چاپ کردن این صفحه

گفت و گوی صدای معلم با معلمان مدارس غیرانتفاعی ؛ رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش پاسخ گو باشد !

معلمان مدارس غیرانتفاعی : کسی صدای ما را نمی شنود !

گزارشگر : نرگس کارگری

گروه گزارش- نرگس کارگری/

گفت و گوی صدای معلم و مدارس غیرانتفاعی و مشکلات معلمان و فرهنگیان

پیرو نامه های متعدد معلمان مدارس غیرانتفاعی به صدای معلم دال بر نادیده گرفتن فعالیت های آنان و نبودن اولویت و امتیاز حتی در آزمون های استخدامی و هم چنین بی توجهی نمایندگان مجلس به حل مشکلات آنها به عنوان یک نیروی آزاد که همپای معلمان مدارس دولتی در جهت ارتقای سطح علمی و آموزشی تلاش می کنند و با توجه به آنکه نگاه ویژه اولیا و موسسان مدارس را لحظه به لحظه به جنبه اهمیت هزینه های پرداختی از جانب خانواده ها در این گونه مدارس که کاملا خصوصی محسوب می شود بیش از سایر مدارس دارا هستند‌، این توقع ایجاد می شود که دولت نسبت به نحوه ی به کارگیری و رصد شرایط حقوقی ،بیمه ، امنیت شغلی و امکانات رفاهی که این معلمان نگاه منحصر به فردی را نیز داشته باشد.
شکایت های معلمان این گونه مدارس به اداره کار ، تعاون و رفاه اجتماعی به نفع آنان تمام نمی شود. زیرا ساعت های کاری را با مفاد قانون کارگر و کارفرما طبق آیین نامه ساعتی محاسبه می کنند و باز هم حقوق آنان تضییع می شود. از این حیث‌ سعی شد با تعدادی از معلمان این مدارس به صورت مطالعه ای پژوهشی مصاحبه ای صورت بگیرد و در حال حاضر تنها پاسخ های آنان نسبت به سوالات خبرنگار این رسانه منتشر شود.
اکثریت کسانی که مورد پژوهش قرار گرفتند ، از نداشتن قرارداد صحبت کردند و اینکه مدارس از آن ها چک سفید امضا با مبالغ ده میلیون به بالا و یا سفته معادل آن برای ضمانت کار اخذ کرده اند .
ترس از دست دادن شغل و برخوردهای مدیران مدارس عمده بیان نکردن نام و مشخصات افراد و حتی استقبال نکردن از مصاحبه شد.
در هر اداره واحدی به نام مشارکت های مردمی وجود دارد که اغلب معلمان از نحوه ی پاسخ دهی و پیگیری مشکلاتشان شاکی بودند.
ولی هیچ کدام از معلمان مورد مصاحبه و همکاران همراهشان موارد اعتراض خود را به ارزیابی عملکرد اطلاع نداده بودند.

متاسفانه با اینکه این معلمان اکثرا تحصیل کرده های دانشگاهی و بعضا با مدارک لیسانس و ارشد و دکتری بودند ولی از حقوق مدنی خود هیچ مطالعه نداشته و صرفا به مقایسه حق الزحمه ها و امکانات مدارس با یکدیگر اکتفا می کردند.

نیمی از مصاحبه شوندگان خانم و نیمی آقا بودند .
آنان گفتند نامه های بسیاری به وزرای آموزش و پرورش ، نمایندگان مجلس ، سازمان بازرسی کل کشور و حتی بیت رهبری نوشته اند و خواستار نگاه ویژه به وضعیت نابه سامان خود شدند ولی متاسفانه هیچ جوابی دریافت نکردند.
یکی از معلمانی که از استان یزد با وی مصاحبه شد گفت از نماینده این استان که به تازگی طرحی برای سایر معلمان به خصوص خرید خدمات و نیروهای بعد از ۹۲ نهضت که شرایط شان به عنوان نیروی آزاد با آنان یکسان است خواسته ایم که نسبت به معلمان مدارس غیر دولتی هم امتیازاتی را قائل شوند.

از آقای زینی وند می خواهیم که بررسی تخصصی تری راجع به مدارس غیرانتفاعی داشته باشند و نیروهای آموزشی این مدارس را منحصر به موسس ندانند و برای جلوگیری از بیگاری هایی که از نیروهای این مدارس کشیده می شود چاره ای بیندیشند.
برای هر دانش آموز حداقل از سه میلیون و شش صد تا ۲۷ میلیون در مدارس گرفته می شود ولی برای معلم حقوقی بسیار بسیار پایین تری در نظر گرفته می شود.

 

* 5 سال دبیر ریاضی مدرسه غیرانتفاعی هستم.
دو سال بدون بیمه کار کردم. از سال سوم بیمه کامل شدم.
حقوق هم سال سوم ساعتی ۱۰ هزار تومان
ولی سال چهارم و پنجم ساعتی ۱۵هزار تومان
حدود ۳۰ ساعت در هفته کلاس دارم حقوقم ۲ میلیون تومان است.

 

* مقطع متوسطه اول و دوم از استان خراسان

برای نیروهای آزاد زیاد مزایا ندارند .
عیدی و پاداش در نظر نمی گیرند.
دی و خرداد حقوق نداریم.با اینکه کار نیروی آزاد را بیشتر از رسمی قبول دارند ،اما در مورد حقوق و بیمه می گویند دستمان بسته است.ارشد ریاضی محض از دانشگاه تهران دارم.در مدارس غیرانتفاعی متاسفانه بیشترین سود به جیب موسس مدرسه می رود.اکثرا هیچ بیمه ای در نظر نمی گیرند .فقط به خاطر اینکه به اداره کار یا بیمه پاسخگو باشند حدود یک هفته در ماه بیمه می کنند.امسال مدرسه ای که می خواستم با آن ها همکاری کنم حقوق ماهیانه ششصد هزارتومان و بدون بیمه را پیشنهاد دادند .وقتی حساب کردم نصف این پول باید خرج رفت وآمد می شد منصرف شدم. توقع خانواده ها از معلمان غیرانتفاعی بالاست.چون پول می دهند می خواهند همه چیز طبق میل آن ها باشد.مدیران مدرسه هم برای اینکه منبع درآمدشان همین خانواده ها هستند مجبورند حق را به خانواده بدهند.

گفت و گوی صدای معلم و مدارس غیرانتفاعی و مشکلات معلمان و فرهنگیان

* اهل گلستانم و مدرک فوق لیسانس ریاضی دارم.

من دبیر متوسطه اولم. برای ما ساعتی حساب می کنند. در یک شهرستان 200 هزار نفری ساعتی 8 هزار تومان که از این مبلغ 10درصد برای مالیات کسر می کنند و هیچ گونه بیمه ای برایمان پرداخت نمی کنند. می گویند چنانچه بخواهید بیمه شوید اسم تان را در  لیست می فرستیم ولی فقط خودتان باید هزینه اش را واریز کنید. مزایا هم به جز روز معلم هیچ چیز دیگری نداریم. که آن هم از حقوق خودمان کم می کنند و برایمان هدیه می خرند. حتی عیدی و سنوات هم نداریم.

 

* اهل لرستانم . البته من در مدرسه ای کار کردم که مادرم موسسش هست ولی مشکلات خیلی خیلی زیاد بود و هست...من خودم کلکسیونی از مشکلات هستم...یه چند دقیقه اجازه بدین یه متن خوب براتون بفرستم....
 از سال 1392 تا هم اکنون در مدرسه غیرانتفاعی در مقطع پیش دبستانی شروع به کار کردم...
این را هم ذکر کنم مدرسه غیرانتفاعی من فقط یک کلاس در مقطع پیش دبستانی در یک روستا داشت...
چون مردم روستا اکثرا کارگر یا کشاورز بودند درآمد زیادی نداشتند و جزو قشر محروم جامعه هستند و قادر به پرداخت شهریه پیش دبستانی نیستند.
مجبور شدیم شهریه ها را کم کنیم...باز هم در اکثر موارد یا پول رو نمی دادند و یا خیلی دیر می دادند...
در این دوران بیمه نبودم و نمی توانستم خودم را بیمه کنم ...پولی که به دست می آوردم خرج ایاب و ذهابم می شده و می شود.
من در سال 97 ، 6 تا دانش آموز داشتم و ماهی 80 هزار تومان از آنها می گرفتم و کل حقوقم 480 هزار تومان بود و چون مدیر مدرسه هم خودم بودم خرج های جانبی مدرسه هم پای من بود....
این هم از داستان سوزناک ما.

 

* اهل گیلانم .برایتان بگویم که من حتی یک روز هم بیمه ندارم .
حقوق هم هر زنگ یعنی 1.45 دقیقه ده هزار  تومان می دهند.همه دستمزد حتی پول کرایه ای نمی شود که می رویم. متاسفانه با اینکه این معلمان اکثرا تحصیل کرده های دانشگاهی و بعضا با مدارک لیسانس و ارشد و دکتری بودند ولی از حقوق مدنی خود هیچ مطالعه نداشته و صرفا به مقایسه حق الزحمه ها و امکانات مدارس با یکدیگر اکتفا می کردند !

 

* من اهل لرستانم .از لاعلاجی سر کار می روم.مجبورم برای 2 ساعت در یک دبیرستان از اول سال تا پایانش  180 هزار تومان به من دادند.
هیچ عیدی و سنوات و مزایایی هم ندارم.هنوز قرارداد ننوشتند اما قرار شده یک میلیون و صد هزار تومان امسال بدهند .اما بیمه کامل بخواهم بپردازم تقریبا نصف حقوق کم می شود . بعضی مدارس چند روزی بیمه رد می کنند.سال قبل ۸۸۰ هزار تومان حقوقم بود و ۳۵۰ هزار تومان‌هم برای بیمه کم می شد .چون خودم می خواستم بیمه باشم اگر نمی خواستیم ۵ روز پرداخت می شد.کاش واقعا کسی به فکر نیروهای آزاد بود.البته مدارسی هستند با ۳۰۰ و ۵۰۰ هزار تومان فعالیت می کنند. من در مدرسه ای با جمعیت زیادتر هستم و نام مطرحی دارد.یعنی مدرسه اسم و رسم دار با ساختمان با امکانات و تعداد دانش آموز نزدیک ۲۰۰ نفرمدیر با سرمایه ی شخصی این مدرسه را راه انداخته. البته ناگفته نماند که بنده خدا خودش هم زیاد هزینه کرده حالا تا کی سرمایه ی اولیه رو بتونه جمع کند .

 

* اهل کرمانم . چی بگم معلم های غیر انتفاعی مزایایی ندارند حقوقم کم است ولی من چون تو خونه بیکار نباشم می روم.اکثر همکارانم مثل خودم بیمه نیستند .تازه نیروهای دولتی سر حقوق و بیمه مشکل دارند چه برسد به غیر انتفاعی ها.پانصد هزار تومان حقوق می گیرم . دو سال است  سابقه کار دارم. متاسفانه اصلا دولت نظارت کافی نداره نه تنها اینجا بلکه همه زمینه ها!
من دو سال سابقه کار دارم.
امروز تو تاکسی نشسته بودم دیدم اولیای دانش آموز مدارس دولتی آه و ناله داشتن که از ما بابت ثبت نام دویست هزار تومان گرفتند .مدرسه اگه دولتی هست این پول ها برای چیست؟ مردم خرج نان شب رو ندارند.

 

* در استان مازندران زندگی می کنم .22 روز بیمه برایمان واریز می کردند. مهر تا اردیبهشت بیمه داشتیم . به تعداد ساعت هایی که بودیم مدرسه حقوق پرداخت می کرد. پنج شنبه وجمعه و تابستان حقوق نداریم.
هیچ مزایای دیگری هم نداریم.
میزان حقوق اگر در ماه تعطیلی نداشتیم و به مرخصی نمی رفتیم به 500 هزار تومان می رسید.

گفت و گوی صدای معلم و مدارس غیرانتفاعی و مشکلات معلمان و فرهنگیان

* اهل گلستانم . کار در مدارس غیرانتفاعی در واقع نوعی کار با حقوق و مزایای بسیار ناچیز و اندک است.
کار در این گونه مدارس به گونه ای است که معلم حق گرفتن حقوق در حد کاری که می کند را ندارد. معلم حق مرخصی گرفتن و حتی بیمارشدن را ندارد. و فقط می تواند سه روز درسال مرخصی داشته باشد.
هر وقت والدین دانش آموزان انتقادی از کارمعلم داشته باشند، موسس بی آنکه حرف دو طرف رابشنود ، حق را به والدین می دهد فقط به این خاطر که آنان شهریه می پردازند. بنابراین باید راضی از مدرسه بیرون بروند تا سال دیگر نیز فرزند خود را آنجا ثبت نام کنند.
در این گونه مدارس معلمان اغلب یک چهارم و یا حتی یک پنجم معلمان رسمی حقوق می گیرندکه بیشتر اوقات آن را هم با تاخیر دریافت می کنند.
این معلمان زحمت کش و بی ادعا عیدی ،پاداش،بیمه و...ندارند.
و در آخر ظلم زیادی به این قشر از معلمان تنها به این جهت که آنان معلم رسمی نیستند، می شود.حقوق من سال89 هشتاد هزار تومان. 90 صدوپنجاه هزار تومان.  سال91دویست هزار تومان.  سال92 دویست و هفتاد هزار تومان.  سال93‌ سیصد و پنجاه هزار تومان . سال94 پانصد هزار تومان . سال95 ششصد و هفتاد هزار تومان . از سال95 به بعد کارنکردم. بدون بیمه و مزایا و بدون عیدی.سال 95 کارشناس اداره اسم من و دو نفر از همکارانمان را به عنوان بهترین های منطقه به اداره داد. اون سال از اداره زنگ زدند برای قرارداد خرید خدمات.  ماهی 500 هزار تومان همراه بابیمه می پرداختند.  الان نمی دانم چقدر است.

 

* کارشناس ارشد زیست ،اهل خراسان رضوی هستم . مدارس غیر انتفاعی فقط تا می توانند از آدم کار می کشند با حقوق بسیار پایین ! امسال تازه ساعتی ۶ هزار تومان پرداخت کردند. ولی دورمان می زنند. بعد عید پولمان را نمی دهند.  بیمه ام نیستیم . اگر خواسته باشیم بیمه شویم باید خودمان پولش را بپردازیم . تا یکم صحبت می‌کنیم می گویند می توانید بروید. لیسانس بیکار زیاد است. باید مبصر کلاس باشی همیشه بچه ها رو ساکت نگه داری و بر خلاف میلت چون مدرسه پولی هست باید به بچه ها نمره دهی.در کل اصلا مزایا ندارد. فقط اعصابت از بین می رود. فقط فرسودگی برایم معلم می ماند. سودش هم در جیب دیگری ست.

 

* اهل فسا هستم . بنده دانشجوی دکتری برنامه ریزی درسی ام. مقطع پنجم ابتدایی را تدریس می کنم.
در دانشگاه نگفته ام که شش سال است معلمم چون به اندازه یک معلم ارزش برایمان قائل نیستند. من در یکی از استان های مرزی زندگی می کنم و ماهی پانصد هزار تومان بدون بیمه حقوق من‌ است. اختیارات کلاس هم دست مدیر است. آخر هر نیم سال کارنامه ها را خودشان صادر می کنند‌. وقتی بازرسین هم می آیند می گویند خوب حرف بزنید.  عصرها در یک تعمیرگاه کار می کنم تا بتوانم مخارجم را تامین کنم. من تاکنون ازدواج هم نکردم.
در مدرسه نه عیدی تاکنون به من دادند و نه مزایایی پرداخت کردند . سال گذشته فقط برای روز معلم با مدیر و همکاران با دانش آموزان به اردو رفتیم.

 

* با مدرک کارشناسی ارشد آموزش ابتدایی در ناحیه سه اصفهان در پایه چهارم تدریس می کنم.
۶۵۰ هزار تومان حقوق می گیرم و فقط فروردین و اردیبهشت را بیمه هستم. مابقی ماه های سال را خودم پرداخت می کنم. هیچ کدام از معلمان مورد مصاحبه و همکاران همراهشان موارد اعتراض خود را به ارزیابی عملکرد اطلاع نداده بودند !
هر سال از ۱۵ تا ۲۷ دانش آموز داشته ام.  
در مدارس غیر انتفاعی دانش آموزان با مشکلات زیاد را ثبت نام می کنند. کنترل کلاس برخی مواقع از دسترس خارج می شود. فضای کلاس بسیار کوچک است و اصلا نمی شود تکان خورد. کلاس من امسال زمستان بخاری هم نداشت چون جای گذاشتنش نیست.
هیچ مزایایی نداریم. برای روز معلم همکاران باید پول روی هم بگذارند برای مدیر هدیه بخرند. شما از عیدی و سنوات نگویید که آن ها پیشکش ! معلم های مدارس غیرانتفاعی هر روز باید نگران باشند که مواخذه نشوند. اخراج نشوند. امنیت شغلی ندارند. مثلا مادر سارا امروز بگوید چرا خانم فلانی به دخترم گفت چرا درس دیگر را کار نکردی مدیر از کم کاری من می بیند و مرا سرزنش می کند و مرتب می گوید فکر سال بعدت را بکن. دو ماه یکبار به ما حقوق می دهد آن هم به صورت چک. قبل مهر هم موقع قرارداد ده میلیون سفته می گیرند. بیمه هم نداریم مگر آنکه خودمان پرداخت کنیم. از ۶۰۰ هزار تومان من همه را باید برای بیمه بپردازم. تازه چون دو ماه یکبار حقوق می دهد جریمه بیمه ماه قبل را هم خودم باید بدهم.

 گفت و گوی صدای معلم و مدارس غیرانتفاعی و مشکلات معلمان و فرهنگیان

* اهل تهرانم . پنج سال است در مدرسه غیرانتفاعی نمونه ای کار می کنم. در کلاسم دو دانش آموز اوتیسم دارم. به خاطر کتک هایی که به من می زدند کلیه راستم دچار مشکل شد و یک هفته نتوانستم به مدرسه بروم. به خاطر اعتراضم که باید این دو دانش آموز به مدارس مخصوص خودشان بروند ، مدیر مدرسه حقوق آن ماه را نپرداخت. گفت شما معلمی و باید از پس کلاس بر بیایی. بیمه هم نیستم. ماهی ۵۰۰ هزار تومان دریافت می کنم. هیچ مزایایی ندارم.


* لیسانس آموزش ابتدایی دارم. همکارانم که خرید خدمات خوزستان شدند وضعشان بهتر از ماست. آن ها حقوق اداره کار و بیمه نه ماه را لااقل می گیرند.
 اهل خرمشهرم . مدرسه ای که من در آن کار می کنم دوره اول است. شش کلاس دارد. در هر کلاس ۲۰ تا ۲۵ نفر دانش آموز .حقوقی که امسال به من دادند ۴۵۰ هزار تومان بود با دو سوم بیمه که از خودم کسر کردند. دانش آموزان اختلالات یادگیری را نمی توانیم تکرار پایه کنیم. صدای اولیا در می آید. به اجبار مدیر با نمراتی نسبتا خوب به پایه بالاتر می روند.
اگر بیمار شویم و یا اضطراری مرخصی بخواهیم از حقوقمان کسر می شود. حقوق فروردین را نصفه می پردازند. تا اواسط خرداد مدرسه می رویم ولی حقوقی نمی دهند. برای فرم اجباری مدرسه هر سال باید ۲۹۰ هزار تومان بپردازیم که همه کادر همسان باشند. برای جشن های مدرسه باید لباس تم آن جشن را بپوشیم و هزینه آن را از خودگان می گیرند.
هیچ مزایایی هم نداریم.
عیدی و سنوات هم نداریم.
من چون با سابقه ترین مدرسه هستم برای روز معلم به من یک پتوی مسافرتی دادند.
برای مدیر و معاونین مدرسه هم معلمان باید هدیه بخرند. از اولیا کل هزینه کتاب های کمک آموزشی را می گیرند و با تخفیف از انتشارات می خرند و بعد پای من معلم می نویسند که چون قرار است سر کلاس کار شود به معلم داده می شود . در صورتی که چنین چیزی نیست. لیسانس جامعه شناسی دارم و ۳۴ سنم هست.حدودا چهار سال معلم غیرانتفاعی بودم و پنج سال هم خرید خدماتم. که سه سالش را در استانی محروم کار کردم.
سه سال است از طریق خرید خدمات بیمه شدم. ولی در غیرانتفاعی بیمه نداشتم. بعد از مدرسه و روزهای تعطیل در شرکتی کار می کنم. سه ماه تابستان را راننده ام. دخل و خرج با هم نمی خواند .در مدرسه غیرانتفاعی ماهی ۶۰۰ می گرفتم. خرید خدمات هم شش ماه است هیچ حقوقی نگرفتم. معلمی را دوست دارم وگرنه خانواده ام از اینکه جوانی ام بیهوده رفته است ناراحتند. پول بنزینم ماشینم را هم نمی توانم در بیاورم.
ارشد دانشگاه دولتی قبول شدم ولی نرفتم.
مدارس غیرانتفاعی فقط پول می گیرند ولی امکاناتی بیشتر از دولتی ارائه نمی دهند. مگر مدارسی خاص. من به کسی پیشنهاد نمی کنم غیرانتفاعی ثبت نام کند.


گفت و گوی صدای معلم و مدارس غیرانتفاعی و مشکلات معلمان و فرهنگیان

شنبه, 23 شهریور 1398 20:30 خوانده شده: 3917 دفعه

در همین زمینه بخوانید: