صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

محمودرضا سعیدی گراغانی/ دبیر هنر و ادبیات مدارس متوسطه اول شهرستان عنبرآباد استان کرمان

در حاشیه تیراندازی دانش آموزی به روی همکلاسی خود در نیک شهر : چرا دامنه خشونت روز به روز در مدارس ما گسترش پیدا می کند ؟

تیراندازی دانش آموزی به روی همکلاسی خود در نیک شهر و خشونت در مدارس  ( تاریخ انتشار بیست مهر 1396 ) تیراندازی دانش آموز آمریکایی به همکلاسی خود در ایالت ایلینوییک : دانش آموز آمريکایی به همکلاسی خود در ايالت ايلينوی تیراندازی کرد. به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سی بی اس نیوز، یک دانش آموز آمریکایی در شهر ماتون ایالت ایلینوی آمریکا همکلاسی خود را هدف گلوله قرار داد و نیروهای پلیس دبیرستان را تخلیه کردند.
خوب یادم است وقتی مواجه با این خبر شدم به دنبال چرایی آن می گشتم ، طبیعتا در ذهن من که اندک شناختم از کشور آمریکا شیطان صفتی دولتمردانش و بی بندوباری مردمانش می باشد از دیدن و خواندن این خبر چندان هم متعجب نشدم ؛ شاید تنها دلیلش موقعییت جغرافیایی این کشور و قانون حمل مجوز سلاح و درگیری های خیابانی و کشتارهای دسته جمعی آن هم به دلیل فقدان انسانیت و دین باوری و دین مداری و اندیشه ماتریالیسمی و نظام سرمایه داری است .

می توان گفت انسان را به نوعی به پوچ گرایی و بحران هویت می رساند .

به راستی در چنین کشوری اتفاقاتی از این قبیل چه بسا امری عادی هم به شمار می رود اما وقتی باید انگشت حیرت به دندان گرفت که این خبر خروجی سایت ها و فضای مجازی کشور ایران می شود !

خبر تیراندازی دانش آموزی به روی همکلاسی خود در نیک شهر  آن هم در  کشوری که بر مدار دین باوری و گفت و گوی تمدنها و عدالت محوری و صلح و انسانیت می چرخد ؛  کشوری که ادبیاتش و اندیشه شاعران و عارفانش الهام بخش آثار  شاعرانی چون هومر و شکسبیرمی شود !
زنگ خطری که امروز مسئولان و مشاوران تعلیم و تربیت  اگر صدایش را نشنوند فردا مدارس ما هم نا امن خواهد شد حال آنکه مدرسه بعد از خانه امن ترین مکان است که می توان به آن پناه برد .

داشتن امنیت و حق حیات از جمله حقوق طبیعی هر انسان می باشد .
مفهوم امنیت به عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه‌جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تأكيد قرار گرفته است و تأثيرات اساسی در زندگی بشر دارد.

باتوجه به بیان مطالب بیان مفهوم امنیت ، این سوال مطرح می شود که دلیل برهم خوردن این نا امنی و بروز رفتار خشونت آمیز از سوی افراد مخصوصا یک دانش آموز چیست ؟

تیراندازی دانش آموزی به روی همکلاسی خود در نیک شهر و خشونت در مدارس

روان شناسان اجتماعي و پژوهشگران مسايل سياسي و اجتماعي، تعاريف ديگري از واژه خشونت ارائه داده اند كه پاره اي از آنها عبارتند از : پرخاشگري، تحميل اراده خود به ديگران، پيشبرد هدف و قصد با توسل به زور، گفتار و رفتار آزار دهنده، حركت قهر آميز ناشي از اراده خاص (خارج از محدوده و قوانين و قواعد) و نيز اعمال نيروي جسماني يا بدني براي اينكه به شخص ديگري آزار و آسيب برسانيم يا مجروحش كنيم يا او را بكشيم يا در جهت هدفي كه مي خواهيم بكار گيريم.
اگر بخواهيم تنها مفهوم فيزيكي يا طبيعي خشونت را در نظر داشته باشيم، آن را مي توان نوعي قدرت يا زور تعريف كرد كه با تحميل خود به ساير پديده ها اعم از انساني يا غير انساني، حدود و قدرت آن پديده ها را مشخص مي كند.

خبر تیراندازی دانش آموزی به روی همکلاسی خود در نیک شهر  آن هم در  کشوری که بر مدار دین باوری و گفت و گوی تمدنها و عدالت محوری و صلح و انسانیت می چرخد ؛  کشوری که ادبیاتش و اندیشه شاعران و عارفانش الهام بخش آثار  شاعرانی چون هومر و شکسبیرمی شود   از سوي ديگر، خشونت را مي توان به صورت يك كنش، يعني نيرويي در جهت محدود كردن ميل، اراده و آزادي و از سويي ديگر به صورت يك واكنش، يعني نيرويي براي ايجاد و بازگرداندن آن آزادي و نيل به هدف در اراده و ميل در نظر گرفت.
در مفهوم اجتماعي، خشونت را مي توان به وارد آوردن نوعي فشار و زور فيزيكي از سوي يك نهاد، فرد يا گروه، به نهاد، فرد يا گروهي دانست كه با هدف واداركردن آنها به انجام كاري برخلاف ميل و اراده شان انجام بگيرد . از اين رو خشونت در برابر ميل، اراده و آزادي قرار دارد.

زماني كه موضوع خشونت، دستيابي به قدرت، اعتراض و نابود كردن آن يا حفظ و تداوم قدرت باشد. خشونت، سياسي مي شود .

به طور كلي در خشونت، عنصر به كارگيري نوعي فشار و زور فيزيكي وجود دارد و مي توان در حالت كلي خشونت را چنين تعريف كرد:

كاربرد نيروي فيزيكي و تهديد ناشي از كاربرد نيروي فيزيكي كه مي تواند لطمات جسمي يا معنوي بر شخص يا اشخاص بگذارد . با اينكه در اين تعريف، بر خشونت فيزيكي تكيه شده ولي مشهود است كه امروزه برخي خشونت ها بدون اعمال فيزيكي عيني صورت مي گيرد مانند خشونت هاي كلامي و تحريم هاي اقتصادي يا خشونت هاي رسانه اي.

از سوي ديگر بايد دانست كه اقدامات قانوني و غير قانوني كه داراي اين خصوصيات باشند، از آن جهت كه اقدام عليه افراد بوده و در آنان ايجاد ترس مي نمايند، مي توانند از مصاديق خشونت باشند ؛ تیر اندازی در راه مدرسه هم مصداق بارز خشونت و نا امنی است.
یک روز ضرب و شتم مدیر توسط دانش آموز ؛ یک روز تنبیه و امروز تیر اندازی ....


آقای وزیر !

زنگها برای که به صدا درمی آیند !
چرا دامنه خشونت روز به روز در مدارس ما گسترش پیدا می کند ؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 09 آبان 1396 ساعت 00:19 خوانده شده: 279 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
معلم 1396/08/09 - 01:26
سلان؛ تو کشوری که هرج ومرج از هر لحاظی بیداد میکند؛ از لحاظ توسعه در بین کشورهای پایین دنیاست؛ کشوری با وجود فریاد زدن ما اسلامی هستیم ولی 50درصد دکل های ماهواره ای در این کشور خدمات رسانی میکنند؛ در کشوری که بالغ بر 80درصد دانشجویان ودانش اموزانش نتها سیستم اموزشی تعلیم بخش نیست بلکه اثرات سوء دارد ؛در کشوری که تمام مردمان اروپا اندازه انها انرژی استفاده نمیکنند مردمانی که کنتور های اب وبرق وگاز نابود میکنند. از هر10جوان امروزی بیش از نیمی چشم چرانند کشوری که مسولانش دایم از ارزش حرف میزنند وشعار مابهترین ملتیم وبد سایر ملل دنیا رو نژاد پرست میدونند باید چنین اتفاقاتی بیفته وخواهیم دید فردا مدارس ما از مدارس امریکا در طول دهه بعدی بدتر خواهد شد.
پاسخ + +7 0 --
دبیرم 1396/08/09 - 06:22
باعث تاسف است افزایش رانت اختلاس تجاوز و خشونت و کاهش سن ابتلا به این خطرات

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور