صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

جواد بابازاده (رها) / آذربايجان شرقي - همکار سخن معلم

بدیهیات مرسوم و ضروری فعالیت های تشکیلاتی

آسیب شناسی فعالیت تشکل ها و فعالیت های تشکیلاتی  انسان از آغاز خلقت تا کنون به واسطه ی داشتن قوه ی تفکر و اندیشیدن پیرامون مسایل اطراف خود همیشه در پی تغییر شرایط به سمت زندگی بهتر بوده است . اندیشیدن موجب حرکت برای تغییر می شود که این حرکت به دو شکل فردی یا جمعی می تواند باشد .

طبق اصل معروف ( اندیشه / حرکت / تشکیلات ) افراد پس از اندیشیدن و حرکت برای رسیدن به هدف خود که همانا رسیدن به زندگی و شرایط بهتر است به فعالیت های جمعی و تشکیلاتی رو می آورند .

در اینجا لازم است جنبه هایی از کار تشکیلاتی را بررسی و بدیهیاتی از آن را دانسته و بدان ها مقید باشیم. پر واضح است که رفتارهای گروهی در یک جامعه متأثر از فرهنگ غالب آن جامعه است . طبیعتا کارهای گروهی ما ایرانیان نیز متأثر از روحیه و فرهنگ جامعه ی عمومی است.

لازم به ذکر است برخی از آفت هایی که ما ایرانیان در انجام فعالیت های جمعی از آنها رنج می بریم عبارتند از :

 

قهرمان سازی ، شخصیت پرستی ، عدم آشنایی و آموزش افراد با قوانین کار تشکیلاتی ، پیروی از تصمیمات شخصی و سلیقه ای و رفتار بر اساس آنها ، نداشتن برنامه ی مشخص در مقاطع زمانی و شرایط مختلف ،  مصالحه و ارجح قرار دادن روابط و منافع شخصی بر جمعی است.

 

ما باید به خاطر داشته باشیم برای کار در تشکیلات مدرن باید از مکانیزم و راهکارهای مدرن بهره برد و با رفتارهای کد خدا منشی و سنتی نمی توان ره به جایی برد ؛ اگر هم به موفقیت هایی برسیم مقطعی و حداقلی خواهد و با هزینه و انرژی صرف شده متناسب نخواهد بود !

 

در فعالیت های تشکیلاتی باید اصولی چون قانون محوربودن ، داشتن هدف مشخص ،  داشتن برنامه ی مشخص برای رسیدن به هدف ، مخالفت با رویه های اشتباه و کوشش برای اصلاح آنها ، عدم اتکای بیش از حد تشکل به یک یا چند فرد ، شفاف بودن نحوه ی همکاری و عضویت افراد در تشکل ها و چگونگی فعالیت آنها و ... باید مورد توجه قرار گرفته و اعضای تشکل به آنها پای بند باشند .

 

در کار تشکیلاتی نباید جایگاه افراد یا فرد بقدری بزرگ شود که وجود و عدم وجود آنها به وجود و عدم وجود تشکل تعبیر شود و با نبود آنها حرکت کلی تشکیلات کند یا متوقف شود.جواد بابازاده رها, [۱۴.۰۹.۱۵ ۲۰:۳۷]
در کار تشکیلاتی همه ی افراد از عضو ساده تا دبیر کل یا لیدر گروه حول اهداف مشخص و مشترکی گرد آمده اند و وظایف مشخص و رفتارهای هم سویی دارند که برای تغییر و اصلاح امور و رسیدن به اهداف و منافع تعیین شده بر اساس اصول تعیین شده حرکت می کنند نه برای رسیدن به منفعت شخصی هر کس آنچه را مصلحت می داند !

بدیهی ترین و مهم ترین اصل این است که فعالیت تشکل ها در چهار چوب قانون باشد و مرام نامه و اساس نامه آنها بسیار شفاف باشد .

تجربه اثبات کرده است فعایت هایی که شفاف و قانون مند و براساس اصول تعیین شده انجام می گیرد بیشترین سود و کمترین هزینه را برای کل تشکل و تک تک اعضا دارد و بهترین در عین حال مطمئن ترین راه رسیدن به اهداف جمع است . افرادی که در نظر دارند کار تشکیلاتی انجام بدهند باید هنگام شروع کار و عضویت در تشکل با دقت و منطق و به دور از احساسات اهداف و اساس نامه و مرام نامه و برنامه های تشکل را مطالعه کنند و سپس عضو شوند و در صورت عضویت خود را مقید به رعایت آنها و حرکت در چهارچوب تشکیلات بدانند .

از طرفی به نظر نگارنده این اصول تعیین شده توسط تشکل علی رغم داشتن چهارچوب مشخص و محکم باید از انعطاف های لازم جهت بروز و ظهور خلاقیت ها و پیشرفت های فردی اعضا و نیز مواجهه با شرایط مختلف را داشته باشد تا تشکل بتواند به صورت پویا حرکت کند و به اهداف مورد نظر خود برسد .

یکی از آسیب های جدی کار تشکیلاتی که پیش تر بدان اشاره شد عدم آشنایی و آموزش افراد عضو تشکل هاست که نیازمند توجه بسیار از طرف تشکل ها می باشد می توان با فعال کردن و بها دادن به بخش آموزش در تشکیلات سطح کیفی رفتار اعضا را بالا برد .

امید است افرادی که برای رسیدن به شرایط مطلوب علاقه مند به کار تشکیلاتی هستند با علم و توجه به این موارد و رعایت کردن آنها در نیل به اهداف خود موفق باشند.

سه شنبه, 24 شهریور 1394 ساعت 18:28 خوانده شده: 2144 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -2 --
ایازی 1394/06/24 - 18:48
جناب بابازاده دست مریزاد
پاسخ + +1 -2 --
جلیل 1394/06/24 - 20:05
بابا اینم حوصله داره معلمین دارند از گرسنگی می میرند و دائما به این سایت می آیند ببینند رتبه بندی چی شده اینم داره از فلسفه می نویشه
پاسخ + +6 -1 --
فرهنگی 1394/06/24 - 21:27
...
تشکل سیاسی, فرهنگی, صنفی و....
فرهنگ تشکل من در سطح خواص کشور و ته در سطح عوام شکل نگرفته.
نمونه آن تشکل صنفی معلمان که اسم معلم رآ یدک میکشد اما سنگ ... وزیر را به سینه میزند!

تشکل اسمی!
پاسخ + +5 0 --
فرهنگی 1394/06/24 - 21:33
آقای بابازاده همکار محترم الفبای ایجاد تشکل و عضویت در آن داشتن روحیه ضد استبدادی, ضد منیت و ضد خودمحوری است.

تشکل روحیه همکاری و ایثاری میخواد,
ایثار تا حدی که منفعت فردی را به خاطر منافع جمعی فدا کنی...

تشکل روحیه شجاعت و تفکر نقادانه میخواد...
و....
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1394/06/25 - 16:46
صنوف معلمان باید کاملا صنفی عمل کنند و از سیاست های جناحی دوری کنند ..وگرنه هر بار با تغییر جناح ها لگد مال خواهند شد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:25
به نام دوست
قابل توجه تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش :
استاد گرانقد جناب آقاي جواد بابازاده ( رها ) سه شبه 17 شهريور و دو شنبه 23 شهريورماه جاري قصد کردم به ضرورتي سلسله مطالبي در مورد بديهيات کار تشکيلاتي بنويسم . پيش نويس چند شماره آن را هم آن هم آماده کرده ام .امروز 4 شنبه 25 شهريور بعد از فراغت از کار روزانه قصد کردم چند شماره از آن سلسله مطلب را آماده انتشار کنم . چون مي دانستم وقتي وارد مطلب شوم نيمه ها ي شب گذشته مطلب آماده براي انشار مي شود .تصميم گرفتم قبل ورود به اين مباحث مهم تشکيلاتي ، طبق وظيفه از سايت وزين " گروه سخن معلم " بازديد نموده سپس به آن مهم بپردازم . وقتي مقاله ارزشمند حضرتعالي را ملاحظه کردم . مشاهده کردم هردو درد مشترک داريم .
بنده مي خواستم عرض کنم :
برخی از آفت هایی که ما ایرانیان در انجام فعالیت های جمعی از آنها رنج می بریم عبارتند از :
نظر ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:26
ادامه نظر :
1.قهرمان سازی ، شخصیت پرستی ، عدم آشنایی و آموزش افراد با قوانین کار تشکیلاتی ،
2.پیروی از تصمیمات شخصی و سلیقه ای و رفتار بر اساس آنها
3.نداشتن برنامه ی مشخص در مقاطع زمانی و شرایط مختلف
4.مصالحه و ارجح قرار دادن روابط و منافع شخصی بر جمعی است.
5.ما باید به خاطر داشته باشیم برای کار در تشکیلات مدرن باید از مکانیزم و راهکارهای مدرن بهره برد و با رفتارهای کد خدا منشی و سنتی نمی توان ره به جایی برد ؛ اگر هم به موفقیت هایی برسیم مقطعی و حداقلی خواهد و با هزینه و انرژی صرف شده متناسب نخواهد بود !
6.مخالفت با رویه های اشتباه و کوشش برای اصلاح آنها
7.عدم اتکای بیش از حد تشکل به یک یا چند فرد ،
8.شفاف بودن نحوه ی همکاری و عضویت افراد در تشکل ها و چگونگی فعالیت آنها و ... باید مورد توجه قرار گرفته و اعضای تشکل به آنها پای بند باشند
نظر ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:27
ادامه نظر :
استاد بابازاده چه خوش و نقض فرموديد :
شفاف بودن نحوه فعاليت تشکل پايه واساس استواري و تداوم وتکامل تشکل مدني مي باشد . در صورت بروز پنهانکاري ، به اصطلاح دورزدن افراد، يا زير آبي رفتن ، تشکل مدني را به محفل تبديل مي کند . و اين خطر ناک ترين آفت همه تشکل هاي مدني است . زيرا تشکل را ازدرون مستهلک مي نمايد .
9.در کار تشکیلاتی همه ی افراد از عضو ساده تا دبیر کل یا لیدر گروه حول اهداف مشخص و مشترکی گرد آمده اند و وظایف مشخص و رفتارهای هم سویی دارند که برای تغییر و اصلاح امور و رسیدن به اهداف و منافع تعیین شده بر اساس اصول تعیین شده حرکت می کنند نه برای رسیدن به آنچه برخي افراد مصلحت مي دانند.!
10.بدیهی ترین و مهم ترین اصل این است که فعالیت تشکل ها در چهار چوب قواعد باشد . هرگونه قائده شکني و نقض قواعد بازي پذيرفته شده حکم کودتاي تشکيلاتي دارد . که باعث فساد تخريب و نابودي تشکل مي شود .
نظر ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:28
ادامه نظر :
11.تجربه اثبات کرده است فعایت هایی که شفاف و قانون مند و براساس اصول تعیین شده انجام می گیرد بیشترین سود و کمترین هزینه را برای کل تشکل و تک تک اعضا دارد و بهترین در عین حال مطمئن ترین راه رسیدن به اهداف جمع است .
12.يکی از آسیب های جدی کار تشکیلاتی که پیش تر بدان اشاره شد عدم آشنایی و آموزش افراد عضو تشکل هاست که نیازمند توجه بسیار از طرف تشکل ها می باشد می توان با فعال کردن و بها دادن به بخش آموزش در تشکیلات سطح کیفی رفتار اعضا را بالا برد .
که شما ، تقريبأ همه آنچه در ذهن و پيش نويس آماده کرده بودم را به شيوايي هرچه تمام تر ، بيان فرموديد .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از عملکرد معاونت تربیت بدنی در مناطق و مدارس رضایت دارید ؟

پربازدیدترین ها

 بیمه نوین

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

تبلیغات در صدای معلم

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

final 1

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور