صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" گفت و گوی صدای معلم و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی "

فاطمه سعیدی : چرا با وجود درسي مثل آمادگي دفاعي در دوران تحصيل همچنان شاهد اين مسائل هستيم؟ دانش آموزان ما تريبون ندارند. صدايشان شنيده نمي شود و در هيچ موردي طرف مشورت قرار نمي گيرند ؛ اثرات اين مراسم صبحگاه خشك در مدارس چيست؟

فضاي امروز كشور با فضاي دوران دفاع مقدس متفاوت است. هر دوره اقتضائات خاص خود را دارد. بهتر است براي انجام چنين اموري با متخصصان روانشناس مشورت شود و ببينيم واقعا دادن چنين هديه‌اي به يك دانش آموز چه اثراتي بر فكر و روح او دارد/ سال‌هاست با دانش آموزانمان ديالوگ نداشته ايم و فقط ما گفه ايم و آنها شنيده اند. اين شيوه بايد تغيير كند/ صدای معلم : شما به عنوان فردی که برخاسته از دل همین آموزش و پرورش و از بین معلمان هستید مشکلات این دستگاه را درک می کنید . صبح گاه  اکثر مدارس ما بیش از آن شبیه محیط آموزشی باشد بیشتر شبیه " پادگان " ها و محیط های نظامی است . این در حالی است که " مدرسه " بهترین محیط برای ساختن رفتار دانش آموزان ، گسترش فرهنگ مدارا و گفت و گو و پرهیز از خشونت است . آیا می توان این کارها را انجام داد و از آن طرف دائما بگوییم که چرا دوز خشونت در جامعه و مدارس بالاست ؟/ ما از فرصت هايي كه در اختيار داريم استفاده نمي كنيم/ دانش آموز را به صف مي كنيم و برايش سخنراني مي كنيم.بي آنكه بدانيم او چه دغدغه و خواسته اي دارد/ بايد از كنار هيچ موضوعي به سادگي نگذريم

توزیع نارنجک در دبستان های تهران و خشونت در مدارس و گفت گوی صدای معلم با فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

صدای معلم :
اخیرا به مناسبت روز دانش آموز  در یکی از دبستان های تهران نارنجکی ( تزیینی ) بین دانش آموزان توزیع شده است که همراه با آن " روز دانش آموز " هم تبریک گفته شده است . سال 94 هم در در مراسم صبحگاه مشترک بسیج دانش‌آموزی و رزمایش پدافند غیرعامل که روز شنبه نهم آبان ماه در دبیرستان البرز و با حضور سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، علی صابرماهانی رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی ، اسفنديار چهاربند مديركل آموزش و پرورش شهر تهران و جمعی از مسئولان آموزش و پرورش انجام شد برخی از دانش آموزان شرکت کننده در مراسم مجهز به « باتوم » بودند . به نظر شما دلیل این رفتارها که توسط مسئولان هم دامن زده می شود چیست ؟

 

فاطمه سعیدی :
 در بحث دفاع از سرزمين و انقلاب همه دغدغه مشترك داريم. به حمدلله تمامي نهادهاي نظامي در آمادگي كامل هستند تا پاسخ هر متجاوزي را به سخت ترين شكل ممكن بدهند. اما هنوز براي من روشن نيست چرا با وجود درسي مثل آمادگي دفاعي در دوران تحصيل همچنان شاهد اين مسائل هستيم.

فضاي امروز كشور با فضاي دوران دفاع مقدس متفاوت است. هر دوره اقتضائات خاص خود را دارد. بهتر است براي انجام چنين اموري با متخصصان روانشناس مشورت شود و ببينيم واقعا دادن چنين هديه‌اي به يك دانش آموز چه اثراتي بر فكر و روح او دارد.

 

صدای معلم :

 چرا در این روز که برای دانش آموز و به خاطر او نامگذاری شده است خبری از دانش آموز و مطالبات واقعی او نیست و اکثر شعارها و سخنان مسئولان " بار سیاسی " دارد ؟

توزیع نارنجک در دبستان های تهران و خشونت در مدارس و گفت گوی صدای معلم با فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

فاطمه سعیدی :
بايد از كنار هيچ موضوعي به سادگي نگذريم  مساله اصلي همين است. اين موضوع را من بارها اعلام كرده ام. دانش آموزان ما تريبون ندارند. صدايشان شنيده نمي شود و در هيچ موردي طرف مشورت قرار نمي گيرند. گويي كه ما با تعدادي ماشين صنعتي مواجه هستيم و آنها وظيفه دارند هرچه مي گوييم عمل كنند. سال‌هاست با دانش آموزانمان ديالوگ نداشته ايم و فقط ما گفه ايم و آنها شنيده اند. اين شيوه بايد تغيير كند. اخيرا هم گفته ام كه به نظر من دانش آموزان قرباني اصلي نظام آموزشي پر اشكال ما هستند.

 

صدای معلم :

خانم سعیدی
شما به عنوان فردی که برخاسته از دل همین آموزش و پرورش و از بین معلمان هستید مشکلات این دستگاه را درک می کنید . صبح گاه  اکثر مدارس ما بیش از آن شبیه محیط آموزشی باشد بیشتر شبیه " پادگان " ها و محیط های نظامی است . این در حالی است که " مدرسه " بهترین محیط برای ساختن رفتار دانش آموزان ، گسترش فرهنگ مدارا و گفت و گو و پرهیز از خشونت است . آیا می توان این کارها را انجام داد و از آن طرف دائما بگوییم که چرا دوز خشونت در جامعه و مدارس بالاست ؟

 

فاطمه سعیدی :
ما از فرصت هايي كه در اختيار داريم استفاده نمي كنيم. آرزو مي كنم يك نهاد پژوهشي كه خدا را شكر در كشور ما كم هم نيستند يك پژوهش جامع انجام دهد تا ببينيم اثرات اين مراسم صبحگاه خشك در مدارس چيست؟ اين هم از همان روحيه اي بر مي آيد كه ما بگوييم و دانش آموزان بشنوند. دانش آموز را به صف مي كنيم و برايش سخنراني مي كنيم.بي آنكه بدانيم او چه دغدغه و خواسته اي دارد.

توزیع نارنجک در دبستان های تهران و خشونت در مدارس و گفت گوی صدای معلم با فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

صدای معلم :
آیا مسئولان وزارت آموزش و پرورش به این چیزها توجه می کنند ؟

 

فاطمه سعیدی :
اميدوارم كه توجه كنند. واقعا اگر به دنبال تحول اساسي هستيم . بايد از كنار هيچ موضوعي به سادگي نگذريم.

 

صدای معلم :
آیا اصلا در مورد تبعات و عوارض این گونه اقدامات غیرعلمی و غیرکارشناسی شده فکر می کنند ؟


فاطمه سعیدی :

ما مي توانيم از آنها بخواهيم و سوال بپرسيم كه در اين حوزه ها چه كاري انجام داده اند. اين تنها مساله آموزش و پرورش نيست و نهادهاي ديگر نيز بايد درگير موضوع شوند.

 

صدای معلم :
آیا مجلس و به ویژه کمیسیون آموزش مجلس به این رفتارها توجهی دارد و مسئولان را مورد پرسش قرار می هد؟


فاطمه سعیدی :
قطعا به این موضوعات حساس هستیم و پیگیری ‌می‌کنیم.

 

صدای معلم :

از وقتی که در اختیار صدای معلم قرار دادید سپاسگزاریم .

پایان گزارش/

یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 21:16 خوانده شده: 334 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
خانم فرهنگ 1396/08/14 - 21:50
فرزندان من به شدت با کتاب دررس ومعلم دفاعی مشکل دارند ومن فقط آنها را دعوت به صبر میکنم چون به فرموده شما نه دانش آموز ونه منه معلم مطالعات تریبونی ندارم
پاسخ + +8 -2 --
معلم تابع 1396/08/14 - 22:43
در و دیوار مدارس ما در است از تصاویر خشونت جنگ و جبهه .....
بجای آموزش صلح و مدارا ، به بچه هایمان خشونت و خون ریزی و نابودی این کشور و آن کشور را آموزش می دهیم
پاسخ + +15 -2 --
شهاب 1396/08/15 - 02:51
دادن نارنجک تزیینی چه خشونتی را آموزش می دهد خشونت را عدم توجه به نیازهای اولیه ی دانش آموزان ،فضای خشک وبی روح مدارس ،محتوای بالای کتب درسی، تبعیض درآموزش وطبقه بندی مدارس ،یاس از آینده سست شدن بنیان خانواده، وجود کنکور سراسری، شکل نگرفتن هویت متناسب با فرهنگ ایرانی در دانش آموزان، اختلاس های میلیاردی، دروغگویی مسئولان و.... که اکثرامتاثر از کم کاری مسئولان است بوجود می آورد نه یک نارنجک تزیینی
پاسخ + +6 0 --
معلم ایران زمین 1396/08/15 - 07:58
فعلا در مدارس مخصوصا پسرانه اول صبح پادگان نظامی شروع شده و پرورشی با فریاد ازجلونظام کارراشروع کرده ومانندصبحگاه یک مکاننظامی کلیشه ای برگزارشده بااین فرق که بچه ها نه گوش میدهند ونه توجهی دارند چون واقعیت جامعه با مسایل مدرسه اززمین است تاثریا
پاسخ + 0 0 --
سقز 1396/08/15 - 11:37
ای کاش مدارس پسرانه فرمانده نظامی داشت تا غیرت دار و با شرف بار می اورذ نه بچه ننه و شلوار از پا افتاده و ....
پاسخ + +23 0 --
رادمنش 1396/08/15 - 09:30
خانم سعیدی لطفا قضیه آن 20درصد افزایش را هم روشن کنید!!!
پاسخ + +10 0 --
مینو امامی 1396/08/15 - 20:17
سرکار خانم سعیدی ،
همراهی تان نیکو. اما دردی را درمان
نمی کند. لطفا از بلندگوی مجلس با
مخالفت های خود از تصویب قوانین
نادرست ممانعت آورید.
این همراهی برای ما حتی نوشدارو
هم نیست. یعنی راضی مان نمی کند.
یا نفع مادی و معنوی
برای زندگی فردی و اجتماعی مان ندارد.
کاش فرهنگ عمل کردن به ما آموزش
داده می شد نه ..........

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور