صدای معلم

« صدای معلم » با نزدیک شدن انتخابات رفتار نمایندگان مجلس را در 4 سال گذشته در بوته نقد و نظر کارشناسی قرار خواهد داد . از همه فرهنگیان دعوت می کنیم در این مطالبه گری همراه ما باشند

کوچکی نژاد قبل از اظهار نظر در مورد آموزش و پرورش در مورد " جعبه سیاه " توصیه نامه اش به رئیس دانشگاه فرهنگیان و دخالت هایش در آموزش و پرورش رمزگشایی کند !

گروه گزارش/

دخالت نمایندگان مجلس در آموزش و پرورش و اقدامات جبار کوچکی نژاد

بازار اظهار نظر در مورد صلاحیت و یا عدم صلاحیت گزینه دولت برای وزارت آموزش و پرورش داغ است .

از سوی دیگر با نزدیک شدن به انتخابات مجلس در اسفند ماه نمایندگان مجلس سعی می کنند تا می توانند  " صدای معلمان " باشند و حتی بر تنور مطالبات آنان بدمند .

جبار کوچکی‌نژاد نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  در یک برنامه تلویزیونی درباره چالش‌های پیش‌ روی وزیر جدید آموزش و پرورش اظهار کرده است .

او گفته است :

" در چند ماه آینده انتخابات مجلس را داریم و دولت به شدت نسبت به آموزش و پرورش طمع دارد و آن را به عنوان نهادی که بین فرهنگیان و خانواده‌ها دارای نفوذ بسیار است در جهت تامین امیال احزاب فعال در دولت و احزاب خارج از دولت مهم می‌داند درحالی که دولت باید آموزش و پرورش را در جهت خواسته‌های برحق مردم و در جهت اسناد بالادستی هدایت کند و همین نگاه‌ها باعث می‌شود که تحولات سریع در آموزش و پرورش رخ دهد و با تغییر یک وزیر حتی مدیران مدارس هم تغییر می‌کنند که این آسیب‌های جدی به همراه دارد."

« صدای معلم » پیش تر در گزارشی نوشت : ( این جا )

" پس از کنار گذاشتن « نجات بهرامی » معاون مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش  ؛« مرتضی نظری » رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در مورد دخالت نمایندگان مجلس در توئیتی نوشت : ( این جا )

"  دخالت برخی نمایندگان مجلس در امور داخلی استان ها و شهرستان ها به حد غیرقابل تحمل رسیده . مدیران تحول گرای آموزش و پرورش تحت فشار انتصابات قومی و قبیله ای هستند .آموزش و پرورش سازمان رای کسی نیست . "

این موضوع واکنش تند « جبار کوچکی نژاد » نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را در پی داشت که خواهان عزل مرتضی نظری توسط وزیر آموزش و پرورش گردیده بود .

سرانجام این درخواست نماینده مجلس اجابت گردید و در قالب ادغام دوایر سازمانی و کوچک سازی ساختار ، نظری کنار گذاشته شد .

حکایت دخالت ها و حتی درخواست های غیرمعقول و شخصی نمایندگان مجلس که  قانونا باید حافظ منافع عموم و مصالح کشور باشند به یک معضل بزرگ تبدیل شده است و جایگاه نمایندگان و نمایندگی مجلس را به ابتذال کشانده است .

مطابق  توصیه نامه زیر جبار كوچكي نژاد درخواست انتقال " اعظم كوچكي نژاد " را به دانشگاه فرهنگيان كرده است. ( این جا )

« صدای معلم » پیش تر نیز نشست تشکل های فرهنگیان را با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد تشکیل سازمان نظام معلمی مورد نقد قرار داد . ( این جا )

به این نمایندگان پیشنهاد می شود گزارش صدای معلم را در مورد جعبه سیاه انتصاب مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان مورد پی گیری قرار داده و به افکار عمومی گزارش دهند . ( این جا )

این رسانه با نزدیک شدن انتخابات رفتار نمایندگان مجلس را در 4 سال گذشته در بوته نقد و نظر کارشناسی قرار خواهد داد .

از همه فرهنگیان دعوت می کنیم در این مطالبه گری همراه ما باشند .

دخالت نمایندگان مجلس در آموزش و پرورش و اقدامات جبار کوچکی نژاد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ جبار کوچکی‌نژاد در یک برنامه تلویزیونی درباره چالش‌های پیش‌روی وزیر جدید آموزش و پرورش اظهار کرد: طبق اصل 30 قانون اساسی، توقع مردم از دولت کاملاً مشخص است و دولت موظف است آموزش و پرورش را در خودش را حفظ کند همچنین در سیاست‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب که  10 بند است به بحث آموزش و پرورش از نظر ساختاری، تحولات و مباحث پرورشی اشاره شده است، برنامه ششم توسعه در ماده 63 تکلیف آموزش و پرورش و توقع مردم را از این دستگاه و دولت مطالبه کرده است که تمام این اسناد حاصل اندیشه و تفکر بسیاری از نخبگان است.

 

طمع سیاسی احزاب و دولت به آموزش‌ و پرورش

وی افزود: یکی از مشکلات آموزش و پرورش طمع گروه‌ها و احزاب سیاسی و دولت‌ها به این وزارتخانه است که با هدف برنامه‌ریزی برای خواسته‌های زودگذر خود چشم طمع به نظام تعلیم و تربیت کشور دارند؛ همین است که می‌بینیم در این دولت 4 وزیر آموزش و پرورش  تغییر می‌کنند و عمر حضور یک وزیر به دو سال هم نمی‌رسد که این فاجعه است؛ در آموزش و پرورش که 52 هزار میلیارد تومان بودجه آن است باید ساختار آرام وجود داشته باشد و هر تغییر در آموزش و پرورش هزینه سنگینی دارد اما هم در این دولت و هم در زمان آقای احمدی‌نژاد چهار وزیر در آموزش و پرورش تغییر کردند از سوی دیگر مجلس هم گاهی به خاطر بحث‌های سیاسی زودگذر، طمع‌هایی در آموزش و پرورش دارد.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره علت طمع‌های سیاسی به آموزش و پرورش عنوان‌کرد: در چند ماه آینده انتخابات مجلس را داریم و دولت به شدت نسبت به آموزش و پرورش طمع دارد و آن را به عنوان نهادی که بین فرهنگیان و خانواده‌ها دارای نفوذ بسیار است در جهت تامین امیال احزاب فعال در دولت و احزاب خارج از دولت مهم می‌داند درحالی که دولت باید آموزش و پرورش را در جهت خواسته‌های برحق مردم و در جهت اسناد بالادستی هدایت کند و همین نگاه‌ها باعث می‌شود که تحولات سریع در آموزش و پرورش رخ دهد و با تغییر یک وزیر حتی مدیران مدارس هم تغییر می‌کنند که این آسیب‌های جدی به همراه دارد.

 

دولت فقط در نطق‌های انتخاباتی به فکر فرهنگیان بود!

وی با تأکید بر اینکه تا نگاه دولت به آموزش و پرورش درست نشود آموزش و پرورش نمی‌تواند روی خوش ببیند، افزود: دولت فعلی در نطق‌های انتخاباتی خود وعده‌هایی را به فرهنگیان داد اما هنگام تحویل بودجه سال 98 به مجلس آقای روحانی عنوان کرد که آموزش و پرورش هزینه‌های سنگینی دارد و باید بخشی از آن را واگذار کنیم که این سخن دقیقا برعکس قانون اساسی و اسناد بالادستی است و در نهایت چنین دیدگاهی منجر به تبصره 21 قانون بودجه شد که مجلس آن را حذف کرد.

کوچکی‌نژاد ادامه داد: دولت به قانون عمل نمی‌کند و در مجلس قانون‌هایی را مصوب کردیم به عنوان مثال در بحث پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز مدارس و معافیت آنها قانونی داشتیم اما سال گذشته 100 میلیارد تومان پول برای آن گذاشتند که اشتباه در اجرای قانون بود و در بودجه سال 98 مجدد این پیشنهاد را آوردیم و قرار شد تا در دو ماه نخست سال وزارت نیرو و آموزش و پرورش الگوی مصرف را تعیین کنند اما هنوز چنین الگویی تهیه نشده است.

 

قوانینی که به نفع آموزش و‌پرورش نقد نمی‌شوند

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متذکر‌ شد: در تدوین بودجه یکی از بحث‌ها این بود که یک درصد درآمد شرکت‌های دولتی و بانک‌ها به آموزش و پرورش اختصاص یابد که حدود 7 هزار میلیارد تومان درآمد برای این وزارتخانه داشت اما دولت به شدت در مجلس با آن مقابله می‌کرد و معتقد بودند که این تعهد محقق نمی‌شود و این 7 هزار میلیارد تومان را که حق آموزش و پرورش بود در ردیف‌های دیگر برای دستگاه‌های دیگر بردند همچنین قرار شد دستگاه‌هایی که تا به امروز مالیات نمی‌دهند مانند برخی بنگاه‌های اقتصادی موظف به پرداخت مالیات شوند که رقم آن برای عدالت آموزشی و مطالبات فرهنگیان اختصاص یابد؛ هم‌اکنون بیش از 50 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم اگر این بخش اجرا شود درآمد بسیاری نصیب آموزش و پرورش می‌شود و در شرایطی که دولت می‌گوید درآمد ندارم تا به آموزش و پرورش اختصاص دهم می‌تواند از بخش‌هایی که فرار مالیاتی دارند کسب درآمد کند.

 

مدارس خصولتی هم از راه رسید

وی افزود: متاسفانه نگاه دولت به آموزش و پرورش انحرافی است و آن را اولویت نخست نمی‌داند از سوی دیگر در قانون آوردیم در جاهایی که پوشش تحصیلی ندارند خرید خدمات را اجرا کنند اما امروز در وسط شهر تهران نیز خرید خدمات می‌کنند! و این طرح همانند شرکت‌های خصولتی، فساد داخل آن وجود دارد و دولت مدارس خصولتی را ایجاد کرده که دولتی و غیردولتی است و فساد در درون آن ایجاد می‌شود.

 

بی‌توجهی دولت و مجلس به انتخاب وزیر مناسب برای آموزش‌ و پرورش

کوچکی‌نژاد با اشاره به مشخصه‌های مورد نیاز وزیر آینده آموزش‌ و پرورش گفت: وزیری که به این وزارتخانه می‌آید باید آنقدر قدرت داشته باشد که مطالبات قانونی و حق فرهنگیان را از دولت و نظام مطالبه کند و باید یک سر و گردن از سایر وزرا بالاتر باشد یعنی وزیر نفت و نیرو از آن حساب ببرند و اگر حساب نبرند به وظایف خود عمل نمی‌کنند متاسفانه در انتخاب وزرای آموزش و پرورش هم مجلس و هم دولت بسیار اشتباه می‌کنند، مجلس به عنوان نهاد نظارتی است که باید ریل‌گذار باشد تا وزیر مقتدر در انتخاب شود اما نسبت به این موضوع بی‌توجه است.

 

سازمان برنامه و بودجه شب عید جیب آموزش و‌ پرورش را خالی گذاشت

 نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان‌کرد: پیشنهادی را عنوان کردیم که چرا 52 هزار میلیارد تومان بودجه آموزش و پرورش را در اختیار یک فردی به اسم وزیر قرار می‌دهند؟ و چرا آن را بین روسای آموزش و پرورش کشور تقسیم نمی‌کنند و نماینده مجلس در هر استان مدافع آموزش و پرورش باشد، متاسفانه وزرای آموزش و پرورش قدرت ندارند به عنوان مثال عید امسال قرار بود 1800 میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه به آموزش و پرورش اختصاص یابد که آن را صرف پرداخت مطالبات کند اما فقط حدود 300 میلیارد تومان پرداخت شد و بعد هم آمدند و مصاحبه کردند که مطالبات فرهنگیان را پرداخت می‌کنیم!

 

بازی با فرهنگیان این بار با رتبه‌بندی

وی با انتقاد از سخنان سخنگوی دولت درباره اجرای رتبه‌بندی معلمان تا دو ماه آینده گفت: می‌خواهند با این سخنان فضایی را برای وزیر بعدی ایجاد کنند؛ همه می‌دانیم که که چرا آقای بطحایی از آموزش و پرورش رفت و باید واقعیت‌ها را به مردم بگویند قطعاً علت رفتن او به دلیل انتخابات نبوده است، وقتی می‌گویند رتبه‌بندی تا دو ماه آینده اجرا می‌شود مشخص است که قانون برنامه ششم توسعه را نخوانده‌اند،  در آنجا گفته‌ایم رتبه‌بندی هر چه سریعتر باید به مجلس ارائه شود!! متاسفانه تمام وزرا و دولت‌ها درباره  رتبه‌بندی وعده دادند و طی کردن فرآیند آن حداقل یک سال زمان می‌برد و نگاه دولت‌ها به آموزش و پرورش شعاری شده و معلوم است که فقط می‌خواهند حرفی به فرهنگیان بزنند تا این نگاه‌ها را درست نکنیم همچنان با شعار فرهنگیان را معترض می‌کنند؛ در دولت آقای احمدی‌نژاد مصوب شد که نظام رتبه‌بندی اجرا شد در دولت آقای روحانی دو بار طرح رتبه‌بندی را تصویب کردند و گفتند که اجرا می‌شود اما خودشان هم می‌دانند که اجرا نمی‌شود!

کوچکی‌نژاد گفت: اگر برخی افراد حقوق عادی خود را بگیرند و حقوق نجومی نگیرند، مشکلات معلمان حل می‌شود برخی دستگاه‌ها نفوذ بسیاری در دولت دارند به عنوان مثال فردی 800 میلیون تومان پاداش گرفته و دوباره مشغول به کار است این در حالی است که پاداش پایان خدمت یک معلم بازنشسته به 130 میلیون تومان هم نمی‌رسد.

پایان گزارش/

دخالت نمایندگان مجلس در آموزش و پرورش و اقدامات جبار کوچکی نژاد

شنبه, 25 خرداد 1398 11:42 خوانده شده: 880 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
دبیر مهربان 1398/03/25 - 12:10
واقعا درد سوزناکی است این بی عدالتیها را دیدن و دم نزدن و...
نمک رو زخم معلما و دبیرا پاسیدن کار هیچ فرد میلمانی نیست مگر انکه مسلمان نما باشد و لغلغه زبان ..‌
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/03/26 - 07:56
میلمان=مسلمان
پاسخ + +1 0 --
معلم ساده 1398/03/25 - 12:20
)آقای کوچکی نژاد:در تاریخ 24/خرداد پرسشگر.
1)بودجه را استانی در اختیار نمایندگان جهت توزیع دهید.
معلم ساده: اقای قانون گذار این حرف دخالت بوده و غیر قانونی.
2)اقای کوچکی نژاد انشاالله در دور بعد نمایندگان جوان تر و فعالتر می ایند و شما با توجه به کبر سن تان قدری استراحت کنید.چرا شما در این چند ماه اخر فعال شدید .
پاسخ + +2 0 --
محمد شهبازی 1398/03/25 - 12:21
با عرض سلام و ادب. اکثر فرهنگیان با این که سالهاست می دانند که از ایشان به عنوان ابزار طرقی استفاده می شود و نردبان ترقی نمایندگان مجلس٬ ریاست جمهوری و شورای شهر استفاده می شود ولی توجه چندان بعد از رسیدن به مقاصدشان به خواسته ها و مطالبات فرهنگیان نمی شود. متاسفانه از سادگی و صداقت معلمان سرزمینمان نهایت سو استفاده می شود ولی دریغ از رسیدگی به معیشت و جایگاه معلمان. ما چرا باید ابزار رسیدن به پست و مقام و پول دیگران باشیم. چرا نمایندگان منتخب هرگز مطالبات معلمان را بطور جدی پیگیری نمی کنند؟! اتحاد و هماهنگی معلمان می تواند راهگشا باشد. چرا وزیر آموزش و پرورش همیشه فردی ضعیف انتخاب می شود؟! ایراد کار همین عدم اتحاد و همبستگی است. امیدوارم روری ما توان تحلیل دقیق را به دست بیاوریم تا از ابزار بودن رهایی یابیم. با سپاس. محمد شهبازی مشاور ناحیه پنج تبریز
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/03/25 - 13:11
دوباره ...وعده ...باز هم فریب بازهم اعتماد بی چون و چرای فرهنگیان ....و شاید توهم عده ای برای مدیر شدن در این آشفته بازار و از همه مهم تر ...خوش خیالی فرهنگیان و تبلیغ برای عده ای ....و از همه بدتر ......برای مبلغی ناچیز ..تحمل دردسر و رنج حضور در این بازی مکارانه و مزورانه ...از قبل تعیین شده ...و نمایش مضحک و تکراری و سپس نتایج غیر قابل باور و نهایتا پس از استفاده ابزاری از فرهنگیان برای چرخاندن این دور باطل و بیهوده بی محلی و بی توجهی و بی اعتنایی به فرهنگیان و خواسته ها و افکاروعقید ه انان و و............دوباره .....فریب و ..دوباره خودفریبی و .......بازهم .....حرف ...و حرف .......
پاسخ + +2 0 --
کاکتوس 1398/03/25 - 14:58
ایندفعه رای ندید و در انتخابات شرکت نکنید
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/03/25 - 16:01
به دنبال انتخاب نیروی کار آمد شجاع و خدمتگزار باشیم ......نه به دنبال قوم و قبیله ......تنها حقی که در این مملکت برای ما باقی گذاشتن حق شرکت در انتخاباته ......مدیریتش به دیگران ندیم بلکه خودمون مدیریت کنیم ......کسی رو به مجلس بفرستیم که جناحی و سیاسی نباشه ...بلکه خدمت .زار و دلسوز و شجاع باشه ....اگر چنین فردی نبود ...که دیگه هیچ .....
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/03/26 - 07:45
آموزش و پرورش صندوق رای مسئولان و نمایندگان است. به موقع انتخابات افراد خود را در آن منتصب می کنند و مقوله آموزش و پرورش فرزندان این سرزمین حرف غریبی است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور