چاپ کردن این صفحه

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران در بیانیه ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98 :

بی تردید ناکارآمدی بدنه ستادی وزارت آموزش و پرورش موجب یاس و ناامیدی معلمان می گردد !

گروه تشکل ها/

« انجمن اسلامی معلمان شهرستان های استان تهران » به مناسبت آغاز سال تحصیلی بیانیه ای صادر کرد .

متن کامل این بیانیه که در اختیار صدای معلم قرار گرفته است به شرح زیر است .

ناکارآمدی بدنه مدیران و ستاد در آموزش و پرورش و بیانیه انجمن اسلامی معلمان

با آغاز مهرماه و فصل رنگ ها، بهار تعلیم و تربیت در نظام آموزشی کشور آغاز می‌شود و همزمان با طنین دوباره زنگ مدارس جوششی از حیات دوباره دانایی و شکوفایی آغاز می گردد.

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های استان تهران ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان ،امام آزادگان ،حضرت حسین بن علی (ع) و یاران باوفایش ، بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی را به همه ی همکاران فرهنگی ، دانش آموزان و پویندگان تعلیم و تربیت ،تبریک عرض می نماید و امید دارد ، سال تحصیلی جدید سالی مملو از بهروزی و رشد برای خانواده بزرگ آموزش و پرورش به ویژه همکاران و دانش آموزان شهرستان های استان تهران باشد.
در شرایط فعلی آموزش و پرورش بیش از هر زمان دیگری با روند رو به رشد طبقاتی و کالایی شدن و تسلط نهاد های سودجو بر روند تعلیم و تربیت روبه رو است .  نشانه بارز این رویداد حائزین رتبه های بالای کنکورامسال  و عدم حضور دانش آموزان مدارس دولتی در میان آن ها می باشد. کیفیت بخشی به مدارس دولتی فراموش شده و فرآیند یاددهی –یادگیری آسیب دیده است .مدارس دولتی با سخت ترین شرایط ادامه حیات می دهند و بیشتر وقت مدیران مدارس صرف تامین نیازهای اولیه مدرسه می گردد .

هیولای کنکور نیز با تسلط بیشتر بر نهاد تعلیم و تریبت چمبره می زند و آموزش و پرورش را از کارکرد اصلی و رسالت واقعی خود دور کرده است.

انتظار می رفت در طول این سال ها تلاش های جدی و اساسی در جهت کیفیت بخشی به مدارس دولتی و کاهش معضلات آنها صورت گیرد و ادامه روند فعلی زنگ خطری برا ی آینده است .
آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران که از دانش اموزان و فرهنگیان نخبه فراوانی برخوردار است و همواره با کسب رتبه های عالی علمی ،ورزشی و پرورشی جایگاه ویژه ای را در کشور به خود اختصاص داده است در حالی به استقبال سال تحصیلی جدید می رود که شرایطی خاص و بحرانی را در زمینه ی نیروی انسانی و تراکم کلاس ها ، مدارس دونوبته و کمبود فضای آموزشی (نیاز به ساخت حدود ۱۰۰۰ کلاس درس)، تجربه می کند و نیازمند نگاه ویژه می باشد .

کاستی های فراوان موجب شده است تا در بسیاری از شاخص ها از مناطق بسیار محروم نیز عقب مانده تر باشد . گرانی سال های اخیر مسکن در شهر تهران ، زلزله غرب کشور و سیل جنوب کشور موجب افزایش جمعیت دانش آموزی در بیشتر شهرستان های فوق گردیده و به همین دلیل با افزایش روز افزون تراکم و نیاز به نیرو ی انسانی روبه رو  است. کمبود معلم به حدی افزایش یافته است که این اداره کل نیازمند حداقل 15 هزار معلم می باشد و راهکارهای قطره چکانی دردی از این معضل را دوا نمی کند . کمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی فرصت هر نوع برنامه ریزی درازمدت را از مدیران استان سلب کرده است و بسیاری از پست های مربوط به کیفیت بخشی آموزشی از قبیل معاون فناوری ، معاون اجرایی ، سرپرست بخش هنرستان ها ،هنرآموز دوم و .... حذف شده اند.

تراکم بالای دانش آموزی ،معلمان را در بسیاری از مناطق به مبصر کلاس تبدیل کرده است و روند رو به رشد بازنشستگی نیروها و عدم توازن در جذب و خروج نیرو زنگ خطر را در آستانه سال تحصیلی به صدا درآورده و احتمال وجود تعداد زیادی کلاس خالی از معلم  همچنان باقی ست و عدم پرداخت حق التدریس ها ، برون سپاری ها و نوبت دوم مدیران و معاونین بردامنه این مشکلات افزوده است .

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران همواره در بیانیه های قبلی خود نسبت به وجود این مشکلات هشدار داده بود.حل این مهم نیازمند همراهی و همفکری همه نهادهای مرتبط از جمله وزارت آموزش و پرورش ، استانداری تهران ،نمایندگان محترم مجلس و نهادهای مدنی می باشد .
وزارت آموزش و پرورش در هنگام بازگشایی مدارس سال تحصیلی جدید بیش از هرزمانی با معضل نیروی انسانی دست و پنجه نرم می کند. فقدان برنامه و چشم انداز مشخص در این زمینه در کنار بازنشستگی وسیع نیروها و فقدان توازن در تقسیم نیروی انسانی از عوامل اصلی این بحران هستند . همسو با این معضل، در صورت عدم استفاده از نیروی های کارآمد و تخصصی در زمینه آموزش و پرورش و به کار گیری نیروهای جدید فقط به منظور پرشدن کلاس های درس بستر معضلات آتی خواهد شد.

از وزیر جدید آموزش و پرورش درخواست داریم با همراه نمودن بخش های مرتبط دولت به صورت جدی به مسئله نیروی انسانی در آموزش و پرورش در سراسر کشور وبه ویژه شهرستان های تهران بپردازند .
امید داریم مدیران ناکارآمد ستادی و مدیران کل استان هایی که بدون شایستگی های لازم تنها به خاطر لابی های سیاسی و عدم حضور نخبگان در سمت های خود قرار گرفته اندخانه تکانی شوند زیرا این گونه مدیران که در راس مدیریت قرارگرفته اند با نظرات غلط کارشناسی و عدم شناخت دقیق از مسایل نظام آموزشی وتربیتی ، ضربه های جبران ناپذیری را بر پیکره آموزش و پرورش وارد می سازند .

بی تردید ناکارآمدی بدنه ستادی وزارت آموزش و پرورش موجب یاس و ناامیدی معلمان می گردد و برداشتن گام های علمی و موثر برای شایسته سالاری و استفاده از ظرفیت نیروهای خلاق مهم ترین اقدام برای برون رفت وزارت آموزش و پرورش از شرایط موجود خواهد بود .
در حال حاضر همکاران ما در شهرستان های استان تهران همچون سایر فرهنگیان کشور همزمان با مشکلات معیشتی و اقتصادی با خلف وعده های متوالی دولت و وزارت آموزش و پرورش روبه رو هستند.

متاسفانه علی رغم تمام وعده های داده شده، پرداخت حق التدریس همکاران شهرستان های استان تهران تاکنون انجام نشده است . این بزرگترین بی اخلاقی و بی انصافی به افرادی است که با وجود همه موانع بر کلاس درس حاضر شده اند و وظیفه خود را انجام داده اند و متاسفانه در پرداخت حقوق حقه ی آنان قصور می شود .

معلمان بیش از شعار به اقدامات عملی و اساسی چشم دوخته اند تا بتوانند گره ای از مشکلات موجود بازکنند . پرداخت دیون وزارت آموزش و پرورش به معلمان ، حق التدریس ها ، پاداش بازنشستگان و اجرای وعده های مربوط به رتبه بندی معلمان انجام حداقل خواسته های به حق این قشر فرهیخته و شریف می باشد لذا از دولت محترم می خواهیم در این خصوص حداکثر اهتمام خویش را به کار گیرد .
آموزش و پرورش امسال سال تحصیلی سخت تری را در پیش رو خواهد داشت و انتظار می رود دولتمردان و مسئولین ، در گذر ازاین موقعیت سخت با بهره گیری از همراهی معلمان و ارج نهادن به زحمات این قشر توانمند، توان خود را برای عبور از بحران های موجود افزایش دهند .

فقدان تدابیر مناسب برای همکاری واقعی و تعاملی  با تشکل های فرهنگیان و بهره گیری از ظرفیت های مغفول مانند نمایندگان معلمان ، جلب اعتماد و مشارکت عمومی فرهنگیان را به شدت کاهش داده و خسارت های فراوانی را بر جایگاه دولت در بدنه ی آموزش و پرورش وارد ساخته است .

امید آنکه با توکل به ذات حضرت باری‌ تعالی، خلاقیت و تلاش مضاعف جامعه فرهنگیان و حمایت همه جانبه کارگزاران نظام از مدارس و معلمان و دانش آموزان شاهد رفع مشکلات موجود و بالندگی و رشد همه جانبه ی آموزش و پرورش باشیم .چرا که رشد و بالندگی جامعه تنها در گرو رشد و بالندگی آموزش و پرورش است.

ان‌شاءالله.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ناکارآمدی بدنه مدیران و ستاد در آموزش و پرورش و بیانیه انجمن اسلامی معلمان

یکشنبه, 31 شهریور 1398 17:28 خوانده شده: 3343 دفعه

در همین زمینه بخوانید: