در سال 1394 می گوید : ( این جا )

" در ویترین زبان‌های خارجی آموزش و پرورش، ۵ زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی و روسی در نظر گرفته شده است و دانش‌آموزان می‌توانند از میان این زبان‌ها یکی را در مدرسه انتخاب کرده و یاد بگیرند. البته به دلیل نبود معلم به حد کافی و کمبود امکانات آموزش امکان آموزشی این ۵ زبان در همه مدارس وجود ندارد و تنها چند مدرسه محدود هستند که دانش‌آموزان آزادانه زبان خارجی دلخواه خود را انتخاب می‌کنند.

درس زبان انگلیسی یکی از درس‌هایی است که همواره درباره آن نقدهای متعدد وجود داشته، درسی که به گفته تعداد زیادی از کارشناسان تعلیم و تربیت نتوانسته است تاکنون به اهداف مورد نظر آموزش در بحث زبان‌های خارجه دست یابد. از این رو امسال کتاب زبان انگلیسی پایه اول (متوسطه اول) با رویکرد جدید تولید شده است.
در برنامه درس ملی در حوزه یادگیری زبان، رویکرد ارتباطی را تعقیب می‌کنیم که نتیجه آن تقویت زبان انگلیسی و حفظ فرهنگ ملی کشورمان است، یعنی با ارزش‌های محوری خودمان در محیط پیرامون ایجاد ارتباط می‌کنیم و در زندگی روزمره از محتوای آموزشی زبان انگلیسی استفاده می‌کنیم. "

علی رغم اظهار نظر کارشناسان آموزش و واکنش اقشار مختلف جامعه در مورد حذف زبان انگلیسی تاکنون رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و نیز مسئولان مختلف این سازمان در این مورد اظهار نظر مشخصی نداشته اند .

موضع آقای ذوعلم در این مورد چیست ؟

آیا آن طرح نمایندگان مجلس در مورد حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس مبتتی بر تعقیب رویکرد " تحول در آموزش زبان خارجی "  است است و یا به نوعی عقب گرد و پسرفت ؟!

" رسالت برنامه درسی ملی فراهم آوردن ساز و کارهای مناسب برای طراحی،تدوین، اجرا و ارزشیابی برنامه‌های درسی در سطوح ملی تا محلی است تا مفاهیم آموزشی و تربیتی به صورت نظام‌مند و ساختار یافته در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گیرد و محیطی با نشاط و مدرسه دوست داشتنی را به تصویر بکشاند . "

آیا سیاست ها ؛ اقدامات و برنامه ریزی هایی که توسط مسئولان ستادی و اداری در سطوح مختلف آموزش و پرورش طراحی و اجرا گردیده است ، بیشتر به سمت " مرگ مغزی مدارس " بوده است و یا تولید مدرسه زندگی و توام با نشاط ؟!

پایان گزارش/


آیا مفاد برنامه درسی ملی کامل اجرا شده است و وضعیت 11 حوزه تربیت یادگیری

شنبه, 27 مهر 1398 13:47 خوانده شده: 476 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
علم وعالم ستیزمهربان 1398/07/27 - 15:57
OK
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/28 - 14:08
اين ادعا صحيح نيست ؛ زيرا :

1- حوزه تربيت و يادگيري قرآن كريم و عربي به نام تلفيق، و بدون اخذ مصوبه « منحل » گرديده است.

2- در سند برنامه درسي ملي حوزه اي به نام حوزه تربيت و يادگيري تفكر و حكمت وجود ندارد.

3- جدا كردن حكمت از حوزه معارف اسلامي خطرناك و غير اصولي و البته غير قانوني است.

پس اين ادعا كه : « حوزه‌های تربیت و یادگیری به طور کامل استقرار یافتند. » كاملا نادرست است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/28 - 14:36
* حوزه تربيت و يادگيري قرآن و عربي

چنين حوزه اي وجود خارجي ندارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/30 - 20:01
شما که خلاف قانون و اسناد عمل می فرمائید با چه رویی ادعا می کنید طبق سند برنامه درسی ملی رفتار کرده اید؟!!!!

این مصداق بارز عذر بدتر از گناه است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور