صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سید علی اصغر باختر/ عضو هیأت رئیسه مجلس دانش آموزی

مطالبات جامعه دانش آموزی در جلوگیری از حوادث تلخ جاده ای

مطالبات دانش آموزان در جلوگیری از حوادث تلخ جاده ای و اردوها

هر از چند گاهی حادثه ای کام جامعه دانش آموزی را تلخ می کند. این بار در سحرگاه عید قربان تعدادی از دانش آموزان دختر نخبه همسنگر ما که سرمایه های علمی آینده کشور بودند در تصادف جاده ای جان به جان آفرین تسلیم کردند.

گواهی سلامت رانندگان در اردوهای دانش آموزی باید به روز باشد، نه این که گواهی سلامت جسمانی و روانی رانندگان اردوها سالانه باشد   وظیفه می دانم این ضایعه دردناک را به خانواده های محترم این عزیزان و جامعه دانش آموزی تسلیت عرض نمایم. فرصت را غنیمت می دانم چند جمله ای را به عنوان مطالبات جامعه دانش آموزی با متولیان امر در میان می گذارم:

۱- بر هیچ کس پوشیده نیست که دانش آموزان سرمایه های علمی انسانی هستند که پیشرفت و رشد و تعالی ایران عزیز در گرو حفظ این سرمایه ها است. بنابراین ایجاب می کند در مراقبت از جان و سلامت آینده سازان این مرز و بوم دقت لازم با رعایت جوانب احتیاط بیش از پیش به عمل آید.

۲- احتیاط حکم می کند تردد وسایل نقلیه حامل دانش آموزان در مسافرت های بین شهری در روز و نهایتا ساعات اولیه شب صورت گیرد. رعایت این مهم این فرصت را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد تا از مناظر طبیعی لذت ببرند که این خود طراوت و شادابی آن ها را به دنبال دارد و هم رانندگی در روز از ضریب اطمینان بیشتری برخوردار است مضافا اینکه تردد در شب خستگی و کوفتگی دانش آموزان را به دنبال دارد.

۳- مدیران مربوط طوری برنامه ریزی کنند که ترددها به طور کامل در روز انجام گیرد. از ۶ صبح تا ۹ شب با احتساب استراحت و غذا و خواندن نماز می توان ۱۲ ساعت را در طول روز پیمود مگر طولانی ترین مسیر جاده ای در اردوهای دانش آموزی چه مقدار می شود که نیاز باشد در شب رانندگی کرد. چنانچه مسیر اردو مناطق گرمسیری هم باشد با استفاده از کولر اتوبوس این دغدغه قابل رفع است.

۴- در مسیرهایی که فاصله مبدا تا مقصد بیش از این باشد اقتضا می کند از وسیله مطمئن تری مانند قطار برای سفر این عزیزان انتخاب شود زیرا این وسیله نشاط دیگری برای دانش آموزان به ارمغان می آورد و راحت تر می توانند استراحت کنند ، مطالعه کنند و ...

۵- در آیین نامه اجرایی حمل و نقل دانش آموزان مدارس مصوب ۱۳۸۷/۲/۱ هیأت محترم وزیران مقرراتی را در خصوص موسسات یا شرکت های پیمانکاری خودروهای حمل و نقل دانش آموزان، صلاحیت و گواهی سلامت رانندگان و... پیش بینی کرده که مقرراتی جامع است و قابل تعمیم به اردوهای دانش آموزی. شایسته است که مقررات این آیین نامه مورد توجه بیش تر قرار گیرد.

۶- گواهی سلامت رانندگان در اردوهای دانش آموزی باید به روز باشد، نه این که گواهی سلامت جسمانی و روانی رانندگان اردوها سالانه باشد. تست مرفین و الکل رانندگان – کمک رانندگان قبل از برگزاری اردوها الزامی شود، نه این که پس از وقوع حادثه تست مرفین و الکل از رانندگان به عمل آید.

۷- از هیأت محترم دولت انتظار می رود مصوب نمایند کارگروهی متشکل از کارشناسان جاده ای – تصادفات و ...  با حضور پلیس راهور و وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس دانش آموزی تشکیل شود تا ضمن شناسایی نقاط حادثه خیز کشور علل وقوع تصادفات جاده ای را که متاسفانه آمار آن بسیار بالا است ارزیابی کنند. ناگفته نماند این مهم، موضوع ملی است .

۸- راستی یک سوال: بنرهای تبلیغاتی که در اتوبان ها و جاده های سراسر کشور نصب می شود تا چه میزان در بروز حوادث جاده ای نقش دارند؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 22:42 خوانده شده: 529 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
بازنشسته 1396/06/14 - 00:44
امید است که شورای دانس آموزی ما هم تحت تأثیر سخنان و افکار نسنجیده افراد و. مسولان کشور قرار نگیرند که در فکرانداختن توپ به میدان أموزش و پرورش هستند و رفع مسولیت خود را اعلام کنند مثل وزارت راه و ترابری و پلیس راهور و وزارت بهداشت وکشور ومجلس ونمایندگان که همگی دراین گونه موارد مسولیت مسقیم دارند
پاسخ + +8 -1 --
رمضان زاده 1396/06/14 - 08:47
بسیار عالی است که شما در دوران دانش آموزی قلم به دست هستید و مطلب می نویسید . موفق باشید
پاسخ + +2 0 --
مقدم 1396/06/28 - 18:55
کاملا با نظر آقای باختر موافقم.
مخصوصا بند ۸: اینکه نصب بنر های تبلیغاتی هر ۵۰۰ متر باعث حواس پرتی و عدم تمرکز راننده به جاده میباشد و باید کارشناسان آن را بررسی نمایند. با تشکر از ایشان که به این نکته توجه نمودند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور