صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سعید شهسوارزاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

معضل " کودک آزاری "

کودک آزاری و آزار جنسی کودکان  همجنس گرايي دو شکل دارد ( لواط و مساحقه ) ؛ بررسي و توجه فقط به يک شکل آن يک بررسي و مطالعه کاملي نيست .

اديان ، دستور العمل خداوند براي راهنمايي بشر در زندگي اجتماعي است که توسط فرستاده خدا به بشر ابلاغ شده است . دين مبين اسلام دين کامل خداوند است و حضرت محمد (ص) آخرين رسول خداوند است .اسلام دين همه زمان ها و همه مکان هاست ؛ يعني دستور العملي است که همه معضلات اجتماعي را در دنياي امروز مديريت مي کند .
خوشبختانه در فرهنگ ايراني اسلامي ملت ايران ، حريم خانواده ارزش والايي دارد ؛ ولي خرده فرهنگ هايي در جامعه وجود دارد که با روح اصلي اين دين کامل همخواني ندارد . اين تابوها بايد شکسته شود  تا جلوی سود جویی افراد مفسد ، مغرض ، بيمار و... گرفته شود .
خانم رخشان بني اعتماد در فيلم " هيس دختران فرياد نمي زنند " تابو شکني مي کند ، ولي متاسفانه رسانه ملي ، مجلس شوراي اسلامي ، قويه قضائيه و... سعي در پنهان کردن معضلات اجتماعي دارند  تا معضلات اجتماعي در جامعه مطرح نشوند ، تا متخصصان و کارشناسان و آحاد جامعه ، نهاد هاي مدني و ...نسبت به آن موضوع حساس نشوند و در آن ورود پيدا نکنند و آن معضل از ديدگاه هاي مختلف نقد نشود ؛ راه حل جامع ارائه نمي گردد . بدين سبب مي گويند مطبوعات و رسانه ها رکن چهارم مردم سالاري هستند .
در رابطه با اذيت و آزار جنسي در آموزش و پرورش ( موضوع اخير الذکر ) عضو محترم کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي به "روز " مي گويد : " در جلسه کميسيون اين موضوع مطرح شده و اعضاي کميسيون با مسئولين آموزش و پرورش در ارتباط اند و مديران آموزش و پرورش هم مشغول پيگيري هستند ..."
او مفاد اين جلسه را فاش نمي کند و تنها مي گويد : "اين ديدار در راستاي تحقيقات بوده است . شما بدانيد که سيستم آموزش و پرورش ، دستگاه قضا و همچنين کميسيون آموزش مجلس به صورت جدي پيگير اين مسئله است . "
در کشور هاي غربي با اينکه رابطه جنسي دو فرد بالغ با رضايت طرفين عادي است ، اما رابطه جنسي افراد بالاي 18 سال با افراد زير 18 سال ، تجاوز به کودک محسوب مي شود و چون يک طرف رابطه کودک است ، مجازات هاي سنگيني براي فرد بزرگسال درگير اين رابطه در نظر گرفته مي شود .
از آنجا که روان شناسان معتقدند بيماري پدو فيليا ( بچه بازي ) با مجازات درمان نمي شود ، در برخي از کشور ها اطلاعات افراد پدو فايل بعد از خاتمه مجازات در اختيار عموم قرار مي گيرد و خانواده ها مي توانند مطمئن شوند که آيا فرد " بچه باز " در نزديکي محل سکونت آنان زندگي مي کنند ؛  و اگر پاسخ مثبت است ، اين فرد کيست و چه مشخصاتي دارد .
پديده " پدو فيليا Pedophile " يا بچه بازي نوعي ناهنجاري با عادت جنسي است که علامت آشکار آن ابراز علاقه شديد به کودکان است .
خوابگاه هاي دانش آموزي فرصت بي نظيري در اختيار پدو فايل ها قرار مي دهد . اين بيماري يا انحراف در ميان معلمان ، مربيان ورزشي ، سرپرستان شبانه روزي ها که با کودکان ارتباط منظم و درازمدت دارند و... بيشتر است . بيمار پدو فايل بيش از 16 سال دارد و قرباني پدو فايل کودک زير 13 سال است .
مشکل فقط معلم و دانش آموز و رابطه اخير نيست . هر کودکي که توسط هر فرد ديگري ( از افراد خانواده ، هم کلاسي ، هم خوابگاهي ، معلم ، راننده سرويس و .... ) وارد يک رابطه غلط جنسي شود ( ديدن عکس و يا فيلم جنسي ، عريان شدن ، فقط لمس شدن ، و .... ) مورد آزار و اذيت جنسي قرار گرفته است و در اين شرايط حقوق کودک تضيیع شده است .
راه موثر مقابله با اين معضل اجتماعي ، آموزش جداگانه خانواده ، معلمان و دانش آموزان است .
راه ديگر آن ، ايجاد نهاد اجتماعي است که از حقوق شهروند ( حداقل حقوق کودک ) حمايت کند و سامانه ای وجود داشته باشد که در هر شرايطي کودک وخانواده اش بتواند به سرعت از اين نهاد کمک بگيرند . کودکي که مورد آزار و اذيت جنسي قرار گرفته است نبايد به مراکزي که بزهکاران و بزرگسالان مراجعه مي کنند مانند پزشکي قانوني ، کلانتري ، مراکز قضايي عمومي و .... مراجعه کند ، بلکه بايد يک نهاد اجتماعي خاص به اين امور بپردازد و کودک به مراکز مشاوره خاص با حضور متخصصان ويژه هدايت شود .
وقتي که آقاي حسن روحاني رياست محترم جمهور " حقوق شهروندي " را مطرح نمودند ؛ آيا وظيفه جامعه اسلامي ( علما ، فيلسوفان ، قوه قضاييه ، قوه مقننه ، قوه مجريه ، رسانه ملي ،نهاد هاي مدني، متخصصان ، تمام آحاد ملت ) نيست که تلاش کنند تا دولت به تعهدات پذيرفته شده خود عمل کند ؟
بر اساس پيمان نامه حقوق کودک ، دولت موظف شده مفاد اين پيمان نامه را به کودکان آموزش دهد .
چرا وفتي بر اساس گسترش موج سوم بيماري " ايدز " قرار است در آموزش و پرورش ايران ، به دانش آموزان راه هاي مقابله با اين معضل اجتماعي آموزش داده شود - به دليل که اين آموزش ، يعني راه هاي جلوگيري از گسترش بيماري ايدز گسترش فرهنگ غربي است  -  آموزش و پرورش از اين مهم باز مي ماند ؟
چرا جامعه ايران اسلامي ؛ از حضور علما ، متخصصان آموزش و پرورش کودک ، حقوق دانان ، نهادهاي مدني " حامي حقوق کودک " ، نهاد هاي مدني فعال در آموزش و پرورش ، اصحاب رسانه ، اساتيد دانشگاه ، روان شناسان ، پزشکان متخصص در ناهنجاري هاي رفتاري و ...بهره نمي برد تا با توجه به راهنمايي آموزش هاي ديني و با تکيه به دستاورد هاي علمي ، راه حلي براي معضلات و ناهنجاري هاي جامعه امروزي پيداکند .
از دولت روحاني که حتي قبل از پذيرش مسئوليتش شروع به فعاليت نموده و هم اکنون در چند جبهه مهم در حال مبارزه است ؛ دولتي که به منظور اعتلاي جمهوري اسلامي ايران و جهت احقاق حقوق مردم ايران ، مجدانه تلاش مي کند ؛ درخواست داريم که به منظور پيشگيري از بروز موارد مشابه ( آزار و اذيت جنسي کودک در آموزش و پرورش ) اقدامات ذيل را انجام دهد :


1- موضوع را از ديد کلان نگريسته ، عزم ملي را جهت يافتن راه حل اساسي بسيج نمايند و از کمک همه دلسوزان و متخصصان ، نهادهاي مدني و ... بهره مند شوند . به عنوان يک شهروند ، راه کار هاي ذيل را جهت بحث و کارشناسي دقيق در کميته هاي تخصصي بيان مي نمايم ، به اميد آن که قسمتي از وطايف خود را نسبت به جامعه انجام داده باشم .
2- جهت تدوين پروتکل رابطه بين مسئولين آموزش و پرورش و معلمان با دانش آموزان اقدام نمايد . رفتار اين بيماران حتي در انظار عمومي با افراد معمولي کاملأ متفاوت است . ولي چون پروتکلي وجود نداشته ، افراد ديگر از جمله مدير و ديگر کارکنان نمي توانستند اين رفتار را با نوع بيماري ارتباط دهند ؛حتي دانش آموزان بي اطلاع ، تصور مي کردند که ناظم دارد دانش آموزان را تنبيه مي کند .
3-  آموزش معلمان و مسئولين آموزش و پرورش ، اوليا دانش آموزان و خود دانش آموزان را در رابطه با موضوعات مربوطه  بي درنگ آغاز کند .
4- پيمان نامه حقوق کودک را اجراء کند .
5- در گزينش معلمان و مسئولين آموزش و پرورش سلامت روحي و رواني آنها را مورد توجه قرار بدهد و تداوم اين سلامت را هدايت و کنترل نمايد .
6- پروتکلي جهت واکنش با موارد مشابه تنظيم شود تا پس از آگاهي از بروزحادثه مشابه و يا شک به بروز حادثه اي مشابه ، مسئولين بدانند که چه بايد بکنند و از برخورد سليقه اي جلوگيري شود .

به نظر اينجانب ، جمهوري اسلامي ايران موظف است درحوزه حقوق کودک ، زمينه دفاع ازحقوق قربانيان و خانواده هاي آنان را با هزينه عمومي فراهم آورد تا جبران بخشي از خسارات وارده به آنها نسبت به نقض حقوق شهروندي آنان فراهم گردد .
7- دولت در اقدامي هماهنگ با نهاد هاي ديگر ، سامانه رسيدگي به ناهنجاري هاي اجتماعي را پايه ريزي کند تا اوليا و دانش آموزان بدانند براي موارد مشابه از چه طرقي و به کدام مراکز مراجعه کنند .
8- مجلس شوراي اسلامي با هماهنگي قوه قضائيه قوانين مشخصي جهت برخورد با مرتکبين اين ناهنجاري ها تصويب کنند و مراکز مجزايي براي مراجعه کودک و اولياي وي جهت اقدام به شکايت ، معاينه هاي پزشکي قانوني و رسيدگي به پرونده و غيره در نظر گرفته شود .
اميد است که ديگر مسئولين و نهاد هاي ذي ربط در اين مهم با وزارت آموزش وپرورش کمال همکاري را داشته باشند .
 کليه تشکل هاي فرهنگي با تمام توان خود در اين مهم و يا موارد ديگر با اين وزراتخانه بزرگ، پر چالش و سرنوشت ساز همکاري نمايند تا به وظيفه خود که به عنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين در جهت ارتقاي فرهنگ ايران زمين و اعتلاي آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران است عمل نمايند .

جمعه, 26 شهریور 1395 ساعت 21:07 خوانده شده: 1228 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از عملکرد معاونت تربیت بدنی در مناطق و مدارس رضایت دارید ؟

پربازدیدترین ها

 بیمه نوین

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

تبلیغات در صدای معلم

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

final 1

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور