صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

عضو فراکسیون امید :

" در ایران ۹/۵ میلیون نفر جمعیت بی‌سواد در سنین مختلف وجود دارد که ۳/۵ میلیون از آنها بی‌سواد مطلق به شمار می‌آیند ؛ تامین معیشت فرهنگیان و امنیت شغلی آنها موضوعی است که همه برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان دولتی را با واقعیتی آشکار روبه رو ساخته است "

گروه اخبار/ عضو فراکسیون امید از وجود ۹/۵ میلیون نفر بی‌سواد در کشور خبر داد.

آمار بی سوادی در ایران و مطالبات آموزشیاران نهضت سوادآموزی

  به گزارش ایلنا، علیرضا رحیمی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: سازمان جهانی یونسکو در سال ۱۹۶۵ روز ۸ سپتامبر را به عنوان روز جهانی سوادآموزی تعیین کرد. امسال یونسکو روز ۸ سپتامبر را بنام سواد در دنیای دیجیتال نامگذاری کرده است. بیش از ۷۸۵ میلیون نفر از جمعیت جهان برغم همه تلاش‌ها بی‌سواد مانده اند.

در ایران قبل از انقلاب برنامه پیکار با بی‌سوادی در برنامه‌های دولت‌ها قرار داشت و پس از انقلاب با تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور، موضوع آموزش بی‌سوادان جنبه مردمی و ملی گرفت. بنا بر اعلام مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی کشور،  در ایران ۹/۵ میلیون نفر جمعیت بی‌سواد در سنین مختلف وجود دارد که ۳/۵ میلیون از آنها بی‌سواد مطلق به شمار می‌آیند.

در جامعه ای با درصد سواد و تحصیلات بالاتر می توان انتظار امنیت بیشتر و همدلی فراگیر را داشت  بنابر آمارهای جهانی، میزان باسوادی در ایران ۸۷% است که با آمارهای کشور  همخوانی دارد. همچنان ۱۳% از جمعیت کشورمان در وضعیت بی‌سوادی قرار دارند.

برابر آمار رسمی سازمان جهانی یونسکو  نرخ جمعیت باسواد در کشورهای زیر به ۱۰۰% رسیده است :

اوکراین، ازبکستان، اسلوونی، بلاروس، تاجیکستان، ترکمنستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، لهستان، لتونی و لیتوانی؛ کشورهای نیجر با  ۱۹%، گینه با ۲۵/۳%، افغانستان با ۳۸%، مالی با ۳۳% به‌ترتیب کمترین جمعیت باسواد را دارند. افغانستان از ۲۰۱۵ جمعیت باسواد خود را از ۳۱/۷% به ۳۸/۲ % در سال ۲۰۱۷  ارتقا داده است. این کشور کمتر از دو سال ۶/۵ % رشد در سوادآموزی را کسب کرده است.

در شرایطی که آموزش دهندگان نهضت‌سوادآموزی در کشورمان همچنان با چند ماه حقوق معوقه و مطالبات و ناامنی شغلی مواجه‌اند و معلمان آموزش‌ و پرورش با وضعیت معیشتی و شغلی خارج از شئون فرهنگی و معلمی در تقلای حفظ تعهدکاری و زندگی هستند کاهش درصد بیسوادی در کشورمان نیاز به برنامه ریزی عملیاتی نتیجه گرا و اراده و عزم جدی دارد.

 در ایران رفع نیاز و نگرانی معلمان و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و حفظ شان و حرمت معلمی به پیش نیازی ضروری برای مقابله با بیسوادی و اجرای برنامه‌های توسعه در بخش آموزشی تبدیل شده است‌.

تامین معیشت فرهنگیان و امنیت شغلی آنها موضوعی است که همه برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان دولتی را با واقعیتی آشکار روبه رو ساخته است.این آمار چیزی از موفقیت‌های چشمگیر جمعیت دانش آموزی و دانشجویی ما بویژه در مناطق محروم را تحت الشعاع قرار نمی دهد اما جهان امروز دنیای رقابت اعداد و سنجش بر مبنای آمار است.

در جامعه ای با درصد سواد و تحصیلات بالاتر می توان انتظار امنیت بیشتر و همدلی فراگیر را داشت. بدون آگاهی عمومی در پرتو جامعه ای با سواد دسترسی به اهداف توسعه و رفاه همگانی سخت و پرهزینه خواهد بود. برای ایرانی شایسته رقابت در فضای بین المللی لازم است همه باهم برای ارتقای شاخص‌های توسعه گام برداریم.

پایان پیام/

جمعه, 17 شهریور 1396 ساعت 22:20 خوانده شده: 824 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +22 -1 --
شهاب 1396/06/17 - 22:56
میزان بیسوادی بیشتر از 9/5 میلیون نفر است درمدارس به دانش آموزان سوادی آموخته نمی شود نه اینکه فرهنگیان محترم بخواهند کم کاری کنند نه دلایل زیادی وجود دارد که به چند مورد اشاره می کنم 1-کاهش انگیزه دانش آموزان با دیدن فارغ التحصیلان بیکارودیدن معلمانی که باوجود تحصیلات وسواد بالا از تامین حداقل نیازهای خود به دلیل اوضاع سخت معیشتی ناتوان هستند 2- وجود مدارس فرسوده وتراکم بالای کلاس ها که باعث شده دانش آموزان تمایل خود را برای یادگیری ازدست بدهند3- کتاب های حجیم وغیرکاربردی که مطالب آنها با زندگی واقعی در تضادهستند 4- وجود افراد بیسوادی که بارانت یک شبه ره صد ساله را پیموده اند بنابراین هر انسان عاقلی سعی می کنداز همین راه هااستفاده کند5-وجودنظام آموزشی طبقاتی که روی شاهان ساسانی را سفید کرده وغیره ....این آ.پ یا باید تعطیل شود درغیر این صورت باید تغییرات اساسی درآن صورت بگیردوبودجه ی فراوانی به آن تزریق شود
پاسخ + 0 0 --
معلم... 1396/06/18 - 07:39
شکی نیست بی توجهی به معیشت ومنزلت معلمان در عمل از یکطرف و نبود انگیزه تحصیل در قشر نوجوان و جوان و خانمها با مشاهده بیکاری تحصیلکرده ها در طرف دیگر سونامی بی سوادی و بیسوادی درونی با وجود داشتن مدرک (بعلت نمره مفت دادن) در راه است متاسفانه
پاسخ + 0 0 --
سقز -کرد 1396/06/18 - 12:39
بودجه زیادرا نفرمایید چون هرجا بودجه باشه ژن خوبان انجا هستن
اینها نسل موشه هستند بنابراین توصیه میکنم با خیرات و نذورات اداره بشه تا اقا زاده ها و لاتها نباشن
مانند شهر بانه کردستان بخاطر انتقال پول قوامین به بانک ملی کولبر ها را کشتن و جنجال در بانه براه انداختن و فرماندار صاحب این دستور را و فرمانداری را ویران کردن و ......
نیرو انتطامی عزیز که کردها را مثل قاطر بار میزد و درامدش از اینا بود و حالا کشتشان و....
پاسخ + +15 -1 --
كلهر 1396/06/17 - 23:01
سلام
١- ٩/٥ ميليون بي سواد، جاي تامل دارد!
چون ايران پيش از اين از طريق نهضت سواد اموزي بيسوادي را
تقريباً ريشه كن نموده بود!
٢- اين كه مسولين با واقعيت به نام معيشت معلمان را باور كرده اند و به ضيق معيشت معلمان پي برده اند، جاي شكر دارد!
٣- اما متاسفانه، با وضع درامد دولت و هزينه ها و اولويت هاي كه دارند،
احتمال اندك اقدام هم محال است!
٤- اين ها پول را در جاهاي خرج مي كنند كه هيچ فايده اي براي بشريت ندارد، ابن ها به شعارهاي مي پردازند كه هيچ ربطي به معيشت و رفاه معلمان و مردم ندارد، ابن ها سنگ كساني را به سبنه مي زنند كه هيچ كاري براي بشريت و حتي مردم خودشان ننموده اند!
ر
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/06/18 - 23:46
آقای چی چی امید این بلایی است که شما وامثالهم بارای های کشککی به وزرایی که دنبال منافع وقدرت هستند بر سرآموزش آورده اید همه تان ازیه
پاسخ + +1 0 --
آموزش دهندگان استان 1396/06/20 - 18:49
هیم ......
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/23 - 14:50
راستی ۳۰ سال جناب قرایتی بودجه نهضت را چرا هدر داده ؟!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور