صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا قاسم‌ پور/ مدیر هنرستان هنرهای زیبای پسران زنجان

موبایل در مدارس از بمب اتم خطرناکتر است!

استفاده از موبایل در مدارس و نظام آموزشی ایران  صبح روز 8 آبان 96 در هنرستان هنرهای زیبای زنجان کودتایی نرم و خزنده به وقوع می پیوندد. ما به خاطر اعتراض برخی از اولیا در چرایی داشتن موبایل هنرجویان، سری به کلاسها می زنیم و داوطلبانه و بدون خونریزی موبایل بچه ها را می طلبیم.(در قوانین جدید تفتیش دانش آموز به منزله نقض حریم خصوصی تلقی می شود).

بیش از 50 فروند موبایل جورواجور هوشمند از هنرستانِ در آستانه 3 رقمی شدن هنرجویانش (در پنج رشته ، موسیقی، گرافیک، انیمیشن، سینما و پیش- دانشگاهی- هنر) در دفتر مدرسه تلنبار می شود.


نگاه های نگران بچه ها در خصوص احتمال باز کردن گوشی ها از در و دیوار بر سرمان آوار می شود. (تفتیش محتوای گوشی بچه ها قدغن بوده و نقض حریم شخصی است).

 تا پایان روز خیلی از خانواده هایی که با صد دعوت نامه در عرض سه چهار سال موفق به دیدنشان نشده بودیم در دفتر مدیریت تجمع می کنند. برخی طالب گوشی فرزندان، برخی معترض ضبط موبایل و تجاوز به حریم شخصی و البته اکثریت قدردان کادر اجرایی در جمع آوری و برخورد جدی با دانش آموزانند. (در جدال موبایل زور خیلی از بچه ها بر والدین می چربد).

بالاخره با تعهد گرفتن از اولیا خشاب موبایلمان خالی می شود!

یکی از بدترین روزهای خدمت ما در هنرستان رقم می خورد. ضجه و بد و بیراه زیر لب بچه ها، محاکمه برخی از اولیا و ... به واقع دمار از روزگارمان در می آورد.
گوشی ها با تعهد تحویل اولیا می شود، ولی مطمئنم حداقل 50 درصد متعهدین دوباره فردا با ترفندهای مختلف و با اتخاذ تدابیر ویژه امنیتی حاملان گوشی های هوشمند هستند و این قصه ی پر غصه روزانه اکثر مدارس کشور ماست ...

استفاده و داشتن موبایل در مدارس جهان و ایران محل مناقشه و منازعه بی پایان است.

استفاده از موبایل در مدارس و نظام آموزشی ایران


موافقین داشتن موبایل معتقدند که هزاره سوم هزاره تکنولوژی است و مبارزه با استفاده از موبایل در تداوم مخالفت با دوش حمام، ویدیو، ماهواره و... در ایران بوده و محکوم به شکست است. لذا بهتر است به جای مبارزه با موبایل و سایر وسایل دیجیتالی، فرهنگ استفاده درست از آنها در مدارس آموزش داده شود.
از طرفی داشتن موبایل و امکان ثبت و ضبط، جلوی برخی از رفتارهای ناصحیح معلمان و اولیاء مدرسه را می گیرد و همچنین فرآیند آموزش را تسریع می نماید و برخی از اولیا اصولا فرزندان خود را ناچارا با موبایل کنترل می کنند.

 برخی مخالفین معتقدند که خطرناکترین اختراع بشر پس از بمب اتم همان تلفن هوشمند بوده و با ارسال تصویر سوالات به بیرون و دریافت جواب ها عملاً فرآیند ارزشیابی مدارس را مخدوش می نماید.

همچنین دسترسی آسان به سایت ها و شبکه های غیراخلاقی، ضمن تهدید و تخریب روح و روان دانش آموز، سبب حواس پرتی و هرز رفتن فرآیند آموزش رسمی می شود.

از منظر پزشکی و روانشناسی نیز افراط در استفاده از تلفن همراه به ویژه در مدارس، به خاطر امواج مغناطیسی موبایل باعث سرطان، بدخوابی، لرز، بیماریهای ویروسی و ... می شود و به طور خلاصه سلامت جسمی و روحی را توأمان به خطر می اندازد.

 سخن آخر :

بهتر است به جای مبارزه با موبایل و سایر وسایل دیجیتالی، فرهنگ استفاده درست از آنها در مدارس آموزش داده شود  به زعم بنده فرزندان هزاره سوم را گریز و گزیری در بهره مندی از تکنولوژی های نوین نیست و قطعا تا سال 1400 ما شاهد گوشی هایی خواهیم بود که سلامتی، خواب، بوی دهان و ... دانش آموزان را کنترل و به آنها هشدار خواهند داد.
لذا آموزش و پرورش به جای تقابل با تکنولوژی بهتر است با سیاست شل کن و سفت کن با این پدیده های جهانشمول مدارا کند و به جای مبارزه و تخاصم به دنبال دادن آموزش های لازم برای تخفیف آسیب های ناشی از این تکنولوژی ها بوده و فرهنگ استفاده مثبت از آنها را سرلوحه کار خود قرار دهد.

گرچه امروزه آموزش و پرورش استفاده از موبایل را در مدارس ممنوع کرده است، ولی ما به هیچ وجه نسخه کامل و واحدی برای برخورد با پدیده موبایل در مدارس کشور نداریم و هر کس برداشت خود از بخشنامه ها را با قبض و بسط و لحاظ سلایق خود اعمال می کند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 12 آبان 1396 ساعت 21:31 خوانده شده: 654 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
خانم فرهنگ 1396/08/12 - 21:53
برنامه زاویه شبکه چهار اگر تکرار داشته باشه حتما همکاران ببینند
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1396/08/12 - 23:14
بلوغ زودرس،مشکلات جنسی،عادی شدن دوستی و فراتر از دوستی با جنس مخالف،اعتیاد،خودکشی،قتل ،سیگار و قلیان،پرخاش گری و...از عواقب و هدایای دنیای جدید است
موبایل هوشمند یک وسیله مثبت هجده است و باید در مدارس ممنوع شود و والدین هم اگر خیر و صلاح بچه خود را می خواهند باید همکاری کنند.
وگرنه مغزی که خراب شود،خانه خرابشان میکند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور