چاپ کردن این صفحه

گزارشی از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی ؛

سر صف گفتند تا زنگ تفریح وقت دارید اسم هایی که به دیوار زدند را بخوانیم و به تعدادی رای دهیم. نمی دانستیم که انتخابات است !

گزارشگر : نرگس کارگری

گزارش تهیه شده در تاریخ شنبه اول آبان ماه ۱۳۹۸ صرفا مربوط به دو مدرسه ای که اکثریت عکس ها از آن منتشر شده است نمی باشد و اکثر مصاحبه های منتشر شده با دانش آموزان ابتدایی و متوسطه سایر مدارس نیز بوده است که به درخواست برخی دانش آموزان بی نام نوشته شده است.

از مدیریت محترم دبستان پسرانه سوم خرداد شهرستان برخوار و مدیریت محترم دبستان دخترانه علم و ادب و دانش آموزانی که با معصومیت و روی گشاده در این مصاحبه شرکت کردند کمال تشکر را دارم.

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

بر اساس ماده ۱۸ آیین نامه اجرایی مدارس، شورای دانش آموزی، برای مشارکت دانش آموزان در امور مربوط به مسائل آموزشی، پرورشی، انضباطی، ورزشی و فوق برنامه و ایجاد ارتباط صحیح و مستقیم دوسویه بین دانش آموزان و اولیای مدرسه و ارج نهادن به شخصیت و کرامت آنها و تقویت اعتماد به نفس و خود باوری و مسئولیت پذیری و مشارکت جویی در آنان در سطح مدارس تشکیل می‌شود.
در مقطع ابتدایی در مدارس دارای ۱۰۰ دانش آموز پنج نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل، از ۱۰۱ نفر تا ۱۵۰ نفر هفت نفر عضو اصلی و دو  نفر علی البدل و از ۱۵۱ نفر به بالا ۹ نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل انتخاب می شوند.
ترکیب اعضای شورای دانش آموزی در دوره های متوسطه اول و دوم بر حسب تعداد کل دانش آموزان آن واحد آموزشی است و در مدارس تا ۲۵۰ نفر دانش آموز پنج نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل انتخاب می شود، همچنین از ۲۵۰ نفر تا ۳۵۰ نفر دانش آموز هفت نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل، از ۳۵۰ نفر تا ۵۵۰ نفر ۹ نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل و از ۵۵۰ نفر به بالا نیز ۱۱ نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل انتخاب خواهند شد.
ترکیب اعضا در مدارس شش پایه ابتدایی بر حسب تعداد دانش آموزان پایه سوم تا ششم خواهد بود و دانش آموزان پایه سوم ابتدایی و بالاتر می توانند علاوه بر نامزد شدن عضویت در شورای مدرسه، در رای گیری هم شرکت کنند.

انتخابات بیست و دومین دوره شوراهای دانش آموزی با شعار ( شورای دانش‌آموزی طلایه‌دار گام دوم انقلاب) اول آبان ماه همزمان با سراسر کشور برگزار می شود.معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان گیلان روز دوشنبه درباره برگزاری انتخابات شوراهای دانش آموزی به خبرنگار ایرنا گفت: انتخابات شوراهای دانش آموزی چهارشنبه هفته جاری اول آبان ماه در افزون بر پنج هزار واحد آموزشی استان گیلان در مقاطع ابتدایی، دوره اول و دوم متوسطه برگزار می شود.
جمیل غریب اظهار داشت: تحکیم و تعمیق ارزش های دینی و اخلاقی، تمرین مسئولیت پذیری و تقویت روحیه نقادی و نقدپذیری ، تسهیل در اجرای برنامه های آموزش و پرورش در مدارس، تکریم عملی شخصیت دانش آموزان، تقویت خودباوری و اعتماد به نفس از جمله اهداف برگزاری این انتخابات است. " اگر راست می گویید کمک کنید که بعد انتخابات هم به ما اهمیت بدهند . "
وی با بیان این که در برگزاری انتخابات شوراهای دانش آموزی ، در هر مدرسه تعدادی دانش آموز با داشتن شرایط عضویت در شوراهای دانش آموزی نامزد شده و با معرفی برنامه های خود برای جلب آرای همکلاسی های خود اقدام می کنند، اضافه کرد: مهمترین وجه ممیزه انتخابات امسال الکترونیکی بودن آن است که بر این اساس، انتخابات شوراهای دانش آموزی به صورت الکترونیکی و پایلوت در ۵۰ درصد مدارس مرکز گیلان (رشت) برگزار می شود. انتخابات شورای دانش آموزی تمرینی برای مسئولیت پذیری است.

 گزارش مشهد فوری، محمد رحیم نوروزیان معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در آیین استانی بیست و یکمین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی گفت: شوراهای دانش آموزی در مدارس در واقع تمرین یک نوع دموکراسی است.
محمدرحیم نوروزیان در آیین استانی بیست و یکمین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی اظهار داشت: شوراهای دانش آموزی در مدارس در واقع تمرین یک نوع کار دموکراسی است البته به معنای حکومت مردم بر سرنوشت خود بلکه به این معنا که حقوق همه افراد به ویژه حقوق اقلیت در جامعه رعایت و محترم شمرده می شود.
وی جابه جایی آسان قدرت را از ویژگی های دموکراسی در جوامع دانست و افزود: اگر امروز در جامعه اختلاف و چند دستگی پیدا کردیم به این خاطر است که در مدرسه دموکراسی را تمرین نکرده‌ایم.
معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی در پایان با تاکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه شورا و تشکل های دانش آموزی خاطر نشان کرد: نگاه به آزادی باید با نگاه ارزش شناسانه همراه باشد چرا که اگر این گونه بود ارزش های دیگری همچون عدالت اجتماعی را به دنبال خود می آورد.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی تقویت تفکر نقادانه و پرسش گرانه را از اهداف اصلی تشکیل شوراهای دانش اموزی عنوان کرد.
علیرضا مالک اشرفی صبح امروز در مراسم ویژه بیست و یکمین دوره انتخابات شوراهای دانش‌آموزی که در آموزشگاه متوسطه دوم مصلی نژاد (ام البنین) ناحیه سه مشهد برگزار شد، گفت: اصل ایجاد شوراهای دانش آموزی برای تقویت تفکر نقادانه و پرسشگرانه در دانش آموزان است چرا که باور ما این است اگر جامعه پرسش گر نباشد مردم هر حرفی را می پذیرند.
وی افزود: اصل راه اندازی تشکل های دانش آموزی علاوه بر مشارکت و تربیت اجتماعی تقویت روحیه پرسش‌گری است و امروز خوشحالیم که دانش آموزان ما به این سمت حرکت می کنند که بدون بررسی مطلبی را نپذیرند.
 " همین دانش آموزان هستند که می توانند در خط مقدم تصمیمات کشوری باشند و حتی از حذف شدن درسی چون زبان انگلیسی و تنوع بخشی به انتخاب زبان مورد علاقه برای آموزش و هم چنین کیفیت بخشی به نحوه ی آموزش باشند. "مالک اشرفی با اشاره به طرح پرسش مهر هرساله ریاست جمهوری گفت: علاوه بر اصل سوال و محتوای آن، دلیل طرح سوال توسط رئیس جمهور در اول مهر و آغاز مدارس این است که دانش آموزان این روحیه پرسش گری را در خود تقویت کنند.
وی با اشاره به انتخاب رئیس مجلس دانش آموزی کشور از خراسان رضوی این مجلس را برآیند شوراهای دانش آموزی عنوان کرد و گفت: شورای مدرسه با پیگیری و درایت می تواند بازوان توانمند مدیر مدرسه و زبان گویای دانش آموزان باشد.
وی اظهارداشت: شوراها در مدارس می توانند پیشنهادهای دانش آموزان را ارائه کنند چرا که همواره تجربه ثابت کرده است بهترین ایده ها برای اداره مدارس از طرف دانش آموزان ارائه می شود و این شورا تشکیل شده است که حرف زدن و حل مسئله را به دانش آموزان یاد داده و ایده های نو را پرورش دهد.
مالک اشرفی گفت: امروز 940 هزار دانش آموز در 8 هزار و 900 آموزشگاه استان در این انتخابات شرکت می کنند و بالغ بر 68 هزار دانش آموز را به عنوان اعضای اصلی و علی البدل شوراهای دانش آموزی استان انتخاب می کنند. 

 خبرگزاری پانا: معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش مراغه در مراسم انتخابات شورای دانش آموزی مراغه گفت: تکریم عملی شخصیت دانش آموزان از جمله اهداف شورای دانش آموزی می باشد.
 به گزارش خبرگزاری پانا امروز همزمان با مدارس سراسر کشور ،مراسم انتخابات شورای دانش آموزی با حضور صادقی اصل فرماندار شهرستان ویژه مراغه ، پورصادق معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش مراغه ٫امیری رئیس اداره تبلیغات اسلامی ،جویا عضو شورای اسلامی و سایر مسئولین و کارشناسان آموزش و پرورش مراغه در دبیرستان دوره اول شهید دستغیب 1 مراغه برگزار گردید.
داود پورصادق، معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش مراغه در این آیین گفت: یکی از فرصت هایی که موجب حضور فعال و با نشاط دانش آموزان در فعالیت های پرورشی با ابعاد وسیع آن بوده و زمینه های به ظهور رساندن توانمندی های بالقوه آنان را فراهم می سازد ، شوراهای دانش آموزی است که رشد و پرورش اجتماعی مبتنی برتعالیم انسان ساز اسلام را هدف قرار داده است.
وی با اشاره به اهداف شوراهای دانش آموزی گفت: تحکیم و تعمیق ارزش ها ،باور های دینی ، آموزه های سیاسی و اجتماعی در بین دانش آموزان و همچنین تکریم عملی شخصیت دانش آموزان و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در آنان از جمله اهداف انتخابات شورای دانش آموزی می باشد.
معاون مدیر کل آموزش و پرورش خطاب به دانش آموزان گفت: بررسی چگونگی مشارکت دانش آموزان در فعالیت های آموزشی و پرورشی و اجرایی و ارائه پیشنهاد به شورای مدرسه و همکاری در برنامه ریزی و اجرای مناسبت های گوناگون می تواند از وظایف شوراهای دانش آموزی باشد.
سخنرانی صادقی اصل فرماندار مراغه ، خیر مقدم گویی کریمی مدیر مجتمع والفجر و همچنین حضور دانش آموزان در پای صندوق های رای از جمله برنامه های این آیین بود.
بعد از این مراسم ، مسئولین از مراسم انتخابات دانش آموزی چند آموزشگاه بازدید به عمل آوردند.
لازم به یاد آوری است که این مراسم در تمامی مدارس مراغه برگزار گردید.از نگاه نمایندگان نهمین دوره مجلس دانش آموزی، وظایف شورای دانش آموزی در مدارس تنها عملکرد نمادین دارد و مدیران و معاونان مدرسه خیلی به نظرات و وظایف دانش آموزان توجهی ندارند و نگاه نازلی به دانش آموزان دهه هشتادی دارند.

خبرگزاری شبستان؛ گروه اجتماعی- معصومه بدخشان: تاریخچه تاسیس شورای دانش آموزی به  سال ۱۳۷۷ باز می گردد. با وجود اینکه ۲۰ سال از عمر آن می گذرد اما هنوز هم اندر خم یک کوچه است.پس از انتخابات شورای دانش آموزی در مدارس، نمایندگان دانش آموزان به عضویت شورای در می آیند که ۱۱ شرح وظیفه دارند.
 
شرح وظایف کلی شورای دانش آموزی مدارس
۱- بررسی چگونگی  مشارکت دانش مشارکت دانش آموزان در فعالیت های آموزشی و پرورشی و اجرایی و ارائه پیشنهاد به شورای مدرسه
۲- همکاری با مسئولین مدرسه در فعال سازی تشکل های دانش آموزی از قبیل بسیج دانش آموزی – انجمن اسلامی و تشکل های دانش آموزی
۳- همکاری در برنامه ریزی و اجرای مناسبت های گوناگون
۴- همکاری در برنامه ریزی و اداره نشریه مدرسه
۵- همکاری در برنامه ریزی و برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری  علمی و ورزشی دانش آموزان
۶- همکاری در برنامه ریزی و برگزاری اردوی دانش آموزی و بازدید علمی
۷- همکاری در برنامه ریزی و برگزاری نماز جماعت و مراسم آغازین
۸- همکاری در برنامه ریزی برنامه امتحانات داخلی
۹- همکاری در برنامه ریزی برنامه در اداره کتابخانه و تعاونی و مسائل بهداشتی
۱۰- انتخاب نماینده جهت شرکت در شورای مدرسه و انجمن اولیائ و مربیان
۱۱- ارائه پیشنهاد به مدیر مدرسه جهت تشویق دانش آموزانی که مشارکت فعال در امور اجرایی مدرسه داشته اند .
 
هر دو سال یکبار دانش آموزان در مجلس قدیم گرد هم می آیند و مشکلات را به گوش مسئولان می رسانند. طرح ها و ایده هایی هم دارند اما به گفته ی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش نباید از مجلس دانش آموزی انتظارات اجرایی داشته باشیم و کاظمی پاسخ روشنی از برون داد این مجلس برای خبرنگاران ندارد. همین نگاه معاون فرهنگی هم در میان مدیران و معاونان مدارس نسبت به شورای دانش آموزی آن هم در سطح نازلتری وجود دارد.
در این باره باید گفت؛ نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی  که اعضای آن از عضوهای شورای دانش آموزی مدارس  انتخاب شده اند، در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهرماه سال جاری در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد. مجلس دانش‌آموزی دارای ۱۵۰ نماینده دختر و پسر به تعداد مساوی از  دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم است.این مجلس شامل ۱۴۲ نماینده از تمام استان‌ها، ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی، ۲ نماینده از بین دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و ۲ نماینده از مدارس ایرانی خارج از کشور در آن حضور دارند.شورای دانش آموزی تنها به گرفتن یک عکس یادگاری در مدرسه ختم می شود.
در همین ارتباط، از یکی ازنمایندگان دانش آموزی شهرستان های تهران درباره ی شرح وظایف شوراها در مدارس می پرسم که با لبخند پاسخ می دهد؛«صحنه سازی کنم یا واقعیت ها را بگویم». او را مطمئن می کنم که هیچ اسمی در گزارش از او بیان نمی کنم تا واقعیت ها بگوید.
 این نماینده نهمین مجلس دانش آموزی می گوید: شاید در سطح استان و کشور بتوانیم کارهای بزرگی انجام دهیم اما در سطح مدرسه هیچ اختیاری به ما نمی دهند.
او ادامه می دهد: مدیر به اعضای شورای دانش آموزی اعتماد ندارد و هیچ زمانی برای برگزاری جلسات نمی گذارد.
این نوجوان انتظار دارد که حداقل بتوانند با مدیرمدرسه ارتباط داشته باشند نه اینکه در حاشیه قرار گیرند. از نگاه او شورای دانش آموزی تنها به گرفتن یک عکس یادگاری در مدرسه ختم می شود.
 
او تاکید می کند: زمانی می توانیم مشکلات دانش آموزان را مطرح کنیم که گوش شنوایی  وجود داشته باشد تا حل کنند. دستی نیست که به ما کمک کند به همین دلیل نمی توانیم اقدامات زیادی انجام دهیم.


هیچ اختیاری اعضای شورا در مدارس ندارند
یکی دیگر از دانش آموزان که اهل کردستان است به خبرنگار شبستان درباره ی اختیاراتی که مسئولان مدرسه به اعضای شورای دانش آموزی می دهند می گوید: هیچ اختیاری در مدرسه نداریم.
او ادامه می دهد: جلسات برگزار می شود. مشکلات مطرح می شود اما هیچ نتیجه ای ندارد. هرچه مدیر مدرسه صلاح بداند همان می شود.
این عضو نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح می کند:در سطح  کشور وضعیت بهتر است. پیشنهاد دوره قبل مجلس حذف مدارس خاص در دوره راهنمایی بوده است. شاهدیم وزیر آموزش و پرورش آن را دنبال می کند.


قدرت اجرایی شورا در مدارس بستگی به مدرسه دارد
یکی از دانش آموزان اهل خوزستان نیز درباره ی قدرت اجرایی که در مدرسه دارند، بیان می کند: قدرت اجرایی دانش آموزان به مدیر مدارس بستگی دارد که چقدر به بحث پرورشی اهمیت بدهند.او با تاکید بر اینکه در برخی از مدارس معاونت پرورشی تعطیل است می گوید: خدا را شکر در مدرسه ما معاونت پرورشی فعال است.  در خوزستان مدارس یک ماه به دلیل گرد و غبار تعطیل شد که شورای مدرسه پیشنهاد برگزاری کلاس های کمک آموزشی داد و مورد قبول قرار گرفت. همچنین شورا نظرات دانش آموزان را برای برگزاری اردوها می پرسد و مدرسه طبق نظرات شورا، دانش آموزان را به اردو می برد.
او بیان می کند: در مدارس بیشتر به بحث آموزش توجه می شود تا پرورش. در ارایه برنامه ها در مدارس اعضای شورا نباید توقعات زیادی داشته باشند. اما در سطح استان پیشنهادی  درارتباط با گرد و غبار خوزستان دادیم تا در  بیابان های اطراف خوزستان نهال کاشته شود. این طرح مورد قبول قرار گرفت؛ یکسال اجرا شد، سپس اعلام کردند استان با کمبود آب و بودجه مواجهه است  متاسفانه به همین دلیل طرح متوقف شد.


پیشنهادات مهم دانش آموزان را جدی نمی گیرند
یکی دیگر از دانش آموزان هم می گوید: بیشتر در برنامه ریزی اردو که کجا برویم از نظرات شورای دانش آموزی استفاده می شود و قطعا مدیر و معاون در دیگر مسایل هیچ اختیاری به اعضا نمی دهند.
او ادامه می دهد: به مدیر مدرسه پیشنهاد دادیم تا درس ریاضی در زنگ اول برگزار شود چون گیرایی دانش آموزان بیشتر است اما همچنان درس ریاضی در زنگ چهارم روز چهارشنبه برگزار می شود و مدیر گفت نمی تواند برنامه درسی را به هم بریزد. مسایل دیگر هم همین گونه است اجازه دخالت به دانش آموزان نمی دهند.
پیشنهادات، راهکارها، ایده ها و  استعدادهای دانش آموزان و حل مشکلات دانش آموزان که همسالانان آنان بهتر می توانند درک کنند و بیان مشکل و بیان راه حل کنند زیر سایه بی توجهی و عدم توجیه مدیران و معاونان مدارس نادیده گرفته می شود.


مسئولان مدرسه دهه هشتادی ها را جدی نمی گیرند
یکی دیگر از دانش آموزان پایه دوازدهم که عضو شورای دانش آموزی هم بیان می کند: بیشتر معاون پرورشی به اعضای شورا دستور می دهد چه کاری انجام دهند. اینکه جلسه بگذاریم و رئیس شورا بگوید که اعضا چه کارکنند، این گونه نیست.
او بیان می کند: از مسئولان خواهش می کنم به شورای دانش آموزی اهمیت بدهند. نگاه معاون و مدیر مدرسه نسبت به ما اعضای شورا ایناست که یک دهه هشتادی هیچ کاری نمی تواند انجام دهد و ما را دهه هشتادی خطاب می کنند.
این نماینده تصریح کرد: در سطح استان وضعیت بهتر است و پیشنهادات تا حدودی جدی گرفته می شود اما در سطح مدرسه اصلا. "موبایل را در مدرسه آزاد می کنم. "
انتخابات شوراهای دانش آموزی آبان ماه سال جاری آغاز می شود و از هم اکنون برخی از مدارس تبلیغات را آغاز کرده اند. امید است به میزان اشتیاقی که دانش آموزان برای انتخابات و عضو شدن در شورای مدارس دارند به همان میزان از سوی معاونان و مدیران مدرسه جدی گرفته شوند تا شاید گره ای کوچک از مشکلاتی که در کف مدرسه در بحث پرورشی، تربیتی و حتی آموزشی وجود دارد گشاده شود.

رئیس اداره آموزش و پرورش آب پخش گفت : شوراهای دانش آموزی نمونه‌ای از تمرین دموکراسی است که به دانش آموزان نحوه معاملات، خوب انتخاب کردن، مهارت شوراها و چگونگی گفت‌وگو کردن و پذیرش انتقادات را آموزش می‌دهد.
به گزارش روابط عمومی اداره آموزش و پرورش منطقه آب پخش: انتخابات نمادین شورای دانش آموزی منطقه آب پخش با حضور امام جمعه، بخشدار، رئیس اداره آموزش و پرورش، رئیس شورای اسلامی شهر آب پخش، معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش، فرمانده بسیج دانش آموزی، صمصامی عضو شورای اسلامی شهر آب پخش، کارشناس فرهنگی و هنری اداره آموزش و پرورش، مدیر معاون و دانش آموزان در سالن نماز خانه دبیرستان پردیس و مهدیس برگزار شد.
رئیس اداره آموزش و پرورش عنوان کرد: نگاه همه جانبه به ارکان اصلی تعلیم و تربیت در محیط مدرسه و اتخاذ راهکارهایی برای مشارکت و مسوولیت پذیری همه عوامل موثر در تربیت از جمله برجسته نمودن نقش دانش آموزان به عنوان یکی از ارکان تعلیم و تربیت ، طلیعه مبارکی است که با تدبیر و درایت دست اندر کاران و برنامه ریزان آموزش و پرورش آغاز گردید لذا برای تحقق امر تمرکز زدایی و ایجاد محوریت برای مدرسه و هم چنین با توجه توانمندی نسل جوان، شورای دانش آموزی در آئین نامه های اجرایی مدارس به عنوان یکی از ارکان مدرسه مورد توجه برنامه ریزان و سیاستگزاران قرار گرفته است .
اکرم پاپری گفت: انخابات شورای دانش آموزی برای بهره گیری از نظرات دانش آموزان در اداره هرچه بهتر محیط آموزشی انجام می شود و افرادی که در این انتخابات برگزیده می شوند به عنوان منتخبین دانش آموزان در اداره هرچه بهتر مدرسه به مدیران مدارس کمک می کنند.
پاپری افزود: این انتخابات با هدف تمرین و حضور گسترده دانش آموزان همدانی در مشارکت های سیاسی و آمادگی برای حضور فعال در برنامه های اجتماعی و گروهی برگزار می شود.
وی اظهار کرد: شوراهای دانش آموزی یک نهاد صنفی است که به منظور مشارکت مسئولیت پذیری دانش آموزان در فعالیت های اعتقادی ،علمی ،اجتماعی ،فرهنگی مدرسه تشکیل می گردد و باید تالش شود که از هر اقدام جناحی و گروهی مصطلح در جامعه و هم چنین از ایجاد رقابت های ناسابم و مخرب در فعالیت های دانش آموزی پرهیز گردد.
اکرم پاپری بیان داشت: شوراهای دانش آموزش نمونه‌ای از تمرین دموکراسی است که به دانش آموزان نحوه معاملات، خوب انتخاب کردن، مهارت شوراها و چگونگی گفت‌وگو کردن و پذیرش انتقادات را آموزش می‌دهد.
گفتنی است این مراسم همزمان با سراسر کشور راس ساعت ۹ صبح به صورت الکترونیکی برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: ۶۹۰ هزار دانش آموز پایه سوم تا دوازدهم در ۵۲۰۰ واحد آموزشی در انتخابات شورای دانش آموزی استان اصفهان شرکت کردند.اعتدادی افزود: انتخابات دانش آموزی کمک می کند تا دانش آموزان برای انتخاباتی مهم تر همچون شورای شهر و مجلس آماده شوند و انتخاب درست انجام دهند.
شورای دانش آموزی از سال ۱۳۷۶ در مدارس کشور برای اجرای امور دانش آموزی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان در آغاز رای گیری این شورا به ایجاد همدلی بین دانش آموزان اشاره کرد گفت: انتخابات دانش آموزی کمک می کند تا دانش آموزان برای انتخاباتی مهم تر همچون شورای شهر و مجلس آماده شوند و انتخاب درست انجام دهند.
احمدی با اشاره به مردم سالاری دینی گفت: ایران از جمله کشورهایی است که در آن انتخابات آزاد برگزار می شود و مردم خودشان سرنوشت شان را تعیین می کنند. "


شورای دانش آموزی از سال ۱۳۷۶ در مدارس کشور برای اجرای امور دانش آموزی آغاز شد.در تمام صحبت هایی جسته گریخته تنها تاریخ اولین انتخابات را در سالهای ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ و تلویحا شعار سال و نیم نگاهی به چرایی بودن شورای دانش آموزی را از زبان مدیران و مسئولین شنیدیم و خواندیم.
دانش آموزی که در گزارش محتاط ولی پیوسته گله مندی خود را از این نمایش مسئولیت پذیری و تمرین دموکراسی بدین شکل بیان کرد که بنده نیز می خواهم ظرف مصاحبه را پُر کنم و اگر واقعا برایم مهم است بعد انتخابات را هم دنبال کنم باعث شد تا در این مورد حداقل مدرسه ای که خود در آن فعالیت می کنم را بررسی کنم.
خوشبختانه مدیر مدرسه همکاری خود را اعلام کردند و اعضای شورای دانش آموزی در جلسه شورای آموزگاران و انجمن اولیا و مربیان شرکت خواهند کرد تا از نظرات و پیشنهادات آن ها استفاده کنیم. اغلب دانش آموزانی که کاندید شدند و یا در رای گیری انتخابات شرکت کردند آگاهی از وظایف شورای دانش آموزی نداشتند و این اتفاق را به سان یک بازی، بازیگری کردند.
از دانش آموزان کل کشور تقاضا دارم که خودشان نسبت به حقوقی که برایشان هست احساس ارزش کنند و علاوه بر کسب آگاهی بیشتر حضوری پُر رنگ تر در بهبود شرایط داشته باشند.
همین دانش آموزان هستند که می توانند در خط مقدم تصمیمات کشوری باشند و حتی از حذف شدن درسی چون زبان انگلیسی و تنوع بخشی به انتخاب زبان مورد علاقه برای آموزش و هم چنین کیفیت بخشی به نحوه ی آموزش باشند. به نحوی که قشر متوسط و ضعیف جامعه به جای نگرانی و ناراحتی از نداشتن هزینه های گزاف آموزشگاه های زبان ، در مدارس بهترین امکانات را داشته باشند و معلمان دلسوز و با تجربه در همه زمینه های آموزشی و پرورشی نیز ، تک تک دانش آموزان را فرزندان خود بدانند و بدون نگاه ویژه داشتن به قشر یا گروهی خاص ، از مقطع پیش دبستان تا پایان دوره ی متوسطه ، محیطی شاد و سالم و مهم تر از آن انگیزشی برای ارتقای سواد اجتماعی و فرهنگ شهروندی را ایجاد کنند.
خانواده ها نیز سرمایه های ارزشمندی هستند که در کنار اولیای مدرسه ، می توانند تاثیر به سزای خود را در ترقی و به ثمر رسیدن زحمات حقیقی دانش آموزان داشته باشند.جامعه دانش آموزی کشور ما باید خود را در آینده کشور خویش موثر بدانند و از حقوق شهروندی و مدنی استفاده کنند.
آموزش رایگان و به روز برای هر دانش آموز لازم و مستمری آن در حدود تعریف شده قانون بدون غرض ، بهایی صرف شده است که هر چه قدر هم برایش هزینه شود ، دور ریز نمی شود.
ما باید به تکامل تاریخی بشر بها بدهیم.
شاید مصرف انرژی برای جامعه ما مفت تمام شده است ، اما اهمیت دادن به دانش و رسیدن به علمی که کرامت انسانی را افزایش دهد ، قیمت ندارد.
صحبت های دانش آموزان از چندین مدرسه در این گزارش آمده است.

برخی از باب حضور لحظه ای و برخی با هدفی مصمم شرکت کرده اند.من کاندید شده ام ولی حرفی برای گفتن ندارم. نمی دانم باید چه بگویم. من شورا شدن را بلد نیستم. مشکلات شکلات است. قورتش می دهیم. بوفه مدرسه دست ما سه نفر باشد از سودش برای مدرسه امکانات ورزشی می خریم.حیاط را چمن می کنم . این گونه نیاز نیست به ورزشگاه برویم. پول سرویس را خرج دانش آموزان می کنم.

حضرت عالی برای تهیه گزارش به مدرسه ما آمدید تا عکس و فیلم بگیرید. اگر راست می گویید کمک کنید که بعد انتخابات هم به ما اهمیت بدهند.دوستم کاندید شده است. می خواهد زنگ های هنر موسیقی کار کنیم. ولی اگر گیتارش را به مدرسه بیاورد از او می گیرند. اما ما به او رای می دهیم و می خواهیم به هدفش برسد. نمازخانه و کتابخانه بزرگی خواهم ساخت. آزمایشگاه هم نداریم ولی خرجش زیاد است. وسعم نمی رسد. به همان دو تا قولم عمل می کنم.حیاط و کلاس ها و سالن مدرسه را با کمک بچه ها می توانیم تمیز کنیم. برای همین رای گیری نگاه کنید چقدر حیاط و سالن کثیف شد. ما خودمان کلی از اینجا را تمیز کردیم.باید راهی پیدا کنیم که بچه های بزرگتر ، کلاس اولی ها و دومی ها را کتک نزنند.

من می خواهم روی مغز مدیر نفوذ کنم تا با ما همکاری کند.مادرم در انجمن اولیا و مربیان است مگر می شود پسرش رای نیاورد.این انتخابات الکی ست. شورا یک بازی ست. مدیر ما اصلا نمی خندد. کسی نمی تواند کاری انجام دهد.اگر من انتخاب شوم می خواهم مدرسه ای بهتر با دانش آموزان درس خوان تر بسازم و اسم و رسم دار شوم.اگر من انتخاب شوم یک روز در هفته را اجازه می دهم که دانش آموزان با لباس های مختلف به مدرسه بیایند. یک روز بدون کتاب را در هفته در نظر دارم.(دانش آموزان برایش دست زدند و نامش را پرسیدند)ما می خواهیم زنگ های تفریح زیاد شود که سر کلاس درس ها خسته کننده نشود.موبایل را در مدرسه آزاد می کنم. الان تکنولوژی داریم. با اینترنت جواب سوالات را زود پیدا می کنیم. این کتاب ها به درد نمی خورد. کتاب ها را نصف می کنم. برای مدرسه رایانه های زیاد می خرم. دیگر کتاب نیاوریم و همه چیز اینترنتی باشد.( فریاد موافقم موافقم بچه ها)من نمی خواهم رای بدهم ، چون خیلی اصرار کردند رای می دهم. سالن بزرگ برای جشن ها درست می کنم. مثل سینما باشد تا برای بچه ها سی دی بگذارم.
قشنگ نیست که در سرما و گرما بچه ها در حیاط مدرسه روی پا بایستند و مدت طولانی برایشان حرف بزنند. من می خواهم ساعت صبحگاه را حذف کنم و به زنگ تفریح ها اضافه کنم. اگر بتوانم ساعت ۹ مدرسه را باز کنم خوب است. قول صد در صد نمی دهم ولی تلاشم را می کنم مدیر را راضی کنم.من می خواهم مدرسه ای تمیز و رنگارنگ برای بچه ها درست کنم. کلاس ها را خودمان رنگ کنیم.

ما بچه ها کلاس های سبز و آبی را دوست داریم. سفید تکراری شده است.من یک فلافلی می زنم. چند نفر را هم استخدام می کنم. نصف قیمت باشد همه می خرند. پولش را برای کلاس هایمان وسایل مورد نیاز می خریم.کسی ما را تحویل نمی گیرد. فقط درسخوان ها را انتخاب کردند‌. من فنی ام خوب است. فقط برای کارهای بیهوده از ما استفاده می کنند. برای همین من رای نمی دهم.آزمایشگاه برای رشته ما بسیار واجب است. کارگاهی که داریم امکاناتش خوب نیست.

من کاندید شدم تا با کمک پدر و مادر خودم و دوستانم سریعا فکری برای این وضع داشته باشیم.بچه هایی که شورا می شوند ، فقط صف صبحگاه با آن هاست. کار دیگری به آن ها نمی گویند. زمانی هم که جشن باشد باید به کلاس های پایین تر بروند و مراقب آن ها باشند.

من می خواهم که اردوها را برای دانش آموزان زیاد کنم. اردوهایی که با نشاط باشد. ما نمی خواهیم ما را باز به باغ ابریشم ببرند.ما اعضای شورا را نمی شناسیم. صندوق رای را به کلاسمان آوردند و گفتند از این چند نفر ۹ نفر را بنویسید. ما هم نوشتیم.من می خواهم درس ها را برای دانش آموزان سبک کنم. نیاز نیست معلمان ما همه کتاب را درس بدهند.

وزیر آموزش و پرورش خودش این کتاب ها را بخواند متوجه منظور من می شود.حیاط مدرسه ما خیلی کوچک است. من می خواهم با شهرداری صحبت کنم که برایمان زمین بخرد که حیاط را افزایش دهیم.

اگر انتخاب شوم طبق قولی که دادم معلم جوان و خوش تیپ به مدرسه می آورم. من قول می دهم تغذیه های دانش آموزان را تقویت کنم. خوراکی خوب می آورم. یک فوتبال دستی بزرگ سفارش می دهم که زنگ های تفریح با هم بازی کنیم.درهای مدرسه را برقی می کنم. باغچه های بزرگ درست می کنم. در کلاس ها گلدان های گل می گذارم که اکسیژن به مغز بچه ها برسد و سر حال باشند.

سر صف گفتند تا زنگ تفریح وقت دارید اسم هایی که به دیوار زدند را بخوانیم و به تعدادی رای دهیم. نمی دانستیم که انتخابات است !

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی

پنج شنبه, 09 آبان 1398 14:59 خوانده شده: 908 دفعه

در همین زمینه بخوانید: