صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید شهسوارزاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

معضل " کودک آزاری "

کودک آزاری و آزار جنسی کودکان  همجنس گرايي دو شکل دارد ( لواط و مساحقه ) ؛ بررسي و توجه فقط به يک شکل آن يک بررسي و مطالعه کاملي نيست .

اديان ، دستور العمل خداوند براي راهنمايي بشر در زندگي اجتماعي است که توسط فرستاده خدا به بشر ابلاغ شده است . دين مبين اسلام دين کامل خداوند است و حضرت محمد (ص) آخرين رسول خداوند است .اسلام دين همه زمان ها و همه مکان هاست ؛ يعني دستور العملي است که همه معضلات اجتماعي را در دنياي امروز مديريت مي کند .
خوشبختانه در فرهنگ ايراني اسلامي ملت ايران ، حريم خانواده ارزش والايي دارد ؛ ولي خرده فرهنگ هايي در جامعه وجود دارد که با روح اصلي اين دين کامل همخواني ندارد . اين تابوها بايد شکسته شود  تا جلوی سود جویی افراد مفسد ، مغرض ، بيمار و... گرفته شود .
خانم رخشان بني اعتماد در فيلم " هيس دختران فرياد نمي زنند " تابو شکني مي کند ، ولي متاسفانه رسانه ملي ، مجلس شوراي اسلامي ، قويه قضائيه و... سعي در پنهان کردن معضلات اجتماعي دارند  تا معضلات اجتماعي در جامعه مطرح نشوند ، تا متخصصان و کارشناسان و آحاد جامعه ، نهاد هاي مدني و ...نسبت به آن موضوع حساس نشوند و در آن ورود پيدا نکنند و آن معضل از ديدگاه هاي مختلف نقد نشود ؛ راه حل جامع ارائه نمي گردد . بدين سبب مي گويند مطبوعات و رسانه ها رکن چهارم مردم سالاري هستند .
در رابطه با اذيت و آزار جنسي در آموزش و پرورش ( موضوع اخير الذکر ) عضو محترم کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي به "روز " مي گويد : " در جلسه کميسيون اين موضوع مطرح شده و اعضاي کميسيون با مسئولين آموزش و پرورش در ارتباط اند و مديران آموزش و پرورش هم مشغول پيگيري هستند ..."
او مفاد اين جلسه را فاش نمي کند و تنها مي گويد : "اين ديدار در راستاي تحقيقات بوده است . شما بدانيد که سيستم آموزش و پرورش ، دستگاه قضا و همچنين کميسيون آموزش مجلس به صورت جدي پيگير اين مسئله است . "
در کشور هاي غربي با اينکه رابطه جنسي دو فرد بالغ با رضايت طرفين عادي است ، اما رابطه جنسي افراد بالاي 18 سال با افراد زير 18 سال ، تجاوز به کودک محسوب مي شود و چون يک طرف رابطه کودک است ، مجازات هاي سنگيني براي فرد بزرگسال درگير اين رابطه در نظر گرفته مي شود .
از آنجا که روان شناسان معتقدند بيماري پدو فيليا ( بچه بازي ) با مجازات درمان نمي شود ، در برخي از کشور ها اطلاعات افراد پدو فايل بعد از خاتمه مجازات در اختيار عموم قرار مي گيرد و خانواده ها مي توانند مطمئن شوند که آيا فرد " بچه باز " در نزديکي محل سکونت آنان زندگي مي کنند ؛  و اگر پاسخ مثبت است ، اين فرد کيست و چه مشخصاتي دارد .
پديده " پدو فيليا Pedophile " يا بچه بازي نوعي ناهنجاري با عادت جنسي است که علامت آشکار آن ابراز علاقه شديد به کودکان است .
خوابگاه هاي دانش آموزي فرصت بي نظيري در اختيار پدو فايل ها قرار مي دهد . اين بيماري يا انحراف در ميان معلمان ، مربيان ورزشي ، سرپرستان شبانه روزي ها که با کودکان ارتباط منظم و درازمدت دارند و... بيشتر است . بيمار پدو فايل بيش از 16 سال دارد و قرباني پدو فايل کودک زير 13 سال است .
مشکل فقط معلم و دانش آموز و رابطه اخير نيست . هر کودکي که توسط هر فرد ديگري ( از افراد خانواده ، هم کلاسي ، هم خوابگاهي ، معلم ، راننده سرويس و .... ) وارد يک رابطه غلط جنسي شود ( ديدن عکس و يا فيلم جنسي ، عريان شدن ، فقط لمس شدن ، و .... ) مورد آزار و اذيت جنسي قرار گرفته است و در اين شرايط حقوق کودک تضيیع شده است .
راه موثر مقابله با اين معضل اجتماعي ، آموزش جداگانه خانواده ، معلمان و دانش آموزان است .
راه ديگر آن ، ايجاد نهاد اجتماعي است که از حقوق شهروند ( حداقل حقوق کودک ) حمايت کند و سامانه ای وجود داشته باشد که در هر شرايطي کودک وخانواده اش بتواند به سرعت از اين نهاد کمک بگيرند . کودکي که مورد آزار و اذيت جنسي قرار گرفته است نبايد به مراکزي که بزهکاران و بزرگسالان مراجعه مي کنند مانند پزشکي قانوني ، کلانتري ، مراکز قضايي عمومي و .... مراجعه کند ، بلکه بايد يک نهاد اجتماعي خاص به اين امور بپردازد و کودک به مراکز مشاوره خاص با حضور متخصصان ويژه هدايت شود .
وقتي که آقاي حسن روحاني رياست محترم جمهور " حقوق شهروندي " را مطرح نمودند ؛ آيا وظيفه جامعه اسلامي ( علما ، فيلسوفان ، قوه قضاييه ، قوه مقننه ، قوه مجريه ، رسانه ملي ،نهاد هاي مدني، متخصصان ، تمام آحاد ملت ) نيست که تلاش کنند تا دولت به تعهدات پذيرفته شده خود عمل کند ؟
بر اساس پيمان نامه حقوق کودک ، دولت موظف شده مفاد اين پيمان نامه را به کودکان آموزش دهد .
چرا وفتي بر اساس گسترش موج سوم بيماري " ايدز " قرار است در آموزش و پرورش ايران ، به دانش آموزان راه هاي مقابله با اين معضل اجتماعي آموزش داده شود - به دليل که اين آموزش ، يعني راه هاي جلوگيري از گسترش بيماري ايدز گسترش فرهنگ غربي است  -  آموزش و پرورش از اين مهم باز مي ماند ؟
چرا جامعه ايران اسلامي ؛ از حضور علما ، متخصصان آموزش و پرورش کودک ، حقوق دانان ، نهادهاي مدني " حامي حقوق کودک " ، نهاد هاي مدني فعال در آموزش و پرورش ، اصحاب رسانه ، اساتيد دانشگاه ، روان شناسان ، پزشکان متخصص در ناهنجاري هاي رفتاري و ...بهره نمي برد تا با توجه به راهنمايي آموزش هاي ديني و با تکيه به دستاورد هاي علمي ، راه حلي براي معضلات و ناهنجاري هاي جامعه امروزي پيداکند .
از دولت روحاني که حتي قبل از پذيرش مسئوليتش شروع به فعاليت نموده و هم اکنون در چند جبهه مهم در حال مبارزه است ؛ دولتي که به منظور اعتلاي جمهوري اسلامي ايران و جهت احقاق حقوق مردم ايران ، مجدانه تلاش مي کند ؛ درخواست داريم که به منظور پيشگيري از بروز موارد مشابه ( آزار و اذيت جنسي کودک در آموزش و پرورش ) اقدامات ذيل را انجام دهد :


1- موضوع را از ديد کلان نگريسته ، عزم ملي را جهت يافتن راه حل اساسي بسيج نمايند و از کمک همه دلسوزان و متخصصان ، نهادهاي مدني و ... بهره مند شوند . به عنوان يک شهروند ، راه کار هاي ذيل را جهت بحث و کارشناسي دقيق در کميته هاي تخصصي بيان مي نمايم ، به اميد آن که قسمتي از وطايف خود را نسبت به جامعه انجام داده باشم .
2- جهت تدوين پروتکل رابطه بين مسئولين آموزش و پرورش و معلمان با دانش آموزان اقدام نمايد . رفتار اين بيماران حتي در انظار عمومي با افراد معمولي کاملأ متفاوت است . ولي چون پروتکلي وجود نداشته ، افراد ديگر از جمله مدير و ديگر کارکنان نمي توانستند اين رفتار را با نوع بيماري ارتباط دهند ؛حتي دانش آموزان بي اطلاع ، تصور مي کردند که ناظم دارد دانش آموزان را تنبيه مي کند .
3-  آموزش معلمان و مسئولين آموزش و پرورش ، اوليا دانش آموزان و خود دانش آموزان را در رابطه با موضوعات مربوطه  بي درنگ آغاز کند .
4- پيمان نامه حقوق کودک را اجراء کند .
5- در گزينش معلمان و مسئولين آموزش و پرورش سلامت روحي و رواني آنها را مورد توجه قرار بدهد و تداوم اين سلامت را هدايت و کنترل نمايد .
6- پروتکلي جهت واکنش با موارد مشابه تنظيم شود تا پس از آگاهي از بروزحادثه مشابه و يا شک به بروز حادثه اي مشابه ، مسئولين بدانند که چه بايد بکنند و از برخورد سليقه اي جلوگيري شود .

به نظر اينجانب ، جمهوري اسلامي ايران موظف است درحوزه حقوق کودک ، زمينه دفاع ازحقوق قربانيان و خانواده هاي آنان را با هزينه عمومي فراهم آورد تا جبران بخشي از خسارات وارده به آنها نسبت به نقض حقوق شهروندي آنان فراهم گردد .
7- دولت در اقدامي هماهنگ با نهاد هاي ديگر ، سامانه رسيدگي به ناهنجاري هاي اجتماعي را پايه ريزي کند تا اوليا و دانش آموزان بدانند براي موارد مشابه از چه طرقي و به کدام مراکز مراجعه کنند .
8- مجلس شوراي اسلامي با هماهنگي قوه قضائيه قوانين مشخصي جهت برخورد با مرتکبين اين ناهنجاري ها تصويب کنند و مراکز مجزايي براي مراجعه کودک و اولياي وي جهت اقدام به شکايت ، معاينه هاي پزشکي قانوني و رسيدگي به پرونده و غيره در نظر گرفته شود .
اميد است که ديگر مسئولين و نهاد هاي ذي ربط در اين مهم با وزارت آموزش وپرورش کمال همکاري را داشته باشند .
 کليه تشکل هاي فرهنگي با تمام توان خود در اين مهم و يا موارد ديگر با اين وزراتخانه بزرگ، پر چالش و سرنوشت ساز همکاري نمايند تا به وظيفه خود که به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين در جهت ارتقاي فرهنگ ايران زمين و اعتلاي آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران است عمل نمايند .

جمعه, 26 شهریور 1395 ساعت 21:07 خوانده شده: 1383 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور