چاپ کردن این صفحه

" این مدیران ارشد ستادی و استانی هیچ گونه اشاره ای به وقایع اخیر دانشگاه فرهنگیان و بیانیه سخیف و موهن رئیس این دانشگاه نکرده اند ! "

بیانیه پایانی گردهمایی مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان و " پاسخ گویی " ؟!

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه اخبار/

نخستین گردهمایی مشترک مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان با حضور حسین خنیفر رئیس دانشگاه ، اعضای هیات رئیسه با هدف هم اندیشی، تبیین سیاست ها و برنامه ها و نیز بررسی چالش های پیش رو در سال تحصیلی 99-98  روزهای شنبه  و یکشنبه 30  و 31 شهریور در مرکز شهید بهشتی تهران برگزار شد.

در این گردهمایی وزیر آموزش و پرورش نیز حضور یافت .

 بلاغی مدیر امور پردیس های استان تهران در سخنانی  گفت با حضور دکتر خنیفر زمینه اوج برای دانشگاه فراهم شده است و در 20 ماه گذشته شاهد ورود 80 هزار دانشجو معلم به دانشگاه فرهنگیان بودیم. اما این مقام مسئول در ادامه با بیان محدودیت امکانات و تجهیزات پردیس ها و مراکز استان تهران نسبت به گستردگی آن و با توجه به حضور یک ششم دانشجو معلمان کشور در آن بر لزوم توجه هیات رئیسه دانشگاه به این استان تاکید می کند .

در بیانیه پایانی اولین اجلاس مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان ؛ 4 بار از واژه " پاسخ گویی " استفاده شده است .

این مدیران ارشد ستادی و استانی هیچ گونه اشاره ای به وقایع اخیر دانشگاه فرهنگیان و بیانیه سخیف و موهن رئیس این دانشگاه نکرده اما در بند 4 این بیانیه تاکید می کنند : " تلاش می کنیم با تکریم شأن انسانی دانشجو معلمان، ایجاد فضایی باز برای گفت و گو، با حفظ ارزشهای اسلامی  در ارتقای جایگاه علمی و تربیتی  دانشجو معلمان کوشا بوده و در تربیت معلمانی متدین، متعهد، فکور، خلاق، پژوهشگر، انقلابی، شجاع و آزاداندیش اهتمام ورزیده و با مجهز کردن خود به علم، تقوی و اخلاق الگوی مناسبی برای آنان باشیم . "

پرسش این است ، برگزاری این نشست آن هم در آغاز سال تحصیلی که اوج ترافیک امور اداری در پردیس ها و سایر بخش هاست چه مبنای منطقی می تواند داشته باشد ؟ آیا این گونه نشست ها نمی توانست زودتر برنامه ریزی شود ؟

مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان همچون هیات رئیسه دانشگاه در مورد گزارش های صدای معلم از وضعیت دانشگاه فرهنگیان پاسخ گو نبوده اند .

بیانیه پایانی گردهمایی مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان و پرسش های صدای معلم

بیانیه پایانی اولین اجلاس مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان

خداوند متعال را سپاس‏گزاریم که «اولین اجلاس مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان» با شعار «دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل اصلی نظام آموزش و پرورش کشور با تأکید بر امید،آینده نگری، تربیت دینی و اخلاقی » در راستای  تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر این که «امروز مهم‌ترین نیاز آموزش و پرورش کشور، معلّم است» و «این دانشگاه و دانشگاه شهید رجائی و هر نقطه‌ای که تربیت‌معلّم بر آن صدق می کند، بایستی هم کمّاً، هم کیفاً توسعه پیدا کند.» و با استفاده از خرد جمعی و مشارکت مدیران استانی و ستادی در فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری و با رویکرد اصلاح رویه‏ ها و فرایندها و تدارک ساز وکارهای اداره مطلوب دانشگاه و تقویت توانمندی ‏ها و ظرفیت‏ های استانی، در روزهای شنبه و یکشنبه 30 و  31 شهریور ماه 1398 در تهران با موفقیت برگزار شد.

ما مدیران ستادی و صف، دانشگاه فرهنگیان را دانشگاهی راهبردی برای تربیت معلمانی شایسته، دلسوز، متعهد و متخصص منطبق با نیازهای آموزش و پرورش، اسناد بالادستی و اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته و بر نکات ذیل تاکید می کنیم:

1- با عنایت به  تقارن زمان برگزاری این اجلاس با آغاز سال تحصیلی 1399-1398 و هفته گرامیداشت دفاع مقدس، مراتب قدرشناسی و تعهد خود را نسبت به نهادینه سازی ارزش ها و آرمان های دفاع مقدس در تربیت دانشجو معلمان اعلام می داریم  و متعهد می شویم در عمل پای بندی خود را به این ارزش ها و پاسداشت خون شهدای گلگون کفن ایران اسلامی به اثبات رسانیم.

2- با اعتقاد به اینکه کشور توسعه یافته نتیجه آموزش و پرورش پیشرفته و تربیتِ معلمِ دانا لازمه جامعه توانا می باشد، با برنامه‏ ریزی، تلاش و پیگیری مستمر، شرایط لازم برای تربیت معلمانی شایسته مطابق با نیازها و ضرورت های آینده کشور را فراهم نماییم.

3- مراتب قدرشناسی خود را نسبت به تائیدات و حمایت های راهگشا و ارزنده مقام معظم رهبری و سایر مسئولان نظام از « دانشگاه تربیت محور فرهنگیان» ابراز داشته و بر این باوریم که توجه به تاکیدات معظم له در خصوص توجه به توسعه کمی و کیفی دانشگاه یکی از اصول راهبردی در مدیریت این دانشگاه است.

4- تلاش می کنیم با تکریم شأن انسانی دانشجو معلمان، ایجاد فضایی باز برای گفت و گو، با حفظ ارزشهای اسلامی  در ارتقای جایگاه علمی و تربیتی  دانشجو معلمان کوشا بوده و در تربیت معلمانی متدین، متعهد، فکور، خلاق، پژوهشگر، انقلابی، شجاع و آزاداندیش اهتمام ورزیده و با مجهز کردن خود به علم، تقوی و اخلاق الگوی مناسبی برای آنان باشیم.

5- معتقدیم «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» و «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» با تلاش مدیران و استادان فرهیخته، متعهد و توانمند دانشگاه فرهنگیان و با تربیت معلمانی شایسته و فکور، به بار می نشیند و نقش دانشگاه به عنوان «مرکز ثقل اصلی نظام آموزش و پرورش کشور» در این زمینه نقشی اساسی و حیاتی است.

6- فراگیر شدن فضای تربیتی امید، آینده نگری و مسئولیت پذیری، پاسخ گویی، شفافیت، صداقت و درایت بیش از پیش را در همه سطوح مدیریت دانشگاه خواستاریم.

7- باور داریم دانشگاه فرهنگیان علاوه بر این که باید کانون تجلی حیات طیبه در ابعاد فردی و اجتماعی باشد، الگو , شاخصی در زمینه شایسته سالاری، عدالت محوری، مشارکت جویی، پاسخ گویی و مسئولیت پذیری نیز باید باشد. طراحی، تدوین و اجرای نظام فرهنگی دانشگاه نیز در این راستا بسیار مهم است. 

8- بر توسعه مشارکت استادان، کارکنان و دانشجو معلمان در فرآیندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری دانشگاه، تاکید می ورزیم و متعهد می شویم شرایط مشارکت نظام مند آنها را در فرایندهای مربوطه فراهم آوریم. .

9- استفاده از پژوهش و خردجمعی را مبنای تصمیم سازی و تصمیم گیری در همه سطوح قرار می دهیم و از فردمحوری و تحمیل اراده فردی پرهیز می کنیم.

10- تقویت و ارتقای پژوهش، نوآوری و تولید علم در حوزه تربیت معلم و دانش میان رشته ای آموزش در سطح ملی را در دانشگاه فرهنگیان، در زمره رسالت های خود می دانیم و از فعالیت های استادان و دانشجویان در این زمینه پشتیبانی می کنیم.

11- بر ایجاد محیطی پر نشاط، آراسته،  پاکیزه و سالم، زیبا، امن و ایمن و سرشار از امید و شور تاکید داشته و صمیمیت، همدلی، اعتماد و درک متقابل را سرلوحه رفتارخود در دانشگاه قرار می دهیم.

12- تأمین فضای فیزکی مناسب برای حضور منظم استادان و انجام فعالیت های علمی و پژوهشی آنان یکی از اولویت های مهم مدیران دانشگاه است که موجبات احساس تعلق، رعایت کرامت، ارتقای علمی و توانمندی آنان را فراهم می نماید.

13- رعایت قانون و مقررات، رعایت اخلاق و ارزش های والای اسلامی و انسانی، شایسته سالاری، رعایت نظم و انضباط در همه حیطه های کاری، وجدان کاری، شفافیت، صداقت، مسئولیت پذیری و پاسخ گویی محورهای مهم و مورد تأکید در مدیریت دانشگاه است.

بیانیه پایانی گردهمایی مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان و پرسش های صدای معلم

14- نظارت و ارزیابی با رویکرد خودارزیابی، خود اصلاحی و خود کنترلی و  ارائه رهنمودهای اصلاحی به منظور توسعه سلامت اداری را مد نظر قرار داده و موانع نیل به اهداف دانشگاه و انحراف از هنجارهای اداری و قانونی را در اسرع وقت شناسایی و تدابیر لازم و به هنگام را برای رفع آنها اتخاذ نماید.

15- تعامل با نهادها و سازمان های استانی، حضور در مجامع مختلف علمی و فرهنگی استان، تشکیل منظم جلسات هیأت امناء استانی، تعامل و جلب حمایت خیرین از اولویت های مهم مدیران استانی دانشگاه است که موجبات تقویت و اعتلای روزافزون دانشگاه را فراهم می نماید.

16- معتقدیم که پاسخ گویی مناسب، روزآمدی، بالندگی و توانمندی استادان دانشگاه فرهنگیان یک ضرورت است و از سوی دیگر رفع مسائل و مشکلات استخدامی، تبدیل وضعیت، ارتقاء و  برنامه ریزی برای بالندگی حرفه ای آنان نیز  ضرورتی انکارناپذیر است که نیازمند تعامل و همراهی همه معاونت ها و مدیریت های ستادی و استانی دانشگاه است و در این مسأله وزارت علوم،تحقیقات و فناوری نقش محوری دارد که ان شاالله این مهم نیز به سرانجام مطلوب برسد.

17- در پایان، مراتب حمایت خود را از دیدگاه های راهبردی مدیریت دانشگاه در تعقیب منویات تحولی رهبر فرزانه انقلاب (مدظله العالی) و توسعه کمی و کیفی دانشگاه ، اعلام نموده و بر تلاش و اهتمام خویش در جهت کسب قله های افتخار و عزت این دانشگاه در پرتو سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش  ابلاغی از سوی معظم له، تأکید می نماییم.

 مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان

 شهریور 1398 تهران


بیانیه پایانی گردهمایی مدیران ارشد ستادی و استانی دانشگاه فرهنگیان و پرسش های صدای معلم

سه شنبه, 02 مهر 1398 13:25 خوانده شده: 647 دفعه

در همین زمینه بخوانید: