صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

شیرزاد عبداللهی / همکار گروه صدای معلم

دست من در جیب تو ،دست تو در جیب من و دست همه در جیب دولت!

اقتصاد دولتی در ایران و راه برون رفت از فساد و رانت دولتی   تصور سنتی از ثروت بی پایان دولت، در ترکیب با بحث های «نجومی» چندسال اخیر انتظارات جدیدی ایجاد کرده است. الگوی «مطالبات» اقشار حقوق بگیردچار به هم ریختگی عجیبی شده است. تقریبا همه حقوق بگیران  معترضند و  تصور  می کنند که در این آشفته بازار اقتصادی (بخور بخور از کیسه دولت ) سهم شان خورده شده و سرشان کلاه رفته است. همه در حال مقایسه درآمد خود با بالا دستی ها هستند. آن  کس که دو میلیون تومان می گیرد خود را باکسی که ۱۵ میلیون تومان می گیرد مقایسه می کند . مدیر ۱۵  میلیونی هم در حسرت موقعیت مدیر ۵۰ میلیونی می سوزد و مدیر ۵۰ میلیونی ، با اشاره به اختلاس های چند هزار میلیاردی، خود را پرولتاریای اقتصاد ایران معرفی می کند!

تداوم این بحث ها ، الگوی اخلاقی کار شرافت مندانه در جامعه را متزلزل و همه را ملتهب  کرده است. یک کارمند ساده یا یک معلم در برابر سیل اخبار نجومی ( از حقوق نجومی تا املاک نجومی و اختلاس های نجومی ) ممکن است به این نتیجه ویرانگر  برسد که “حالا که بخور بخور است چرا من نخورم ؟ وقتی بالادستی ها به این مسایل حساس نیستند چرا من باشم ؟با این مجوز به ظاهر اخلاقی «او»  هم تصمیم می گیرد هزینه کارهای اداری مانند  امضا ، کارشناسی ، ثبت نامه ، پاسخ نامه ، صدور مجوز، تسریع کار ، دادن نوبت  و دادن نمره امتحانی و یا هر کار دیگری را که بابت آن حقوق می گیرد را به قیمت آزاد به مراجعه کننده بفروشد. ویروس فساد از همین طریق منتشر می شود و به صورت اپیدمی در می آید.

نتیجه این تفکر  این است که فساد در لایه های پایینی اداری، بیشتر از قبل گسترش یافته و قبح دزدی فرو ریخته است . در واقع اصل «دست من در جیب تو ،دست تو در جیب من و دست همه در جیب دولت» سرمشق شده است. لحظه فاجعه وقتی  است که کارکنان دولت و نهادها،  رشوه و دزدی را  موجه دانسته و قبح اخلاقی آن بریزد و  افراد احساس کنند از راه های میانبر و انحرافی سریع تر  به حق خود می رسند. خیلی ها با دیدن و شنیدن اتفاقات نجومی می کوشند ره صدساله را یک شبه بپیمایند.  محاکمه و مجازات مفسدان و متخلفان دانه درشت  ضروری است اما ریشه فساد در وجود سیستم اقتصاد دولتی و بوروکراسی گسترده است. هرجای دنیا که دولت بیشتر در اقتصاد دخالت کند فساد و رانت هم بیشتر است.

عده ای آدرس غلط می دهند و رانت خواری و دزدی و فساد را به نظام سرمایه داری و لیبرالیسم نو و کهنه  و توسعه بخش خصوصی نسبت می دهند.اما اگر به فهرست سالانه رتبه بندی کشورها توسط سازمان معتبر شفافیت بین المللی  نگاه کنیم، به جز کشورهایی مانند افغانستان و سومالی و عراق و…که درگیر جنگ داخلی هستند ، بین دولتی بودن اقتصاد کشورها و رتبه بالای فساد ، نوعی همبستگی مثبت می بینیم.  کره شمالی به عنوان بسته ترین اقتصاد دولتی ، فاسدترین کشور جهان است. ایران در سال ۲۰۱۵ بین ۱۶۷ کشور رتبه ۱۳۱ را به دست آورده است.در ایران بر اساس آمارهای رسمی ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت و نهادهای شبه دولتی و بنیادها است.

اقتصاد دولتی رانت تولید می کند. حتی پست مدیریت در چنین سیستمی خودش یک رانت اقتصادی است. اطلاعات رانت است. خویشاوندی رانت است. هم حزبی بودن و هم عقیده بودن رانت است. اما  تعریف رانت چیست؟ «به سوء استفاده از فرصت ها و امکانات جامعه با توجه به موقعیت اجتماعی افراد و دسترسی به منابع اطلاعاتی و قدرت ، رانت می گویند . در واقع رانت درآمدی است که بی‌تلاش به دست می‌آید. رانت خوارها با استفاده از نفوذ سیاسی و اقتصادی شان یا از طریق آشنایانی که صاحب این نفوذ هستند به صورت غیرقانونی به منابع مالی دست پیدا کرده و به کسب ثروت می پردازند.»

در جوامعی با اقتصاد دولتی ، دولت برای اداره امور  ، سیستم بوروکراسی بزرگی ایجاد می کند. این بوروکراسی بخش عظیمی از بودجه و منابع دولت را می بلعد و علاوه بر آن بسیار فاسد و ناکارآمد و مانعی بر سر راه گردش طبیعی امور است. تازمانی که دولت  خود را از شر حدود ۷۰۰ شرکت دولتی که اکثرا زیان ده هستند و ده ها شرکت بیمه و بانک های نیمه ورشکسته خلاص نکند، نجومی ها بازتولید می شوند. تا زمانی که  وضعیت بخش اقتصادی شبه دولتی شفاف نشود و تحت حسابرسی قرار نگیرد ،  تولید رانت و فساد و پول شویی ادامه می یابد. نهادهای حکومتی به جای بنگاه داری باید به وظایف اصلی و حاکمیتی خود برگردند.

وظایف ذاتی حکومت ایجاد نظم و امنیت ، دفاع از مرزها ، اخذ مالیات ، نظارت بر اجرای قانون ، تامین  آموزش عمومی و بهداشت، حفاظت از منابع طبیعی کشور و اموری مانند اینها است. ورود دولت به بنگاه داری و تصدی اقتصادی یعنی فساد . اقتصاد چین در ۳۵ سال گذشته در حال رشد بوده است اما نظام تک حزبی و کنترل دولتی بر اقتصاد منبع تولید رانت و فساد است. فرزندان مقامات حزب کمونیست، با پول های دزدی،  اصلی ترین خریداران ملک در کانادا هستند. بورکرات های حزبی ثروت باد آورده خود را به کانادا و آمریکا صادر می کنند. در سیستم اقتصاد دولتی مبارزه با فساد بی نتیجه است چرا که خود سیستم،  مرتبا فساد را بازتولید می کند.

شاهزاده های سرخ چینی که حالا دیگر صورتی شده اند در خیابان های ونکوور پرسه می زنند . در خیابان اصلی شهر از هر ده رهگذر ۳ تای آن چینی است. به همت پول های بادآورده این شاهزاده ها قیمت ملک در ونکوور از سال پیش تا کنون ۳۰ درصد اضافه شده است.

کشورهای دارای نظام  اقتصادی بسته و دولتی ،بوروکراسی اداری را توسعه می دهند.  غول دیوان سالاری که محصول اقتصاد دولتی است در ایران به اندازه ای رشد کرده که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور می گوید : «بودجه اصلی دولت صرف حقوق کارکنان می شود.»  مسئولان دولت می دانند که این سیستم  حجیم ، ناکارآمد ، تا حدودی فاسد و عامل اتلاف منابع است،  اما نه تنها جرات رویارویی با آن را ندارند، بلکه به دلایل سیاسی به آن باج هم می دهند. بدنه سیستم اداری تبدیل به یک قدرت سیاسی مستقل در برابر دولت شده است و اهرم هایی در اختیار دارد که می تواند دولت را فلج کند !

اسحاق جهانگیری ماه گذشته گفت : «در تمام دنیا افراد زمانی وارد دولت می شوند و بعد از بازنشستگی از دولت خارج می شوند اما در ایران افراد وارد دولت می شوند اما از دولت خارج نمی شوند.صندوق های بازنشستگی ۹۰ درصد حقوق بازنشستگان خود را از دولت دریافت می کنند

بر اساس آمار سازمان مدیریت ، با احتساب بازنشستگان و کارکنان بخش عمومی ۸ میلیون و پانصد هزار شاغل و بازنشسته از دولت حقوق می گیرند و اگر این روند ادامه داشته باشد تا چند سال دیگر ، بودجه عمومی کشور باید صرف پرداخت حقوق این عائله پرجمعیت بشود. دولتی ها حتی جرات بیان علنی صورت مساله را ندارند ،چون در افتادن با ۸ میلیون و نیم جمعیت کار آسانی نیست.

تازه اگر دولت بگوید و پای این حرف بایستد کی باور می کند؟

کارمندان استدلال می کنند که ثروت دولت بی پایان است. ایران ۸ درصد منابع طبیعی جهان را در اختیار دارد در حالی که یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی می کنند . ضمنا  اگر پول نیست این اختلاس کننده های چند هزار میلیاردی از کجا پول بر می دارند ؟ اما در پاسخ اقتصاد دان ها گفته اند  که منابع طبیعی سرشار در هیچ کشوری خودبه خود منجر به رفاه نمی شود.

برخلاف تصور عوام ، اقتصاد ایران کوچک است و بسیار کوچک . حجم تولید ناخالص داخلی ایران با جمعیت ۷۵ میلیونی کمی بیشتر از سنگاپور با جمعیت ۵ میلیونی است. ما ملتی کهن با افکار اسطوره ای هستیم اما اقتصاد علم است باید از اقتصاد اسطوره زدایی کنیم . 

سرود « ای ایران ای مرز پرگهر » نمونه ای از تفکر اسطوره ای ما است. امروزه سنگ کوه و خاک زرخیز عامل توسعه و پیشرفت نیست. نیروی انسانی ، مدیریت و تلاش جمعی در مسیر درست عوامل پیشرفت یک کشور هستند.

فانوس

سه شنبه, 23 شهریور 1395 ساعت 10:04 خوانده شده: 1665 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -29 --
خراسانی 1395/06/23 - 11:40
احسن استاد عبدالهی مثل همیشه علمی وروشنگر واین دغدغه تمام ایرانیان فهیم است
پاسخ + +27 -1 --
ناشناس 1395/06/23 - 15:06
ببخشید جناب فعلا که دیت دولت در جیب مردمه یه چیزی بفرمایید که واقعیت باسه مدارس با نفرین وناله برای گرداندن مدارس پول میگیرند بعد اداه اموزسو پرورس از این کمکهای مردمی درصد میگیره
پاسخ + +22 -1 --
متنفر ازفانی 1395/06/23 - 15:27
حتی اگر در تعریف از شخص من باشد قسم خورده ام نوشته های آقای عبداللهی را نخوانم.چون بیش از هرچیزی حقارت و اتهام و پشت کردن به همکاران را در متن برداشت میکنم متاسفانه.
آقای عبداللهی ببخشید.شاید نظر......
پاسخ + +18 -1 --
امیر 1395/06/23 - 16:37
بازاظهارنظرهای ...
صدای معلم لطفابه فکرحفظ مخاطبین خودباش....
پاسخ + +17 -1 --
علی 1395/06/23 - 19:33
البته دست دولت هم در جیب مردم می باشد. در این بلبشو حقوق بگیرانی که دستگاه مربوطه شان دسترسی به پول ندارد مثل آموزش و پروش و ارتش و ... بیشترین آسیب را می بینند.
پاسخ + +14 -1 --
ناشناس 1395/06/23 - 22:01
فعلا که دست دولت تو جیب مردم به هر بهانه ای مثل آب برق تلفن کارت ملی شناسنامه گذرنامه بیمه و.... از مردم هزینه آن چنانی می گیرن از خدمت به خاطر معلمی معافیم ولی یه سر برو تقاضای کارت معافیت بده از دویست و پنجاه تا یکی دو میلیون باید به دولت فخیمه بدهی به هر بهونه باید به ارگان های دولتی بدهی! اش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته
پاسخ + +12 -1 --
ناشناس 1395/06/24 - 13:05
دست من در جیب همه شما

پول شما مال من

پول نفت هم مال من
پاسخ + +15 -2 --
معلم زحمتکش 1395/06/24 - 15:21
جناب عبدالهی پژوهش های شما همه وارونه است کجا دست مردم توجیب دولته ایا دادن مالیات عوارض.اب.گاز.برق.بیمه.وووووووووووهزینه تحصیل بچه .دانشگاه.ووووودست دولت درجیب مرده یابرعکسه اکثر کشورها با یکهزارم ددرآمد ایران بهترین امکانات را برای مردمشان فراهم میکنند وبه افراد پیرحقوق ماهیانه میدم شما میخوای این بازنشستگی که از خودمون گرفتن هم بهمون ندن عجب محققی هستی شما
پاسخ + +5 -1 --
بازنشسته فریب خورده 1395/06/25 - 19:05
اقای شیرزاد عزیز،قبلا منطقی تر صحبت میکردین،من سوادم کمه ولی استنباط من از فرمایشات اخیر شما اینه که دولت هیچ وظیفه ای در قبال ملت نداره،اگه غیر این است من را روشن کنید ممنون میشم.
تعدادی جوان را برای آموزش نظامی به یک جنگل برده بودند،قرار بود یک شبانه روز بدون امکانات از خود مراقبت کنند،تعدادی مرغ را در طبیعت رها کردند تا هر کس به فرا خور جنم خودش از این مرغهای چالاک شکار و ارتزاق کند،
اگر سر گروهبان مرغها را یواشکی ببره خونه خودش خالی کنه در این چالش هیچ جوانی موفق خواهد شد؟؟
این دولت چه داشته باشه چه نداشته باشه چیزی به کسی نمیده،فریب یک بار جواب میده!
پاسخ + +9 -1 --
یک معلم 1395/06/25 - 22:05
به نظرم این شیرزاد قرص هاشو نشسته میخوره کلی چرت و پرت گفته حیف وقتی که گذاشتم متنشو خوندم
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/09/08 - 13:46
...

در خدمات دولت تدبیر هیچ حرفی نیست،دارن تلاش میکنن،اما معلما از بالا دیده میشن.
پاسخ + +7 -3 --
ناشناس 1395/06/26 - 11:55
آقای عبدالهی ! خود دولت تدبیرو امید ، یک دولت اشرافی گری وطرفدار سرسخت سرمایه داری لیبرالیست می باشد ، فعلا که مدیرهایی که حقوق نجومی می گیرند دراین دولت مشغول به کارهستند ودولت هم از آنها به عنوان ذخیره نظام حمایت می کند ، به قول برخی از دولت مردان این مدیرهای نجومی بیشتر دربخش خصوصی فعالیت دارند وفساد ایجادنموده اند! جناب عبدالهی شما می خواهید به نوعی از این دولت حمایت کنید وتوپ را درزمین دیگران بیندازید درحالی که فساد اقتصادی دراین دولت وسابقه دردولت های اصلاحات وسازندگی دارد! جناب عبدالهی فقط تعهد ، ایمان ، تقوا ونظارت کامل می تواند جلوی فساد اخلاقی و اقتصادی را بگیرد ولاغیر.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/06/26 - 16:00
تعهد و ایمان و عمل صالح رو هم تو دولت پاکستان دکتر احمدی نژاد دیدیم ، سیاست فساد می آره فرقی هم نمی کنه کدوم دولت باشه
پاسخ + 0 0 --
سلیمانی 1395/11/03 - 23:20
شکرستان و طنز جهانی ما باید جهان را اداره کنیم
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1395/06/27 - 01:06
جناب ناشناس ! اولا دردولت احمدی نژاد نظارت کامل وجود نداشت ثانیا احمدی نژاد با غول های سیاسی واقتصادی مانند هاشمی ودارو دسته مواجهه بود که هرروز یرایش خط و نشان می کشیدند وکارشکنی می کردند ثالثا دیانت همراه با بصیرت سیاست را تعیین می کند اگر سیاست دیانت را تعیین کند مطمئن باش که فساد ایجاد می شود
پاسخ + +1 0 --
ابوالفضل 1395/06/29 - 19:39
همه جا جنگ با دولته تو ایران مردم جنگ کردن و همه جا اقتصاد دست مردمه اما تو ایران اقتصاد دست دولت
جل الخالق از این مطالب اقا شیرزاد
برادر من حداقل با دو نفر مشورت کن اینها چیه میگی
پاسخ + +2 -2 --
محمد تركمان 1395/06/30 - 19:28
بسيار عالى ، استفاده كردم . موفق باشيد.
پاسخ + +5 0 --
بازنشسته مفلوک 1395/06/30 - 21:30
دست همه درجیب من دست دولت درجیب من دست دزدان بیت المال درجیب من کت من دردست غارتگران مملکت ....
پاسخ + +6 0 --
علی 1395/06/31 - 17:27
دست من در جیب تو

دست تو در جیب من

دست دولت در جیب هر دوی ما
پاسخ + +2 0 --
ممقانی 1395/07/01 - 00:27
جناب شیرزاد
ما که طبق قوانین هرماهه سهم بازنشستگی خودمان را به دولت می پردازیم حال که دولت حتی همین سهم بازنشستگی را هم دود می کندو در آخر در زمان پرداخت های بازنشستگی صندوق های بازنشستگی تقریبا هیچ کاره اند به نظر شما دلیلش چیست؟
وقتی که خود دولت نمی تواند از منابعش نگهداری و مدیریت کند و حتی به این منابع دست درازی می کند چطور است که می خواهد پول را بسپارد به دست عده ای که قبح خوردن و بردن برای آنان از بین رفته است و خرید خدمت آموزشی کند ؟( که شما از آن طرح تمجید می کنید )
اگر منابع خورده و برده شد ویا مدیریت درست نبود تقصیر معلم بیچاره و دانش آموز بخت برگشته چیست؟
پاسخ + +1 0 --
وحید 1395/07/07 - 13:26
مشکل در نوع زمامداری نیست آقا مشکل در من و تو و دولت و همه وهمه است
ما فساد رو دوست داریم
ما فکرامون مشکل داره
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1395/07/07 - 22:34
متاسفانه تحقیقات اینچنینی باعث می شود اموزش و پرورش بیشتر حقوق معلمان را بخورد
پاسخ + +2 0 --
اسد 1395/07/09 - 02:19
جناب شیرزاد عزیز اصلا این مقاله ی جناب عالی چه ربطی به
معلما داره آگه راست می گی بنویس در کشورهای مختلف چند
درصد از تولیدات ناخالص داخلی در اختیار آموزش وپرورش در
ایران چقد ره یک مقایسه بفرما حقوق معلما با معلمان کشورهای
دیگر ویا حقوق معلما با حقوقهای شرکت نفت ووزارت نیرو
وکارکنان به نسبت کم سواد سایر ارگانهای دولتی. همه نوشته های
جنابعالی در حمایت از دولت وفانی می باشد که نود درصد
فرهنگیان از دولت وفانی ناراضی ان ولی دولت روحانی هیچ
عکس العملی برای برکناری فانی انجام نمی دهد سوال آخر این که
در مورد سازمان بازنشتگی بودجه اش را از دولت می گیرد این
مسله برمی گردد به هزاران عامل که به این نوشته نمی گنجد
ولی دوسه تا را اشاره می کنم اول اینکه ارزش پول ملی هزاران
برابر پایین امده دوم اینکه سازمان بازنشتگی ودولت بایستی
پولهای گرفته شده را مثل بانک ها وبیمه ها سرمایه گذاری نکرده
تا ارزش افزوده پیدا کند وصدبرابر وهزاران برابر شود تا بتواند
در آینده حقوق های بازنشتگان را پرداخت کندو....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/07/29 - 19:11
دست دولت در جیب من و تو ، دست من و تو در جیب هم
پاسخ + 0 0 --
ناشناسم 1395/09/19 - 20:43
واقعا به حال آموزش و پرورش باید گریست.
یک نفر حرف حساب میزنه بقیه به جای تشکر و تغییر نظر اشتباه خود تشر می زنند. بدا به حال شاگردان...‌

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور