صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد

الهیار ترکمن : ضریب بهره وری در آموزش و پرورش 45 درصد است ؛ حلقه مفقوده موجود در کسری بودجه و مدیریت صحیح آن، درست مصرف کردن است ؛ یکی از این تغییرات ارتقاء معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی به معاونت توسعه مدیریت است

گروه اخبار/ معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: ضریب بهره وری در آموزش و پرورش 45 درصد است که همین امر موجب هدررفت 55 درصدی منابع و در نهایت کسری بودجه می شود.

ضریب بهره وری در آموز ش و پرورش و کسری بودجه

علی الهیار ترکمن روز چهارشنبه در گردهمایی سراسری روسای امور اداری ادارات کل استانی و بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش در مشهد افزود: کسری بودجه در آموزش و پرورش یک مشکل کلیشه ای و تاریخی محسوب می شود که از قدیم در این بخش وجود داشته اما باید دانست که این مشکل یک معلول است و نه علت. کسری بودجه معلول عملکرد نادرست است که موجب هزینه منابع به شکل نامتعادل می شود.
وی ادامه داد: همواره همه سیاستهای دولت و وزارت آموزش و پرورش به سمت رفع کسری بودجه و بالابردن میزان بودجه این حوزه و این در حالی است که بودجه معادله ای می باشد که یک سمت آن اصل مبلغ بودجه و سمت دیگر که بسیار مهم و تعیین کننده است درست مصرف کردن بودجه و منابع می باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: باید در زمینه مدیریت صحیح منابع ساماندهی و برنامه ریزی جدی صورت گیرد که متاسفانه در طول فعالیت این وزارتخانه شاهد وجود ساختارهای هزینه ای در این حوزه هستیم که نیازمند تعییر است. حلقه مفقوده موجود در کسری بودجه و مدیریت صحیح آن، درست مصرف کردن است.
وی افزود: حل مشکل کسری بودجه یک مربع با در نظر گرفتن چهار ضلع برنامه درسی، ساختار اداری، ساختار نیروی انسانی و تنوع منابع مالی است.
الهیار ادامه داد: اهمیت آموزش در فرهنگ، اجتماع و انسان سازی تاثیر شگرف و فراوانی دارد. نهادی می تواند نقش موثری در زمینه آموزش ایفا کند که دارای انعطاف و سلامت عملکرد باشد.
وی گفت: بودجه و مدیریت مصرف آن برای برنامه ریزی درسی بسیار مهم است حال آنکه مورد توجه قرار نمی گیرد. نباید آموزش و پرورش را گذرگاهی برای تحصیل و رسیدن به مقاطع بالاتر تصور کرد بلکه این وزارتخانه باید نقش واقعی و مهم خود را در تربیت نسلهای آینده ساز کشور ایفا کند.
معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: نیاز به رویکرد تحلیلی و تغییر محتوا در آموزش و پرورش به طور جد احساس می شود بنابراین رویکرد جدید را در ابتدای سال آینده به ادارات ابلاغ می کنیم. یکی از این تغییرات ارتقاء معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی به معاونت توسعه مدیریت است.
وی ادامه داد: بار برنامه درسی منجر به افزایش نیازمندی به منابع فیزیکی و مالی می شود. در ساختار اداری آموزش و پرورش هم اکنون 760 منطقه آموزشی در سطح کشور وجود دارد که 730 منطقه آن عملیاتی محسوب می شوند.
الهیار گفت: 105 هزار واحد آموزشی در سطح کشور دایر است. 30 درصد مدارس شهری کمتر از 100 دانش آموز دارند و این حاکی از عملکرد کم مقیاس در آموزش و پرورش است. همچنین 300 هزار پست مدیریتی در آموزش و پرورش تعریف شده که در جای خود این شمار بالای پستها ایجاد مشکلاتی می کند که باید مورد بررسی قرار گیرد.
گردهمایی روسای امور اداری ادارات کل استانی و بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد.

ایرنا

انتهای پیام /

جمعه, 20 بهمن 1396 ساعت 20:21 خوانده شده: 308 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +17 0 --
چغندربگ 1396/11/20 - 20:38
مگه جاهای دیگه بهره وری از ۱۰% بیشتره!؟
پاسخ + 0 0 --
حقگو 1396/11/21 - 04:24
اقای ترکمن خودت حیا نمیکنی در مورد اون مدرک البرتا؟ حالا معلمها مح...از اون محل کار!!! بیرون نیا. چه اجباریه .. نشون این و اون بدی؟ تو فردا 22 بهمن میخای به ترامپ فحش بدی. اما یادت باشه این ترامپ اون مردانگی رو داشت که در دوره ریاست جمهوری اش پول و حقوق نگیره. کدومتون در این دوره 40 ساله نصف این اجنبی کثیف بیضعور زورگوی قاتل ادمکش کودک کش عرضه داشتید یا انسانیت؟ یه کم به خودتون فکر کنید. بی دلیل نیست که بعضی وقتها اون ادمکش خیلی زیباتر از گنده گنده شما جلوه میکنه با اینکه ...
پاسخ + +13 -1 --
........ 1396/11/20 - 20:51
جناب آقای ترکمن ظاهرا بازی با واژها یا جابجایی و
پس و پیش کردن آنها در وزارتخانه همانند یک بازی
کودکانه بد جوری مرسوم گردیده است.
یا شما زیاد می فهمید یا ما کم می فهیم. یا هم از
به بازی گرفته شدن ما لذت می برید.
وزارتخانه های دیگر هم مثل شما فقط جدول حل
می کنند یا واقعا مدیریت می کنند حال با نام
معاونت توسعه مدیریت یا........
پاسخ + +2 -10 --
فراهانی 1396/11/20 - 21:02
له نظر مسایل قابل توجهی را مطرح کرده است. آموزش پرورش بایستی یکبار روی این موارد تحلیل لازم را انجام دهد
پاسخ + +13 0 --
........ 1396/11/20 - 21:03
این 45 درصد بهره وری را هم گفتید از معلمان دارید
و اون 55 درصد هدر رفت مربوط به هر مسولی است
که به قول خودتان با مافیای آموزش پشت پرده هم
کاسه اند یا هم صرف استبداد مدیران کل نالایق و
امیال آنان است و یا هم تشریفات بیهوده مدیرانتان.
به همین سادگی.
پاسخ + +5 0 --
بازنشسته 1396/11/20 - 21:26
متاسفانه چون اغلب طرح های ارایه شده وطرح های که ارائه می شوند غیر کارشناسانه است واغلب ازایده های آنی سرچشمه می گیرند نمی توانند موجبات پیشرفت وتغییر را بوجود آورند ، همچون تغییرات در امورات اداری مثلا فلان شعبه را عوض کردن ویا ادغام کردن وسال بعد دو باره کان لم یکن کردن و یا فلان معاونت را حذف کردن یا اضافه کردن ویا مقاطع تحصیلی را به ۶ ، ۳ ، ۳ و ... که به غیر از افزایش بار مالی تفاوتی در بهره وری نداشته اند ، وخیلی مهم است که آقای الهیار متوجه شده اند که آموزس وپرورش ما کمبود وکسری بودجه نداشته وندارد بلکه عدم مدیریت صحیح می باشد ، که این ایده ی تغییر در مدیریت بودجه هم امکان پذیر نیست چون آقای الهیار دکترای فرانسه دارد وکسی بهتر وباسوادتر از اوهم پیدا نمی شود
پاسخ + +6 -3 --
حسین امیدی 1396/11/20 - 22:20
با سلام و احترام
مطالب ذکر شده توسط ایشان درست می باشد. بخصوص هدر رفت امکانات وزارت.
پاسخ + +12 -1 --
دبیر م 1396/11/20 - 22:35
شما منفعت تان برا ما معلمان و دبیران چه بوده؟!
پاسخ + +6 0 --
معلم 1396/11/21 - 00:38
به جای تغییر نام و درست کردن اعداد وارقام وجدول بالا وپایین کردن وانحلال مدارس و...یک کار مفید بکنید وحق التدریس معوق 7ماهه معلمان از فروردین96تاکنون را پرداخت کنید.با تشکرازجناب دکترررررررررررر اللهیار.
پاسخ + +7 0 --
کارشناس دفتر بودجه 1396/11/21 - 01:04
چگونه می توان به تحلیلهای کسی که فارغ التحصیل روان شناسی دانشگاه آزاد رودهن است اعتبار قایل شد.منظورش این است که حق مدیریت کارکنان مناطق حذف شود. همچنین مناطق در هم ادغام شود. غافل از اینکه پراکندگی بسیاری از مناطق و فواصل میان آنها به اندازه ای است که پوشش آنها دشوار و بسیار زمان بر است. همچنین در داخل مدرسه انواع وظایف بر دوش بک نفر تحمیل شود. همچنین مدارس فعال در مناطق دور دست که دانش آموزان کم شماری دارند، تعطیل شود تا دانش آموزان مناطق محروم برای تحصیل ناگزیر شوند مسافت طولانی را طی و یا ترک تحصیل کنند. صرفه جویی حاصله نیز در خزانه دولت باقی مانده و میان معلمان توزیع نشود.
پاسخ + +7 0 --
کمیل 1396/11/21 - 07:19
کسری بودجه آموزش و پرورش معلول است اما معلول تصمیم حکومت برای اختصاص منابع مالی به مصارفی است که بر پایه قانون اساسی نیست‌. طبق اصل ۳۰ آموزش و پرورش تا پایان متوسطه رایگان است و اولویت در اختصاص اعتبارات با آموزش عمومی است. اما در واقعیت چنین نیست.
پاسخ + +1 -10 --
پژوهش محور 1396/11/21 - 10:27
این حرف جناب ترکمن درست است اگرچه نباید احساسی با این مطلب مواجه شویم و بگوییم که تمام زیربخش های جامعه این مشکل را دارند و ما معلمان هم مانند آنها هستیم و نسبت به آن جبهه گیری کنیم. باید از جایی برای حل این مشکل بزرگ در آموزش و پرورش شروع نماییم و در طی زمان آن را حل کنیم. البته این به شرطی که ساختار آموزش و پرورش درست تعریف شود. حکایت این موضوع به تناسب ظرف به مظروف است. اگر بدنبال تعمیق اثربخشی در آموزش و پرورش هستیم با این ساختاری که هیچ تناسبی با فرهنگ اداری کشور ندارد نمی توانیم به جایی برسیم. بنابراین باید ظرف آموزش و پرورش را که همان ساختار است عوض نماییم تا بتوانیم تغییرات مبتنی بر بهره وری را در آن اعمال نماییم.
پاسخ + +3 -9 --
پژوهش محور- ادامه 1396/11/21 - 10:27
بنظرم بدور از هرگونه تفکر احساسی که اخیرا در معلمان عزیز در مورد آقای ترکمن بوجود آمده است پیشنهاد ایشان برای تغییر ساختار به سوی معاونت توسعه مدیریت صحیح میباشد. به شرطی که برنامه ریزی بلندمدت و پژوهش شده روی آن صورت گیرد تا به مانند سایر تصمیمات بعد از تغییر مدیران کنونی و به روی کار آمدن مدیران بعدی برگشت به شرایط قبل اتفاق نیافتد چون دیکر آموزش و پرورش تحمل این هزینه ها را ندارد.چهار نکته ای که جناب ترکمن در تغییر ساختار باید به آن بپردازد، درونزایی، مردمی کردن، دانش بنیانی و عدالت محوری مدارس است که در بیانیه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به آن پراخته شده است.
پاسخ + 0 0 --
کریمی 1396/11/22 - 10:12
قبول نیست. تو کتاب خوانده ای؟
پاسخ + +3 0 --
چغندربگ 1396/11/21 - 18:42
تا امثال اللهیار در این آموزش و پرورش هستند ما بدبخت و بیچاره ایم! همشون سر و ته یک کرباسند
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1396/11/23 - 16:56
55 درصد مربوط به همکاران عزیز شما در حوزه های ستادی است نه معلم ها که به دلیل کمبود نیرو حتی نمی توانند از تقلیل استفاده کند
یک نمونه آموزش و پرورش منطقه 9 کارشناسان به بهانه حضور در جلسه در منزل خواب تشریف دارند ،3 الی 5 معلم را به بهانه واهی از قبیل بازرسی و غیره با ابلاغ مدرسه اورده اند تا وظایفشان را انجام دهند این یک نمونه از هزاران نمونه ناکارآمدی و عدم نظارت بر سیستم نابسامان اموزش پرورش است

نه تنها نمی توانید تراکم نیرو در حوزه های ستادی را کاهش دهید بلکه به دلیل بی نظمی و نابسامانی این سیستم برای تکمیل یک فرم ساده که یک نفر باید انجام دهد7 نفر حقوق می گیرند
جناب ترکمن اینها به معلم مدرسه ربطی ندارد نورچشمی های امثال شما در حوزه های ستادی تن به کار نمی دهند
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته متنفر 1396/11/23 - 22:46
باید بگیم ای مسولان نامسول آموزش وپرورش برید جمع کنید وخجالت بکشید از معلمان و اگر عرضه دارید نحوه دریافت حقوق و بازنشستگی آموزش وپرورش تان را با سایر نهاد و دستگاههای دولتی مقایسه کنید .آنوقت بدانید که آیا عرضه دارید یا نه . من بازنشسته با ۳۰ سال خدمت و مدرک کارشناسی دو میلیون و شصت هزار تومان دریافت می کنم و آقای دیگر در سایر ادارات همین جمهوری اسلامی سه میلیون پانصد هزار تومان آنهم با مدرک دیپلم و آن آقا صدو سی میلیون پاداش گرفته وما هشتاد وپنج میلیون آنهم بعداز یک سال ولی او در طول سه ماه بعداز بازنشستگی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

با توجه به فساد ساختاری در صندوق ذخیره فرهنگیان و فقدان پاسخ گویی شفاف ؛ آیا با تشکیل و حمایت از " کمپین خروج از صندوق " موافقید؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور