چاپ کردن این صفحه

در نشست خبری به مناسبت آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس ...خبرنگاران و رسانه ها از پاسخ های حاجی میرزایی قانع نشدند ! صدای معلم : آیا طرحی برای تغییر کاربری یا فروش مدارس دارای موقعیت تجاری و مسکونی در دست است؟ اشخاص حقیقی و حقوقی که به املاک آموزش و پرورش هجوم آورده اند چه کسانی هستند؟ آیا ممکن است املاک ارزشمند آموزش و پرورش به سرنوشت اردوگاه شهید باهنر دچار شوند؟ برخی از معلمان معتقدند که فروش و تغییر کاربری املاک برای تامین هزینه های جاری از جمله اجرای سند تحول خیانت به آینده فرزندان این کشور است. آقای حاجی میرزایی ! تا چه میزان ، شورای معاونین و مجموعه مدیریتی فعلی وزارت آموزش و پرورش را در همراهی با شما و اجرای برنامه ها و حرف هایی که زده اید همچنین استقرار سند تحول بنیادین که از آن نام بردید کارآمد ، توامند و اثربخش ارزیابی می کنید ؟

وزیر آموزش و پرورش : در اجرای برنامه ها با هیچ کسی تعارف ندارم !

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

امروز شنبه 30 شهریور 1398 نخستین نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش با خبرنگاران در دبیرستان دخترانه شهدای هفتم تیر واقع در خیابان غفاری ( 7 تیر تهران )  به مناسبت آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس برگزار گردید .

« محسن حاجی میرزایی » بر خلاف وزرای سابق آموزش و پرورش که اکثرا با تاخیر در نشست حضور می یافتند راس ساعت 10 صبح در برابر خبرنگاران حضور یافت .

در ابتدای این نشست وزیر آموزش و پرورش به مدت 30 دقیقه سخنرانی و برنامه ها و دیدگاه های خود را برای خبرنگاران تشریح کرد .

حاجی میرزایی از طرح " بوم " نام برد و تاکید کرد که از سازمان پژوهش و برنامه ریزی انتظار دارد که بر ای چگونگی اجرای آن نظارت داشته باشد .

وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به ۸ محور مستخرج شده از سند تحول تصریح کرد که استقرار سند تحول بنیادین از تولید آن مهم تر است .

حاجی میرزایی به شوراهای آموزش و پرورش اشاره کرده و عنوان کرد که کارکرد این شوراها نباید به گونه ای باشد که برای آموزش و پرورش تعهدات جدید ایجاد شوند .

گزارش صدای معلم از نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که حال اقتصاد آموزش و پرورش خوب نیست و ضمن تکرار حضور طیب نیا در راس کمیته اقتصادی آموزش و پرورش اظهار امیدواری کرد که وضعیت رو به بهبود رود .

در ادامه وزیر آموزش و پرورش به پرسش های 23 خبرنگار که قبلا ثبت نام کرده بودند پاسخ داد .

در میانه این نشست زمانی که نوبت به  خانم خباز از روزنامه جام جم رسید از وزیر آموزش و پرورش خواست که از " کلی گویی " پرهیز کند . این خبرنگار به حاجی میرزایی گفت که انگار شما جواب ها را از حفظ هستید !

خبرنگار دیگری ضمن اشاره به ماده 54 آیین نامه اجرایی مدارس ضمن محتوای این ماده که می گوید : " دانش‌ آموز دوره‌ ابتدایی‌ و راهنمایی‌ تحصیلی‌ که‌ به‌ دلایل‌ مختلف‌ از قبیل‌ عدم‌ دسترسی‌ به‌ مدرسه‌، تکرار پایه‌ و وقفه‌ تحصیلی‌ در شرایط سنی‌ بالاتر از سن‌ متعارف‌ پایه‌ تحصیلی‌خود قرار دارد، می‌تواند در صورت‌ قبولی‌ در امتحانات‌ خردادماه‌ با حداقل‌ معدل‌ کل‌ ۱۴، در شهریورماه‌ همان‌ سال‌ تحصیلی‌ در امتحانات‌ پایه‌ بالاتر در مدرسه‌ قبلی‌ یا مدرسه‌ جدیدی‌ که‌ برای‌ ادامه‌ تحصیل‌ ثبت‌ نام‌کرده‌ است‌ به‌ صورت‌ یک‌ نوبتی‌ شرکت‌ کند و در صورت‌ احراز شرایط قبولی‌ به‌ پایه‌ بعدی‌ ارتقاء یابد. " خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت که برخی گزارش و اخبار به ویژه در آموزش و پرورش قم نشان می دهد که مسئولان ادارت و مناطق آموزش و پرورش از اجرای این ماده خودداری می کنند و اظهار می کنند که اصلا چنین ماده ای وجود ندارد و متاسفانه باعث شده است که خیلی از دانش آموزان از این حق محروم شوند و از تحصیل شان عقب بمانند .

حتی طوری شده است که مجبور شده اند به سمت مدارس مسجدمحور بروند و با این روش تحصیل نکنند .

این خبرنگار از وزیر آموزش و پرورش پرسید که با خاطیان چگونه برخورد خواهند کرد .

حاجی میرزایی در پاسخ گفت که اجرای قوانین الزامی است و کسی حق ندارد به سلیقه خودش مقررات را دریافت کند .

حاجی میرزایی تاکید کرد که من تاکنون چنین گزارشی را که شما اشاره کردید دریافت نکرده ام و قطعا در صورتی که این گزارش برسد مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اگر تخلفی شده باشد حتما عکس العمل لازم نشان داده خواهد شد .

 ( احتمالا آقای وزیر سخنان این خبرنگار را کافی ندانسته و گزارش های رسمی را معیار و ملاک برای پی گیری و تصمیم گیری می داند . )

حاجی میرزایی در بخشی از پاسخ خود به پرسش خبرگزاری فارس گفت :

" در مورد ارتباط با دولت ، من به جهت این که 6 سال در مقام دبیر هیات دولت بودم و از یک سو در جریان تمام مصوبات دولت بودم و در جریان تمام برنامه های دستگاه های اجرایی بودم و ارتباط گسترده و منظمی با همه اعضای دولت داشتم از ظرفیت های دولت آگاه هستم و امیدوارم که این ظرفیت ها را بتوانم در خدمت اهداف تعلیم و تربیت دربیاورم ضمن آن که همه دولت به من اطمینان دادند که از آموزش و پرورش حمایت خواهند کرد برای این که اهدافش را به نحو مناسب تری پیش ببرد .

در این باره مدیر صدای معلم خطاب به وزیر آموزش و پرورش پرسید که آیا قبلا چنین چیزی نبوده است ؟

گزارش صدای معلم از نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

حاجی میرزایی در پاسخ گفت :

" من اعتقادم این نیست . اعتقاد من در مورد حمایت دستگاه های دیگر ؛ من در جای دیگری این را گفتم . درست است که من مستظهر هستم به حمایت از همه دوستانی که گفتم اما به اعتقاد من سهم ما از حمایت دیگران میزان تلاشی است که خود ما انجام می دهیم . "

زمانی که خبرنگاران با قرار گرفتن در جایگاه پرسش های خود را مطرح می کردند وزیر آموزش و پرورش فقط به آنان نگاه می کرد و چیزی یادداشت نمی کرد .

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و معاون وزیر و علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش حضور نداشتند . علی باقرزاده به نمایندگی از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آمده بود .

مدیر صدای معلم در این نشست پرسش هایی مطرح کرد .

متن کامل این پرسش ها به شرح زیر است :

" آیا هنوز به قول خود پای بند هستید که بودجه امسال بر مبنای " عملکرد بودجه " 98  تنظیم می شود.

بر اساس برخی برآوردها اگر بودجه 99 بر مبنای "عملکرد بودجه " نوشته شود و کسری بودجه امسال و معوقات هم تسویه شود ، بودجه سال 99 باید بالغ بر یکصد هزارمیلیارد تومان باشد . آیا تخصیص چنین بودجه ای دو توان و اراده دولت هست؟

اخیرا آقای منصور اردستانی مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش گفته  :  نگاه به ملک در آموزش و پرورش باید تغییر کند و اگر ما از املاک‌مان درست استفاده نکنیم دیگران چشم طمع دوخته‌اند به املاک آموزش و پرورش؛ هجمه زیادی هم داریم هم از جانب اشخاص خصوصی و هم عمومی. آموزش و پرورش و مسئولان آن راهی جز اینکه نگاه‌شان را به ملک و اهمیت و جایگاه راهبردی این منبع تغییر بدهند، ندارند. ما باید بتوانیم منابع لازم برای اجرای سند تحول را علاوه بر منابع دولتی تامین کنیم."

گزارش صدای معلم از نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

 آیا طرحی برای تغییر کاربری یا فروش مدارس دارای موقعیت تجاری و مسکونی در دست است؟

 اشخاص حقیقی و حقوقی که به املاک آموزش و پرورش هجوم آورده اند چه کسانی هستند؟

 آیا ممکن است املاک ارزشمند آموزش و پرورش به سرنوشت اردوگاه شهید باهنر دچار شوند؟ برخی از معلمان معتقدند که فروش و تغییر کاربری املاک برای تامین هزینه های جاری از جمله اجرای سند تحول خیانت به آینده فرزندان این کشور است.

آقای حاجی میرزایی !

تا چه میزان ، شورای معاونین و مجموعه مدیریتی فعلی وزارت آموزش و پرورش را در همراهی با شما و اجرای برنامه ها و حرف هایی که زده اید همچنین استقرار سند تحول بنیادین که از آن نام بردید کارآمد ، توامند و اثربخش ارزیابی می کنید ؟

متن کامل پاسخ وزیر آموزش و پرورش به پرسش صدای معلم به شرح زیر است :

" در مورد بودجه من مصمم هستم که بودجه سال 99 واقعی تر تنظیم شود اما ما هم بخش بزرگی از نظام بزرگ جمهوری اسلامی ایران هستیم . ممکن است محدودیت هایی باشد که اگر متوجه همه باشد قطعا متوجه آموزش و پرورش هم خواهد بود .

تمام تلاش من این است که این چنین نباشد دیگران محدودیتی نداشته باشند و ما فقط محدودیت داشته باشیم بنابراین با تمام وجود تلاش خواهم کرد که ان شاء الله بودجه سال 99 آموزش و پرورش واقع بینانه تر تنظیم بشود .

موضوع املاک و دارایی های آموزش و پرورش ؛ اول این را من مشخص کنم ما به هیچ وجه ملکی را نمی فروشیم . ما به دنبال این نیستیم که چوب حراج به املاک آموزش و پرورش بزنیم .

ما می خواهیم دارایی های خودمان را بهینه مصرف کنیم .

ما باید بر دارایی هایمان بیفزائیم و از دارایی هایمان در جهت حل مسائل و مشکلات مان کمک بگیریم .

من گفتم که یکی از ماموریت های کمیته اقتصادی که تشکیل دادم بهره مندی موثرتر از دارایی ها و مولدسازی درآمدها است .

در اصلاحات ساختاری که در بودجه کشور پیش بینی شده که پیرو دستور مقام معظم رهبری ، سازمان برنامه و شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور موظف شد که ساختار بودجه را اصلاح بکند ؛ یکی از اصلاحات پیش بینی شده مدیریت دارایی هاست و آموزش و پرورش هم به عنوان یکی از سازمان های دولت موظف است که در مورد دارایی هایش به نحو مناسب و موثرتری برنامه ریزی کند و تلاش بکند .

در مورد اردوگاه شهید باهنر هم به شما اطمینان می دهم که اردوگاه باهنر متعلق به آموزش و پرورش بوده است و خواهد بود و با اطمینان این اردوگاه در اختیار و متعلق به آموزش و پرورش خواهد ماند .

در مورد پرسش دیگران باید بگویم که ما میثاق مان با همه دوستان و همکاران عزیزی که در ساسر کشور داریم اجرای برنامه هاست و در اجرای برنامه ها با هیچ کسی تعارف نداریم بنابراین اصل پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت است .

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش

شنبه, 30 شهریور 1398 14:08 خوانده شده: 3187 دفعه

در همین زمینه بخوانید: