صدای معلم

در گفت و گوی روزنامه همشهری با مدیر صدای معلم ؛

مسئولان وزارت آموزش و پرورش می‌خواهند با نظام رتبه‌بندی معلمان، زمان بخرند و بازنشسته شدن معلمان را به تعویق بیندازند!

فهیمه‌سادات طباطبایی/ خبرنگار

معایب اجرای نظام جدید رتبه بندی معلمان

«نظام رتبه‌بندی معلمان» از آن طرح‌هایی است که اواسط دهه 80 در آموزش و پرورش، دولت و مجلس عنوان شد، اما همچنان به سر منزل مقصود نرسیده و در پیچ و خم سلیقه وزیران، کمبود اعتبار و بودجه، نبود زیرساخت و... ابتر مانده است؛ طرح پر کش و قوسی که حتی صدای نمایندگان مجلس را هم در آورد و نزدیک بود هفته گذشته پای وزیر آموزش و پرورش را به میز استیضاح مجلس بکشاند. اما حالا به گفته وزیر آموزش و پرورش نسخه نهایی آن به دولت رفته که درصورت تصویب برای بررسی‌های نهایی و تأمین اعتبار به مجلس برود؛ «بعد از تصویب این لایحه در دولت، تأیید آن در مجلس و تأمین منابع اعتباری‌اش، آن را در آموزش و پرورش اجرا خواهیم کرد.»

آن طور که مسئولان فعلی آموزش و پرورش می‌گویند طرح فعلی که در شورای‌عالی این وزارتخانه تدوین و تصویب شده با طرح قبلی که در دوره حاجی‌بابایی و فانی طراحی شده، تفاوت دارد و در قالب جدیدی ارائه شده است. سال‌هاست که این موضوع در آموزش و پرورش مطرح می‌شود اما به‌دلیل عدم‌ تأمین منابع مالی، نبود زیرساخت‌ها و از همه مهم‌تر نبود اراده و انگیزه لازم در دولت و آموزش و پرورش اجرایی نمی‌شود

معایب اجرای نظام جدید رتبه بندی معلمان

احمد عابدینی، معاون دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش که یکی از طراحان نظام رتبه‌بندی معلمان است، درباره جزئیات آن گفت: «‌برای این طرح مطالعات تطبیقی از 40 کشور دنیا انجام شده و سازوکار اجرای طرح در کشورهای مختلف، تدوین ملاک‌ها، شاخص‌ها، ‌نظام مالی و پاداش مورد توجه قرار گرفته است؛ همچنین تجربیات پیشین خودمان را هم مرور کردیم و برای اعتباربخشی از صاحب‌نظران در سراسر کشور نظرخواهی شد.»جزئیات آخرین طرح نظام رتبه‌بندی معلمان

 عابدینی در توضیح شاخص‌های جدید رتبه‌بندی معلمان گفت: برای تعیین شاخص‌ها 400 ملاک اولیه مورد توجه قرار گرفت و در نهایت 12ملاک اصلی برای رتبه‌بندی معلمان درنظر گرفتیم و عمدتا تأکید بر این بود که صلاحیت‌های کسب‌شدنی را مورد توجه قرار دهیم. وی با بیان اینکه شاخص‌ها به‌گونه‌ای در نظر گرفته شده‌اند که افراد امکان دستیابی به آن را داشته باشند نه اینکه ویژگی‌های شخصیتی آنها را مورد توجه قرار دهیم، اظهار داشت: علاوه بر شاخص‌های درنظر گرفته شده، آزمونی سراسری برای سنجش صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای در نظر گرفته شده است.

معاون دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش، نگارش مقاله، خلاقیت و نوآوری در روش تدریس را نیز در نظام جدید رتبه‌بندی حائز اهمیت دانست و گفت: در طرح رتبه‌بندی معلمان، افراد در ۵ رتبه طبقه‌بندی می‌شوند و این موضوع هر ۵ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و ترفیع از یک رتبه به رتبه بالاتر صرفا در همین بازه زمانی میسر است؛ البته در شرایط خاص استثنائاتی ممکن است قائل شویم.از معلم پایه تا معلم راهبر

عابدینی به تشریح رتبه‌ها و عناوین طرح اشاره کرد: رتبه 5 با نام «معلم پایه»، رتبه 4 «معلم مربی»، رتبه 3 «معلم حرفه‌ای»، رتبه 2«معلم سرآمد» و رتبه یک «معلم راهبر» است. معاون دبیرکل شورای‌ عالی آموزش و پرورش ادامه داد: معلمان پس از دستیابی به هر کدام از این رتبه‌ها، ضریبی برای افزایش حقوق را کسب می‌کنند که برای این منظور 2 مدل پیشنهاد داده‌ایم؛ مدل اول با تأثیر ضریب افزایش حقوق در اعدادی مشخص برای هر رتبه است و مدل دیگر اعمال ضرایب نیم تا 3درصدی در حق شغل و شاغل برای هر رتبه است. یکی از نکات مورد ابهام طرح نظام رتبه‌بندی معلمان، اعتبار و بودجه آن است؛ موضوعی که باعث شد فاز نخست طرح رتبه‌بندی معلمان که در سال 1394اجرا شد با مشکل مواجه شود. عابدینی این دغدغه را مهم توصیف کرد و گفت‌: یکی از دلایل اینکه اصرار داشتیم این طرح به دولت و پس از آن به مجلس برود، موضوع اعتبارات است، چرا که آموزش و پرورش خود نمی‌تواند ردیف اعتباری برای خودش تأمین کند.

معایب اجرای نظام جدید رتبه بندی معلمان

نظر معلمان درباره طرح رتبه‌بندی جدیدشان

اما معلمان به‌عنوان کسانی که ذی‌نفع این طرح هستند هم نظرات خاص و متفاوتی در این‌باره دارند. برخی از آنها معتقدند که در درجه اول آماده نبودن زیرساخت‌ها از یک سو و جمعیت بالای معلمان از سوی دیگر مانع از اجرای دقیق و بهینه این طرح می‌شود.

علی پورسلیمان، معلم و فعال رسانه ای که بیش از 20 سال سابقه کار در آموزش و پرورش دارد، درباره طرح جدید رتبه‌بندی معلمان گفت: سال‌هاست که این موضوع در آموزش و پرورش مطرح می‌شود اما به‌دلیل عدم‌ تأمین منابع مالی، نبود زیرساخت‌ها و از همه مهم‌تر نبود اراده و انگیزه لازم در دولت و آموزش و پرورش اجرایی نمی‌شود. مرجعی در آموزش و پرورش نمی‌تواند این موارد را ارزیابی و بررسی کند !نگاه معلمان به این طرح فقط پولی است

او به سونامی بازنشسته شدن بیش از 400 هزار معلم طی 7 سال آینده اشاره کرد و افزود: این سونامی از امسال آغاز شده است و هر سال افزایش پیدا می‌کند. از طرفی سازمان امور استخدامی ردیف جدیدی را به آموزش و پرورش اختصاص نمی‌دهد و دانشگاه فرهنگیان هم که توانایی جایگزینی این نیروها را ندارد؛ بنابراین مسئولان وزارتخانه می‌خواهند با نظام رتبه‌بندی معلمان، زمان بخرند و بازنشسته شدن معلمان را به تعویق بیندازند.

این فعال رسانه ای تصریح کرد: از طرفی متأسفانه برخی از معلمان ما نگاه‌شان به طرح رتبه‌بندی فقط افزایش حقوق و مزایاست و هیچ تلاشی برای ارتقای علمی و صلاحیت تجربی خود نمی‌کنند و بدتر اینکه مرجعی در آموزش و پرورش نمی‌تواند این موارد را ارزیابی و بررسی کند ؛ آیا قرار است کارگزینی با این میزان از محدودیت‌های اداری این صلاحیت‌ها را بررسی کند یا گروه‌های آموزشی در مناطق که مدیران آن را روسای آموزش و پرورش بر حسب سلیقه و رابطه انتخاب می‌کنند؟

پورسلیمان با بیان اینکه هم‌اکنون عملکردها در فرم‌های ارزشیابی درست بررسی نمی‌شود، افزود: سقف امتیاز این فرم 120 است که بدون هیچ مشکلی به اغلب معلمان داده می‌شود و اصلا نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد.لازمه ارائه قوانین تنبیهی در نظام رتبه‌بندی معلمان با ساختار اداری فعلی موفقیت طرح با مشکل مواجه خواهد شد و باید چارت اداری منظمی برای نظام رتبه‌بندی معلمان طراحی شود

«سعادت علی‌یاری»، محقق و پژوهشگری است که نزدیک به 2 سال روی طرح رتبه‌بندی معلمان مطالعه کرده است. او می‌گوید که ایده طرح رتبه‌بندی معلمان درست و به جا بوده چرا که نباید معلمان را مانند سایر خدمات کشوری دید اما نسخه اولیه آن بارها و بارها عوض شده و از این جهت آسیب‌زاست. او با بیان اینکه در پژوهش‌های خود با چهره‌های با تجربه و قدیمی آموزش و پرورش گفت‌وگو کرده‌ام، افزود: طبق اظهارنظر این افراد باید معیارها خیلی جزئی باشد و تا حد ممکن دخالت سلیقه‌های شخصی کاهش پیدا کند؛ همچنین شفاف‌سازی‌ در ارائه رتبه‌ها از نکات مهم این طرح است که به مشارکت بیشتر معلمان کمک خواهد کرد، همچنین آنها معتقدند که با ساختار اداری فعلی موفقیت طرح با مشکل مواجه خواهد شد و باید چارت اداری منظمی برای نظام رتبه‌بندی معلمان طراحی شود.

علی یاری با بیان اینکه یکی از نکات مهم در اجرای این طرح بار مالی و اعتباری آن است، گفت: نظام رتبه‌بندی معلمان توقعات فراوانی را ایجاد می‌کند و باید آثار این رتبه‌بندی در آینده شغلی و معیشتی معلمان مشهود باشد. از این‌رو بار سنگین مالی خواهد داشت و باید منابع به درستی تأمین شود. او تأکید کرد: از همه مهم‌تر اگر این طرح، تشویقی است و به بهبود شرایط معلمان کمک می‌کند ؛ از سوی دیگر باید نقش تنبیهی خود را نیز درست ایفا کند؛ بدین معنا که اگر معلمی امتیازهای لازم را کسب نکرد یا موارد خارج از چهارچوب قوانین نظام معلمی همچون موارد اخلاقی، تدریس و... داشت، دست آموزش و پرورش برای اخراج آن باز باشد؛ چرا که هم‌اکنون این موضوع در آموزش و پرورش رخ نمی‌دهد و معلمی که خلافی را مرتکب شده به منطقه یا مدرسه دیگری منتقل می‌شود.

معایب اجرای نظام جدید رتبه بندی معلمان

تاریخچه طرح رتبه‌بندی معلمان

زمزمه‌های سر و سامان دادن به حقوق صنفی معلمان نخستین بار در دوره علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش دولت نهم شنیده شد. علی احمدی با این نقد که چرا پزشکان، مهندسان، وکلا، استادان دانشگاه با جمعیت خیلی کمتر دارای تشکیلات و نظام‌های صنفی قرص و محکم هستند، اما معلمان با این جمعیت و پتانسیل هیچ پشتوانه قدرتمند و اساسی ندارند، طرح نظام صنفی معلمان را داد و پیشنهادهای اولیه آن را نیز در شورای‌عالی آموزش و پرورش مطرح کرد اما عمر کوتاه وزارت او مانع از پیگیری‌های بعدی شد.

در دوره حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش دولت دهم بار دیگر این موضوع مطرح شد اما به «‌نظام رتبه‌بندی معلمان» تغییر نام داد و قرار شد سازوکارهای جدیدی برای آن تعریف شود. او گفته بود: ملاک‌های تربیتی، فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی چهار ملاک تعیین‌کننده نظام رتبه‌بندی و جذب معلمان است که براساس امتیازات حاصله از آن معلمان به رتبه‌های مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استادمعلم دست می‌یابند. عمر وزارت حاجی‌بابایی نیز همانند علی احمدی برای اجرای این طرح کفاف نداد و تمام مسئولیت آن بر عهده علی‌اصغر فانی قرار گرفت.

در دوره فانی نیز تغییرات ملموسی طبق سلیقه او روی طرح اصلی صورت گرفت. او 12مهر‌ماه سال 1394درباره جزئیات جدید نظام رتبه‌بندی معلمان گفته بود: «افزایش حقوق، آخرین صفحه نظام رتبه‌بندی است و در اصل، معلمان براساس شایستگی‌ها و توانمندی‌های خود ارتقای رتبه پیدا می‌کنند و متناسب با ارتقای رتبه از نظام پرداخت‌های خاص بهره‌مند می‌شوند.»

طبق طرح فانی همه آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان، مدیران و معاونین به جز افرادی که سابقه آنها کمتر از 6سال است، تحت پوشش طرح قرار می‌گرفتند. فانی در نیمه ابتدایی سال 94 فاز اول اجرایی طرح رتبه‌بندی معلمان را اجرا کرد که طبق آن تنها به حقوق معلمان بالای 6سال سابقه کار بین 120 تا 529 هزار تومان افزوده شد اما باز هم عمر کوتاه وزرای آموزش و پرورش نیز نظام رتبه بندی معلمان را ناتمام گذاشت. این طرح یکی از زیرشاخه‌های سند تحول بنیادین است و در برنامه ششم توسعه نیز بر لزوم اجرای آن تأکید شده که به وزارت دانش آشتیانی و سپس سیدمحمد بطحایی رسید و او نیز فعلا نتوانسته سازوکار اجرایی آن را تا به امروز فراهم آورد.

باید منتظر ماند و دید که بالاخره نظام رتبه‌بندی معلمان چه زمانی و در وزارت چه‌کسی عملی خواهد شد؟

روزنامه همشهری

یکشنبه, 18 شهریور 1397 20:40 خوانده شده: 1887 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 0 --
ناشناس 1397/06/18 - 21:22
بالاخره با یه چیزی باید سرکار باشیم. آخرشم به خاطر بار مالی رد میشه. این تز رو دیگه همه فرهنگیان حفظند.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/06/18 - 23:19
متاسفانه گویا دولت تمایلی به اجرای رتبه بندی عادلانه و سازمان نظام معلمی ندارد!!!
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/06/19 - 12:01
همکاران دارای۳۰ سال خدمت ...هستند اگر راضی به استمرار و ادامه خدمت شوند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 12:05
اوف بر اون دنیایی که برا پی پی و جیش بچه باید از پوشک به سمت کهنه برویم یعنی دقیق دنده عقب و عقبگرد!!! البته برا ما بی پولهای کارگر و کارمند جز و ساده(معلما)
پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1397/06/18 - 21:41
این طرح هم فقط بازی دادن معلمان است که سکوت کنند مانند بحث افزایش حقوق که از زمستان گذشته تو بوق وکرنا کردند که میخواهیم 20درصد افزایش دهیم وکل زمستان وبهار را معلمان به انتظار نشستند ودیدند این خبرها نیست ودر یک بازی سیاسی مجلس به دولت اعتراض کرد ومدارس تعطیل شد وخیالشان راحت شد که معلمان رفتند تا سه ماه دیگر وهمان حدود 10درصد انجام شد واین مجلس هیچ اعتراضی نکردوسکوت کرد این هم مثل افزاش حقوق است وبرای اینکه خشم معلمان را نسبت به گرانی های سرسام اوراخیر کنترل کنند این طرح را معرفی کردند تا چند ماه معلمان را سرکار بگذرندوزمان بخرند
پاسخ + +11 -1 --
ناشناس 1397/06/18 - 21:59
این که پورسلیمان می گوید این 120 امتیاز به تمام معلمان اختصاص می یابد و با این مصاحبه های ضد معلم خود موجب میشود تا این گونه در جامعه رواج یابد که معلمها 120 امتیاز را راحت می گیرند به هیچ وجه این گونه نیست پورسلیمان اگر این ارزشیابی را مطالعه کند خواهد فهمید که دوره های ضمن خدمت تشویقی شرکت در کارگاهها مدارکی است که بدون ارائه ان سقف این ارزسیابی به 100 میرسد پاسخ دیگر به نماینده دولت تدبیر این است که با اختصاص این 120 امتیاز چه چیزی عاید معلمان میشود که جنابعالی دچار سوزش شدی؟
پاسخ + +9 -4 --
ناشناس 1397/06/18 - 21:59
این که پورسلیمان می گوید این 120 امتیاز به تمام معلمان اختصاص می یابد و با این مصاحبه های ضد معلم خود موجب میشود تا این گونه در جامعه رواج یابد که معلمها 120 امتیاز را راحت می گیرند به هیچ وجه این گونه نیست پورسلیمان اگر این ارزشیابی را مطالعه کند خواهد فهمید که دوره های ضمن خدمت تشویقی شرکت در کارگاهها مدارکی است که بدون ارائه ان سقف این ارزسیابی به 100 میرسد پاسخ دیگر به نماینده دولت تدبیر این است که با اختصاص این 120 امتیاز چه چیزی عاید معلمان میشود که جنابعالی دچار سوزش شدی؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 08:04
سلام

دوست عزیز ناشناس

1-هر کسی از بیرون اگر نظر و مطلب شما را بخواند این فرضیه جدی برایش پیش خواهد آمد که آیا معلمان افرادی قانون ستیز و زیر کار در رو هستند که می خواهند از زیر بار ارزیابی فرار کنند !

این بدترین نوع دفاع برای خراب کردن وجهه و شان معلمان است .

دوستی شما و امثال همفکران شماهم برای معلمان به مثابه " دوستی خاله خرسه " است .


2-بنده در چند نوبت فرم ارزشیابی را تحلیل و نقد محتوایی کرده ام و حتی پیشنهاداتی هم ارائه کرده ام .

چه زمانی که 100 امتیاز بود و چه زمانی که 120 امتیاز شد .

اما موضوع این مصاحبه ، ارزیابی فرم ارزشیابی نیست !

بخش " ز " از فرم ارزشیابی می گوید :
افزایش دانش و مهارت های شغلی به واسطه گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی منوط به به کارگیری در انجام وظایف .

بند دو از این قسمت تصریح می کند :
آموزش طبق نظام آموزش کارمندان دولت به ازای هر 10 ساعت آموزشی 1 امتیاز که جمع کل آن 2 امتیاز می شود .

بند سوم می گوید :
شرکت موثر در جلسات ، جشنواره ها ( تدریس و قابت های علمی و تخصصی معلمان ، همایش ها ، شوراهای آموزشی ، تربیتی ، گروه های آموزشی ، کارگاه ها ، گردهمایی های تخصصی مرتبط با شغل ) هر مورد 2 امتیاز جمعا می شود 4 امتیاز .

پس بر خلاف پوپولیسمی که شما دارید اشاعه می دهید و غیر از خود را " ضد معلم " می نامید این قسمت 6 امتیاز دارد !

3-نوعی شفافیت ستیزی در جامعه ما نرم و فرهنگ شده است .

به عنوان مثال ؛ خیلی از مودیان مالیاتی اگر درست با مساله برخورد کنند چه بسا شامل بخشش هم بشوند اما در سایه جهالت با آن برخورد نادرست می کنند .

اگر در مدرسه هم معلم درست ارزیابی شود و فرق بین کسی که دلسوز است و وقت می گذارد با کسی که مدرسه را دکان فرض کرده است و یا در آن استراحت می کند شناخته خواهد شد.

بنده انتقادات جدی نسبت به ارزیابی کارمندان دولت دارم و مهم ترین مستند آن ساعت کار مفید بسیار نازل کارمندان دولت است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 08:45
دوستی ما دوستی خاله خرسه است یا شما که به دلیل انتقام و کینه ای که از حاجی بابایی و احمدی نژاد داری این سایت رو درست کردی؟شما حاجی بابایی که بهترین وزیر اموزش و پرورش بود را می کوبی و از بدترین دولت تاریخ پس از انقلاب و وزیرانش دفاع می کنی شما در ستادهای اصلاح طلبان و لیست امید و روحانی به خاطر منافع خودت کار کردی و نتیجه ان گرفتاریهای فعلی شد اگر رئیسی رای می اورد اکنون شاهد بالاترین افزایش حقوق برای معلمان بودیم وقیافه شما دیدنی میشد درکل شما اپ را با سیاسی کاریتون به گند کشیدید و خیلی پررو و طلبکار هم هستید
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 08:52
سلام مجدد

دوست عزیز

خیلی عصبانی نشو !

ما در حال گفت و گو هستیم .

1-در رسانه صدای معلم معیار عملکرد است و نه حس انتقام جویی و کینه ورزی که شما از آن برداشت می کنید .

هر فردی به خاطر سخنان و عملکرد و مسئولیتش باید نقد شود .


بنده کاری به گرایش سیاسی و جناحی آدم ها ندارم و بر اساس اصول " تفکر انتقادی " عمل می کنم .

2- همکار محترم

بر فرض که شما درست بگویید !

شما و آن دوستان عزیز خودشان به اندازه کافی رسانه های بزرگ و با نفوذ دارند .

صدای معلم را هم یک منتقد کوچک فرض کنید .

شما هم می توانید همین امروز یک سایت بزنید و در آن از صبح تا شب از آقای حاجی بابایی و آقای احمدی نژاد و هر کسی که دوست دارید دفاع کنید و تعریف .


3-هر کس دیگری هم می آمد به نظر من اتفاق خاصی برای آموزش و پرورش و معلمان رخ نمی داد !

تاریخ 4 دهه پس از انقلاب این را ثابت کرده است .

آیا تاریخ را مطالعه کرده اید ؟

فرقش این است که اگر ایشان و یا هر کس دیگری می آمد باید شاهد پرونده سازی های قطور حراست و هیات های تخلفات وزارت آموزش و پرورش و... برای فعالان صنفی و منتقدان بودیم !

آیا غیر از این است ؟

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 10:48
خوب فرمودید که هرکی میومد هیچ اتفافی نمیفتاد و شاهد چرونده های قطور حراست بودیم همین یه جمله تان یعنی اینکه شما طرفدار متعصب این دولت هستید و همیشه از این دولت دفاع کردید و می کنید الان هم که هیچ کارنامه ای برای دفاع نداره میگید اگه این دولت رای نمیاورد شاهد پرونده های حراست بودیم مگه الان پرونده تشکیل نمیشه؟ مگه در هفته معلم معلمها رو ذستگیر نکردند؟ اینارو کی دستگیر کرد؟ مگه وزیر کشور دولت روحانی دستور برخورد نداد؟ شما جرات داری برو تجمع کن الان اینا به شدت هار شدند بلافاصله با تجمعات شدیدترین برخوردها رو می کنند در مورد رئیسی ایشان چون دور اولش بود حداقل برای رای هم که شده امتیازات خوبی به معلمها میداد درضمن رئیسی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 10:53
رئیسی ادم درستکار و مومنی است مثل دوستان شما نیست که از راه حرام و رانت صاحب این ثروت قارونی شدند کسیکه حلال و حرام میدونه اختلاس نمیکنه اما چون دوستان شما از راه حرام صاحب ثروت شدند نمیتونند درستکار باشند این دولت روشش پیمانکاری است مگر دردوران بهترین وزیر تاریخ اپ معلمان حق التدریسی تبدیل وضعیت نشدند؟ مگه بعترین وزیر تاریخ اپ ممنوعیت جذب حق االتدریسی رو صادر نکرد و به معلمان ارزش نداد؟ مگه بهترین وزیر تاریخ اپ بندهای سایر و فوق العاده شغل و مزایای تعجیل در رتبه و طبقه رو صادر نکرد؟ این دولت که شما نماینده ان هستید دولت ضد معلم است کارش فقط پیمانکاری اداراه کردن مدارس است در کل شما هم نماینده این ذولتی در ستادهاش کار کردی تمام نظرات شما به ضرر معلمهاست شما بزرگترین دشمن معلمان هستی که اگه قدرت داشتی معلمها رو به خاک سیاه میکشوندی شماادم خطر ناکی هستی
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 11:27
سلام

دوست عزیز

1-شیوه دفاع شما کاملا متعصبانه و حتی به دور از بدیهیات عقلی و یا منطقی است .

یعنی قرار است بنده به عنوان یک تحلیل گر همه مسائل را درست مثل شما سیاه و سفید ببینم ؟

در قضیه اردودگاه منظریه آقای حاجی بابایی به قول خود در مورد شفاف سازی عمل کرد و من هم از ایشان تشکر کردم .


2- شما اگر مستند شماره پرونده ای در مورد معلمی دارید که به خاطر انتقاد مشکل پیدا کرده است ارسال کنید .

خودم شخصا پی گیری می کنم .


3- اتفاقا جای شما خالی !
در تجمع آموزش دهندگان سوادآموزی بودم و با آن ها عکس یادگاری هم گرفتم .

کسی هم دستگیر نشد !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 11:31
برای من اسم ها و عناوین فرقی نمی کند .


مهم پاسخ گو بودن ، شفافیت و صداقت است .

بنده پاسخ گوی عملکرد خود هستم و دوستانی با مشخصاتی که شما آدرس دادید ندارم !

اگر اسم آن ها را می دانید بفرمایید .


بقیه حرف های شما هم ارتباطی با موضوع گفت و گوی من ندارد .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 11:54
درمورد دستگیری معلمان در هفته معلم چه توضیحی داری؟
پاسخ + 0 0 --
شناسا 1397/06/19 - 13:03
آقای پورسلیمان منتقدینی هستند که بدلیل انتقاد مشکل پیدا کرده اند اما همه ی مشکلات شماره پرونده ندارد!!در کنار همه ی صحبت های این همکارمون با این بخش که در حال حاضر هم پرونده سازی میکنند کاملا موافقم چون در بخش هایی مثل حراست فقط یک فرد خوب اومده به جای یک فرد بد اما فرآیند عوض نشده!!الان به جای شماره پرونده تا می تونند تخریب میکنند،مانع ارتقاء می شوند،انگ سیاسی نزنند انگ کم کاری میزنند،انگ تخریب در فضای مجازی می زنند و با خود طرف هم رودررو نمیشوند!!اگر طرف تو ستاد باشه به نوعی فشار میآورند تا بره مدرسه تااونجا دیگه صداش به جایی نرسه و از چیزی باخبر نباشه،اضافه کار قطع می کنند و یا با اطلاعات رایزنی می کنند که جواب استعلامشطرف منفی بیاد و بتونند ازش راحت بشن از این قصه ها که واقعا تبحر دارند و شکایت هم که تو آموزش و پرورش به جایی نمی رسه همه اش باند بازی و مافیای قدرته که حرف اول و آخر رو میزنه!!
پاسخ + +4 -1 --
پارسا 1397/06/18 - 23:22
"بدین معنا که اگر معلمی امتیازهای لازم را کسب نکرد یا موارد خارج از چهارچوب قوانین نظام معلمی همچون موارد اخلاقی، تدریس و... داشت، دست آموزش و پرورش برای اخراج آن باز باشد؛ چرا که هم‌اکنون این موضوع در آموزش و پرورش رخ نمی‌دهد و معلمی که خلافی را مرتکب شده به منطقه یا مدرسه دیگری منتقل می‌شود."
جسارتا این موضوع وقتی باید اجرا شود که در سایر ادارات هم اجرا شود،با کمی دقت کارمندان بانکی که اعتیاد دارند و در پست صندوق دار، روبروی مراجعین و در مواجهه مستقیم با مردم قرار دارند را به راحتی مشاهده می کنید.
این قانون را شاید بشود برای ورودی های جدید و با اطلاع رسانی به آن ها اجرا کرد اما مسبب بسیاری از بداخلاقی های معلمان موردنظر،جفایی است که از طرف سیستم و نظام آ.پ بر آن ها صورت گرفته است لذا نباید اجازه داد به راحتی صحبت از اخراج آن ها شود.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 08:10
سلام

جناب پارسا

اگر قرار باشد هر کسی و یا گروهی اصلاحات و یا تحول را منوط به اجرای آن در سایر بخش ها کند هیچ گاه اتفاقی رخ نخواهد داد .


اگر در ادارات دیگر خلاف و یا دزدی و ... می کنند آیا مجوزی برای ما جهت توجیه کاستی ها و یا بی تفاوتی در آن خواهد بود ؟


ما زمانی می توانیم دیگران را نقد کنیم و از کار آنان ایراد بگیریم که خود مشکل نداشته و به بالندگی سازمانی رسیده باشیم .


" خود انتقادی " و " خود ارزیابی " فرهنگ و البته مهارتی است که در میان ایرانی ها ناشناخته است و کسی حاضر به پذیرش مسئولیت خود نیست .


پایدار باشید .
پاسخ + +12 0 --
مهرپور 1397/06/18 - 23:41
این ها همه سرگرم کردن معلم ها است.کدام یک از کارمندان از این بازی ها دارند؟به جای این چرندیات،باید به طور جدی به فکر معلمان بود که با وجود این همه گرانی با حقوق ناچیزشان چگونه زندگی می کنند.
پاسخ + +8 0 --
دبیر 1397/06/19 - 03:26
به نکته ی بسیار خوبی اشاره کردید .
با توجه به سونامی بازنشستگی در آموزش و پرورش و عدم وجود مشوق های لازم برای ترغیب نیروها در ادامه خدمت دوباره بالادستان آ.پ به دادن وعده های تکراری و تو خالی روی آورده اند .
حداقل 5 یا 6 سال است که موضوع رتبه بندی معلمان مطرح شده است ولی عامدانه این مسئله بین آموزش و پرورش , مجلس و دولت در حال پاسکاریست ...
یعنی طراجی یک طرح با این حجم از کارشناس در ستاد و دولت باید 6 سال به طول انجامد ؟...
اگر واقعا به دنبال انجام این موضوع بودید زمان آن در هنگام تنظیم سند بودجه در دولت بود نه اکنون که هیچ منابعی برای آن دیده نشده است .
چرا بندهای مغفول مانده قانون پرداخت هماهنگ را اجرایی نمی کنید ؟
متاسفانه تیم بطحایی برای صرفه جویی بیشتر به این وزارت قدم نهاده نه رفع مشکلات فرهنگیان ...
از وزیر و معاونین هیچ یک از کسری بودجه ی 10 هزار میلیاردی صحبت نمی کند بلکه از آن دفاع و تعریف نیز می شود .
پاسخ + +11 0 --
شهاب 1397/06/19 - 08:17
دولت درشرایط فعلی باید به فکر افزایش حقوق معلم به دلیل کاهش ارزش پول ملی باشدقدرت خرید یک معلم یک چهارم سال قبل است اگر قرار باشد معلم را به دلیل نداشتن صلاحیت های لازم اخراج کنند می خواهند چه کسانی را جایگزین معلم اخراجی کنند همین حالا آ.پ به دلیل کمبود نیرو وعدم استقبال از این شغل به دنبال به کار گیری نیرو های بازنشسته واستخدام بی ضابطه ی حق التدریسی ها است این حرف ها به شوخی شبیه هستند مگر قرار است رتبه بندی چه گلی به سر معلم بزند که اینقدر پیازداغش رازیاد می کنندآیا قرار است مسئولان ناکارآمدباحقوق های نجومی که کشور را نابود کردند رتبه بندی شوند ؟این طرح ها را اول برای مسئولان اجرا کنید چون اگر اکثرآن ها اخراج می شوندواوضاع کشوردرست خواهدشد
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 08:25
سلام

آقای شهاب

با بخش نخست سخنان شما موافقم .

اما زمانی که اقتصاد این کشور ورشکسته و مافیایی است شما چه انتظاری از سیستم دارید ؟


بارها و بارها گفته ام :

اقتصاد آموزش و پرورش متغیری وابسته از کل اقتصاد است .

زمانی ما می توانیم سر " مقدار " چانه برنیم که چیزی موجود باشد .

بهبود اقتصاد هم فرمول های علمی و مشخصی دارد و با بگیر و ببند و... درست نمی شود .

به عنوان مثال 198 کشور در دنیا عضو FATF هستند و این در حالی است که تعداد اعضای سازمان ملل 193 عضو است .

هنوز داریم بحث می کنیم که آیا این پیمان خوب است و یا بد است !


بقیه موضوعات هم چنین وضعیتی دارند .


افراد کاردان ، دلسوز و متخصص در حاشیه هستند و دائما در حال آزمون و خطا هستیم .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/06/19 - 08:59
سلام جناب آقای پور سلیمان
در پایان سخنان خود به نکته ی مهمی اشاره کردید که ریشه ی اکثر مشکلات است وخود آن هم معلول نظام آموزشی مغفول مانده است
درمورد جبران قدرت خرید بیشتر پول افزایش قیمت ها به جیب دولت می رود بنابراین اگر دولت کمی منصف باشد پول حاصل از این این افزایش درآمد ها را به کسانی خواهد داد که درآمد ثابت دارند وهمچنین اقشار کم درآمد وضعیف جامعه
پاسخ + +6 0 --
شاکی 1397/06/19 - 10:15
این تشکل ها و هیأت اندیشه ورز و اره و اوره و...که دائم بر سر هر خوان تقسیم غنایم حضور دارند و به هوای قالیچه تکون دادن خودنمایی می کنند و ...چرا اینقدر که در ارتباط با گماردن آدم های خودشون در این مناصب و جایگاه ها تلاش می کنند به رسالت اصلی خودشون که نقد همین موضوعاته عمل نمی کنند؟!اگر نظام معلمی هم ایجاد بشه دوباره سرو کله همین ها پیدا میشه و دوباره کمیجانی و عادل عبدی و مرتضی نظری و آدم های همیشه تکراری و کلیشه ای حال بهم زن!!
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 10:29
واقعا طرح مزخزفی هست. همین نظام فعلی پایه تا عالی بهترین شیوه رتبه بندی است و اگر واقعا قصد ارتقای معیشت معلمان را دارند بر مبنای رتبه فعلی، هر سال مبلغی به حق شغل حرفه ای اضافه کنند.مثلا معلمان پایه ده درصد،ارشد پانزده،خبره بیست و عالی بیست و پنج درصد.(علاوه بر افزایش سنواتی).
سرآمد و بسامد و ....چرندی بیش نیست. مقاله هم حاصل تحقیق است، معلم آموزشگر است نه محقق! پناه بر خدا.
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1397/06/19 - 13:14
جناب پورسلیمان نماینده دولت تدبیر و معتقد به وحود ازادی بیان در این دولت نفرمودی دلیل دستگیری معلمان در تحمع هفته معلم ب دستور وزیر کشور چه بود؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 13:34
دوست عزیز

حاشیه رفتن ، پر گویی ، بی ربط صحبت کردن و... انگار جزیی از فرهنگ ما شده است !


مطالب شما اکثراارتباطی با موضوع ندارد و به نظر می رسد هدف شما گفت و گو نیست !


اما در این مورد هر کسی دستگیر کرده است خودش هم باید پاسخ گو باشد.


آیا شده است که بنده از شمای ناشناس سوال کنم در مورد آن دستگیری ها ، پرونده سازی و ... پاسخ گو باش !


مگر آن که که شما خودت را وکیل و یا سخنگوی آن ها بدانی و یا منافعی داشته باشی!


اگر هم این گونه است نیازی نیست که مخفیانه و بدون مشخصات نظر بگذاری !


مثل من و خیلی ها در این رسانه با شناسنامه صحبت کن و شفاف باش....پایدار باشید .
پاسخ + +10 -1 --
ناشناس 1397/06/19 - 13:40
فقط مکر و حیله سران نظام است که نصیب فرهنگیان شده ، دم انتخابات میخواستتدحقوق معلمان رو اضافه کنند که قوه قضاییه مانع شد .حالا هم فقط دارند وقت کشی میکنند تا ما رو سرگرم کنند تا مشمشکلات معیشتی رو فراموش کنیم لعنت الله علی القوم الظالمین و علی اولادهم و علی انصارهم .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 18:16
قوه قضاییه کجا مانع شد؟
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/06/19 - 18:10
....
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/19 - 20:54
سلام

دوست عزیز ناشناس


قبلا هم عرض کردم و باز هم تاکید می کنم :


در چارچوب مطلب و موضوع سخن بگویید .


اگر مطلب آزاد دارید در بخش " نامه های دزیافتی " پیام بگذارید .


هم منتشر می شود و هم پاسخ می دهم .


بر رویه غلط و نادرست خود هم بی جهت اصرار نکنید .پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/06/21 - 15:15
پس چرا کارمندان دیگر که پنج میلیون حقوق میگیرند ،رتبه بندی نمی شوند.فقط زورشان به معلم میرسد.کاش اندکی از مزایای کارمندان دیگر ادارات را ما هم داشتیم.ولی افسوس
پاسخ + +2 0 --
رضا 1397/06/21 - 15:15
پس چرا کارمندان دیگر که پنج میلیون حقوق میگیرند ،رتبه بندی نمی شوند.فقط زورشان به معلم میرسد.کاش اندکی از مزایای کارمندان دیگر ادارات را ما هم داشتیم.ولی افسوس
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/06/21 - 15:15
پس چرا کارمندان دیگر که پنج میلیون حقوق میگیرند ،رتبه بندی نمی شوند.فقط زورشان به معلم میرسد.کاش اندکی از مزایای کارمندان دیگر ادارات را ما هم داشتیم.ولی افسوس
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/06/21 - 15:15
پس چرا کارمندان دیگر که پنج میلیون حقوق میگیرند ،رتبه بندی نمی شوند.فقط زورشان به معلم میرسد.کاش اندکی از مزایای کارمندان دیگر ادارات را ما هم داشتیم.ولی افسوس
پاسخ + +1 0 --
رضا 1397/06/21 - 15:15
پس چرا کارمندان دیگر که پنج میلیون حقوق میگیرند ،رتبه بندی نمی شوند.فقط زورشان به معلم میرسد.کاش اندکی از مزایای کارمندان دیگر ادارات را ما هم داشتیم.ولی افسوس
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/06/21 - 15:25
با سلام . واقعا معلمان مظلومانی هستند که از همه جهت به خاطر ابرویشان میسوزند و دادشان هم بجایی نمیرسد . مگه رهبر معظم انقلاب بارها به دولتمردان تاکید نکرده که حتی برای یکبار هم که شده به معلمان توجه کنید پس ضعف کجاست . واقعا بیان در سراسر کشور از معلمان نظرخواهی کنند ببینند اوضاع اونا چطوریه با این دنیای به روز و این همه مشکلات این حقوق که ما فقط دریافت میکنیم پفک بچه هامون هم نمیشه. خدا را در نظر بگیرید به کل مردم برسید بقران این مردم طلایند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/21 - 15:35
بقران قدر این مردم را بدانید مردمی که با هر سازی میرقصند . کشور ما نفت و گاز دارد ولی عربستان فقط گاز دارد. دروغ گفتن سیاست نیست سلب اعتماد مردم است نا امید کردن و نا اگاه حساب کردن مردم است سعی کنند حد اقل یا وعده و وعید ندهند یا با تمام تلاش و عاری از هر گونه مکر انجام بدن. با تشکر
پاسخ + +1 0 --
حسین 1397/06/21 - 15:51
خدا رحمتت کنه فانی یادت بخیر... هروقت اسم رتبه بندی رو میشنوم یاد حرف های کلیشه ای این استاد و وزیر نمونه میفتم که میگفت 1350 برا امسال 3500 برا سال دیگه دادن و در هر سخنرانی و مصاحبه تقریبا تکرار میکرد هههههههه استاد فانی دلمون برات تنگ شده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/21 - 15:58
ازمون یعنی چه مگه معلمانی که این همه درد دارند و هیچگونه امیدی به زندگی ندارن و هر وقت بهشون دروغ میگن و هیچ حسابشون میکنند و مورد تنفر همه هستند دیگه انگیزه و اعصاب ازمون دارند هر معلمی با توجه به تجربیات و اون پایه ی علمی که داره دیگه میتونه اداره کنه کلاسشو سعی کنید به معلمان برسید براشون دلگرمی درست کنید اونا هم‌ مسلما عشق میورزند به کارشان و میرن سراغ مطالعه و اندوخته علمییشونو ارایه میدن تو کلاس همون دانش اموزا خودشون میفهمند بینم چیزی بار هر معلمی هست یا نه ولی به عنوان یک انسان همون معلم با اندوخته کم هم باید از همه‌ جهت تقویت بشه تا راه بیفته. با تشکر یدالله گودرزی دبیر زبان‌ خارجه با سابقه ی 25سال تمام.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/21 - 16:08
مردم کشورشونو دوست دارند قدر این مردم شریف رو بدونید و هر قشری از مردم که واقعا داد و فریاد میکنند و همه شما هم میبینید نیازمندند پس بهشون برسید تا اونا هم لا اقل دلخور نباشند ازتون . درود بر این مردم شریف ایران. یدالله گودرزی از نوراباد ممسنی استان فارس معلم زبان انگلیسی ورود به 26سال خدمت عاشقانه ولی پر از گلایه.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/06/21 - 16:18
مردم کشورشونو دوست دارن سعی کنند با مردم رو راست باشن مدیرتهای ضعیف را درست کنند سرمایه های بیت المال را ندزدند به فکر اینده ی بچه های این مرز و بوم باشند و به هر قشری از مردم که یا تحسن میکنند و یا هر طریق دیگر بفهمند که اونا حتما نیازمند کمکند سرکوب نکنند کسییو فورا مشکلاتشون حل کنند تا اونها هم دلگرم بشوند و صد درصد هم‌ قدردان هستند.یدالله گودرزی از نوراباد ممسنی استان فارس
پاسخ + 0 0 --
..... 1397/06/23 - 13:33
سلام
دست مریزاد به این دولتمردان
چندسالیه که همسرم تقاضای مدیریت مدرسه را کرده بود که بهش گفتن نمیشه
یکی بهش گفت اگه ستاد انتخابی فعالیت میکردی انتخاب میشدی
افتخار وتوانایی تمام مدیران مدرسه شده همحزبی بودن با آقایون .
حالا حساب کنید روابط جای شایسته سالای را بگیره چی پیش میاد
همینطورشرط انتخاب مدیران در ادارات دیگه..
نتیجه عملکرد این انتصابها وانتخابها را به این شیوه ،در اوضاع واحوال جامعه میبینید
جالب اینه که هرچی خرابکاری کنن حواله میدن به نظام واگه یا هزارم کارایی داشته باشن نسبت میدن به کلیدفلان
پاسخ + +1 0 --
شادمان 1397/09/06 - 23:37
اگر قبل از سال 98 رتبه بندی فرهنگیان اجرا نشه خدا به داد دولت وشورای نگهبان برسه بخدا هرروز تحصن و اعتصاب و اخرش هم معلومه دنبالش چه اتفاقاتی می افته.
پاسخ + 0 0 --
29 سال خدمت 1397/09/24 - 17:48
تجربه نشان می دهد که در آموزش و پرورش ارتقای علمی و صلاحیت های تجربی جایگاهی ندارد. خیلی از معلمان در دانشگاه های دولتی مدرک فوق لیسانس و دکترا گرفتند و دیدند که از نظر مالی نه تنها چیزی عایدشان نشد، بلکه تحقیر هم شدن. در این سالها با همین افزایش حقوق کم ، مدرک های فوق لیسانس و دکترا کمتر اضاف شده و فاصله حقوق اینها با لیسانس، فوق دیپلم و دیپلم بسیار کم است . به نظر خیلی از معلمان در آ. پ مدرک دیپلم تا لیسانس کفایت می کند و بالاتر از لیسانس هدر دادن عمر است.
پاسخ + 0 0 --
باز نشسته 1397/09/24 - 17:54
هر معلمی که به فکر ارتقای علمی و مدرک تحصیلی باشد، صد در صد باخته و نفعی هم نمی برد. اگر دست به هر کاری می زد کوچکترین معامله ای می کرد الآن در خفت و خواری روزگار نمی گذراند.
پاسخ + 0 0 --
موسی 1397/09/28 - 19:29
به نام سلطان عزت هرجا که مردم نتوانند با ظلم و ظالم مبارزه کنند، مخالفت کنند مجبور می شوند به جان هم بیفتند، درحق یکدیگر ظلم کنند و نسبت به هم ظالم شوند . هرجا که به مردم ظلم شود، وحدت مردم از بین می رود: فرمایش علی علیه اسلام در نهج البلاغه است. صد در صد اتفاق افتاده است.
پاسخ + 0 0 --
موسی 1397/10/09 - 20:00
به خاطر نهم دی قیمت ها از فردا 30 درصد کاهش می یابد. این قدرت 9 دی را می رساند، اگر کاهش تیابد، 9 دی روز ....است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور