صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

در نخستین نشست خبری وزیر آموزش و پرورش ؛ صدای معلم : چرا با صدور یک بخشنامه ارتباط بین نمره آمادگی دفاعی و اردوی راهیان نور را قطع نمی کنید؟

بطحایی : اگر بنا باشد آموزش و پرورش خودش به تنهایی بخواهد همه اردوها را اداره کند قطعا آموزش و پرورش کار را زمین خواهد گذاشت ! حفظ سلامت و تندرستی بچه ها از هر موضوعی برای ما مهم تر است!

صدای معلم : امید داریم که « مدیریت بحران » به معنای واقعی و علمی آن در الفبای مدیریتی کشور شکل گرفته و تثبیت شود ؛  آموزش و پرورش ادعا می کند که سفر راهیان نور اجباری نیست اما 8 نمره از 20 نمره درس آمادگی دفاعی منوط به حضور در اردوی راهیان نور است؛ هیات دولت احمدی نژاد درهفتم آبان ماه سال 91، آیین‌نامه "چگونگی اجرای برنامه درسی و محتوای دروس نظری و عملی آمادگی دفاعی (اردوهای راهیان نور)" را تصویب کرد؛ در ماده 7 این آیین‌نامه بخشی از اختیارات آموزش و پرورش به یک نهاد نظامی واگذار شده است. در حالی که مدیر مدرسه منحصرا مسئول حفظ جان دانش آموزان است.آیا حضرتعالی قصد طرح این آیین نامه و پیشنهاد لغو این ماده را در هیات دولت دارید ؛ کارشناسان اذعان دارند که تفاهم نامه منعقد شده میان وزارت آموزش و پرورش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا حد زیادی یک سویه است ؛ سوال مشخص ما این است که کل هزینه های اردوهای راهیان نور چقدر است و منابع تامین این اعتبارات از کجاست/ بطحایی : کسانی که در این کشور زندگی می کنند باید همواره این ارزش ها برایشان زنده نگه داشته شود تمرین می کنند زندگی با هم بودن را؛ در برگزاری اردوها از جمله " راهیان نور " واقعا آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند " مسئولیت " بپذیرد؛ همان گونه که شما اشاره کردید و بنده هم تاکید کردم حرف اول در مسئولیت ما حفظ سلامت و تندرستی بچه ها است ؛ حتی از هدف های تربیتی و یادگیری ما مهم تر است ؛ تاکید می کنم حضور بچه ها در اردوهای راهیان نور – نه فقط راهیان نور – در هر اردویی هیچ اجباری وجود ندارد ؛ آن الزاماتی که شما فرمودید را داریم دنبال می کنیم؛ اگر جایی قید و بندی گذاشتیم ؛ یعنی زبانا گفتیم اختیاری اما شرایط را یک جوری درست کردیم که بچه ها را مجبور به شرکت کنیم آن ها را برطرف خواهیم کرد و بچه ها هیچ اجباری برای شرکت درهمه اردوها از جمله اردوهای راهیان نور ندارند

گروه گزارش/

آخرین اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در مورد اردوی راهیان نور و مواضع صدای معلم

امروز سه شنبه نخستین نشست خبری « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش با اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی ( شهید رجایی ) وزرات آموزش و پرورش برگزار گردید .

در این نشست که با حضور اکثر رسانه ها برگزار گردید ؛ وزیر آموزش و پرورش به عنوان مقدمه مطالبی را در مورد سند تحول بنیادین ، آخرین اخبار و پی گیری های انجام شده در مورد مدارس و مراکز آموزشی زلزله غرب ایران و نیز تعالی مدیریت بیان کرد .

( مشروح این سخنان و نیز پاسخ به پرسش های رسانه در آینده در صدای معلم منتشر خواهد گردید . )

پس از آن نمایندگان رسانه های مدعو پرسش هایی را مطرح کردند .

نخستن رسانه ای که پرسش خود را از وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد ،« صدای معلم » بود .

آخرین اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در مورد اردوی راهیان نور و مواضع صدای معلم

متن کامل این پرسش به شرح زیر است :

" آقای بطحایی

با سلام و آرزوی توفیق 

در ابتدا جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان را در زلزله اخیر تسلیت می گوییم و امید داریم که « مدیریت بحران » به معنای واقعی و علمی آن در الفبای مدیریتی کشور شکل گرفته و تثبیت شود .

 سفرهای راهیان نور از اواسط مهرماه آغاز می شود و حدود 600 هزار دانش آموز دبیرستانی از مهر تا پایان اسفند ماه در قالب حدود 30 هزار سفر جاده ای به  مناطق مرزی ایران وعراق اعزام می شوند.

 آموزش و پرورش ادعا می کند که سفر راهیان نور اجباری نیست اما 8 نمره از 20 نمره درس آمادگی دفاعی منوط به حضور در اردوی راهیان نور است.

چرا با صدور یک بخشنامه ارتباط بین نمره آمادگی دفاعی و اردوی راهیان نور را قطع نمی کنید؟

ضمنا هیات دولت احمدی نژاد درهفتم آبان ماه سال 91، آیین‌نامه "چگونگی اجرای برنامه درسی و محتوای دروس نظری و عملی آمادگی دفاعی (اردوهای راهیان نور)" را تصویب کرد.

آخرین اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در مورد اردوی راهیان نور و مواضع صدای معلم

در ماده 7 این آیین‌نامه بخشی از اختیارات آموزش و پرورش به یک نهاد نظامی واگذار شده است. در حالی که مدیر مدرسه منحصرا مسئول حفظ جان دانش آموزان است.آیا حضرتعالی قصد طرح این آیین نامه و پیشنهاد لغو این ماده را در هیات دولت دارید؟

در این رابطه ؛ آقای حاجی بابایی در گفت و گویی 5/ 5 ساعته که با صدای معلم در بهمن ماه سال 94 داشت و جناب عالی نیز این گفت و گو را به طور کامل مطالعه کرده اید ؛  به این رسانه اعلام کرد که " سپاه از درب مدرسه تا بازگشت مسئوليت دارد ".

شما به تازگی نیز اعلام کرده اید و در همین نشست رسانه ای هم تاکید کردید :

"  اولویت اول ما ایمنی و سلامت دانش‌آموزان و پس از آن تسریع در بازگشت آن‌ها به مدرسه است . "

کارشناسان اذعان دارند که تفاهم نامه منعقد شده میان وزارت آموزش و پرورش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا حد زیادی یک سویه است . ( مسئولیت و پاسخ گویی آن بر عهده آموزش و پرورش و منافع از آن سپاه می باشد . )

سوال مشخص ما این است که کل هزینه های اردوهای راهیان نور چقدر است و منابع تامین این اعتبارات از کجاست ؟

لطفا شفاف سازی بفرمایید .

آخرین اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در مورد اردوی راهیان نور و مواضع صدای معلم

وزیر آموزش و پرورش :

آقای پورسلیمان

علی رغم زحماتی که برگزاری همه اردوها از جمله " راهیان نور " برای آموزش و پرورش و معلمان و مدیران داریم و واقعا خیلی وقت ها این سختی ها انگیزه ی معلمان ، مربیان و مدیران ما برای برگزاری این اردوها پایین آمده است .

هم خطراتی که شما اشاره فرمودید که بچه ها را تهدید می کند ، صدماتی که برای برگزاری اردوها است و مسئولیتی که بر عهده ی همکاران بنده در مدرسه است ؛ همه این ها باعث می شوند که انگیزه همکاران من برای برگزاری این اردوها پایین بیاید .

اما من و شما به عنوان یک " معلم " باید این را همیشه یادآوری کنیم که برگزاری این اردوها بخشی از فرآیند یادهی و یادگیری است .

بچه های ما فقط در کلاس و در کتاب مطالب مورد نیازشان را یاد نمی گیرند و تمرین نمی کنند بلکه بخشی از یادگیری های ذهنی شان در اردوها و زندگی جمعی و با هم شکل می گیرد .

با این مقدمه ای که من مختصرا عرض کردم باید بگویم که اردوی راهیان نور هم بخشی از فرآیند یاددهی و یادگیری ما است .

ما در اردوی راهیان نور چه در مسیر و چه در بازدیدی که از مناطق مربوطه به عمل می آورند ضمن آن که ارزش هایی که باید برایشان همواره زنده نگاه داشته شود ، ارزش هایی که پایداری آن ها را در کشور افزایش خواهد داد .

کسانی که در این کشور زندگی می کنند باید همواره این ارزش ها برایشان زنده نگه داشته شود تمرین می کنند زندگی با هم بودن را .

تمرین می کنند مدارا کردن و در کنار همدیگر زندگی کردن را .

از این رو مسئولیت " راهیان نور " را بر اساس این که به ما ربطی ندارد و به عهده سپاه و یا بسیج و یا ارگان دیگری  است نمی توان نگاه کرد .

اما در برگزاری اردوها از جمله " راهیان نور " واقعا آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند " مسئولیت " بپذیرد .

آخرین اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در مورد اردوی راهیان نور و مواضع صدای معلم

همان طور که حضرتعالی ؛ جناب آقای پورسلیمان ؛ خیلی با دقت و علاقه دنبال می کردید در اتفاقی که در داراب افتاد بنده در آن جا هم عرض کردم ؛ واقعا اگر بنا باشد آموزش و پرورش خودش به تنهایی بخواهد همه اردوها را اداره کند و سایر دستگاه ها از جمله وزارت راه ، نیروی انتظامی و پلیس راه و حتی وزارت بهداشت به سهم خودشان در برگزاری این اردوها مشارکت نکنند قطعا آموزش و پرورش کار را زمین خواهد گذاشت !

چون همان گونه که شما اشاره کردید و بنده هم تاکید کردم حرف اول در مسئولیت ما حفظ سلامت و تندرستی بچه ها است .

این از هر موضوعی برای ما مهم تر است .

حتی از هدف های تربیتی و یادگیری ما مهم تر است .

یک دانش آموزی اگر گوچک ترین لطمه ای به او وارد شود ، کوچک ترین خراشی بر دستش بیفتد ؛ همه این ها بچه های ما هستند . تحمل آن برای ما خیلی سخت است .

بنابراین در اردوی " راهیان نور " هم ما همه تلاش مان را کردیم .

این مرکزی که به همت معاونت پرورشی راه اندازی شده است و دارد اردوها را  به صورت 24 ساعته کنترل می کند .

یکی از چیزهایی که آموزش و پرورش واقعا مظلوم است این است ؛ اگر جای دیگری این مرکز را با دست خالی و بدون هر امکان دولتی راه اندازی شده بود حتما و حتما سمینارهای مختلفی پیرامون آن برگزار می گردید !

اما آموزش و پرورش ظرف مدت فقط 10 روز مرکز 24 ساعته ای را راه اندازی کرده است و این مرکز همه اردوهای برون استانی ما را دارد کنترل می کند .

هر سفر را حداقل 3 مرتبه تماس تلفنی با مربی حاضر در اتوبوس و سایرین چک می کنند ...

جناب آقای پورسلیمان !

تاکید می کنم حضور بچه ها در اردوهای راهیان نور – نه فقط راهیان نور – در هر اردویی هیچ اجباری وجود ندارد .

بچه ها کاملا اختیار دارند .

آن الزاماتی که شما فرمودید را داریم دنبال می کنیم .

اگر جایی قید و بندی گذاشتیم ؛ یعنی زبانا گفتیم اختیاری اما شرایط را یک جوری درست کردیم که بچه ها را مجبور به شرکت کنیم آن ها را برطرف خواهیم کرد و بچه ها هیچ اجباری برای شرکت درهمه اردوها از جمله اردوهای راهیان نور ندارند اما از آن طرف ما این ها را توصیه نمی کنیم :

شرکت بچه ها در اردوها یک اصل مهم در فرآیند تربیتی و یاددهی و یادگیری ما است .

در مورد منابع تامین اعتبار این اردوها که سوال کردید ؛ یک بخشی در بودجه بسیج گنجانده شده است ( بسیج مانند سال های قبل بخشی از آن را تامین می کند ) ، ما هم در آموزش و پرورش یک بخشی را تامین می کنیم ، ( این بخش را آبروداری داری می کنم ، شما نپرس چقدر ! آبروداری می کنم و مبلغ آن را نمی گویم ) ، چون در سال های مختلف مختلف بوده است در برخی سال ها 3 تا 4 و برخی سال ها تا 10 میلیارد تومان کمک کرده است ، یک بخشی از آن را هم از اولیاء دانش آموزان استفاده می کنیم . بخش خیلی کوچکی هم توسط برخی نهادها تامین می شود .

عمده مبالغ از همین سه بخشی است که عرض کردم .

بسیج و سپاه ، آموزش و پرورش و کمک اولیاء.

آخرین اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در مورد اردوی راهیان نور و مواضع صدای معلم

ادامه دارد

سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 18:22 خوانده شده: 246 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
خانم فرهنگ 1396/08/23 - 19:18
سلام لطفا صدای معلم پیگیر شود چرا هر جشنواره ای که بخشنامه میشه مثل جشنواره تولید محتوای الکترونیک در منطقه ده ومدارس دحترانه اجباری میشود. البته مدیران باید بدانند اینگونه مسائل از طریق قانونی هم قابل پیگیری هست
پاسخ + +3 0 --
معلم دلسوز 1396/08/23 - 19:33
⛔️شنیده ها حاکی از آن است که این نماینده مجلس، وزارتخانه را تهدید کرده تا درصورتی که اقدامی جهت عزل وی انجام شود مقدمات استیضاح وزیر آن وزارتخانه را در مجلس کلید خواهد زد، اقدامی که ضاهراً با عقب نشینی وزارتخانه همراه شده و با گذشت مدت زمانی از این مساله هنوز اقدامی و تصمیمی درباره مدیرکل گرفته نشده است.
⛔️همچنین خبر می رسد عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر نیز در جریان تخلف این مدیرکل قرار گرفته است. باید دید با اطلاعی که مسئولان استان و وزارتخانه از این ماجرا دارند چه واکنشی در این خصوص نشان خواهند داد و در مواجه با این آزمون به چه شکل امتحان پس می دهند.
⛔️آیا دولت مبارزه با تخلف اقتصادی را در دستور کار خود قرار خواهد داد یا این اتفاق قربانی فشارها و لابی های سیاسی پشت پرده خواهد شد؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/08/24 - 08:59
جناب وزیر راستگو! ضمن تشکر از این پیام که باید نگارش میشد
کی معیشت و منزلت معلم و رتبه بندی عادلانه و سازمان نظام معلمی و...اجرایی میشه و مطالبات و حق التدریسها تسویه و...میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +6 0 --
!!!!! 1396/08/23 - 20:36
وقتی قانون غلط، اشتباه، نابخردانه است
جسارت کنید و آنرا لغو کنید. 8نمره
تهدید یا اجبار ارزش حیات نوشکوفه های
وطن را دارد؟ برای ابلاغ ارزشهای جنگ
در کلاس درس نیز می توان تلاش کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/24 - 01:56
با تخلفات اقتصادی مبارزه کنید و روی تخلفات هم سرپوش نذارید
تا مدیون شهدا نباشید
پاسخ + +1 0 --
معلم 1396/08/23 - 21:58
بطهايي!!!
خنده ام ميگيره
پاسخ + 0 0 --
..... 1396/08/24 - 19:37
بطحایی
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1396/08/24 - 09:48
زوز و اجبار چه مخفی باشد چه اشکارا نتیجه عکس دارد انهم در اموزش و پرورش انهم برای نوجوانان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/24 - 18:08
از وعده های قبل انتخاباتی چه خبر سیاهی لشکر به غار خود پناه برد؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
عباسی 1396/08/24 - 19:22
لطفا اقای پورسلیمان و بقیه رسانه ها بروند دنبال اینکه بررسی کنند که چرا امسال شاهد حضور بی رویه سرباز معلمان در مقطع حساس متوسطه اول (دوره راهنمایی) هستیم. در استان مرکزی که اینطور شده و در شلوغترین مدارس استان استفاده میشوند حال آنکه خانواده ها خبر ندارند و به اعتماد آموزش و پرورش فرزندان خویش را به مدرسه میفرستند. اصولا سرباز معلم برای مدارس خوب است یا نه؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از عملکرد معاونت تربیت بدنی در مناطق و مدارس رضایت دارید ؟

پربازدیدترین ها

 بیمه نوین

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

تبلیغات در صدای معلم

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

final 1

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور