صدای معلم

هانس پتر مایندینگر، رئیس اتحادیه سراسری معلمان آلمان :

نفرت‌پراکنی و پرخاشگری علیه معلمان در فضای مجازی یک مشکل اساسی و مستلزم ورود دولت است

خشونت دانش آموزان علیه معلمان و نفرت‌ پراکنی و پرخاشگری علیه معلمان در فضای مجازی

نتایج یک نظرپرسی در ۱۳۰۲ مدرسه آلمان، افزایش توهین، تهدید، جوسازی و حملات فیزیکی یا روانی دانش‌آموزان علیه کادر آموزشی را تایید می‌کند. دو سوم معلمان چنین خشونت‌هایی را در محیط درسی یا فضای مجازی تجربه کرده‌اند.

توهین، تهدید، قلدری، جوسازی و حملات فیزیکی یا روانی علیه کادر آموزشی در مدارس آلمان افزایش یافته است. این نتیجه یک نظرسنجی در محیط‌های درسی این کشور است. یک سوم مدیران مدارس از رشد خشونت‌های بدنی در پنج سال گذشته گزارش می‌دهند.

رفتارهای تهاجمی علیه معلمان در انواع مختلف مدارس آلمان در سال‌های اخیر تشدید شده‌اند. این بیلان یک نظرپرسی است که اتحادیه مربیان و مدرسان (VBE) در ژانویه و فوریه ۲۰۲۰ انجام داده و تجربیات ۱۳۰۲ مدیر مدرسه را در بر می‌گیرد.

۳۴درصد مدیران گفته‌اند که شاهد تعرض فیزیکی محصلان به معلمان بوده‌اند. در سال ۲۰۱۸، این میزان ۲۵ درصد بود. آمار فحاشی، تهدید، تحقیر، بی‌احترامی، بدگویی و جوسازی علیه معلمان نیز به نسبت قبل بیشتر شده است. ۶۱درصد از کادر آموزشی گفته‌اند که چنین مواردی را تجربه کرده‌اند.

طرفه آن که عاملان هشت درصد این حملات، والدین محصلان بوده‌اند. مدیران مدارس گفته‌‌‌اند که در ۶۰ درصد موارد، پدر و مادرها حاضر نبوده‌اند تعامل سازنده‌ای برای تصحیح رفتارهای فرزندانشان داشته باشند. 

 ابزارهای لازم برای حمایت از معلمان آسیب دیده وجود ندارد.

نتایج باورنکردنی

اودو بک‌مان، دبیر اتحادیه مربیان و مدرسان آلمان (VBE) بیلان این نظرپرسی را تکان‌دهنده خوانده است. طبق این نتیجه ۷۳درصد کادر آموزشی مدارس گفته‌اند که طعم خشونت روانی از سوی دانش‌آموزان را چشیده‌اند و از این میان، ۶۱درصد معلمان دوره متوسطه بوده‌اند. خشونت بدنی اما بیشتر در دوره ابتدایی به چشم می‌خورد. ۴۰درصد آموزگاران دبستان‌ها چنین مواردی را گزارش کرده‌اند.

 

اودو بک‌مان، یک علت امر را در این واقعیت می‌داند که دانش‌آموزان کم‌ سن و سال، هنوز نمی‌توانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند. با این همه، او ارقام موجود را نگران‌کننده و تامل‌برانگیز می‌خواند.

طبق داده‌های نظرپرسی، توهین یا تهدید در خلال ساعات درس یا خارج از مدرسه در فضای مجازی، عمدتا از طرف دانش‌‌آموزان دبیرستانی صورت می‌گیرد. کادر آموزشی ۷۳درصد مدارس متوسطه با فحاشی و رفتار تهاجمی در ساعات درسی روبه رو بوده‌اند. ۵۲ درصد نیز گفته‌اند که در اینترنت مورد حمله و اهانت قرار گرفته‌اند.

اتحادیه معلمان آلمان می‌گوید اکثر این موارد در مدارسی دیده می‌شوند که در محلات پرخطر قرار دارند. اتحادیه به طور خاص به خشونت‌هایی آشکار یا زیرپوستی اشاره می‌کند که آموزگاران و دبیران زن این قبیل مدارس را آماج خود قرار می‌دهند و مبنای فرهنگی دارند.

در بررسی انجام گرفته، هیچ اطلاعاتی از خانواده، پیشینه یا ترکیب اجتماعی دانش‌آموزان موجود نیست.

 

معضل نفرت‌پراکنی در اینترنت

تحقیق نشان می‌دهد که مزاحمت، اهانت و آزار اینترنتی علیه معلمان نیز بیشتر شده‌ و به ۳۲درصد رسیده‌ که ۱۲درصد به نسبت به سال ۲۰۱۸، افزایش دارد. این نظرسنجی مشخص می‌کند که ابزارهای لازم برای حمایت از معلمان آسیب دیده وجود ندارد. ۵۶درصد مدیران مدارس گفته‌اند قادر نیستند به قدر کافی همکاران خود را از چنین حملاتی مصون نگاه دارند.

 

به طور نمونه، فیلم‌هایی در یوتیوب به اشتراک گذاشته‌می‌شوند که به صورت مخفیانه یا غیرقانونی در کلاس ضبط می‌شوند. در مواردی، یک گروه واتساپی از کل کلاس برای مسخره کردن، دست انداختن و فضاسازی علیه معلم تشکیل می‌شود. این در حالی است که پاره‌ای از والدین، به جای بازداشتن فرزندان خودز آنها را به نوعی همراهی هم می‌کنند.

هانس پتر مایندینگر، رئیس اتحادیه سراسری معلمان آلمان، نفرت‌پراکنی و پرخاشگری علیه معلمان در فضای مجازی را یک مشکل اساسی و مستلزم ورود دولت می‌داند. اودو بک‌مان، دبیر این اتحادیه نیز در همین راستا، پیشنهاد تشکیل تیم‌هایی متشکل از متخصصان آموزشی و روانشناسی را مطرح می‌کند. او می‌گوید لازم است ارزیابی دقیقی از چندوچون و دلایل این خشونت‌ها صورت گیرد و وزارتخانه‌های ذیصلاح، برای حل چنین معضلی راهکار ارائه دهند.

دویچه وله فارسی

پایان پیام/


خشونت دانش آموزان علیه معلمان و نفرت‌ پراکنی و پرخاشگری علیه معلمان در فضای مجازی

دوشنبه, 07 مهر 1399 23:04 خوانده شده: 568 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 -6 --
ناشناس 1399/07/09 - 11:27
در آلمان دولت مثل کوه پشت سر معلمان است و نویسنده خیلی به این موضوع آب وتاب داده است در آلمان این اتفاقات به نفع معلمان خاتمه می یابد اما در ایران معلمان هیچ پشت و پناهی ندارند درهرصورت محکوم هستند هم از طرف مدیران و کلا همه البته در ایران بیشتر والدین هستند که مشکل سازهستند چون دیگر معلمان جایگاه اجتماعی ندارند و در فلاکت زندگی میکنند و والدین به خود حق میدهند در همه امور حتی شیوه تدریس معلم هم دخالت کنند
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/09 - 18:02
برخی از والدین بیکار و یا پرکار، حق دارند در همه امور حتی شیوه تدریس معلم، عاملانه احساس مسئولیت و عالمانه مشاورت کنند و اگر معلم پند پذیر نباشد و یا نشود، صبرشان لبریز شده و مداخلت کنند؛ چون همیشه فرزند دلبندشان را دوست دارند و گاه برخی از این والدین همیشه و یا عموماً، در همه امور حتی شیوۀ تدریس از معلم داناترند و ایرادی به دخالت والدین نیست. و ...
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/07/10 - 10:41
شما کلا آزادی مدرس کجایی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/13 - 22:12
از مدرس آزاد جهت زدن منفی کمال تشکر را داریم
پاسخ + +13 -7 --
مدرس آزاد 1399/07/09 - 18:16
شاید در آلمان خود معلمان کوهند
مدیران ...
گاه ریشه مشکل سازی والدین از والدین نیست.

هستند والدینی که فلاکت معلم را در ثروت او نبینند و جایگاه اجتماعی آن والدین به خاطر علم و عمل صالحیست که در جامعه مرتکب آنند و معلمند به معنای حقیقی و نه گاه معلمی که در اثر ضعف و سابقه کذایی یا شرایط یا آزمون توهّمی به معلمی رسیده است و حقوقی را غصب نموده است.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/07/10 - 10:43
وقتی از سر سیری صحبت کنی میشوی همین مدرس آزاد از اوضاع بیخبر و خواب مقایسه آموزش و پرورش آلمان و ایران و دشمن معلمان زیر خط فقر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/10 - 10:44
هستند والدینی ولی اندک
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/12 - 22:00
سلام به معلم و ناشناس
جناب معلم، کلماتتان مرا به خنده آورد... دشمن معلم زیر خط فقر نیستم و شاید از فقیران نیز دستگیری کرده ام بلکه خیرخواه و دشمن معلمان غاصب و گاهاً یار معلمان کم سوادم.

فال رسول الله(ص):انصر اخاک ظالما او مظلوما ان یک ظالما فاردده عن ظلمه و ان یک مظلوما فانصره
برادر خود را چه ستمگر باشد و چه ستمدیده یاری کن. اگر ستمگر است او را از ستم باز دار و اگر ستمدیده است او را یاری کن.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/13 - 15:42
از اینکه به معلمان میخندی معلوم است چقدر خیر خواه معلمان هستی تو از زندگی معلمان چه می دانی به جز مشتی کلمات قلمبه و سلمبه معلمان نیازی به کمک انسانهای مغرور و خودخواه ندارند شما جز بازی با کلمات هیچ بهره ای از خرد نبرده ای فکر نکنم خیر شما به کسی برسد کسی که گفتارش بر علیه منافع دیگران است عملش نیز همانطور خواهد بود برادر خود برتر بین کمی اون چشمات باز کن تا به مشکلات دیگران نخندی چون خیلی سطح خودتان را در حد انسان نادان پایین می آورید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/13 - 15:46
تمدرس خان تو حتی شک داری به دیگران کمک کرده باشی میگویی شاید به دیگران کمک کرده باشم حتی نمی دانی کمک کرده ای یا نه این یک ذهن مشوش است معلمان غاصب خیلی خنده آور است احتمالا شما یکی از همان معلمان غاصب باشی بهتر است روی افکارت تمرکز کنی بیندیش وخردمند باش
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/15 - 09:36
سلام بر ناشناس محترم
نحوه استدلال شما، نشان از ضعف و کم تجربگی شما و توهّم در جذب نیرو در آموزش و پرورش است؛ برای دفاع از خود چه حاجت به گفتن که شاعر فرموده: مشک آنست که خود ببوید .... و البته هر بینی‌ای استشمام کافی و قدرت تشخیص و قضاوت صحیح ندارد و دشمنی می‌کند که امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: الناس اعداء ماجهلوا .... و در دیوان منسوب به امام علی(ع) آمده: عود را مانم که به هنگام سوختن، بوی خوشم آشکار گردد.
مرا به نادان کاری نیست و عاقل دارای مشامی نیکوست.
هر خنده ای تمسخر نیست و برخی از شک‌ها تواضع است و بینایی و شنوایی و قضاوت خداوند کفایت و میل به اختصار کلام را اطاعت.
پاسخ + +10 0 --
مدرس آزاد 1399/07/15 - 00:38
سلام بر ناشناس محترم
نحوه استدلال شما، نشان از ضعف و کم تجربگی شما و توهّم در جذب نیرو در آموزش و پرورش است؛ برای دفاع از خود چه حاجت به گفتن که شاعر فرموده: مشک آنست که خود ببوید .... و البته هر بینی‌ای استشمام کافی و قدرت تشخیص و قضاوت صحیح ندارد و دشمنی می‌کند که امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: الناس اعداء ماجهلوا .... و در دیوان منسوب به امام علی(ع) آمده: عود را مانم که به هنگام سوختن، بوی خوشم آشکار گردد.
مرا به نادان کاری نیست و عاقل دارای مشامی نیکوست.
هر خنده ای تمسخر نیست و برخی از شک‌ها تواضع است و بینایی و شنوایی و قضاوت خداوند کفایت و میل به اختصار کلام را اطاعت.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور