صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

روزنامه قدس در گفت و گو با علی پورسلیمان :

مدیر صدای معلم : سیستم جذب و گزینش نیرو در آموزش و پرورش باید متحول شده و علمی‌تر شود

در تمام کارها افراط و تفریط می‌کنیم/ باید آموزش و پرورش هم قوانینی برای جذب نیرو داشته باشد/ فردی که لهجه دارد با تمام ابزارهای خود کنترلی، نمی‌تواند آن را مدیریت کند. مگر اینکه متوسل به نقاب‌هایی شود که عموماً در مکان‌های عمومی آن را بر چهره می‌زنیم. بعد از ریاکاری، تقلب، دورویی و اخلاقیات نادرست، باید تلاش در پنهان کردن لهجه نیز داشت/ باید ضوابط یا معیارهای مشخصی برای جذب معلمان در آموزش و پرورش داشته باشیم. مسیر یا راهی که غیرسلیقه‌ای بوده و افراد علاقه‌مند بتوانند جذب بدنه آموزش و پرورش شوند/ سازمان نظام معلمی که کلیات آن در دوره وزارت دانش آشتیانی تصویب و برای تأیید به هیئت دولت ارسال شده، مرجع و مقام خوبی برای احراز این اولویت‌هاست. مسئولان وزارت آموزش و پرورش باید خیلی در این مسائل وارد نشوند و سعی کنند همانطور که خود اعلام کرده‌اند، برون سپاری کنند/ با وجود اینکه عنوان می‌شود شتاب زده عمل نمی‌کنیم اما به وضوح این شتاب‌زدگی دیده می‌شود

جذب و گزینش نیرو در وزارت آموزش و پرورش و ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی

انتشار شیوه‌نامه آموزش و پرورش برای جذب معلم جدید، از طریق پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، موجی از انتقادها را به دنبال داشته است. شیوه‌نامه‌ای که آن را «مرکز برنامه‌ریزی نیروی منابع انسانی و فناوری اطلاعات» وزارت آموزش و پرورش بر اساس قانون گزینش معلمان تهیه کرده است و در آن فهرستی از بیماری‌ها و شرایط روحی و جسمانی خاص قید شده که معلمان جدید نباید داشته باشند.

بر اساس این فهرست عریض و طویل، کسانی که لهجه غلیظ دارند یا درگیر برخی بیماری‌های مزمن و معلولیت‌ها هستند از این پس نمی‌توانند به عنوان معلم استخدام شوند.

 

سخت‌گیری‌های بی‌مورد را کنار بگذاریم

قاسم رفیعا شاعر، نویسنده و طنزپرداز کشورمان در توضیح این شیوه‌نامه با بیان اینکه در تمام کارها افراط و تفریط می‌کنیم، به خبرنگار ما می‌گوید: همانطور که ارتش برای جذب نیرو یکسری قواعد و قوانین خاص خود را دارد، باید آموزش و پرورش هم قوانینی برای جذب نیرو داشته باشد. چرا که هر کدام از ما خاطرات بسیاری از دست انداختن، مسخره کردن‌ و اذیت کردن‌های معلمانی که دچار معلولیت بودند یا لهجه‌ای خاص داشتند و... در ذهنمان داریم.

این عضو جامعه فرهنگیان کشور تأکید می‌کند: وقتی دانش‌آموزی در یک روستا استعداد، توانمندی و غیرت‌مندی داشته که درس خوانده و معلم شده است، منطقی نیست که به خاطر داشتن لهجه روستایی‌اش، به کار گرفته نشود. ضمن اینکه به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست شخصی بتواند لهجه خود را عوض کند. فردی که لهجه دارد با تمام ابزارهای خود کنترلی، نمی‌تواند آن را مدیریت کند. مگر اینکه متوسل به نقاب‌هایی شود که عموماً در مکان‌های عمومی آن را بر چهره می‌زنیم. بعد از ریاکاری، تقلب، دورویی و اخلاقیات نادرست، باید تلاش در پنهان کردن لهجه نیز داشت.

 

رفیعا در ادامه توضیح می‌دهد: با توجه به سیاست‌های کلی آموزش و پرورش و توجه به بومی‌گرایی؛ بیان عدم استخدام به خاطر لهجه، از مواردی است که به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. ضمن اینکه راحت بودن و صمیمیتی که در لهجه محلی وجود دارد، در حالت رسمی و خشک اداری وجود ندارد. اگر به کارگیری معلمان در شهرهایی باشد که نزدیکترین فضا به فرهنگ خودشان است، مشکل داشتن لهجه به خودی خود حل می‌شود و این بند از شیوه‌نامه منطقی نیست.

وی در پایان با بیان فاجعه‌آمیز بودن ورود نهضتی‌ها به بدنه آموزش و پرورش می‌گوید: اولین دوره دانشگاه فرهنگیان که سال گذشته آمده است، با نهضتی‌ها تفاوت فاحشی داشت. آن‌ها فاجعه‌ای بودند که دامن آموزش و پرورش را بد گرفتند و هیچ تاثیری در سوادآموزشی نداشتند. اما دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان افرادی مستعد، توانمند و ساعی و علاقه‌مند به شغل معلمی هستند که با هدف، شغل معلمی را انتخاب کرده‌اند. حال اگر برای کار کردن نیروهای تازه نفس موانعی مانند داشتن لهجه را بتراشیم، سخت‌گیری بی موردی انجام داده‌ایم.

 

جذب و گزینش نیرو باید علمی‌تر شود

زمانی که دستورالعمل جذب نیروی انسانی صادر شد، انتقادهای‌های زیادی به وزارت آموزش و پرورش شد. یک کارشناس مسائل آموزش و پرورش کشور با بیان اینکه کلیت این دستورالعمل قابل دفاع است، به خبرنگار ما می‌گوید: بیشترین میزان این اعتراض‌ها به یکی از بندهای آن مبنی بر داشتن لهجه غلیظ بود. البته باید ضوابط یا معیارهای مشخصی برای جذب معلمان در آموزش و پرورش داشته باشیم. مسیر یا راهی که غیرسلیقه‌ای بوده و افراد علاقه‌مند بتوانند جذب بدنه آموزش و پرورش شوند، اما این دستورالعمل بسیار زیاد وارد جزئیات شده است.

علی پورسلیمان ادامه می‌دهد: در این شیوه‌نامه مواردی مطرح شده است که به آن نیازی احساس نمی‌شد مانند همین داشتن لهجه غلیظ افراد. افرادی که قرار است کارهای گزینش یا جذب معلم‌ها را انجام دهند، باید خود تشخیص دهند آیا بودن این فرد در آموزش و پرورش برای کودکان مشکلی ایجاد می‌کند یا خیر.

« مدیر صدای معلم » به اصل ۱۵ قانون اساسی اشاره و خاطرنشان می‌کند: بر اساس آن افرادی که در مناطق خود تدریس می‌کنند، می‌توانند تدریسی دو زبانه داشته باشند. اگر سیاست بومی گزینی آموزش‌ و پرورش اعمال شود، مشکلی برای داشتن لهجه احساس نمی‌شود و به نظر می‌رسد در بیان این بند از آن شیوه‌نامه، بزرگنمایی شده است.

وی ادامه می‌دهد: آموزش‌ و پرورش در بند ۱ و ۲ قانون گزینش معلمان و کارکنان خود لیست بلند بالایی از بیماری‌های مختلفی را ذکر کرده است که برای برخی از آن‌ها توجیهی وجود ندارد و نیازی به وجود این همه حساسیت نیست. ضمن اینکه سیستم جذب و گزینش نیرو در آموزش و پرورش باید متحول شده و علمی‌تر شود.

پورسلیمان تصریح می‌کند: پیشنهاد من این است که سازمان نظام معلمی که کلیات آن در دوره وزارت دانش آشتیانی تصویب و برای تأیید به هیئت دولت ارسال شده، مرجع و مقام خوبی برای احراز این اولویت‌هاست. مسئولان وزارت آموزش و پرورش باید خیلی در این مسائل وارد نشوند و سعی کنند همانطور که خود اعلام کرده‌اند، برون سپاری کنند. سیاست اصلی وزارت آموزش و پرورش حداقل در چهار سال اخیر برون سپاری خدمات آموزشی بوده است، چه اشکالی دارد از پتانسیل‌هایی که برخواسته از جامعه معلمان بوده و نظام معلمی نیز در آینده برخواسته از همین معلمان خواهد بود، وارد این مسائل شود چرا که به نظر در آن صورت با مقاومت کمتر بدنه روبه رو خواهند شد.

این کارشناس آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در آموزش و پرورش شتاب زدگی وجود دارد، می‌گوید: با وجود اینکه عنوان می‌شود شتاب زده عمل نمی‌کنیم اما به وضوح این شتاب‌زدگی دیده می‌شود. در صورتی‌که باید حساب شده‌تر با تدبیر و حوصله بیشتر با نگاه به آینده و مشورت با کارشناسانی که کار میدانی انجام داده‌اند، طرح‌ها مطرح شود.

 

جذب می‌کنیم اما در جایی مناسب

دکتر حسن ذوالفقاری، عضو هیئت علمی مجمع آموزش زبان و ادبیات فارسی نیز با بیان اینکه این بند از شیوه‌نامه منتفی و اصلاح شده است به خبرنگار ما توضیح می‌دهد: حتی اگر این بند وجود داشته باشد، نفی نمی‌شود. چرا که یک معلم نباید در حرف زدن مشکلی داشته باشد یا لهجه غلیظ داشته باشد. چرا که ممکن است مورد تمسخر بچه‌ها قرار گرفته یا اینکه سبب شود آن‌ها از درس دادن معلم چیزی متوجه نشوند. این افراد می‌توانند کار اداری کرده یا کارمند شوند یا حتی در منطقه خودشان معلم شوند.

وی توضیح می‌دهد: نباید بگویند آن‌ها را جذب نمی‌کنیم، بلکه باید گفته شود جذب می‌کنیم اما برای این افراد جایابی مناسبی انجام می‌دهیم.

 

تایید یا رد بر اساس لهجه، حساسیت بی‌جاست

در ادامه؛ محمدباسط درازهی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه به خبرنگار ما می‌گوید: بر این باور هستم که لهجه و گویش ذاتی است و اگر فردی حتی ده دکترای تخصصی زبان و ادبیات فارسی بگیرد، نمی‌تواند به اندازه یک کارگر تهرانی با لهجه و غلظت، فارسی را صحبت کند. لهجه مرتبط با علم و دانش نیست.

این کارشناس زبان و ادبیات با تاکید بر اینکه ایران کشوری متنوع در لهجه‌ها و گویش‌هاست، توضیح می‌دهد: نمی‌توان از تمام معلمان انتظار داشت زبان فارسی را بدون لهجه منطقه خود صحبت کنند، بلکه به نظر من استفاده از زبان فارسی با لهجه‌های متفاوت تا حدی که به آموزش و اصل زبان لطمه وارد نکند ایرادی ندارد. خیلی بدیهی است که گویش فارسی یک بلوچ، لر یا ترک با گویش تهرانی تفاوت داشته باشد. این موارد ژنتیکی است و نمی‌توان آن را تغییر داد.

درازهی در پایان تأکید می‌کند: این که معلمی بخاطر لهجه تأیید و یا رد شود، روشی درست نبوده و بیشتر حساسیت بی‌جا است.

منبع: روزنامه قدس
یکشنبه, 09 مهر 1396 ساعت 21:46 خوانده شده: 411 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -2 --
مینو امامی 1396/07/09 - 22:07
زبان آموزی اکتسابی است نه وراثتی .شما را به قداست علم، حیطه ها را قاطی نکنیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/07/11 - 02:31
اگر منظور فارسی صحبت کردن است بفرمائید فارسی اصلی کدام است ؟؟؟اصفهانی یا یزدی یا کرمانی یا زبان شاهنامه فردوسی؟؟ یا میخواهید فارسی مطابق با میل خودتان را بزور تحمیل کنید ایران پر از اقوام مختلف است .بختیاری نزدیک ترین زبان به فارسی است آموزش وپرورش باید مطابق با زبان هرقومی تدوین شود در کنارش به زبان فارسی هم اهمیت ویژه داد اما نه فارسی که مطابق سلیقه آقایان باشد خدمت شما عرض شود فردوسی هم اگر بود لهجه پیدا میکرد شما به جای انتخاب انسانهای با سواد ودانشمند دنبال انسانهای زبان باز میگردید. دلالان عزیز زیادند بروید استخدام کنید
پاسخ + +4 -1 --
معلم 1396/07/09 - 22:28
به نظر بنده دانش ومعلومات بالا لهجه را پوشش می دهد و بی انصافی است کسی راکه بر اساس علاقه وافر شغل معلمی را برگزیده است صرفا بخاطر داشتن لهجه از کار مورد علاقه محروم کرد . مرحوم علامه جعفری و خیلی از بزرگان و فرهیختگان هم لهجه داشتند و یا نماینده معروف مجلس شورای اسلامی فعلی عرض کردم اگر معلم با سواد باشد هیچ گاه لهجه او دیده نخواهد شد مگر که ضعف های دیگری هم داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/07/09 - 23:41
من در مدرسه ابتدایی معلمانی را دیدم که لهجه غلیظ داشتند و به این خاطر تعدادی از بچه ها درس را خوب متوجه نمی شوند .
پاسخ + +5 -5 --
معلم 1396/07/09 - 22:44
در منطقه ... تهران در این چند سال اخیر ،نیروهایی سر کار آمده اند که سن بالا و سابقه کار پایین دارند. پس از پرس و جو فهمیدم ، این نیروها یا آشناهای کارکنان اداره بودند و یا از نهضت سواد آموزی وارد آپ شده اند . این دو گروه شرایط لازم برای تدریس را ندارند .
پاسخ + +2 -1 --
دبیرم 1396/07/10 - 14:40
کاملا با برادر پورسلیمان موافقم
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1396/07/11 - 13:58
سازمان نظام معلمی و انجمن صنفی فراگیر فرهنگیان و بانک فرهنگیان و...لازمه
پاسخ + +3 0 --
عاشق سمپاد 1396/07/10 - 22:05
لهجه اونقدرا اهمیت نداره. مگر موارد خاصی که معلم به حدی لهجه اش غلیظ باشه که نتونه کلمات رو درست بیان کنه اونم برای زبان فارسی وادبیات صرفا می شه روش حساسیت داشت. وگرنه برای بقیه ی دروس لهجه تاثیری نداره.
پاسخ + +4 -1 --
اموزگار 1396/07/10 - 22:27
کاش درد فقط لهجه بود
دوسال پیش (وهم اکنون) که مجلس تصویب کرد گرفتن مربیان پیش دبستانی را وخدشه ای بسیار مهلک همانند نضهتی ها بر پبکر بی رمق اموزش وپرورش دیگر حرفی برای چگونگی جذب معلم باقی نگذاشت
کسانی را به اسم مربی پیش تاکید می کنم به اسم مربی پیش گرفتند که هیچ مدرکی جز امضا مدیر پیش دبستانی نداشتند!!!تنها سند وملاکشان امضا مدیر بود وبس
ولی چرا ...بعضی جاها هم به کلام ا... قسم خوردن
عجب صحنه های شاهکارانه ای رقم خورد زمانی که بانوان سرزمین تنها با امضا مدیر روانه اموزش وپرورش شهرستانشان می شدند وبا این سند معلم حق التدریس اینده سازان کشورم!!!هنوزم ادامه دارد این شاهکاری
باور کنید شاگرد مغازه بقالی هم بخواهی بشوی به این اسانی نیست
چه دختر خاله ها وخواهر زاده ها وبرادر زاده ها واشنایانی که نام زیبای معلمی انهم در مقطع ابتدایی را یدک نکشیدند.
اکنون هم مجلسیان عزیز کشورم در تکاپو هستند انهم سخت ومصررانه تا این عتیقه های کشورم را استخدام ورسمی کنند دست خوش اقایان

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور