صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی غیاث آبادی فراهانی/ هنر آموز هنرستان های ساوه

نگاهی مجدد به آزمون های مستمر ؛ چرا و چگونه ؟

برگزاری آزمون های مستمر و نمره ی مستمر   برگزاری آزمون های مستمر از حدود پانزده سال پیش همزمان با اجرای نظام سالی واحدی در دبیرستان ها متداول شد .نمره ی مستمر در نیمسال اول و دوم در مجموع چهار نمره از بیست نمره ی کل دانش آموز را شامل می شود.
آزمون های مستمر همان طور که از اسمش پیداست مستمر و دائمی است و لزوما کتبی نمی باشد ؛به طور مثال این آزمون ها می تواند به صورت دو یا سه پرسش شفاهی از چند دانش آموز در هر هفته برگزار گردد. اگر دانش آموز جواب درست داد یک نمره به مستمر او اضافه گردد و اگر اشتباه جواب داد نمره ای کسر گردد. در طول نیمسال هم یک یا دو آزمون کتبی برگزار می شود که البته این هم به تشخیص دبیر است . هرچند در برخی مدارس آزمون های مستمر حالت امتحان رسمی پیدا کرده است .حسن این روش این است که آزمون های مستمر دبیران با هم تداخل پیدا نمی کند و دانش آموز تکلیفش مشخص است که فقط فلان درس را فردا باید امتحان بدهد و روی آن متمرکز می شود .عیب این روش نیز این است که برنامه درسی دبیران به هم می خورد و چه بسا دبیری در درس خاصی عقب باشد و آزمون هماهنگ مدرسه در آن ساعت برگزار گردد. همچنین این آزمون ها اگر زیاد باشند افزایش استرس را نیز دردانش آموزان دامن می زنند .
به طور کل نمره ی مستمر دانش آموز برآیند نمرات این پرسش ها و آزمون ها و نیز رفتار مشارکت جویانه دانش آموزان در امر تدریس و علاقه مندی و فعالیت های دیگر کلاسی آن ها در طول نیمسال می تواند باشد.

اصولا ارزشیابی مستمر بخشی از فرآیند آموزش و یادگیری است .فلسفه ی آزمون مستمر این است که دانش آموز هر هفته دروس داده شده را مطالعه کند تا برای درس جدید آمادگی ذهنی لازم را داشته باشد .یکی از محاسن پرسش های کلاسی هفتگی این است که درس گذشته تا حدودی مرور می شود و ذهن ها برای درس جدید آماده می شود .البته نوع سوال ها چه در پرسش کلاسی و چه آزمون های کتبی بسیار مهم است .پرسش ها باید یادگیری را از مرحله دانش تا کاربردی و ارزشیابی و قضاوت ٬محک بزند .

طبیعی است پرسش های سطحی که صرفا محفوظات را می سنجد در امر سنجش یادگیری٬ نمی تواند کمک چندانی به امر یادگیری کند . آزمون های مستمر شفاهی و کتبی استاندارد باعث می شود دانش آموزان با نوع سوالات نیز آشنا شوند و از آن مهم تر خود آن ها و والدین شان با وضعیت فعلی درسی و میزان یادگیری صورت گرفته در طول نیم سال آگاه شوند .چه بسا دانش آموزانی که نیم سال را به بازیگوشی گذرانده اند و وقتی آن ها و خانواده شان با نمره ی که حاکی از ضعف درسی شان است مواجه می شوند به خود می آیند و تا حدودی تغییر رویه می دهند .(هرچند برخی خانواده ها به دلایل مختلف وضعیت تحصیلی فرزندشان برایشان چندان مهم نیست )البته برای برخی دانش آموزان که دچار مشکلات انگیزشی و یا ضعف پایه ای در برخی یا همه ی دروس هستند شاید نتایج این آزمون ها هیچ فرقی نکند .

به هر حال ارزشیابی تحصیلی چه مستمر و چه پایانی جزئی از فرآیند آموزش است و می بایست جدی گرفته شود.

البته واضح است که اهمیت ارزشیابی پایانی بسیار بیشتر است.متاسفانه در سال های اخیر در اکثر مدارس به خصوص در مقاطع متوسطه اول و ابتدایی به این امر توجهی نمی شود .

امید می رود همکاران عزیز اهمیت این موضوع را درک کنند و ضمن طراحی سوالات استاندارد در تصحیح و نمره دادن نیز دقت و وسواس لازم را داشته باشند ٬تا شاید جلوی بیسواد پروری گرفته شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 15:36 خوانده شده: 525 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
معلم 1395/09/28 - 19:52
در دوره ابتدایی ، از وقتی ارزشیابی توصیفی شده است ، تعداد دانش آموزان ضعیف بسیار بیشتر از قبل شده که نمره بود . ارزشیابی توصیفی نیاز به نظارت دارد . به خاطر نبود نظارت لازم ، برخی معلمان درست ارزشیابی نمی کنند . نتیجه آن ، تعداد زیادی دانش آموز است که حتی خواندن و نوشتن نیز بلد نیستند .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور