صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

شیرزاد عبداللهی

بازبینی دستورالعمل سفرهای اردویی چیزی را عوض نخواهد کرد ؛اغلب اتوبوسهای اردوهای دانش آموزی در "روز روشن" واژگون شده اند ؛ بیش از 92 درصد سفرهای اردویی، سفر راهیان نور است

آسیب شناسی اردوهای دانش آموزی و راهیان نور و حوادث دانش آموزی  حادثه دردناک واژگونی اتوبوس اردوی دانش آموزان مینابی - رودانی استان هرمزگان در حوالی شهر داراب 7 دانش آموز دختر و یک مربی را به کام مرگ فرستاد و بیش از 30 نفر را مجروح کرد که به گفته معاون سازمان اورژانس کشور، منجر به قطع عضو دو تن و آسیب دیدگی نخاعی دو تن دیگر از دانش آموزان شد.

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه 12 شهریور خبری با عنوان: " تعلیق اعزام اردوهای دانش آموزی تا بازنگری مجدد شیوه نامه برگزاری اردوها و بازدیدهای دانش آموزی" منتشر کرد. در عنوان خبر ظاهرا برای کاهش فشار افکار عمومی، از "تعلیق اردوهای دانش آموزی تا بازنگری ..."، به طور "مطلق" سخن رفته است. اما در آخرین سطرخبر فقط اعزام دانش آموزان "در شب" از طریق اتوبوس به طور موقت تا بازبینی آیین نامه سفرها لغو شده است و راه برای اعزام دانش آموزان از طریق ناوگان حمل و نقل جاده ای در "روز" همچنان باز است.

در گزارش کارشناسی آموزش و پرورش آمده که راننده آهنگر بوده و بعضا به رانندگی اشتغال داشته و "خطای راننده" عامل حادثه معرفی شده است. در گزارش آمده :"نبستن کمربند ایمنی توسط دانش آموزان، به سفارش راننده بوده است، هرچند هم مربی مرحومه و هم مربی مصدوم، به بچه ها سفارش کرده اند که کمربند خود را ببندید؛ ولی راننده گفته نیازی نیست، هر زمان به پلیس‌راه نزدیک می‌شدیم خودم به شما اعلام می‌کنم که کمربندتان را ببندید."

بسیار عجیب است که دانش آموزان در سفر فرزانگان که همان پیشاهنگی سابق است و هدفش تمرین مهارتهای زندگی است، حرف مربیان خود را زمین گذاشته و به توصیه غیرقانونی راننده عمل کرده اند.

بازبینی دستورالعمل سفرهای اردویی چیزی را عوض نخواهد کرد ، حداکثر تغییری که ایجاد می شود منع حرکت اتوبوس های حامل دانش آموزان در "شب" است. این اقدام در حکم یک مسکن است، زیرا اغلب اتوبوسهای اردوهای دانش آموزی در "روز روشن" واژگون شده اند.

اتوبوس راهیان نور استان خراسان رضوی که عازم خوزستان بود ساعت 10 صبح 15 بهمن سال 90 در گردنه زالیان استان لرستان واژگون و سه دانش آموز دختر کشته و 15 تن مجروح شدند. اتوبوس حامل دانش آموزان ارومیه ظهر روز 8 بهمن 91 در استان ایلام واژگون شد. در این حادثه یک دانش آموز کشته و 16 نفر مجروح شدند.

در تاریخ یکم آذر 91 اتوبوس حامل دانش آموزان سیستان و بلوچستانی با 40 سرنشین در ساعات بعد از ظهر در گردنه خان احمد گچساران ، واژگون و 14 دانش آموز مجروح و مصدوم شدند.اتوبوس حامل راهیان نور زرند کرمان، روز 5 فروردین 93 ساعت 2 بعد از ظهر در 15 کیلومتری خط مرزی طلائیه استان خوزستان در جاده فرعی واژگون شد ؛ در جریان این حادثه 11 تن کشته و 16 نفر زخمی شدند.

بسیار عجیب است که دانش آموزان در سفر فرزانگان که همان پیشاهنگی سابق است و هدفش تمرین مهارتهای زندگی است، حرف مربیان خود را زمین گذاشته و به توصیه غیرقانونی راننده عمل کرده اند  اتوبوس دانش‌آموزان دختر گیلانی در ساعت 7 صبح 12 آذر 95 در ورودی شهر همدان واژگون و سبب مجروح شدن سرنشینان شد که ۱۳ نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند.

این موارد، فرضیه سقوط اتوبوس به دلیل حرکت "در شب" را نقض می کند.

بر اساس آماری که در گزارش کارشناسی اعلام شده سالانه 650 هزار دانش آموز با 32000 سفر جاده ای اتوبوسی به اردو می روند که 600 هزار آن مربوط به اردوهای راهیان نور است ؛ در واقع بیش از 92 درصد سفرهای اردویی، سفر راهیان نور است که مبدا آن تمام نقاط کشور و مقصدآن نقاط مرزی دو استان خوزستان و ایلام است.

حتی اگر رانندگی درشب ممنوع شود کنترل عواملی مانند خطای راننده ، شرایط جاده ، کیفیت فنی اتوبوس و ظرفیت و کیفیت جاده های استانهای هدف توسط آموزش و پرورش غیر ممکن است. راه حل؛ فقط منع سفرهای اردویی "ملی و قطبی و سراسری" با اتوبوس است.

روزنامه همدلی

یکشنبه, 19 شهریور 1396 ساعت 15:45 خوانده شده: 220 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
خانم فرهنگ 1396/06/19 - 16:09
ابتدای سال مدرسه برای ثبت نام از اولیا اثر انگشت میگیرن. ولی چرا در رضایت نامه های اردویی فقط امضا اولیا دیده میشود
پاسخ + 0 0 --
معلم... 1396/06/19 - 21:43
جالب بود و قابل توجه
پاسخ + +4 0 --
مهدی محمدی 1396/06/19 - 17:18
این بخش تربیتی آموزش پرورش رو بیچاره کرده یه اردوی دو سه روزه یا ملاقات دو ساعته با معلم پرورشی چه تحولی ایجاد میکنه تو رو خدا جمع کنید این تشکیلات بی خاصیت رو

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور