صدای معلم

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی :

خزانه ژنی کشور در حال خالی شدن است ؛ سطح آی. کیوی ایران افت کرده و عمده دلیل آن نیز مهاجرت مغزهاست !

گرایش خانواده ها به بی فرزندی و تک فرزندی افزایش یافته و حالا به شهرهای کوچک نیز کشیده شده است. خانواده ها هر روز کوچک و کوچک تر می شوند و تعدادشان کمتر،  در حالی که خانواده در ایران با جمعیت معنا پیدا می کند. در حالی که در کشورهای پیشرفته جهان که جمعیت آن پیر است نیز فرزندان کمتری دارند و انگار شعار "فرزند کمتر زندگی بهتر" را سر لوحه کار خود قرار داده اند و هر سال مجبورند نیروی کار مهاجر بپذیرند.

دلایل افت سطح آی. کیوی ایران و فرار مغزها و مهاجرت نخبگان

حامد برکاتی، مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا معایب و محاسن تک فرزندی را مورد بررسی قرار داده و تاکید کرد: در دو حوزه خانواده و جامعه می توانیم این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

وی افزود: واضح است که جمعیت مولد و جوان عامل قدرت، موتور محرک و توسعه یک کشور است. آلمان سالانه 300 هزار مهاجر می پذیرد. در حال حاضر بسیاری از نیروهای پزشکی و به ویژه پرستاری کشور مهاجرت می کند. به کشورهای حاشیه خلیج فارس (بیشتر عمان) و کشورهای غربی مهاجرت می کنند و این کشور را دچار چالش می کند.

حامد برکاتی با اشاره به خانواده های تک فرزند، گفت: غربی ها نکات مثبتی را برای تک فرزندی تعریف کرده اند. از سوی دیگر بر موارد منفی تک فرزندی و اهمیت چند فرزندی نیز تاکید می کنند. طبیعتا تربیت و تامین نیاز تک فرزند بسیار سخت تر است چرا که وابستگی ها بیشتر می شود. تعداد زیادی نیز از 30 سالگی به بعد بارداری را تجربه می کنند. بنابراین فضایی که فرزند با مادر جوانش تعامل کند کمتر است. بنابراین در تربیت بچه دچار چالش و مشکل می شویم.

 

امید به زندگی در ایران 80 سال می رسد
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که به آینده 30 سال بعد نگاه کنیم، تاکید کرد: 30سال بعد مادر و پدرها سالمند می شوند. در حال حاضر افراد بالای 65 سال دارند کسانی که از آنها مراقبت کنند. بُعد خانوار 30-40 سال پیش حدود 6 بوده یعنی خانواده ها دارای 4 فرزند بودند. بنابراین با هماهنگی می توانند از والدین خود مراقبت کنند. ولی امروز و فردا که جامعه صنعتی تر می شود، اگر کسی برای نگهداری از سالمندان نباشد، زندگی برای سالمندان سخت خواهد شد. امید به زندگی در حال حاضر 75 سالگی بوده و به عبارتی سال های سالمندی افزایش یافته است. در یک دهه آینده به 80 سال نیز می رسد. افرادی که تک فرزند دارند. نظام های حمایتی باید از این سالمندان مراقبت کند و این موضوع به جامعه هزینه ای را تحمیل می کند.

 

میانگین سنی 32 سال است
حامد برکاتی با بیان این که اول انقلاب میانگین سنی جمعیت 22 سال بود، افزود: در حال حاضر میانگین سنی 32 سال شده است. بُعد خانوار ایران 6 بوده ولی در حال حاضر 3.4 است. حدود 5-6 سال پیش جمعیت مولد کار کشور بیشترین و جوان ترین (15 تا 65 سال) جمعیت دنیا و بالای 71درصد بوده است. الان به 69 درصد رسیده است و تا 10 سال آینده به 65 درصد می رسد. در بهترین حالت انتهای دهه 80 و اوایل دهه 90 بهترین کشور بودیم و 71 درصد نیروی کار مولد داشتیم. کمتر کشوری در دنیا این 71درصد را تجربه کرده است. 29 درصد افراد کودکان زیر 15 و سالمندان بالای 60 بودند. در سال 1420 فقط حدود 28درصد سالند و 7درصد کودک خواهیم داشت. شاخصی غربی ها دارند که اشتباه نیست اما خوشایند نیست به نام شاخص سرباری است. یعنی همان جمعیت زیر 15 و بالای 60 سال به نسبت جمعیت مولد کار. بقیه باید کار کنند تا تمام جنبه های این افراد را تامین کنند. وقتی این شاخص بالا می رود، منابع جامعه بیشتر صرف آن می شود. سود فرزند بیشتر برای جامعه طبیعتا فواید بلندمدتی را در پی دارد.

دلایل افت سطح آی. کیوی ایران و فرار مغزها و مهاجرت نخبگان

مهاجرت نیروی کار باهوش ایران به خارج
وی در پاسخ به این سوال که چند درصد نیروی کار کشور مهاجرت کرده اند؟ تاکید کرد: درصدی از مهاجرت نیروی کار در وزارت بهداشت نداریم اما تعداد زیادی از نیروی کار باهوش کشور مهاجرت کرده اند.

حامد برکاتی در پاسخ به این سوال که این مهاجرت به کشور چه ضربه ای می زند؟ گفت: عملا خزانه ژنی کشور در حال خالی شدن است. درصد بالایی از افرادی که در المپیادها رتبه آورده اند، فارغ التحصیلان دانشگاه های ممتاز (تهران، شریف و...) و... مهاجرت می کنند و غرب نیز فرش قرمز زیر پای شان پهن می کند و امکانات خوبی در اختیارشان می گذارد چون آنها خزانه ژنی و آی.کیوی ایران هستند. در دراز مدت کشور ضرر می کند و خزانه ژنی افت می کند و در 15-20 سال گذشته سطح آی.کیوی کشور افت کرده است. آمارهای بین المللی نشان می دهند که سطح آی. کیوی ایران افت کرده و عمده دلیل آن نیز مهاجرت مغزهاست.

پایان پیام/


دلایل افت سطح آی. کیوی ایران و فرار مغزها و مهاجرت نخبگان

دوشنبه, 08 دی 1399 13:28 خوانده شده: 475 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 14:20
سال هاست که در خصوص میانمایگی ایرانیان سخن گفته
می شود...
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1399/10/08 - 17:03
آدم یه ذره عقل داشته باشه تو این سرزمین چپاول شده نمیمونه و زاد و ولد نمیکنه. زندگی تو اینجا سطح هوشی پایین لازم داره تا کمتر عذاب بکشه.
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:07
ایشان پزشک متخصص کودکان هستند. شاید بتوانند نگران زاد و ولد باشند اما چون دکتر میرزایی قبل و دهه اول انقلاب که جمعیت شناس بودند،
نمی توانند نظریات جمعیت شناسی را بررسی و نظر کارشناسی ارائه دهند.
ایشان شاید مسئولیتی در این خصوص پذیرفته باشند اما قادر نیستند تحلیل
جمعیت شناسانه داشته باشند. بررسی رشد جمعیت و نرخ زادوولد و ...... مفاهیم تخصصی علم جمعیت شناسی هستند.......
پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:11
ایشان معلوم نیست نگران نرخ رشد جمعیت هستند یا تحول دیر هنگام خانواده هسته ای در ایران، یا سقف بهره هوشی در جامعه، یا پدیده فرار مغزها و......
یک پزشک متخصص کودکان ، فقط تا تا همین حد می توانستند پراکنده گویی کنند.
یک بار دیگر بسیار متاسفم که اشخاص
در حد توانایی و شایستگی خود قبول مسئولیت نمی کنند.
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:17
آقای دکتر،
بجای طرح صورت مساله نامربوط با متن ، بحث کارشناسی خود را جسورانه حول محور این سئوال می چرخاندید که بِسترهای نامساعد، نامناسب و عدیده ی فرار مغزها و یا به قول شما مهاجرت مغزها ،دراین کشور کدام فاکتورهاست؟
حرمت حریم ها را نگه داریم و گرنه من هم به غلط می توانم کودکی را از ظن
خود درمان کنم ؟ مگر ایرانی نیستم؟
هستم اما حریم رشته ها و تخصص ها را پاس می دارم.
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:27
وی در پاسخ به این سوال که چند درصد نیروی کار کشور مهاجرت کرده اند؟ تاکید کرد: درصدی از مهاجرت نیروی کار در وزارت بهداشت نداریم اما تعداد زیادی از نیروی کار باهوش کشور مهاجرت کرده اند.

اگر درصدی در دست ندارید چگونه زیاد بودن آن را تخمین زده اید؟
گاه ۲ درصد هم زیاد به نظر می رسد.
یک مسئول باید با ارقام و آمار سخن بگوید. این تفاوت شما با من است.
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:33
71 درصد نیروی کار مولد!
منظورتان جمعیت جوان و یا نیروی بیکار جامعه هست؟
جوانی جمعیت وقتی ارزش دارد که یک کشور قابلیت به فعلیت در آوردن آنها را داشته باشد. طبق گفته شما ۷۱ درصد نیروی مولد هست اما:

میزان بیکاری در ایران نزدیک به یک چهارم است.حدود ۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارند. مرکز آمار ایران میزان بیکاری جوانان را ۲۱٫۸ درصد اعلام کرده که تقریباً دو برابر نرخ متوسط بیکاری در ایران است. نرخ بی‌کاری در استان‌های مختلف ایران متفاوت است. اما اغلب نرخ بیکاری در استان‌های مرزنشین از دیگر نقاط ایران بالاتر است.

به گزارش بانک مرکزی ایران، در سال ۱۳۸۹، ۲۲٫۵ درصد از خانواده‌های ایران بدون فرد شاغل، ۵۵٫۴ درصد دارای ۱ فرد شاغل، ۲۱/۷ درصد دو فرد شاغل و ۴٫۹ درصد دارای ۲ و بیشتر فرد شاغل بوده‌اند. در عین حال در سال ۱۳۹۰، ۸۰۰٬۰۰۰ فرصت شغلی از دست رفته که معادل ۱۸ میلیارد دلار تولید بوده‌است.

ویکی پدیا
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:47
جمعیت سربار جامعه به جمعیت زیر ۱۵ سال و بالای ۶۵ سال اطلاق می شود.
گفته اید :
سود فرزند بیشتر برای جامعه طبیعتا فواید بلندمدتی را در پی دارد.

آقای دکتر عجب تناقضی. فرزند بیشتر با نرخ بیکاری موجود جامعه، بارتکفل و یا سرباری جمعیت را افزایش می دهد.
شما از کدام سود سخن می گویید. بدبختی مردم در پیچش شرایط اسفبار اقتصادی کشور با نازل بودن سطح همه شاخص های خوب و بالا بودن همه شاخص های بد ؟ چه سودی به نفع جامعه دارد؟
جمعیت یک کشور ، و نرخ زاد و ولد بحثی تخصصی حیطه جامعه شناسی و جمعیت شناسی است و نمی توان با طرح دو رقم نادرست ، ژست دانایی
بدان بخشید......
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:47
این بحث آنقدر غلط علمی دارد که از
مسندنشین این پست حساس ، بعید
است. برای وزیر بهداشت متاسفم که
تصور کرده اند مسائل جمعیتی به پزشک کودکان مربوط می شود.
بجای استفاده از یک کارشناس فنی ، کسی در این مسند نشسته است که قادر باشد میل حکومت به افزایش جمعیت را به اذهان‌ مردم قالب نماید.
بار دیگر در این کشور علم مغلوب
باورهای ایدئولوژیک نظام سیاسی گردیده است. برای علوم اجتماعی هم تاسف می خورم که خاموش بودن را به فریاد زدن ترجیح داده است.
عالمان علوم اجتماعی نیز ظاهرا چوخ بختیار گشته اند. نمک گندیده چه انتظاری از دیگر بخش هاست؟ لابد آموزش و پرورش و معلمان مقصرند؟!!!
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 18:57
تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۱۰ | کد خبر : 963325 | پرینت
با بحران پیری جمعیت مواجه نیستیم، دلهره ایجاد نکنید/ نوشتاری از استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران

این روزها در مطبوعات و رسانه های تصویری و شبکه های اجتماعی غوغایی از قول برخی به اصطلاح کارشناسان یا نمایندگان مجلس و غیره با عنوان «سقوط نرخ رشد جمعیت» یا «ایران ۳۰ سال آینده پیرترین کشور جهان می شود» یا «رشد جمعیت سال ۱۴۱۵ به صفر می رسد» یا «تله جمعیتی» یا «پیری جمعیت در راه دست» یا «کاهش شدید آمار ازدواج» یا «کشور به خانه سالمندان تبدیل خواهدشد» و از این دست تیترهای موهوم و مجعول و با فاصله ای بعید از واقعیت به راه افتاده است که نسبتی با علم ندارد. غوغاگران به بهانه پیرشدن جمعیت هول و هراس در دل مردم و مسئولان می اندازند و هیهات از روزی که قرار باشد بر اساس این تحلیل های غلط مبتنی بر گزاره های باطل ، قانون تصویب کنند.
ادامه دارد....
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:02
تاریخ انتشار : ۴ تیر ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۱۰ | کد خبر : 963325 | پرینت
با بحران پیری جمعیت مواجه نیستیم، دلهره ایجاد نکنید/ نوشتاری از استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران

شفقنا- محمد میرزایی، استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران و مشاور موسسه مطالعات و مدیریت جامع جمعیت کشور در یادداشتی آورده است:

یاایهاالذین آمنواتقوالله وقولو قولا سدیدا(احزاب،۷۰) ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا پروا دارید و سخنی درست و استوار بگوئید.
ادامه دارد.....
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:10
دکتر میرزایی:
کشور ما به خاطر انبوه متولدان دهه شصت، اینک در مرحله پنجره جمعیتی قرار گرفته که نوسانات ساختار سنی از بارزترین ویژگی های آن است. هنگامی که اواخر دهه ۱۳۸۰ موج دهه شصتی ها به نقطه اوج ازدواج و فرزندآوری(۲۰تا۳۵سالگی) رسید، میزان ازدواج حدودا دو برابر شد و موالید هم سیر صعودی گرفت و تا بیش از یک ونیم میلیون تولد در سال افزایش یافت. از اواسط دهه ۱۳۹۰ دهه شصتی ها به رده سنی۳۰ تا ۴۵ سالگی رسیدند و از نقطه اوج خارج شدند که علت اصلی کاهش ازدواج، موالید وبه تبع آن میزان رشد سالانه جمعیت در سالهای اخیر است و این پدیده ای کاملا طبیعی است و مطلقا معنی بحران ندارد.
ادامه دارد....
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:11
در سال۱۴۳۰ دهه شصتی ها به طور طبیعی به سنین سالخوردگی و ۶۵ سال به بالا خواهند رسید. در این زمان ساختارسنی کشور سالخورده خواهدشد، نوسانات ساختارسنی فروکش خواهد کرد وبه رشد ذاتی جمعیت خواهیم رسید. به عبارت بهتر،  انبوهه متولدان دهه ۶۰ که هرم جمعیت کشور را دچار برآمدگی یا بیرون زدگی غیر طبیعی کردند ، در مقطعی جمعیت نونهالان و خردسالان را به طور غیر طبیعی بالا بردند و مشکلاتی خلق کردند و در مقطعی جمعیت کودکان و نوجوانان را بالا بردند و کمبود های شدیدی بویژه در حوزه آموزش بوجود آوردند و در مقطعی — که تا اکنون هم ادامه دارد — جمعیت جوانان را افزایش
دادند و کمبود های شدیدی در حوزه های اشتغال و سرمایه گذاری  و مسکن و رفاه و…. خلق کردند، طبعا وقتی به سن سالخوردگی هم برسند مشکلاتی بوجود می آورند و نهایتا از آن سن هم عبور می کنند و دوباره ساختار  سنی جامعه طبیعی می شود.( از شکل هرمی به شکل استوانه ای و مطلوب تغییر می یابد).
ادامه دارد.....
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:11
سالخوردگی جمعیت یک مفهوم آماری است، درحالی که پیری جنبه بیولوژیک وفردی دارد. با هزار تاسف برخی جمعیت شناسی نخوانده های مدعی، به جای واژه «سالخوردگی» جمعیت به غلط «پیری» جمعیت را به کار می برند.
ما به هیچ روی حق نداریم از سالخوردگی جمعیت هول و هراس بیافرینیم. همه ما ، حتی جوان ترین آدم ها، در زمانی نه چندان دور  به ۶۵ سالگی می رسیم و طبق تعریف در زمره جمعیت سالخورده قرار می گیریم. آیا رواست ادبیاتی به کار بگیریم که انگار جمعیت سالخورده برای ملک و ملت حکم  بار اضافه را دارند و خطرناکند !!  آن هم درفرهنگی که این همه حرمت برای سالخوردگان و موی و ریش سپید قائل  است؟
ژاپن هم اکنون سالخورده ترین جمعیت دنیا را دارد و اتفاقا از جمله
پیشرفته ترین کشورهای دنیاست.
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:13
شفقنا- محمد میرزایی، استاد
جمعیت شناسی دانشگاه تهران و مشاور موسسه مطالعات و مدیریت جامع جمعیت کشور
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:37
وقتی نتوانم با داشتن رتبه یک آزمون استخدامی به دلایلی پذیرفته بشوم و بعد تو آزمون جهاد دانشگاهی یا نهضت یا ... هم شرکت کنم اونوقت چند نهضتی کم سواد (نه همشون) که حتی نمی توانند برای آزمون خودشان با کامپیوتر ثبت نام کنند چون خیر سرشان سابقه شاگرد دزدی دارند بروند آزمون بدهند و پذیرفته بشوند
الان هم که قراره آزمون استخدامی برگزار بشود تو ایام امتحانات دانشجویان ، هر کی دانشگاهش آبکی تره جلو می افتد نه اونهایی که الان استادهاشون دارند بهشون سخت می گیرند تو دانشگاههای سخت و رشته های سخت
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:43
خزانه ژنی به تمامی ژن‌ها و آلل‌هایشان که در جمعیتی از یک جاندار به خصوص وجود دارند اشاره می‌کند. خزانه ژنی یک جمعیت مترادف با تنوع ژنتیکی آن جمعیت است.

استخر ژن یا خزانه ژنی
جمع کل ژن‌ها (بیان شده و بیان نشده) در جمعیت یک گونه منفرد به عنوان استخر ژنی یا خزانه ژنی آن جمعیت شناخته می‌شود. تنوع خزانه ژنی به طیف گسترده‌ای از فنوتیپ‌های ممکن و در نتیجه تنوع گسترده بین یک گونه واحد، می‌انجامد.

امیدوارم کارشناس زیست شناسی این کامنت را دیده و حداقل بنده را روشن نماید که : خزانه ژنی مربوط به تمامی موجودات زنده می باشد یا فقط به انسان و حیوان.
هر منبعی را نگاه کردم فقط از حیوان و گیاه سخن گفته است.
پرسیدن عیب نیست ندانستن ایراد است.ممنونم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 21:09
یا فقط به گیاه و حیوان ، صحیح
می باشد.
پاسخ + +1 -6 --
lمعلم 1399/10/10 - 08:04
پيشنهاد مي كنم يك مصاحبه مطبوعاتي مفصل با اين خواننده ناشناس بگذاريد ظاهرا" دل خيلي پري دارد !
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/10 - 09:48
سلام
اگر در حیطه رشته تحصیلی شما هم ناجوانمردانه و شلّاق کشان مفاهیم
تخصصی آن را زیر و رو کنند و به عنوان فخر معلومات به خوردِ عده ای ناآگاه از حیطه علمی آن بدهند، همین واکنش را نشان می دادید. البته اگر تعهدی نسبت به آن داشته باشید.تشکر
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/10/11 - 11:05
عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ۶ میلیون ایرانی در خارج از کشور هستند که ۲ هزار میلیارد دلار ثروت دارند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور