صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سید محمد حسن حسینی / دکترای آموزش زبان انگلیسی و دبیر رسمی آموزش و پرورش ناحیه 7 مشهد

راه پر فراز و نشیب یک معلم در معرفی یک کتاب !

معرفی کتاب در حوزه روش تدریس مبتنی بر تفکر انتقادی و یادگیری تیمی رقابتی روشی متفاوت در آموزش  تاکنون حدود 100 کتاب و مقاله نوشته ام که 80 تای آنها را غالبا در خارج از کشور چاپ و منتشر کرده ام. دلیل اینکه علاقه مند هستم آثارم را در خارج از کشور (در کشورهای غربی) چاپ و منتشر نمایم این است که قدر اندیشه ها و راهکارها و نوآوری های من را می دانند و بنابراین نه تنها کارشکنی نمی کنند بلکه هزینه چاپ هم از من نمی گیرند! به عنوان نمونه آخرین کتابم را که به معرفی روش تدریس منحصر به فردم می پردازد در آنجا چاپ کردم که 400 (چهارصد) دلار قیمت زدند و هم اکنون از طریق وب سایت آمازون و فروشگاه ها و سایت های بین المللی دیگر در حال فروش آن هستند. از این مسایل که بگذریم حقیقتا حیفم آمد که ترجمه تنها کتابم را که در ایران و در انتشارات جنگل تهران چاپ کردم و اتفاقا در آن کتاب هم از زاویه ای متفاوت به معرفی جامع روش تدریسم پرداخته ام در اختیار همکاران در ایران قرار ندهم.

بنابراین از طریق این مقاله به معرفی اجمالی این کتاب می پردازم تا شاید مسئولان آموزش و پرورش و حتی مسئولان آموزش عالی به اهمیت آن پی ببرند و به چاپ و نشر و توزیع آن کمک کنند.

برای شروع باید بگویم که من بر این باور هستم که اگر می‌خواهیم در شکل‌گیری و توسعه جوامع انسانی، شاد، مترقی و دموکراتیک و متمدن و درنهایت در شکل‌گیری صلح جهانی سهیم باشیم باید ترتیبی دهیم تا آینده‌سازان این مرزوبوم علاوه بر کسب مهارت‌های علمی، نورم‌ها و اصول و اسلوب و مهارت‌های دموکراتیک را نیز در کلاس‌هایشان کسب نموده و در خود نهادینه کنند.

به عبارت دیگر، کلاس‌های ما - که می‌توانند به‌صورت دموکراتیک اداره شوند - باید به ارتقای مهارت‌های اجتماعی، سبک‌های تفکر، نگرش و منش و شخصیت نسل فردا بینجامند.

همین‌طور شهروندان باید در طول زندگی آکادمیک خود در کلاس های ما متفکر، استدلال گرا، علت و معلول یاب، منتقد، خلاق، مشارکت‌جو و هم‌زمان اهل رقابت و آگاه به مسائل اجتماعی و به ویژه مسائل سیاسی نیز بار آیند تا قادر باشند با موفقیت با واقعیات دنیای پیچیده کنونی مواجه شوند و نقش بسیار مؤثرتری در سرنوشت خود و ما ایفا نمایند.

روش تدریس این‌جانب که در کتاب :

Beyond the Present Methods and Approaches to ELT/Education:

The Crucial Need for a Radical Reform

 به آن پرداخته‌ام در این راستا طراحی و ارائه‌شده است.

همان طور که اشاره شد این کتاب 430 صفحه ای در سال 1391 توسط انتشارات جنگل جاودانه تهران چاپ شد و در دی‌ماه 1392 به مرحله نهایی جشنواره رشد تهران راه پیدا کرد و جزو 3 کتاب برتر کشور شد.

مهمتر اینکه وزارت آموزش و پرورش این کتاب ارزشمند را به تمام معلمان و دانشجو معلمان توصیه کرد. اما متاسفانه در آموزش و پرورش مشهد به هر دری زدم و هر کاری کردم تا بتوانم این کتاب را به همکاران معرفی نمایم، اجازه این کار را به من ندادند !

حتی با چاپ و انتشار ترجمه فارسی این کتاب تحت عنوان «یادگیری تیمی رقابتی: روشی متفاوت در آموزش» هم که در ذیل به معرفی آن می پردازم مخالفت کردند!

متاسفانه با برگزاری ورک شاپ و یا کلاس های ضمن خدمت هم  برای معرفی روش تدریسم به همکاران در مشهد – چه رسد در سراسر ایران - مخالفت کردند. این در حالی است که دو پروفسور در دانشگاه مینه ستای آمریکا و نیز یک استاد در دانشگاه تل آویو که روش هایی از خانواده روش تدریس من دارند – و اتفاقا روشهایشان دارای نواقص جدی ای هم هستند -  با حمایت دانشگاه هایشان در حال برگزاری ورک شاپ ها و معرفی روش تدریس هایشان نه تنها در کشورهای خودشان بلکه در سطح بین المللی هستند.

 و اما صفحه اول کتاب 300 صفحه ای (16 فصل) من که برای چاپ و توزیع به همکاری مسئولان نیاز دارد:

*** سال‌ها بی‌تفاوتی نسبت به ضعف مهندسی آموزش در نظام‌ ناکارآمد آموزش کشور برخی مسئولان اجرایی دلسوز را بر آن داشته است تا نسبت به عواقب ادامه این روند در عصر و شرایط حاضر به‌طورجدی هشدار دهند. محمدرضا سپهری رئیس پیشین موسسه کار و تأمین اجتماعی در مصاحبه‌ای اختصاصی تحت‌ عنوان «شیوه آموزشی دانشگاه‌ها علت بیکاری فارغ‌التحصیلان» از مهم‌ترین علل عدم جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در بازار کار و نیز عدم موفقیت ایشان در محیط‌های کاری در سطوح ملی و بین‌المللی را در ناکارآمدی سیستم آموزشی کشور در تمامی سطوح به‌ویژه در دانشگاه‌ها در 1)  آموزش زبان انگلیسی و 2) آموزش مهارت کار گروهی ارزیابی کرده‌اند.

سپهری می‌افزاید: «ما باید به مسئولان دانشگاه‌ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی هشدار دهیم که سیستم آموزشی زبان در کشور ما نادرست است و مهارتی را در فارغ‌التحصیلان ایجاد نمی‌کند».

این‌جانب در این کتاب، ضمن بررسی نقادانه دلایل ناکارآمدی سیستم‌های فعلی آموزش و تبعات مخرب آن‌ها در سطوح ملی و بین‌المللی، به آخرین مسائل و روش‌های تدریس در حوزه‌ی آموزش پرداخته‌ام. مهم‌تر این‌که پس از تجزیه‌ و تحلیل آخرین روش‌های تدریس که بر مبنای تعامل و بحث و گفتمان بناشده‌اند، به معرفی روش تدریس منحصربه‌فرد خود که بر پایه«تئوری آموزشی سیاسی»م طراحی کرده و ارائه داده‌ام پرداخته‌ام.

این‌جانب سعی دارم از طریق این روش تدریس، که مورد اقبال مجامع بین‌المللی نیز واقع گردیده است، به نهادینه کردن اصول دموکراسی در نسل فردا جهت ساختن فردایی آزاد و آباد بپردازم.

کسانی که با این روش تدریس (در مدارس، مؤسسات و دانشگاه‌ها) آموزش می‌بینند علاوه بر این‌که به «کاربرد دانش (زبان) در محیط‌های واقعی» مسلط می‌شوند مهارت‌های اجتماعی، سبک‌های تفکر، نگرش و منش و شخصیت خود را ارتقاء داده و «متفکر»، «استدلال گرا»،«علت و معلول یاب»،«منتقد»، «خلاق»، «مشارکت‌جو» و هم‌زمان «اهل رقابت» و «آگاه به مسائل اجتماعی» و به ویژه «آگاه به مسائل سیاسی»  بار می‌آیند و قادر خواهند بود نقش بسیار مؤثرتری در سرنوشت خود و ما ایفا نمایند.

یادآوری می‌شود که این‌جانب در رساله فوق‌لیسانس (ایران) و دکترای (هندوستان) خود از برتری این روش تدریس بر روش‌های تدریس کنونی و نیز روش تدریس پروفسور جانسون در دانشگاه مینه ستای آمریکا دفاع نموده‌ام.

زمان آن فرا رسیده است که این روش تدریس را که بر مبنای آخرین یافته‌های علمی و عملی بوده و واقعیت‌های دنیای پیچیده امروز را در نظر گرفته است در کلاس‌های خود به خدمت بگیریم.باشد که با عمل کردن به پیشنهادهای ارائه‌شده در این کتاب شاهد تحولی بنیادین در سیستم‌ ناکارآمد آموزشی فعلی در تمامی سطوح باشیم.

 درصورتی‌که ورژن انگلیسی و یا پی دی اف (فارسی) این اثر را می‌خواهید با من تماس بگیرید.

سید محمدحسن حسینی

خرداد 1392 – مشهد مقدس

09153852599  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">/این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید / این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 

معرفی کتاب در حوزه روش تدریس مبتنی بر تفکر انتقادی و یادگیری تیمی رقابتی روشی متفاوت در آموزش

معرفی کتاب در حوزه روش تدریس مبتنی بر تفکر انتقادی و یادگیری تیمی رقابتی روشی متفاوت در آموزش

معرفی کتاب در حوزه روش تدریس مبتنی بر تفکر انتقادی و یادگیری تیمی رقابتی روشی متفاوت در آموزش

معرفی کتاب در حوزه روش تدریس مبتنی بر تفکر انتقادی و یادگیری تیمی رقابتی روشی متفاوت در آموزش

چهارشنبه, 19 خرداد 1395 ساعت 20:41 خوانده شده: 937 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 -2 --
فریبرز 1395/03/19 - 21:57
سلام استاد گرامی
همین است که نخبگان ما میروند و میانگین بهره هوشی ایرانیان مرتب پایین می آید
کاش قدر شما و شماها را میدانستند...
پاسخ + 0 0 --
زلفعلی 1395/03/22 - 02:04
اگر کسی از خورشید قرار کند قطعا اسیبی بخورشید نمیرسدبلکه فرارکننده از سرما و تاریکی خواهد مرد.
پاسخ + +6 -2 --
بابک 1395/03/20 - 11:37
استاد عزیز، البته فراموش نشود که که اگر موضوع کتابتان در رابطه آنچه بود که حاکمیت می خواست بود و نیز اگر با برخی از نهاد های پرقدرت و ایضا مایه دار حکومتی نظیر سازمان تبلیغات، صدا و سیما و وزارت ارشاد و ... زد و بندی داشتی، نه تنها کتاب شما به موقوع چاپ می گردید بلکه، مبالغ قابل توجه ای هم به شما داده می شد، بگذریم از اینکه خود کتاب بی محتوا، تکراری، کسالت آور و اصلا هیچ خواننده ای نداشته باشد. این است بلایی که بر سر نویسندگان و اهالی فرهنگ در مملکت ما که بصورت حداقلی مستقل فکر می کنند، می آورند. در واقع، در چنین کشوری، سقوط اخلاقی و افزایش شدید معضلات
اجتماعی، امری کاملا طبیعی است و نیازی نیست که برخی ها جلسات بگذارند که آقا چرا این همه مشکلات فرهنگی اجتماعی زیاد شده است و جالب اینجاست که در آخر جلسات شان هم، به این نتیجه می رسند علت و ریشه این همه عذاب و رنج ملت، از خارج از کشور، ماهواره ها، شبکه های اجتماعی و برخی رسانه های داخلی هستند.
پاسخ + +6 -2 --
محمد امین اصفهانی 1395/03/20 - 14:23
آقای دکتر، برخی از مقالات راهبردی شما از جمله مقاله "کالبد شکافی روش تدریس "آموزش بانکی" و ورای آن" را خواندم. کاش یک مقاله هم راجع به این بنویسید که چرا آموزش و پرورش مشهد شما را محدود کرده و حتی تحت فشار گذاشته اند. فکر می کنم به خاطر روش تدریستان هست که در این مقاله و در مقاله بالا به آن اشاره داشته اید. برای مسیولان متاسفم. گزارشکار امثال شما هم قابل تامل بود: https://www.tribunezamaneh.com/archives/98143?tztc=1
پاسخ + +5 0 --
زلفعلی 1395/03/21 - 02:38
وسیعلمو الذین ظلمو ای منقلبون ینقلبون
پاسخ + +3 -1 --
نسیم زارعی 1395/03/21 - 15:05
استاد کتاب شما را خوانده ام. مشکل روش تدریس شما این است که بر کار گروهی آن هم به صورت سیستماتیک که بن مایه کار تشکیلاتی و حزبی است تاکید دارد و حضرات از اساس با این امور و تمایلات مخالفند...
پاسخ + +2 -1 --
محسن نیا 1395/03/22 - 15:03
در روش شما دانش آموزان «آگاه به مسائل سیاسی» بار می‌آیند و قادر خواهند بود نقش بسیار مؤثرتری در سرنوشت خود و ما ایفا نمایند.... ! آقای دکتر واقعا انتظار داری شما و روشتون رو منزوی و مخفی نکنند!؟!
پاسخ + 0 -1 --
سید محمد حسن حسینی 1395/07/06 - 16:31
این هم فیلم روش تدریسم:

http://www.aparat.com/v/i32tK
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر 1395/07/23 - 02:04
اقای دکتر گفته اید روش تدریس شما با ان دکتر امریکایی و ان دیگری تل اویوی(اسرائیلی) همخوان است و از جلد کتابتان هم که مشخص است ،ظاهرا یک چیز را فراموش کرده اید که شما در ایران زاده شدید و اینجا ایران است و شما در مشهد الرضا بوده اید پس باید منش خویش عوض و به اصل خویش باز گردید . مگر در ایران دموکراسی مرده که میخواهید شما زنده کنید و نهادینه کنید و می خواهید فردایی اباد و ازاد بسازید.عزیزم مسیر اشتباه است .الینه غرب شدن و اب به اسیاب دشمنی چون اسرائیل ریختن گناه است. ملت ایران ولایی است و ولایی می ماند .دیر زمانی است که باخون شهیدانش این مملکت ازاد و روزبه روز ابادتر خواهد شدوخودشیفته و علم زدگی از وساوس شیطان است وبه افرین گفتن این و ان سعی کنید وقعی ننهیدکه خوبی شما در مسیر دیگری چز تن دادن به نظام جمهوری اسلامی چیز دیگری نیست.به امید رهایی شما .
پاسخ + 0 0 --
سعید 1395/11/15 - 22:37
شما یک دشمن دارید آنهم جهل سیستماتیک در ایران است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور