صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فرهنگی/ کرمان

سامانه های بی سامان در وزارت آموزش و پرورش! چه کسی پاسخ گوست ؟

وزارت آموزش و پرورش در اقدامی عجولانه و بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم، تصمیم به تغییر سامانه ثبت نام اینترنتی دانش آموزان (سناد) در سال تحصیلی جدید گرفت که این سامانه، سامانه اصلی این وزارتخانه بوده و تمام سامانه های دیگر آموزش و پرورش اطلاعات خود را از این سامانه دریافت می کنند/ هنوز تعداد قابل توجهی از دانش آموزان به دلیل مشکلات بی شمار، در سامانه ثبت نام نشده اند/ شرکت پشتیبان سناد که در کنار طراحی این سایت، وظیفه پشتیبانی سامانه را نیز برعهده دارد به قدری مستاصل شده است که دیگر جواب ایمیل های ارسالی از مناطق را نمی دهد و تمام مشکلات و سوالات مناطق بدون جواب مانده است و هیچ کس پاسخ گو نمی باشد/ اگر این امر صحیح باشد، باید فاتحه آموزش و پرورش را خواند و به حال وضعیت تحصیل در کشور گریست...

مشکلات سامانه سناد یا سامانه ثبت نام دانش آموزان

اینجانب به عنوان یک فرهنگی قصد دارم وضعیت نابه سامان سامانه های آموزش و پرورش را در سال تحصیلی جاری برایتان شرح دهم، شاید انتشار آن باعث شود تا کمی مسئولین به خود بیایند و گامی مثبت در جهت بهبود وضعیت موجود بردارند.
در سال تحصیلی جدید وزارت آموزش و پرورش که در تصمیم گیری های شتاب زده و بدون کارشناسی سابقه طولانی دارد (مانند تصمیم برای اضافه کردن پایه ششم به ابتدایی در فرصتی کم و بدون کارشناسی که باعث شد در بعضی مدارس به دلیل نبود فضا، انباری ها و زیرپله ها تبدیل به کلاس شود و دانش آموزان در وضعیتی اسفبار تحصیل کنند) باز هم در اقدامی عجولانه و بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم، تصمیم به تغییر سامانه ثبت نام اینترنتی دانش آموزان (سناد) ( 1 )  در سال تحصیلی جدید گرفت که این سامانه، سامانه اصلی این وزارتخانه بوده و تمام سامانه های دیگر آموزش و پرورش اطلاعات خود را از این سامانه دریافت می کنند.
این اقدام شتاب زده وزارت آموزش و پرورش اشتباهی بزرگ محسوب می شود، زیرا اکنون که سه ماه از شروع سال تحصیلی و شش ماه از معرفی سامانه جدید سناد می گذرد، هنوز تعداد قابل توجهی از دانش آموزان به دلیل مشکلات بی شمار، در سامانه ثبت نام نشده اند که برخی از تبعات آن بشرح ذیل می باشد:


* مدارس متوسطه دوم ( به خصوص مدارس بزرگسال ) هنوز قادر به ارسال اطلاعات خود به اداره نیستند، در حالی که تنها چند روز به شروع امتحانات نوبت اول باقی مانده است.
* مدارس هنوز قادر به دریافت دفتر آمار از سامانه سناد نیستند، درحالی که طبق دستورالعمل، دفتر آمار مدارس بایستی نهایتا یک ماه پس از شروع سال تحصیلی تهیه گردد.
* مدارس هنوز موفق به ثبت اطلاعات توزیع شیر دانش آموزان نشده اند.
*  مدارس امکان ثبت نام دانش آموزان خود را برای مسابقات فرهنگی هنری در سامانه ندارند.
 و ده ها مشکل دیگر که همه افراد را از سطح مدرسه گرفته تا حتی خود وزارتخانه مستاصل و کلافه کرده است ، به طوری که شرکت پشتیبان سناد که در کنار طراحی این سایت، وظیفه پشتیبانی سامانه را نیز برعهده دارد به قدری مستاصل شده است که دیگر جواب ایمیل های ارسالی از مناطق را نمی دهد و تمام مشکلات و سوالات مناطق بدون جواب مانده است و هیچ کس پاسخ گو نمی باشد.


تمام این مشکلات در حالی وجود دارد که سه ماه از شروع سال تحصیلی می گذرد و طبق روال هر سال تمام دانش آموزان می بایستی نهایتا تا پایان مرداد ماه در سامانه سناد ثبت نام شده باشند.
حال سوال اینجاست که آیا مسئولین آموزش و پرورش نمی دانند که برای این چنین تصمیم گیری هایی که در سطح کلان صورت می گیرد نیاز به انجام کار کارشناسی شده و از همه مهم تر نیازمند زمان کافی می باشد تا از بروز مشکلات متعدد این چنینی جلوگیری شود.
اگر مسئولین می دانستند که این اقدام اشتباه آنها چه میزان استرس و فشار روانی به معاونین اجرایی مدارس و کارشناسان فناوری مناطق وارد می کند، هرگز مرتکب چنین اشتباه فاحشی نمی شدند یا لااقل با تامل بیشتر و در زمان مناسب تری دست به تغییر سامانه می زدند.
همچنین زمزمه هایی نیز از اطراف به گوش می رسد که شرکت پشتیبان این سامانه به دلیل مطالبات مالی که از آموزش و پرورش دارد، عمدا مشکلات سامانه را برطرف نمی کند تا بتواند بدین وسیله آموزش و پرورش را تحت فشار گذاشته و مطالبات خود را وصول نماید.

اگر این امر صحیح باشد، باید فاتحه آموزش و پرورش را خواند و به حال وضعیت تحصیل در کشور گریست.
به امید روزی که آموزش و پرورش از این وضعیت اسفناک و اقدامات شتابزده و بدون تدبیر مسئولین نجات یابد.

( 1 )

سامانه نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان - وزارت آموزش و پرورش

این سامانه که به اختصار به نام سناد شناخته شده است در آدرس sanaad.medu.irاز تابستان سال 1390 راه اندازی شده و وظیفه جمع آوری اطلاعات دانش آموزان وزارت آموزش و پرورش و ثبت نام آنها در مدارس کل کشور را به عهده دارد.

این سامانه در سال 1390 با تحت پوشش قراردادن ثبت نام دانش آموزان سراسر کشور در دوره های آموزشی مختلف از پیش دبستان تا پیش دانشگاهی و فنی حرفه ای و کاردانش، برای اولین بار در کشور توانست حدود سیزده میلیون دانش آموز را به صورت متمرکز ثبت نام نماید.

این پروژه برای سال دوم با انجام برخی تغییرات و بهینه سازی ها، از اردیبهشت ماه 1391 اقدام به ثبت نام دانش آموزان برای سال تحصیلی 91-92 نموده و توانسته است منبع اطلاعاتی سیستم های ساماندهی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش باشد. این سیستم برای سال های 92 و 93 نیز با تحت پوشش قراردادن بسیاری موارد توسعه ای در حوزه فرآیندهای مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش به فعالیت خود ادامه می دهد.

سیستم های متعددی به عنوان زیر سیستم های سامانه سناد از جمله سامانه ثبت نام المپیادهای علمی کشور و جشنواره جوان خوارزمی تهیه و تولید شده اند. همچنین سیستم هایی مانند سامانه جامع امور شاهد و ایثارگران ، سامانه فروش و توزیع کتاب های درسی ، پرتال همگام ، سامانه دانش آموزی ، سیستم های دانش آموزی و سیستم های ساماندهی نیروی انسانی (بکفا) از سناد تغذیه اطلاعاتی می شوند.

شایان ذکر است، توسعه و پشتیبانی این سامانه توسط واحد نرم افزار و پشتیبانیشرکت سامانه گسترش پرگون انجام می شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 18 آذر 1395 ساعت 13:33 خوانده شده: 927 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -1 --
رحمان 1395/09/18 - 16:58
صبح که به مدرسه می رسیم با این سامانه ها درگیریم.
سامانه حسابداری . بعد خدانکرده زبانم لال سامانه بانک برای اینکه سرانه ای واریز شده .
بعد سامانه همگام که به رغم بخشنامه های اداره اصلا کار نمی کند مثلا عکس در ابعاد فلان باشد عکس را در آن اندازه ارسال می کنید وقتی به سایت مدرسه مراجعه میکنیم که خود هم سامانه ای هست ناگهان می بینی که همه چاق شده اندو قد کوتاه
بعد نوبت به سامانه سناد می رسد . گزارش دفتر آمار با گذشت ۷۸روز.فقطروکش دفتر دارد اسامی ندارد.
چه کشیدیم موقع کلاس بندی
سامانه یادگیری که چند روزی هست با ترافیک کاربر مواجه شده طوری که ثبت نام را به صورت منفی کشانده.
بعد سیستم دانش آموزی مدرسه دانا
سپس سیستم امتحانات نهایی فاینال
بعد سیستم امین برای گواهی .
پدر بیامورز یک سامانه با پشتیبانی عالی بخرید بعد تمام این فرایندها اگر واجب هستند داخل این سامانه قرار دهید.
مردیم از بس پسورد حفظ کردیم. اگر ریخت و پاشه .همین درآمد زایی از هر مدرسه ۱۰۰هزار تومان برای انجمن اسلامی. اضافه ازمون های پیشرفت تحصیلی. سرویس مدارس بستان نیست؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
رضا 1395/09/18 - 18:25
اگر میخواهی کاملا ناامید شوی پس از سر زدن به این سامانه به پرتال جدایی روابط عمومی وزارت هم سری بزن تا دروغهای شاخدار راهم همه روزه به همراه پیامهای وزیر را برای همه مناسبتهای جهانی ببینی فقط از معلمان خبری نیست
پاسخ + 0 0 --
محمد 1395/09/18 - 18:35
چند مشکل عمده دارند . اول اینکه پول کافی ندارند و از بس در جاهای مختلف بدهی تملبار کرده اند آوازه وزارتخانه را تمام شرکت ها شنیده اند شرکتهای مطرح هرگز چنین کارهایی را از آموزش وپرورش قبول نمی کنند . واگذاری پروژه ها با مناقصه و اصولی انجام نمیشود اکثرا با رانت و مخفیانه به شرکتی می سپارند و آخر هم اینگونه به بن بست می خورند .
پاسخ + +1 0 --
معلم ناامید 1395/09/19 - 07:58
کاملا موافقم یک سیستم واحد بر سایتهای ادارات و مدارس حاکم باشد بهتر است
پاسخ + +7 0 --
مرادی 1395/09/19 - 11:34
کارمندان اداره اموزش و پرورش در ایران فقط فقط کارشان این است

که برای قشر مظلوم و زحمت کش معلم زحمت و دردسر درست کنند

و فقط در فکر اضافه کاری +حق ماموریت+توهین و اهانت به معلمین هستند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/09/19 - 17:47
احسنت حرف دل ما رو زدی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/23 - 20:35
با وجود گذشت 3ماه از سالتحصیلی با توجه به اینکه ابلاغ عوامل من جمله روسای مدارس بزرگسال که باید از طریق اعلام نیاز سناد زده شود فعلا مدیران این گونه مدارس در بلا تکلیفی به سر می برند
پاسخ + 0 0 --
حبیب 1396/09/10 - 20:08
خدا لعنت کندافرادی راکه میخواهندازغبل این نگارشهای مسخره که هربار یک مشکل به مشکلات ما اضافه میکند پول دربیاورند وبه گلوی فرزندانشان بریزند نگارش 20.9که جدیددریافت شده دریافت ازسنادرا انجام نمیدهدراه اندازی کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما برنامه درسی تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ایران توانسته است نقشی موثر در تربیت انسان های دین باور و دین مدار ایفا کند؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور