چاپ کردن این صفحه

گفت و گوی صدای معلم و مدیر اداره آموزش و پرورش شهریار ؛

تمام مزایده ها شفاف هستند ؛ در همه زمینه ها " پاسخ گو " هستم

گروه گزارش/

آن چه در زیر می آید ؛ بخش پایانی گفت و گوی مدیر صدای معلم و مدیر آموزش و پرورش شهریار است .

این گفت و گو به درخواست مدیر این منطقه و نیز مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برگزار گردید .

یکی از نکات مهمی که در این گفت و گو مطرح می گردد آن است که مزایده های ( مالی ) در اداره آموزش و پرورش شهریار از طریق روزنامه ها ، رسانه ها و نیز نصب بنر در ابتدای درب ورودی اداره آموزش و پرورش شهریار به اطلاع عموم می رسد .

در  پایان مراسم تکریم و معارفه وزیر آموزش و پرورش ، مدیر صدای معلم ضمن طرح این موضوع با عبدالرضا فولادوند مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران نسبت به وضعیت مزایده ها در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران و عدم شفاف سازی آن ها انتقاد کرد . ( این جا )

موضع مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران در این مورد سکوت بود .

به عنوان نمونه ؛  مراجع مسئول با گذشت حدود یک ماه هنوز به گزارش صدای معلم در مورد وضعیت اداره آموزش و پرورش منطقه 5 تهران پاسخی نداده اند . ( این جا )

 

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

صدای معلم :

آیا در مورد عملکردتان نظرسنجی از معلمان و همکاران انجام داده اید؟

 

 پارسا :

خود ما از معلمان انجام دادیم. اولا یک نظرسنجی برای مخاطبین اداره داریم  که در نگهبانی ما این را انجام می دهند. دوم این که نظرسنجی که به مدارس فرستادیم راجع به تک تک شورای معاونین، حراست و بازرسی که جزء شورای معاونین هستند روابط عمومی و امور بانوان که اتفاقا نظرسنجی که انجام دادیم من نمونه و سندش را خدمت شما می دهم . یک کار علمی قشنگی انجام شد برای اولین بار و همان کاری که اداره کل در مورد ما انجام داد به صورت محرمانه به معاونین دادم که بدانند کجای کار هستم. بدانند نگاه مدارس و نگاه معلمان در این حوزه چگونه است و الآن هم که خدمت شما هستم داریم سامانه ای را طراحی می کنیم که نظرسنجی است و مشارکت معلمان را به صورت سامانه ای بگیریم چون کاغذی که انجام دادیم محرمانه بود ، بی نام بود و باید می آمدند ارزیابی تحویل می دادند و کمی سخت بود برای همکاران در چنین نظرسنجی. اما اگر الکترونیک باشد اگر بتوانند با تلفن همراهشان یا سایت بتوانند  در این نظرسنجی شرکت بکنندو  دسترسی شان آسان تر باشد میزان مشارکت شان بیشتر خواهد بود. این بیشتر به ما کمک خواهد کرد.

 

صدای معلم :

آیا در مورد درآمدهای اختصاصی این اداره شفافیت کامل وجود دارد ؟

 

پارسا :

درآمدهای اختصاصی ما از سال 95  تا 96 . اولا بیشترین درآمدهای اختصاصی ما مربوط به اجاره ی مغازه ها است و فضاهای تجاری که داریم یا نوبت سوم مدارسی که داریم.

 

صدای معلم :

آیا خانه معلم دارید؟

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

پارسا :

نه خانه معلم نداریم ولی ستاد اسکان داریم. در ایام تابستان و ایام عید یک خوابگاه مدرسه نمونه ی دولتی است که آن را احیا کردیم  و درآمدی از آنجا داریم .

خوشبختانه در حوزه درآمدهای اختصاصی یک  اتفاقی است که در سطح کشور افتاده که شما هر جا مراجعه بکنید می بینید ؛ مثلا سالن های ورزشی ما که درآمد اختصاصی داریم. یک اشکالی قبلا بود که سالن های ورزشی ما پول را دستی می گفتند و حتما در سیستم دچار اشکال می شد اما خوشبختانه در سه چهار سال گذشته تمام سالن های ورزشی ما یک دستگاه کارت خوان گذاشته اند و آن دستگاه مستقیم به حساب استانی وصل است یعنی ما هیچ دخل و تصرفی در آن نداریم . استان می گوید درآمد شما این قدر بوده این قدر را به شما برمی گردانیم که هزینه بکنید.

 

صدای معلم :

شما فرمودید که درآمدها به استان کل می رود یک درصدی را آنها برمی دارند. شما می دانید مطابق قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش این کار خلاف قانون است. یعنی اداره کل هیچ حقی ندارد که درآمدهایی که در منطقه کسب شده تحت عنوان درآمدهای اختصاصی ( این مستند است ) از این درصدی برداشت بکند.

 

پارسا :

درصد بابت هزینه سرویس معلمان دارد.

 

صدای معلم :

در قانون تشکیل شورای آموزش و پرورش به صراحت آمده که اصلا درآمد هر منطقه باید در خود همان منطقه هزینه بشود. این مصرح قانون شورای آموزش و پرورش است.

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

پارسا :

بحث سرویس به ما برمی گردد.

 

صدای معلم :

متاسفانه این باب و بدعتی شده که ادارات کل آموزش و پرورش این کار را انجام می دهند. آیا  شما به این مسئله اعتراض کرده اید؟

 

پارسا :

متاسفانه این یک روالی بود که فکر می کنم در سال 95 در اداره کل نهادینه شد.

 

صدای معلم :

شما این را در شورای معاونین اداره کل مطرح کرده اید ؛ اعتراض کرده اید؟

 

پارسا :

بله. در شورای معاونین اداره کل مطرح کرده ایم. نه تنها من بلکه روسای دیگر هم اعتراض کرده بودند.

 

صدای معلم :

پاسخ شان چه بوده است؟

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

پارسا :

بله . درآمدهای اداره کل هم پایین است و نمی توانسته سرویس معلمان را تامین بکند و از طرفی وزارتخانه هم در سرویس معلمان مشکلاتی را در تامین بودجه اش داشتیم ؛ چون این پول می آمد و صرف سرویس معلمان می شد ما هم راضی شدیم و قانع شدیم به جهت این که بخشی از مشکلات سرویس معلمان هر منطقه را حل کرده است. اما در آن قسمتی که شما فرمودید بحث فضاهای تجاری که ما داریم یا بعضی از مدارسی که حالا شیفت سوم را ما اجاره می دهیم ؛ در دو سه سال گذشته ما تلاش کردیم هیچ مزایده ای برگزار نشود مگر این که ذی حساب استان در جلسات ما حضور داشته باشد.

این یکی از موارد بوده که در منطقه ما نگاه می کردیم می گفتیم مثلا فلان فرد صلاحیت این را دارد که در مزایده ما شرکت بکند و ذی حساب بعد از بازگشایی پاکت الفش این را گذاشته کنار و گفته ایشان صلاحیت لازم را ندارد. چون با نظارت استان انجام دادیم و از آن طرف اطلاع رسانی ما که در بنر کنار در ورودی است مزایده را ببینید.

اول این که ؛ در ده روز زمان خودش نصب شده دوما این که در موعد مقرر خودش پاکت ها بازگشایی شده بعضی از موارد که مثل پیش دبستانی مان که می شد نماینده  موسسین ما حضور داشته باشد نماینده موسسین در این مزایده حضور داشته مزایده ای که شفاف باشد روشن باشد ؛ کوچکترین ابهامی در مزایده هایمان نباشد. در روزنامه ها آمده این از سال گذشته در شهریار روال شد . شما قبل از این را به شهریار بروید دوستانی که می گویند ما کار شفاف انجام دادیم یا انجام می دهیم شما بروید و در شهریار ببینید در 10 سال گذشت کجا در روزنامه می آمده. ما روابط عمومی مان را ملزم کرده ایم که حتما روزنامه بشود.

 

صدای معلم :

یعنی تمام قراردادهای تجاری شما از طریق اطلاع رسانی عمومی به اطلاع افکار عمومی می رسد.

 

پارسا :

بله حتما. در سال گذشته و امسال روزنامه های منطقه ای و محلی هم به بنرها اضافه شد.

 

صدای معلم :

اخباری که رسیده این است که در بحث انتخاب مدیران که از طریق سامانه صورت می گیرد گفته می شود شما افرادی ( متقاضیانی ) که امتیازات بالایی داشته اند کنار گذاشته اید و افرادی که امتیاز پایینی را کسب کرده اند جایگزین آنها کردید.

آیا این صحت دارد ؟

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

پارسا :

یک نکته ای را خدمت شما بگویم. این را به ضرس قاطع عرض می کنم ، این ادعایی که می کنم پایش می ایستم.

شهرستان شهریار دومین سالی است که دارد این کار را انجام می دهد. بعضی شهرستان ها سال اول است که شیوه نامه انتخاب و انتصاب مدیران را دارند انجام می دهند. آن شهرستان ها ممکن است اشتباه بکنند چون طرح، طرح نویی است اما شهرستان شهریار همه این آزمایش و خطاها و اشکالات را در سال گذشته تجربه کرده و اسال من قاطعانه عرض می کنم در این زمینه پاسخ گو هستم به تمام کسانی که در این موضوع حرف و حدیث داشته باشند و بخواهند برایشان شفاف باشد.

 به هیچ عنوان فردی پیمانی ، فردی خارج از آزمون مدیریت و فردی خارج از شرایط امتیاز ؛ ما نه منصوب کردیم اما متاسفانه سر یک بدسلیقگی که یکی دو نفر از دوستان اداری ما و متاسفانه خروج شان از اداره این اطلاعات را بیرون داده و مثلا گفته چنین اشکالی را و چنین شبهه ای را به کار وارد کرده ؛ عذرخواهی می کنم خواسته تنش را بیشتر بکند در این ایام والا من عرض می کنم به تمام نهادها و تمام افرادی که در آزمون شرکت کردند می توانیم در حوزه ارزیابی مان کارگروهی را بگذاریم که به این افراد اگر شاکی هستند پاسخ بدهیم. پاسخ شفاف و روشن ، امتیازت کجا بوده کجا به تو پیشنهاد شده است.

 

صدای معلم :

در سامانه هم اطلاع رسانی می کنید یا کسی که مراجعه می کند به او اطلاعات می دهید؟ یعنی اینها در یک سامانه ای قرار می گیرد که آزاد و شفافانه ببینند ؟

 

پارسا :

ما نمی توانیم بگوییم سامانه محرمانه است و مثلا به فردی امتیاز بدهم . یکی از اولیاء از من سوالی کرده بود . یک کامنتی در اینستاگرامم گذاشته بود خیلی جالب بود. گفته بود آقای پارسا چرا رتبه بندی مدارس را نمی گویید که این مدرسه از نظر آموزشی از نظر  آموزشی و یا درصد قبولی در کنکور رتبه های زیر هزار یا این که این مدرسه کارکردش بهتر از مدرسه دیگر است .

آیا آقای پورسلیمان از شما می پرسم چنین چیزی گذاشتنش احترام به حقوق شهروندی است یا نه؟

 اتفاقا اگر من چنین چیزی را بگذارم و این موجود است و آیا گزارش درصد قبولی گرفتن کار سختی است نه. اما اگر چنین اتفاقی افتاد آیا من به سیستم تعلیم و تربیت کمک کردم ؟ آیا تعلیم و تربیت فقط همان قبولی در کنکور بوده است ؟ آیا تعلیم و تربیت همان ملاک های کمی است که اولیاء از من توقع دارند  ؟

 پس من نمی خواهم آسیب بزنم به شخصیت افراد.

من نمی خواهم بگویم که امتیاز چه فردی بالاتر بوده و چه فردی پایین تر بوده و بعضی از اینها مصاحبه ای که انجام شده امتیازشان را پایین تر لحاظ کردند و اگر چنین چیزی آسیب نزند به شخصیت افراد حتما این کار را انجام خواهم داد به جهت شفاف سازی اما چون اعتقادم این است که به شخصیت افراد آسیب بزنم عرض می کنم بنده خودم نه هیچ ارزیابی نه حراست چون تاکید کردم به زیرمجموعه که به مرُ قانون عمل بکنم بنده خودم در این زمینه پاسخ گو هستم یعنی هر کسی که احساس بکند کوچکترین خدشه ای در انتخاب و انتصاب مدیران داشتیم حاضرم پاسخ بدهم و حاضرم امتیازش را شفاف در اختیارش بگذارم حتی افرادی که منسوخ شدند امتیازش در اختیار آن فرد قرار بدهم و بگویم که شرایط ما شرایط شفاف و روشن بوده است. ولی متاسفانه کسی که منفعتش شاید ما انتصابش هم نکردیم تامین نشده قاعدتا شروع به فرافکنی می کند . شما همین افراد را در رسانه صدای معلم بیاید به اسم کامنت بگذارد بنده همان جا به اسم جواب می دهم.

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

بخش اول

بخش دوم

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/


مزایده ها در آموزش و پرورش و پاسخ گویی مدیران

سه شنبه, 02 مهر 1398 16:14 خوانده شده: 859 دفعه

در همین زمینه بخوانید: