چاپ کردن این صفحه

" پژوهش سرا با نگاه اقتصادی و اداری اداره می شود ! این جا باید محلی باشد برای دانشمندان کوچک ! "

در پژوهش سرای دانش آموزی رازی چه می گذرد؟

فرهنگی از منطقه 9 تهران

گروه استان ها و شهرستان ها/

نامه ی زیر توسط یکی از فرهنگیان منطقه 9 تهران برای صدای معلم ارسال گردیده است .

این رسانه آمادگی خود را برای انتشار توضیح و پاسخ مسئولان اعلام می کند .

انتقاد از وضعیت پژوهش سرای رازی و آموزش و پرورش منطقه 9 تهران

این روزها که جهان درگیر ویروس کروناست بسیاری از مسائل در حاشیه و یا اصلا نادیده گرفته شده است، اما در این ایام به دلیل همین ویروس و نیاز محتاجانه بشریت به راهی برای درمان و جلوگیری از نشر آن ، اهمیت علم و پژوهش را بیش از هر زمان دیگرمی توان احساس کرد که متأسفانه مدت مدیدی است در برخی مکانهای علمی از جمله پژوهش سرای منطقه 9 رخ بربسته است . عمدتا با اسم پژوهش سرا آدمی به فکر پژوهش می افتد . متأسفیم که امروز دیگر این گونه نیست. دیگر تحرک گذشته وجود ندارد و جز کارهای کوچک مقطعی کاری صورت نمی گیرد و تبدیل به یک محیط اداری نه آموزشی شده است که حتی توانایی پاسخگویی تلفنی و راهنمایی دانش آموزان را  هم ندارند !

اغلب نیروهای قدیمی منطقه به یاد داریم که چقدر دانش آموزان عزیز منطقه مان را جهت پروژه  های علمی به پژوهش سرای رازی منطقه راهنمایی می کردیم و در آنجا با ارائه راهکار و حمایت ها حتی به ثبت اختراع منجر و زمینه فعالیت هایشان به شکل گسترده در دانشگاهای معتبر و گاها درمجامع بین المللی فراهم می گردید، که خبرهای آن موجب خرسندی و سربلندی منطقه و مفید به حال دانش آموزان و کشور عزیزمان بود. حال متأسفیم که چند سالی است دیگر خبری از آن حمایت ها و درخشش ها نیست حتی اگر در موارد کوچک دانش آموزان با پژوهش سرای منطقه ارتباط بگیرند بعداز کلی پاس کاری به نتیجه ای نخواهیم رسید ؛ اغلب زمانی که دانش آموزان می توانند به آنجا مراجعه نمایند درب پژوهش سرا بسته است و با عبور از کنار آن  تأسف می خوریم .

به خاطر داریم تا چند سال پیش حضور با نشاط دانش آموزان تا ساعات نزدیک شب چه غوغایی در آنجا ایجاد می کرد . بچه ها مانند دانشمندان مشتاقانه کار می کردند و از اینکه در آنجا هستند افتخار می کردند، بدون خستگی از مدرسه با هم قرار می گذاشتند که به پژوهش سرا بروند و تا غروب  به فعالیت و تحقیق مشغول بودند ؛ حال چه شده است که با تآکید مقام معظم رهبری بر حمایت های علمی و در این عصرتکنولوژی اینگونه پژوهش سرای منطقه 9 به جای پیشرفت خاموش شده است...

انتقاد از وضعیت پژوهش سرای رازی و آموزش و پرورش منطقه 9 تهران

چندی پیش به اتفاق دیگر مدیران مدارس به لطف ریاست منطقه سفری به شهر مشهد داشتیم . در آنجا متوجه شدم بسیاری از مدیران مدارس از عملکرد پژوهش سرا گله داشته و معتقدند آنجا به یک بنگاه اقتصادی تبدیل که فقط پول گرفتن برایشان اهمیت دارد نه خدمات دهی مفید علمی، به گونه ای که دیگر با گروه های آزاد بیرون از آموزش و پرورش که فقط به فکر درآمد هستند ؛ فرقی نمی کند هر درخواستی که می شود ابتدا باید پول واریز شود تا کار انجام گردد بدون یک ریال تخفیف ! در حالی که در سال های قبل اول کار انجام می گردید سپس هزینه دریافت می شد، برای دانش آموزان بی بضاعت تسهیلاتی فراهم می گردید و از قبل تماس می گرفتند ، آمار دانش آموزان بی بضاعت را گرفته اعلام می کردند از آنان مبلغی دریافت نشود تا هیچ دانش آموزی به دلیل عدم توانایی مالی از برنامه ای محروم نگردد .

برای مدارس کم برخوردار و حاشیه برنامه های ویژه رایگان برگزار می کردند و خیلی کارهای دیگر که مدیران در این سفر اظهار داشتند. این ها یعنی نگرانی برای دانش آموزان منطقه یعنی فرهنگی بودند، دلسوز بودند، دیدگاه غیر مادی داشتند و نگاه علمی و اعتقادی داشتن یک مجموعه علمی، .
اکنون پژوهش سرا، خود را از مدارس دور کرده است . این فاصله به دلیل دیدگاه صرفا مادی مسئولی است که بدون تعهد آمده است تا سالهای آخر کاری خود را با مدیریت بازنشست شود ، شخصی که برای تحقق این هدف قبل از این سمت از بسیاری از مدیران مدارس درخواست کرده بود معاونشان شود ولی مدیران نپذیرفته بودند و اکنون این پست حساس به ایشان داده شده است....
این مکان علمی دولتی متعلق به تمامی دانش آموزان منطقه است و وظیفه خدمات دهی به آنان را دارد.

متأسفیم که امروز دیگر این گونه نیست. دیگر تحرک گذشته وجود ندارد و جز کارهای کوچک مقطعی کاری صورت نمی گیرد و تبدیل به یک محیط اداری نه آموزشی شده است که حتی توانایی پاسخگویی تلفنی و راهنمایی دانش آموزان را  هم ندارند !


مسؤلین محترم !

پژوهش سراهای دانش آموزی مکانی علمی و راهبردی است که وظایف مهمی بر عهده دارند لذا جهت شکوفایی مجدد پژوهش سرای منطقه از طرف خود، دانش آموزان مدرسه و منطقه ام و جمعی از مدیران خواهشمنداست فکری اساسی برای این قلب علمی منطقه 9 کرده تا شور و نشاط گذشته در آن احیا گردد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از وضعیت پژوهش سرای رازی و آموزش و پرورش منطقه 9 تهران

سه شنبه, 12 فروردين 1399 12:55 خوانده شده: 311 دفعه

در همین زمینه بخوانید: