صدای معلم

دكتر محمد حسن حسني- پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

تاثير بالقوه دانشگاه فرهنگيان بر ارتقاء و توسعه علوم انساني كشور

از عواملي كه باعث حركت كند علوم انساني در جامعه شده است، متمركز نبودن پژوهش اين بخش از علوم، در صنعت و توليد كشور است. دليل متمركز نشدن پژوهش حوزه علوم انساني در بخش صنعت و توليد، وجود منبعي راحت براي پژوهش و تحقيق به عنوان آموزش و پرورش براي اساتيد محترم علوم انساني دانشگاه ها است. از آنجايي كه ويژگي كاركردي آموزش و پرورش به نحوي است كه تصميمات غلط و يا صحيح در آن نتايج كوتاه مدت به دنبال ندارد بهترين منبع براي كسب امتياز متخصصان علوم انساني مي‌باشد كه در دانشگاه ها مشغول به كار هستند.

لذا طبيعي است كه اساتيد علوم انساني دانشگاه ها براي انجام پژوهش و تحقيق كمتر به سراغ  بخش‌هاي صنعت و توليد بروند ، چون كاركردن در اين حوزه نيازمند پاسخ گويي نسبت به نتايج تحقيقي دارد كه پژوهشگر علوم انساني به دست آورده است. يعني اگر نتايج پژوهش موجب افزايش توليد نگردد؛ كه در كوتاه مدت خود را نشان مي‌دهد، اقدام پژوهشگر علوم انساني به زير سوال خواهد رفت. اما ويژگي پژوهش‌هاي موجود در آموزش و پرورش به نحوي است كه نيازمند زمان براي نشان دادن نتايج آن است كه درصورت استفاده از محققاني خارج از بدنه آموزش و پرورش و با گذشت زمان نه پژوهشگري باقي مي‌ماند نه پاسخگويي به نتايج بدست آمده! در اين فاصله پژوهشگر مذكور در آموزش و پرورش امتيازات لازمه خود را(اعم از مادي و معنوي) دريافت كرده و پاسخگو نسبت به نتايج پژوهش خود نمي‌باشد.  

يكي از مولفه هاي عمده در مديريت كيفيت جامع وجود تعهد دروني افراد نسبت به سازماني است كه در آن مشغولند. اين تعهد سازماني در نظريه‌هاي جديد با مبحث مالكيت روان شناختي افراد نسبت به سازمان خود عجين شده است. به عبارتي احساس مال من بودن در كاركنان و مديران موجب تعهد آنان نسبت به آينده‌اي است كه براي سازمان خود ترسيم مي‌كنند. دانشگاه فرهنگيان به عنوان تنها مرجعي كه از يك سو ايجاد تعهد را براي دانش‌آموختگان خود ايجاد مي‌كند و از سوي ديگر احساس مالكيت روان شناختي را براي فاغ‌التحصيلان خود بi وجود مي‌آورد مي‌تواند نقش عمده‌اي را براي بازي در فضاي پژوهشي حوزه آموزش و پرورش ايجاد نمايد.

از آنجايي كه به دست گرفتن فضاي پژوهشي از سوي فارغ‌التحصيلان دانشگاه فرهنگيان در آينده نزديك انحصاري كردن پژوهش را براي اساتيد محترم ساير دانشگاه در آموزش و پرورش سلب مي‌نمايد؛ در نتيجه اساتيد محترم دانشگاه ها مي‌توانند تمركز خود را برروي ساير بخش‌هاي جامعه مانند توليد و صنعت متمركز نمايند و بدين نحو موجب ارتقاء و نظريه پردازي در علوم انساني گردند. همان طور كه سير تحول علوم انساني در كشورهاي غربي و صنعتي در كتب مختلف علوم انساني ديده مي‌شود، عمده نظريه پردازان حوزه علوم انساني، پژوهش هاي خود را در مكانهاي صنعتي و توليدي انجام داده‌اند و پس از تطور در پژوهش خود به نظريه‌پردازي در حوزه خود پرداخته‌اند.

بر اين اساس هر چقدر براي دانشجويان دانشگاه فرهنگيان چه براي جذب دانشجويان با انگيزه و چه براي صيانت آنان با ايجاد امتيازات دوران تحصيل و چه براي ايجاد قوانيني مانند تعهد خدمت براي آنان در بعد از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه؛ هزينه گردد اين هزينه نه تنها سرمايه‌گذاري براي اين دانشگاه محسوب مي‌گردد بلكه سرمايه‌ عمده آن به خود جامعه دانشگاهي خواهد برگشت چرا كه موجب ارتقاء و توسعه علوم انساني و نظريه‌پردازي در علوم انساني را فراهم خواهد آورد كه به تناسب آن چرخه توليد و صنايع كشور نيز با رويكردي همه جانبه نگر نسبت به حوزه‌هاي مختلف علمي، توانمندي خود

را در رقابت جهاني نمايان خواهند ساخت.

 

 

دوشنبه, 06 بهمن 1393 20:12 خوانده شده: 1606 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
مهدی از اصفهان 1393/11/06 - 22:47
سلام
دانشگاه فرهنگیانی که ما دیدیم بیشتر به یک مدرسه دبیرستان شبیه است نه از استادان خوب و مطرح خبری است نه از پژوهش و تحقیق خبری است نه از پایان نامه . شیوه گزینش دانشجو که مسخره تر است و افراد با سهمیه و احتیاج منطقه گزینش می شوند حتی شاهد بوده ام که از شهرستانهای اصفهان افرادی با رتبه 90000 گزینش شده اند و جالبتر اینکه دانشگاه را شیفتی کرده اند در اصفهان سه روز اول دانشجویان چند رشته سر کلاس میروند و سه روز دوم هفته دانشجویان رشته های دیگر. با طرح جدید مدارس خودگردان فانی جون هم این دانشگاهها هم تعطیل میشن.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور