چاپ کردن این صفحه

" معلم آهنگ و فضا و جو کلاس درس را تنظيم مي کند، چنانچه قرار باشد که روح دانش آموزان پرورش و رشد يابد، بايد اين روند از روح معلم آغاز گردد "

چه کارهایی انجام دهیم تا مدرسه برای دانش آموزان، محیطی شادتر و امن تر و دلپذیرتر باشد؟

نسرین احمدبیگی/ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی - آموزگار ناحیه ۲ کرج

چگونگی ایجاد فضای شاداب در مدارس

مدرسه اگر ایستا، غم زده و میرنده باشد دانش آموزان به جای نشاط و طراوت و شادابی، انزجار و به جای مهربانی و عشق ورزی، حسادت و کینه توزی را می آموزند. در مدرسه پویا، امید به زندگی، موفقیت و کنجکاوی، شادی و طراوت تحصیلی، برانگیزنده و تحقق دهنده استعدادها و نیازهای فطری و مقتضیات آتی دانش آموزان است. در شرایط و دنیای کنونی که استرس ها و دیسترس های زیادی در زندگی افراد وجود دارد که معلمان هم بخشی از جامعه هستند که از این شرایط اضطراب آور به دور نیستند.
در تبیین موضوع، شاداب سازی را از ابعاد مختلف می توان بررسی نمود. لیکن با نگاهی دقیق تر باید عنوان کرد که شاداب نمودن فقط جنبه ظاهری ندارد چون داشتن بهداشت روانی سالم نیازمند رعایت اصولی است که هم جنبه مادی و هم جنبه معنوی دارد و در واقع شاداب سازی را در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست و جو کرد که هر یک از این موارد شامل بررسی موضوعات و مواردی مهم است که با در نظر گرفتن آن ها مطمئنا می توانیم روح و روان و جسم و جان دانش اموزان را شاد کنیم.
یکی از عوامل ایجاد شادی در مدارس داشتن معلم شاد و با روحيه است .

چگونگی ایجاد فضای شاداب در مدارس

معلم آهنگ و فضا و جو کلاس درس را تنظيم مي کند، چنانچه قرار باشد که روح دانش آموزان پرورش و رشد يابد، بايد اين روند از روح معلم آغاز گردد. حال اگر روح معلم افسرده و ناتوان باشد شانس ناچيزي براي تقويت و مراقبت از روح دانش آموزان به وجود خواهد آمد. معلم با انواع روش هاي تدريس آشنا باشد. اطلاعاتش به روز باشد، معلم بايد بداند که دانش آموزان داراي تفاوت هاي فردي هستند و نيز بايد با روش هاي تشويق وتنبيه آگاهي لازم داشته باشد و پر روحيه و باانگيزه باشد.

معلمی که فاکتورهای سلامت روانی را ندارد و به عبارتی ممکن است درگیر اختلالات خفیف روانشناسانه باشد نه تنها بستری سالم برای رشد دانش آموزان فراهم نمی کند چه بسا می تواند آسیب زننده نیز باشد.

در شرایط و دنیای کنونی که استرس ها و دیسترس های زیادی در زندگی افراد وجود دارد که معلمان هم بخشی از جامعه هستند که از این شرایط اضطراب آور به دور نیستند.

در اولین نگاه معلمان با توجه به نقش خطیری که در جامعه بر دوش دارند با کسب آگاهی بیشتر باید از مشکلات خود گره گشایی کنند تا آرامش روانیِ زمینه ساز ایفای نقش موثر و مفید را به دست آورند. اما اگر صرف آگاهی و خودمراقبتی نتوانست به او کمک کند باید به دنبال راهکارهای بیشتر و مراجعه به متخصصان در این حوزه مراجعه کنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چگونگی ایجاد فضای شاداب در مدارس

پنج شنبه, 07 فروردين 1399 19:48 خوانده شده: 685 دفعه

در همین زمینه بخوانید: