صدای معلم

ضرغام فرامرزی/ راهبر آموزشی خوزستان و دانشجوی دکتری مدیریت آموزش

بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان و رهاشدگی آموزشی

رهاشدگی آموزشی زمانی است که معلم نتواند وقت خود را تنها برای توجه به یک یا چند دانش‌آموز در مدرسه صرف کند و مجبور گردد برای تدریس دیگر دانش‌آموزان و عمل بر طبق جدول زمان‌بندی دروس، وی را به حال خود رها کند/ دانش‌آموزانی که به مدرسه می­ آیند اما بی‌سواد هستند. دانش‌آموزانی که دارای هوش و عقل کافی هستند اما به دلایل گوناگون مهارت خواندن و نوشتن را کسب نکردند/ استقرار سیستم ارزشیابی توصیفی به قبولی بدون ضابطه دانش‌آموزان کمک نموده و فشار سیستمی و محیطی در ارائه آمار صد در صد قبولی پایه‌ها در مدارس نیز وجود دارد/ ورود این دانش‌آموزان به مقطع متوسطه اول زمینه ترک تحصیل جدی آن‌ها را فراهم می‌کند و به جمع بی‌سوادان کشور افزوده می‌شوند

بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان و رهاشدگی آموزشی  بی‌سوادها، بزرگ‌سال نیستند آن‌ها دانش‌آموزان امروز ما هستند!!

دانش‌آموزان رهاشده آموزشی که مهارت خواندن و نوشتن را ندارند!!

یکی از اهداف مهم و اصلی سازمان آموزش و پرورش در دوره آموزش ابتدایی توانایی دانش‌آموز در خواندن و نوشتن متون فارسی ساده است. نقش پایه‌های ابتدایی در میزان تحقق این هدف بسیار مهم است. هر چه دانش‌آموز فاقد مهارت خواندن و نوشتن بدون توجه به اصول یادگیری به دلایل گوناگون به پایه‌های بالاتر برود میزان سختی کار معلم در باسواد کردن دانش‌آموزمشکل‌ترمی‌شود و زمینه لازم برای رهاشدگی آموزشی و بی‌سوادی دانش‌آموز فراهم می­ شود.

رهاشدگی آموزشی زمانی است که معلم نتواند وقت خود را تنها برای توجه به یک یا چند دانش‌آموز در مدرسه صرف کند و مجبور گردد برای تدریس دیگر دانش‌آموزان و عمل بر طبق جدول زمان‌بندی دروس، وی را به حال خود رها کند.

به نظر می­ رسد در کلاس‌های پرجمعیت امروز معلمان پایه‌های بالاتر در مقطع ابتدایی، وقت کافی برای یاددادن حروف الفبا و یادگیری فردی دانش‌آموز در نوشتن و خواندن کلمات ابتدایی فارسی را ندارد.

در مناطق دوزبانه، محروم و مدارس روستایی مستقل و چندپایه که عدم همکاری اولیا و مشکل ضعف پایه‌ای دانش‌آموز وجود دارد باعث می‌شود سختی کار معلم دوچندان شود و زمینه رهاشدگی آموزشی فراهم شود.

امروزه با هزینه‌های زیادی طرح‌های سوادآموزی برای افراد بزرگ‌سال در کشور اجرا می­ شود اما عملاً این مشکل سازمان آموزش و پرورش در بخش ابتدایی مورد توجه قرار نگرفته است و هیچ آماری از تعداد دانش‌آموزان بی‌سواد در مقطع ابتدایی و خصوصاً در پایه‌های بالاتر این مقطع در دسترس نیست.

دانش‌آموزانی که به مدرسه می­ آیند اما بی‌سواد هستند. دانش‌آموزانی که دارای هوش و عقل کافی هستند اما به دلایل گوناگون مهارت خواندن و نوشتن را کسب نکردند.

جالب آنکه استقرار سیستم ارزشیابی توصیفی به قبولی بدون ضابطه دانش‌آموزان کمک نموده و فشار سیستمی و محیطی در ارائه آمار صد در صد قبولی پایه‌ها در مدارس نیز وجود دارد.

بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان و رهاشدگی آموزشی

ورود این دانش‌آموزان به مقطع متوسطه اول زمینه ترک تحصیل جدی آن‌ها را فراهم می‌کند و به جمع بی‌سوادان کشور افزوده می‌شوند.

در حال حاضر انسداد مبادی بی‌سوادی، شناسایی دانش‌آموزان لازم التوجه و شناسایی دانش‌آموزان دارای زمینه ترک تحصیل از جمله اهداف سازمان آموزش و پرورش است؛ اما به دلایل گوناگونی که تعدادی از آن‌ها جنبه درون‌سازمانی و تعدادی جنبه‌ یرون‌سازمانی دارند به نظر می‌رسد امروزه در مناطق نابرخوردار کشور با بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان مواجهه هستیم.

بعضی مشکلات درون‌ سازمانی شامل مواردی همچون:ناتوانی سازمان در نظارت آموزشی مؤثر و ارزیابی عملکرد حرفه­ای معلمان، ضعف مدیریت آموزشی در سازمان، محتوی متمرکز و ناسازگار با سطح و توان دانش‌آموزان مناطق مختلف کشور، عدم همکاری اولیا با معلمان و بی‌تفاوت بودن به امر آموزش و یادگیری فرزندان خود در مناطق محروم، وجود فقر فرهنگی و اقتصادی خانواده‌ها، کمبود امکانات و تجهیزات آموزشی در مدارس مناطق محروم، به حاشیه رفتن فرآیند یاددهی و یادگیری در سازمان آموزش و پرورش و توجه به امور نمایشی و ارائه ارقام و اعداد غیرواقعی و... است.

به نظر می‌رسد می‌بایست با تشکیل گروه‌های تخصصی در سطوح مختلف مدیریتی سازمان آموزش و پرورش مبادی بی‌سوادی را شناخت و دانش‌آموزان فاقد مهارت خواندن و نوشتن در سیستم آموزشی کشور را شناسایی کرد.

در ادامه با جلب حمایت و مساعدت سازمان‌ها و نهادهای ذی‌نفوذ در کشور بهتر می‌توانبا بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان مقابله نمود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 30 دی 1396 16:57 خوانده شده: 1351 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +18 -1 --
رهسپار 1396/10/30 - 18:30
وقتی معلم با مدرک فوق لیسانس 1800دریافتی داره از کارمند ساده یک اداره با مدرک دیپلم کمتر ،ومجبور است با مسافرکشی وامثالهم زندگیش را بچرخاند نباید بیشتر از این انتظار داشت.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 20:20
اینجا اگر اشتب نکنم نظری دادم که نیست ولی کاش می توانستم مثل استادم آیین نگارش را رعایت کنم
پاسخ + +23 -1 --
شهاب 1396/10/30 - 18:53
جناب ضرغام بحران بیسوادی در تمام کشور وجود دارد یکی از علل مهم آن عدم توجه وبها ندادن به معلم است که اگر این موضوع مهم درست شود دیگر شخص معلم بقیه ی اموررا اصلاح یا پیگر اصلاح آن خواهد بود تمام پست های اداری از جمله پست راهبرآموزشی باید حذف شوند وفقط معلم در راس امورباشد
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 17:29
مجلس در رأس امور بود که چطور معلّم شد؟

احتمالاً نظر مدرس آزاد اینست که در جذب هر دو آلوده به توهّم بوده و هستیم.

اگر دانشگاه دانشگاه باشد و اگر معلم معلم باشد کشور کشور است
پاسخ + +9 0 --
شهاب 1396/10/30 - 18:53
جناب ضرغام بحران بیسوادی در تمام کشور وجود دارد یکی از علل مهم آن عدم توجه وبها ندادن به معلم است که اگر این موضوع مهم درست شود دیگر شخص معلم بقیه ی اموررا اصلاح یا پیگر اصلاح آن خواهد بود تمام پست های اداری از جمله پست راهبرآموزشی باید حذف شوند وفقط معلم در راس امورباشد
پاسخ + +12 0 --
چغندربگ 1396/10/30 - 20:41
بچه ها کم کم دارند خواندن و نوشتن را فراموش می کنند! برخی بچه ها حتی نحوه دست گرفتن صحیح خودکار یا مداد را بلد نیستند! چون در ابتدا خوب و زیاد کار نکرده اند. خیلی افتضاحه
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 17:31
احتمالا عده ای با بیل و عده ای با دسته آتاری اشتباه گرفته اند شاید هم با چیز دیگری
پاسخ + +12 0 --
سقز 1396/10/30 - 21:09
دوست عزیز شهاب اینقد معلم را کشیدن پایین و بخصوص مدیران بخاطر ....... خودشان در سر معلم زدن که بچه ها سوار معلم شدن همکار خودمان مدیر میشه و بعد دانش اموز را ارباب مامیکنه !!!!!!
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 17:38
کرنش اندازه اولش مدارا و بعدش نرمشه و بیش از اندازه موجب از هم گسیختگی و بعدش پارگی میشه و مدیریت خودش و ... مگر اینکه گرفتار کارسختی بشه که اونم جامعه رو سخت و بدخلق و ... میکنه
باور نداری تو کتابای مقاومت مصالح و علم مواد و روانشناسی و حدیثی داداشم دیدم فقط با هم قاطیش کردم
پاسخ + +11 0 --
باکسر 1396/10/30 - 21:11
الان توی منطقه ما مد شده که مدیران با گرفتن پول کلاس تقویتی یک ساعت قبل از امتحان برگزار میکنند. تو روز روشن عین سوالات رو با دانش اموزان کار میکنند.
این فساد گسترده همه جا رو گرفته.
به نظر میاد این فساد سیستماتیک به هیچ وجه قابلیت اصلاح نداره.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/11/01 - 01:16
گل گفتی
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/11/01 - 01:16
گل گفتی
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 17:46
این همون چیزی نیست که بهش میگن: وهمش قلبش نرمش سختش دگمش پرش خزش دزدش سحتش آموزش پرورش آزمونش گزینش ورودش خروجش جوشش پارتش قانونش تولیدش شکوفش نبوغش و شاید هم ...
پاسخ + +13 0 --
مرشد فروزانی 1396/10/30 - 23:09
به نظرم نه راهبر آموزشی و نه مدرسه محوری و نه مدیر محوری و نه دانش آموز محوری و نه اولیا محوری هیچکدام نمی توانند کیفیت آموزشی رو ارتقا بدن جز معلم محوری که در دین اسلام هم توجه زیادی به اون شده بقیه راهها آب در هاون کوبیدنه
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 17:48
مرشد مریدو مخلصیم
پاسخ + +8 -2 --
مرشد فروزانی 1396/10/30 - 23:14
راهبر آموزشی یا همان راهنمای معلم هم خوبه عمقی تحقیقاتی درباره ی اثرگذاریش بر کیفیت آموزشی دانش آموزان مدرسه و ارتقای آموزشی معلم انجام بشه
پاسخ + +18 0 --
علی صادقی 1396/10/30 - 23:41
با سلام خدمت آقای فرامرزی
آموزش و پرورش ایران به یک مرد تحوّل بنیادین نیاز دارد، نه « طرح تحوّل بنیادین » مردی که تنها دغدغه اش، خودِ تعلیم و تربیت باشد نه غیر. در سرزمینی که سایه ی افراد کوچک، بزرگ می شود، بدانید که خورشید در آن سرزمین در حال غروب کردن است.
پایدار و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
فرامرزی 1396/11/01 - 17:23
سپاس عالی بود/ مفهوم مدیریت در سازمان بزرگی مثل آموزش و پرورش نیاز به بازانگاری دارد.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 18:14
این همه زور زدن بازانگاری کردن باز از نو زور بزنن بازانگاری کنن؟ این دوران باطل نشان از بقای چه توهّمی است؟

در ضمن مرد تحوّل بنیادین نمی خواهد بلکه ... تحوّل بنیادین می خواهد یا مردی که ... باشد.

چون سایه افراد بزرگ بزرگتر نمی شود مرحبا مثالی زیبا و ناقص مگر اینکه به شوخی آن کشور تخت باشد اولا
توهّم، ناشکری و بدشکری آن را مستحق شوره زار شدن یا نباریدن باران نکرده باشد که درختی باشد ثانیا
اگر هم رحمت خاصه در بین بوته ها باعث شده باشد درختی موجود باشد با توهّم چون شتر صالح از پای درنیامده باشد ثالثا
بین درختان شایسته سالاری حقیقی برقرار باشد تا پدیده هایی چون دوستی قدیم و دشمنی امروز بوجود نیاید رابعا
دانش احقاق حق بی توهّم وجود داشته باشد و در صورت وجود زالوصفتی مانع اجرای آن نشود خامسا
ذهن ها دور از توهّم و قلبها و دستها تسلیم باشد سادساً
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 18:15
و در یک کلام مسلمان حقیقی باشند سابعاً

استادم آه کشید و گفت و سلام بر نظریه غایب غالب درباره قرآن امیرالمؤمنین و سلام بر امام باقر و سلام بر آیه سَبْعاً مِنَ الْمَثانِي وَ الْقُرْآنَ الْعَظِيمَ
پاسخ + +15 0 --
حسن مجید اردبیل 1396/11/04 - 23:59
با سلام
در بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان در قدم اول آموزش و پرورش مقصر است. آنهایی که فقط نمره دادن بلد بودند تشویق شدند، گروه تشویقی گرفتند و عزیزانیکه زحمت می کشیدند بازخواست شدند
جناب ضرغام مشکل ضعف پایه‌ای دانش‌آموز در کلاس اول چه معنی دارد ؟ وقتی نوآموزی حروف الفبا را یاد نگرفته به پایهء بالاتری فرستاده نشود و کسی که از فن معلمی بهره ای ندارد چه کمکی به معلم می تواند بکند !
مشکل معیشتی تنها ایجاد کننده بحران نیست ! تحمل نبود و کم به اندازه تبعض دردناک نیست !
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 18:18
احسنت
استادم مدرس آزاد بهتر است که ندانند که مشکل معیشتی دارد یا خیر؟ ولیکن مرا به خوبی تعلیم می دهد.
پاسخ + +19 0 --
علی صادقی 1396/11/05 - 08:51
همکار گرامی آقای مجید عزیز!
با سلام
معاون توسعه ی مدیریت و پشتیبانی فعلی آ.پ ناحیه ی یک همدان در دولت قبل در سال 1390 به اصطلاح « مدیر مدرسه » بود و به علّت سرپوش گذاشتن روی نقاط ضعف آموزشی ( حذف درصد قبولی صفر از جدول ارسالی به اداره ) و خوش خدمتی و ... به مسؤولین وقت آ.پ استان، ترفیع درجه و رتبه گرفته و از دی 1390 به معاونت اداره منصوب شد و اینجانب که معترض چنین وضعیّت اسفناکی بودم 2 سال به استانی دیگر تبعید شدم!
بله جناب مجید عزیز، این افراد طمّاع، متملّق، چاپلوس، فرصت طلب و ... هستند که دانش آموزان این دیار کهن را بی سواد بار می آورند و تنها به فکر منافع و مطامع خویش اند. وی همچنان معاون توسعه ی مدیریت و پشتیبانی آ.پ ناحیه یک همدان بوده و به خوش خدمتی مشغول است!
« گر در طلب گوهر کانی، کانی
گر در طلب لقمه ی نانی، نانی
این نکته و پند اگر بدانی، دانی
هر چیز که در جُستن آنی، آنی »
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 18:28
همدان شهر وزیر نبود؟ و ... و شهری با ظواهری غیر حتمی در آخرالزمان

عجب شهری بود در آزمون استخدامی سال 89 ، خیلی خوش آب و هوا

خدا آه ستمدیدگان را با غیبت شایستگان بلای دوری از رحمت برای ستمگران نماید
پاسخ + +13 0 --
معصومه رحیم لو 1397/07/18 - 00:26
به هر حال باید ضعف آموزش و پروش رو قبول کنیم ولی والدین مجبورند که بچه ها رو به مدرسه بفرستند ولی در کنار مدرسه باید خودشون در خانه به درس های بچه کمک کنند یا اگر توانایی شو ندارند در کلاس های خصوصی بچه هاشونو ثبت نام کنند. البته خوش به حال معلمانی که تدریس خصوصی میکنند در این اوضاع بیکاری در آمد خوبی دارند!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 18:36
قصد دارم با نازا ازدواج کنم تا فرزندی را مدرسه نفرستم و ...
پاسخ + +14 0 --
حوریه 1399/04/22 - 11:45
با سلام و احترام
بزرگترین ضعف مدیران و وزراء تصیم بدون تفکر هست ...
در مورد مسائلی که قرار تایید کنند و اجرا هیچ تاملی انجام نمیشه و بررسی نمیگردد که موانع ضعف یا قوت پیدا گردد ..
در کلاسهای امروزی مخصوصا توصیفی این جا افتاده که اصلا واحدی به عنوان قابل قبول و نیاز به آموزش بیشتر نداریم به دلیل ارتباط با اولیاء و دقیقا این اشتباه بزرگی هست که خیلی ها در مدارس سراسر کشور انجام میدهند و افت آموزش درست داریم در زمان قدیم معلم به دنبال روش درست و پیگیر بود که چگونه یک دانش آموز ضعیف را با روش های مناسف تقویت کنه تا به رشد توایی برسد ولی امروزه معلم را درگیر کاغذ بازی با نوشتاره کرده و ارزشیابی توصیفی و ضمن خدمتهایی که برای ارزشیابی یک معلم هست ...
اما در زمانهای قبل توانایی و رشد توانایی سواد دانش اموزان برای معلم ملاک ارزشیابی بوده ولی امروزه خیلی از معلم ها فقط با روابط بازی ارزشیابی بالا تر میگیرند که این اصلا درست نیست ..
خدا آگاه و بینا به کارهای بندهای خود است ظلم نکنیم در حق نوآموزانی که آینده سازان این مملکت هستند ..
به امید
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز مدرس آزاد 1399/04/22 - 18:54
در متن قبلی نوشتم ترجیح می دهم در صورت تمایل به ازدواج با نازا ازدواج کنم تا فرزندم را مدرسه نفرستم

چون نام شما حوریه است مرا به یاد حدیثی مفصل به نقل زیبا و پر رمز و راز از استادم مدرس آزاد انداختی
امام علی(ع) از پیامبر(ص) سوالی پرسیدند که ما را در اجر روزه گرفتن مستحبی در ماه شعبان آگاه و ... کنید
پیامبر فرمودند هر کس یک روز ... و هرکس نوزده روز... و هرکس بیست روز در این ماه روزه بگیرد خدا در آخرت هفتاد هزار همسر بهشتی به او عنایت می فرماید و ... و استادم مطالبی گفت و اجازه بیانش را نداد
سند حدیث کتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق می باشد
نکته: روزه مستحبی را کسی میتواند بگیرد که روزه واجب نداشته باشد
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1399/04/23 - 23:08
اگر درباره حقوق معلمها و امثال این مطالب می نوشتی دهها نفر نظر می دادند اما بی مسئولیتی در آرمانهای آموزشی و دلسوزی برای دانش آموزان باعث می شود اینجا که درباره سواد دانش آموزان سخن به میان آمده صاحب نظری هم نظر ندهد جز عده ای قلیل پس بهتر بود عنوان را عوض می کردید
بحران بی مسئولیتی معلمان و سیستمهای آموزشی و رها شدگی دانش آموزان
پاسخ + +5 0 --
یک معلم 1399/05/01 - 14:00
متاسفانه حقیقتی تلخ در مدارس است
پاسخ + +1 0 --
معلم منطقه 5 1399/05/08 - 16:25
با سلام
علت اصلی در عدم تطابق مدیران و معاونان و بیشتر معلمان با اساس تحول بنیادین است.
اگر ما سواد تحول داشتیم ؛ آلان شاهد میوه های شیرین نخبه پروری بودیم.

عزیزان ابتدای امر باید به تحول مدیران و معاونان و معلمان پرداخت.
هنوز خیلی کار داریم.
توکل به خدا
پاسخ + 0 -1 --
ولی مرندی 1399/05/11 - 13:41
اصل حرفتون چیه نترسید بزدل ها

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور