چاپ کردن این صفحه

" پرسش صدای معلم این است که در موضوع " مدیریت " و در مواردی این چنین چه تفاوتی میان زنان و مردان قابل رویت و یا تشخیص است ؟ هنگامی که رسانه ای مانند صدا و سیما که از بودجه عمومی مصرف می کند نسبت به چنین مناسبت هایی و فرهنگ سازی برای آن بی اعتناست از اهالی آموزش و پرورش انتظار می رود که حداقل جایگاه و منزلت خودشان را محترم بشمارند "

مدیر کل " زن " آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری " برای هفته نیروی انتظامی " تبریک می گوید و پیام می دهد اما دریغ از " روز جهانی معلم " ؟!

.گروه گزارش/

نبریک مدیر کل آموزش و پرورش به مناسبت هفته نیروی انتظامی و سکوت در مورد روز جهانی معلم

در حالی که به مناسبت " روز جهانی معلم " برخی تشکل های فرهنگیان اقدام به صدور بیانیه کرده و بسیاری از معلمان کنش گر در این مورد مطالبی نوشته اند اما انگار مدیران آموزش و پرورش در سطوح مختلف خود را به " ندیدن " و یا " نشنیدن " زده اند .

برخی از ادارات کل آموزش و پرورش در این مورد صرفا به انتشار پیام وزیر آموزش و پرورش اکتفا کردند .

« مهدی بهلولی » کارشناس مسائل آموزش و پرورش در انتقاد از پیام " حاجی میرزایی " نوشت :

"1-  صدور پیام، گرچه کاری مثبت می باشد، اما کمترین کاری است که می توان کرد. روز جهانی آموزگار، یکی از روزهای جشن گستره آموزش و پرورش به شمار می رود و جا دارد که در همه مدرسه ها، با مراسمی شاد، گرامی داشته شود.

2.  شعار روز جهانی آموزگار امسال (2019) "آموزگاران جوان؛ آینده ی آموزگاری" است. منطق حکم می کند که در هر پیام مرتبط با این روز، به این شعار هم پرداخته شود. اما در پیام حاجی میرزایی، هیچ اشاره ای به این شعار نگردیده است. با توجه به این که بخش بزرگی از آموزگاران کنونی ایران، در دهه سوم کاری خود یا حتی بازنشسته می باشند،شعار امسال یونسکو، برای کشور ما اهمیت ویژه ای دارد و چشم پوشیدن بر آن، بی گمان، دانسته انجام گرفته است.

3.  روز جهانی آموزگار، یک روز جهانی است و بنابراین پرداختن به آن، بهتر است با گفتمان جهانی آموزش انجام گیرد تا پیام بتواند روح چیره بر این روز را زنده نگه دارد. بخش زیادی از پیام نسبتا کوتاه حاجی میرزایی، با ادبیاتی تکراری بیان گردیده که بارها و بارها، برای مناسبت های رسمی آموزش و پرورش خودمان و به ویژه در تعریف و تمجیدهای بی روح درباره مقام و جایگاه آموزگاران، دیده و شنیده شده است. گفتمان نو، نشان از اندیشه نو است. به نظر می رسد که فرادستان آموزش و پرورش ما از نزدیک شدن به گفتمان نو آموزشی بیمناک اند چرا که به آسانی می توانند انگ "غرب زده بودن" بخورند.

اما رفتار برخی از مدیران در این زمینه قابل تامل است .

مدیر کل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری که اتفاقا یک " مدیر زن " است به مناسبت هفته نیروی انتظامی پیامی صادر کرده اما در مورد " روز جهانی معلم " سکوت کرده است . ( این جا )

نبریک مدیر کل آموزش و پرورش به مناسبت هفته نیروی انتظامی و سکوت در مورد روز جهانی معلم

« فرحناز قائد امینی نوشته است :

" نیروی انتظامی مظهر اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی  و برقراری امنیت اجتماعی با مشارکت همه شهروندان جامعه و یکی از ارکان توسعه  بوده؛ چرا که  پیشرفت و توسعه پایدار هر جامعه در عرصه های گوناگون، در بستری امن و با آرامش محقق می گردد.  بدون شک استقرار نظم و امنیت اجتماعی ایران اسلامی مرهون زحمات مخلصانه همه  ی سبزقامتان شجاع این عرصه است. "

مدیر کل آموزش و پرورش استان گلستان نیز همین کار را تکرار کرده است . ( این جا )

« احسان گوهری راد » گفته است :

" نیک می دانیم که پیشرفت، تعالی و توسعه همه جانبه ایران سرافراز، تنها زمانی محقق خواهد شد که بستری امن در جامعه فراهم گردد و این مهم مهیّا نخواهد شد جز با تلاش‌های شبانه‌روزی خادمان نظم و امنیت به ویژه پرسنل شجاع و خدوم نیروی انتظامی. "

ممکن است این گونه رفتارها در مدیریت مرد سالار قابل توجیه باشد اما یک پرسش می تواند این باشد که در این موارد اساسا چه تفاوتی می توان بین مدیر زن و یا مدیر مرد مشاهده کرد ؟

« فرحنار مینایی پور » مشاور امور زنان وخانواده وزیر آموزش و پرورش که در جریان چابک سازی ساختار مرتبه اش از مدیر کلی تنزل کرده است در این مورد می گوید :

"  60 درصد فرهنگیان کشور را خانم تشکیل می دهند.

 500 هزار همکار فرهنگی خانم در آموزش و پرورش کشور مشغول فعالیت می باشند که این موضوع اهمیت و ضرورت بیش از پیش توجه به امور بانوان و دختران را نشان می دهد.

مینایی پور در ادامه تاکید می کند :

" باتوجه به آمار خانم ها نقش به سزائی در اجرای طرح ها و پیشبرد اهداف در هر دستگاهی را دارند و ضرورت دارد بیش از پیش به این قشر از جامعه توجه شود . "

پرسش صدای معلم این است که در موضوع " مدیریت " و در مواردی این چنین چه تفاوتی میان زنان و مردان قابل رویت و یا تشخیص است ؟

مطابق روایت مشاور » مشاور امور زنان و خانواده وزیر آموزش و پرورش قرار است آن 60 درصد کدام طرح ها و اهداف را به پیش برند که بقیه از اجرای آن ناتوان هستند ؟

آیا مدیران وزارت آموزش و پرورش با روز جهانی معلم مشکلی دارند و این در حالی است که این طیف در سخنرانی ها ، همایش ها و... همواره خود را " معلم " می نامند و می خوانند ؟

تکریم منزلت معلمان چه موقع باید خود را نشان دهد ؟

« صدای معلم » ضمن گرامی داشت هفته نیروی انتظامی و تبریک این مناسبت اما بر این باور است که محور توسعه پایدار یک جامعه در گرو توجه واقعی به مقوله آموزش و بازشناسی جایگاه معلمان در این فرآیند مهم است .

نبریک مدیر کل آموزش و پرورش به مناسبت هفته نیروی انتظامی و سکوت در مورد روز جهانی معلم

تبریک هفته نیروی انتظامی و سکوت در برابر روز جهانی معلم و رفتارهایی از این دست  نشان می دهند که این مدیران " دنباله رو و مرعوب " بوده و در حوزه مدیریت و خلاقیت و نوآوری حرفی برای گفتن ندارند .

هنگامی که رسانه ای مانند صدا و سیما که از بودجه عمومی مصرف می کند نسبت به چنین مناسبت هایی و فرهنگ سازی برای آن بی اعتناست از اهالی آموزش و پرورش انتظار می رود که حداقل جایگاه خودشان را محترم بشمارند .

پایان گزارش/


نبریک مدیر کل آموزش و پرورش به مناسبت هفته نیروی انتظامی و سکوت در مورد روز جهانی معلم

یکشنبه, 14 مهر 1398 12:37 خوانده شده: 722 دفعه

در همین زمینه بخوانید: