صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

شیرزاد عبداللهی/ کارشناس آموزش

اردوهای خطرساز دانش آموزی و عملکرد مسئولان وزارت آموزش و پرورش

خانواده قربانیان باید شیوه نامه اردوهای دانش‌آموزی را بند به بند مطالعه کنند تا معلوم شود چه اندازه مسئولان آموزش و پرورش استان هرمزگان، مقررات برگزاری اردو‌های دانش‌آموزی را رعایت کرده اند/ دستورالعمل اجرایی بازدید دانش‌آموزی، به استناد مصوبه سال 82 شورایعالی انقلاب فرهنگی، در آبان ماه سال 89 با امضای حمیدرضا حاجی بابایی وزیر وقت آموزش و پرورش به ادارات کل و مناطق ابلاغ شد/ بر اساس کارشناسی پلیس راه اکثر تصادفات اتوبوس‌های حامل دانش‌آموزان تاکنون بر اثر «خطای انسانی راننده مانند خواب آلودگی و سرعت غیرمجاز و یا نقص فنی اتوبوس» اتفاق افتاده است/ باید سفرهای اردویی دانش‌آموزان با ناوگان جاده‌ای را تا فراهم آمدن شرایط مناسب تعطیل کرد/ در چنین شرایطی اولیا باید قبل از امضا کردن رضایتنامه به ایمنی فرزندان خود فکر کنند و رضایت خود را منوط به فراهم آمدن ایمنی فرزندانشان در اردو کنند

اردوهای خطرساز دانش آموزی و عملکرد مسئولان وزارت آموزش و پرورش  دو سه سالی بود که خبر مرگ دانش‌آموزان در سفرهای اردویی از تیتر رسانه‌ها حذف شده بود و حالا شنیدن خبر کشته شدن 9 دانش‌آموز دختر و مجروح شدن حدود 30 تن از دانش‌آموزان شهرستان میناب استان هرمزگان در سفر اردویی، به یادمان می‌آورد که این وقفه دو سه ساله، تصادفی بوده و اتوبوس‌های غیراستاندارد با رانندگان خسته و خواب آلود، در جاده‌های دارای نقاط پرخطر، همچنان قتلگاه دانش‌آموزانی است که با ذوق و شوق و یا برای کسب نمره عملی درس آمادگی دفاعی سال دوم دبیرستان، عازم اردو می‌شوند.

خانواده قربانیان باید شیوه نامه اردوهای دانش‌آموزی را بند به بند مطالعه کنند تا معلوم شود چه اندازه مسئولان آموزش و پرورش استان هرمزگان، مقررات برگزاری اردو‌های دانش‌آموزی را رعایت کرده اند؟

مرگ این دانش‌آموزان اگر نگوییم قتل عمد، قتل غیرعمد توسط برگزار‌کنندگان اردو محسوب می‌شود و مسئولان آموزش و پرورش از رده مدیر مدرسه تا مدیرکل و وزیر مسئول و ضامن هستند.

دستورالعمل اجرایی بازدید دانش‌آموزی، به استناد مصوبه سال 82 شورایعالی انقلاب فرهنگی، در آبان ماه سال 89 با امضای حمیدرضا حاجی بابایی وزیر وقت آموزش و پرورش به ادارات کل و مناطق ابلاغ شد. مسأله اصلی در برگزاری اردو، حفظ سلامت و امنیت دانش‌آموزان است.در دستورالعمل آمده است: «در برگزاری و اجرای اردوها باید تمهیدات و اقدامات مقتضی به منظور تأمین کامل امنیت فردی و اجتماعی شرکت‌کنندگان پیش‌بینی و اعمال شود.»

مجوز اردو باید بر اساس ماده 107 آیین نامه اجرایی مدارس صادر شود: «برای اعزام دانش‌آموزان به خارج از محدوده شهرستان محل تحصیل، علاوه بر اخذ رضایت کتبی اولیا، موافقت شورای مدرسه و موافقت اداره آموزش و پرورش محل نیز ضروری است.»

نخستین اقدام اخذ رضایتنامه کتبی از پدر یا قیم قانونی و احراز صحت امضا یا اثر انگشت آنان است. اقدام بعدی تأیید نوع وسیله نقلیه و مسیر اعزام دانش‌آموزان از سوی مدیر مدسه است. طبق دستورالعمل: «وسیله نقلیه حامل دانش‌آموزان باید سالم و مناسب باشند/ وسایل نقلیه مورد استفاده الزاماً می‌بایست از وسایل نقلیه اداری موجود یا شرکتهای مسافربری معتبر تأمین گردد/ رعایت ظرفیت قانونی وسیله نقلیه الزامی است/ وسیله نقلیه ضمن دارا بودن برگه معاینه فنی مجهز به امکانات ایمنی و وسایل مورد نیاز با توجه به فصول سال باشد.»

در خصوص راننده هم پیش‌بینی‌های دقیقی در آیین نامه شده از جمله اینکه «راننده باید توانایی جسمی و شرایط اخلاقی و روحی را دارا بوده و... مقررات قانونی و سرعت مجاز در حرکت وسیله نقلیه را الزاماً رعایت کند.... »همچنین در دستورالعمل آمده است که این موارد در قرارداد استفاده از وسیله نقلیه قید شود. ضمناً سرپرستان و مربیان موظفند در صورت عدم رعایت مقررات قانونی و سرعت غیرمجاز به راننده تذکر داده و در صورت عدم رعایت مقررات از سوی راننده به پلیس راه اطلاع دهند.

اگر مفاد این دستورالعمل به طور کامل اجرا شود باز هم مسافرتهای اردویی دانش‌آموزان با ناوگان جاده‌ای موجود همچنان پرخطر است. بر اساس کارشناسی پلیس راه اکثر تصادفات اتوبوس‌های حامل دانش‌آموزان تاکنون بر اثر «خطای انسانی راننده مانند خواب آلودگی و سرعت غیرمجاز و یا نقص فنی اتوبوس» اتفاق افتاده است. هر چند در دستورالعمل گفته شده که «حرکت وسایل نقلیه حامل دانش‌آموزان در شب با رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و امور ایمنی درج شده در دستورالعمل بلامانع است.» به دلیل اینکه احراز توانایی جسمی و شرایط روحی و روانی رانندگان و ایمنی وسیله نقلیه مشکل است، باید دستورالعمل اردویی، بازبینی و حرکت اتوبوسهای حامل دانش‌آموزان در شب ممنوع شود.

نکته مهم‌تر این است که ایمنی کودکان و دانش‌آموزان در مقررات حمل و نقل اهمیت ویژه‌ای ندارد.

اردوهای خطرساز دانش آموزی و عملکرد مسئولان وزارت آموزش و پرورش

در امریکا اتوبوس‌های مدرسه همگی به رنگ زرد و دارای استحکام و شکل ویژه هستند. هنگامی که این اتوبوسها کنار خیابان متوقف می‌شوند و فلاشرهای خود را روشن می‌کنند، همه وسایل نقلیه در دو طرف خیابان باید کاملاً متوقف شوند.

در ایران سرویس حمل و نقل دانش‌آموزان فرقی با خودروهای دیگر ندارد. راهنمایی و رانندگی هم مقررات ویژه‌ای برای سرویس حمل و نقل مدارس در نظر نگرفته است.در جاده‌ها وضع از این هم بدتر است. ناوگان حمل و نقل جاده‌ای در ایران فرسوده و غیرقابل اطمینان است. نقاط خطر خیز در جاده‌ها فراوان است. علاوه بر اینها جاده‌های ایران ظرفیت این همه وسایل نقلیه از سواری تا اتوبوس و کامیون را ندارند. راننده‌های وسایل نقلیه عمومی هم اغلب فاقد صلاحیت روحی و روانی لازم هستند. مجموعه این شرایط ریسک تردد در جاده‌های ایران را از ریسک حضور در میدان جنگ بیشتر کرده است. باید سفرهای اردویی دانش‌آموزان با ناوگان جاده‌ای را تا فراهم آمدن شرایط مناسب تعطیل کرد.
استفاده از ناوگان ریلی و هوایی ایمن‌تر است، اما با توجه به حجم سفرهای اردویی دانش‌آموزی، ظرفیت کافی ندارند. در چنین شرایطی اولیا باید قبل از امضا کردن رضایتنامه به ایمنی فرزندان خود فکر کنند و رضایت خود را منوط به فراهم آمدن ایمنی فرزندانشان در اردو کنند.

شورای مدرسه و مدیر مدرسه هم بدون اطمینان از ایمنی دانش‌آموزان رضایت ندهند. اولیای دانش‌آموزان مقتول و مجروح هم به خاطر جلوگیری از تکرار چنین حوادثی مسأله را از نظر حقوقی تا آخر پیگیری کنند.

روزنامه ایران

شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 22:46 خوانده شده: 721 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
كلهر 1396/06/11 - 23:53
سلام
شما بنويسيد، حرص بخوريد، راه كار نشان دهيد،
درد و رنج دانايي را شيرين بناميد و از اين جور
رفتارهاي نشانه، مساله شناسي، دلسوزي، روشنفكري، تحليل گري.
بروز بدهيد، خوب است و ارزشمند!
علم بهتر است يا ثروت
شما همين راه عالمانه را ادامه دهيد.
از آن طرف يك عده واقع بيني كه ثروت را مقدم بر دانايي مي دانند، امروز
ها. براي گرفتن پست و پيوستن به كاروان خدمت، شب روز
درگيرند.
پاسخ + 0 0 --
معلم ... 1396/06/12 - 06:25
شکی نیست که قوانین اردوها چه علمی فرهنگی وچه راهیان نور نیاز ب بازنگری و اصلاح دارند
کمیت اعزام راهیان نور را فدای کیفیت نکنیم
روحشان شاد کاش این غنچه های نشکفته هنوز زنده بودند
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1396/06/12 - 00:03
نمیدانم.بخشنامه های فرزانگان و پیشتازان به چه درد میخورد.شاید من در موردش مطالعه نکردم.و نمیدونم و نادانم‌.میشه یکی بگه به چه دردی میخوره اینا؟
پاسخ + +5 -1 --
معلم 1396/06/12 - 00:06
بیهوش دارو بعد از مرگ سهراب!!!! بعد از بروز هر اتفاق نا گواری به فکر علاج واقعه هستیم از آتش گرفتن بخاری های کلاس تا وسائل نقلیه دانش آموزان وحوادث اردویی این حادثه ناگوار اولی نیست وآخرین نیز نخواهد بود ! دریغ ودردا که قربانیان از دانش آموزان ساعی واز نخبگان بودند که دیگر در بین ما نیستند خداوند ان شاء الله به خانوادا های عزیزان از دست رفته صبر دهاد گر چه همه ما متاسفیم .به قول نویسنده محترم از وزیر آموزش وپرورش گرفته تا مسوولین برگزاری اردوها مسوولند در تامین و برقراری امنیت کامل این اردوها واقعا جای شگفتی است چرا باید در دل شب چهل دانش آموز نخبه را با اتوبوس حرکت دهند بر همگان روشن است که اغلب رانندگان اتوبوس ها متاسفانه اعتیاد دارند ویا تعهدی در مقابل جان سرنشینان ندارند ای کاش قوانین بسیار سخت برای وسایل نفلیه اردوها در نظر بگیرند که دیگر شاهد پرپر شدن عزیزان واین سرمایه های ارزشمندکه به هیچ وجهی از وجوح قابل جبران نیست نباشیم .به امیدآنروز. نثار شادی روحشان صلوات !
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1396/06/12 - 00:12
ولی برای این حادثه تلخ تسلیت میگوییم.همچنین امیدواریم
بیماران و مجروحین این حادثه به حول قوه ی الهی شفا یابند.
پاسخ + +4 -3 --
رضایی.ر 1396/06/12 - 00:18
جناب شیرزاد با نظرت پیرامون دقت خانواده ها در زمان دادن رصایت موافقم ولی با ادبیاتتون بشدت مخالفم واقعا موصوع را قتل میدانید واینها مقتولند؟ شاید بخاطر همین بود که عده ای تیتر نخبه کشی زده بودند.بنده خدا در ایران در هر 33دقیقه یک نفر براثر تصادف جانش را از دست میدهد.کمی انصاف به کجا چنین شتابان
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1396/06/12 - 00:22
فساد سیستماتیک داره اثراتش رو به صورت گزنده ای نشان میده.
فساد در همه چز و همه کس. آدمهای کوتوله ی اخلاقی و اجتماعی که در لوای سیستم فاسد شدند راس امور.
نمیدونم دیگه به کی شکایت ببریم.
خدا هم که بلوکه شده و ما موندیم معلق در وادی سیاه خفه خون.
پاسخ + +6 0 --
احمد 1396/06/12 - 06:40
بر اساس گزارش پلیس؛
از سال 1384 تا ۱393 طی 10 سال تمام، در تصادفات جاده ای 219 هزار و 172 تن کشته شدند که این عدد، آمار بالایی به شمار می رود، چرا که تعداد کشته شدگان در 8 سال جنگ تحمیلی با تعداد کشته های ده ساله تصادفات جاده ای تقریبا برابری می کند؟؟!!!
این خطری است که شوربختانه تک تک ما ایرانیان را، از کوچک تا بزرگ، از دانش آموز تا دانشجو و غیره و غیره تهدید می کند! خطر مرگی دردناک و یا معلولیت شدید تا پایان عمر..!؟
البته چون اکثرا افراد واجد ژن خوب، با طیاره های VIP یا بالگرد مسافرت می فرمایند! درک عمیق و درستی از تولیدات کارخانه های معظم خودروسازی و جاده های عهد بوقی مملکت نداشته و القصه عفریت مرگ خشن جاده ای چون سایه ای در تعقیب همه ما به جز دارندگان ژن خوب خواهد بود! "الله اعلم"
پاسخ + +6 0 --
جلیل 1396/06/12 - 16:04
مالیات قبوض اب برق گاز ارزش افزوده جرایم رانندگی نفت گاز معادن صادارات. وپول این موارد کجا خرج میشه؟ قیمتهارو هم که احمدی نژاد ازاد کرده بود در مقابلش با دادن یارانه نقدی عدالت برقرار بشه و در پیام ویدئوییش هم عنوان کرد که فقط 10 درصد افرزایش حاملها به مردم د اد ه میشه 90 درصدش کجا میره؟ همش میگند خزانه خالیه پول نیست اما اصلاح طلبان در باغهای ولنجک به خوشگذرانی مشغولند و این وضعیت جاده هاست اصلاح طلبان قادر به اداره کشور نیستند و فقط به فکر جیب خود اقازاده هایشان و ژنهای برترشان هستند تحریم های سنگین دوسال اخر احمدی نژاد هم کار همین اصلاح طلبها برای بدنامی احمدی نژاد بود
پاسخ + 0 0 --
ابوالفضل 1396/06/14 - 21:59
موافقم رای دادن شده فقط ابزاری برای جواب دادن به جامعه جهانی که اره

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور