صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

معاون وزیر کار :

" پشت سر این کار منافع عظیمی خوابیده است ؛ مدارس غیرانتفاعی ، کمک درسی ها ، هزینه های چاپ کتاب در ایران 1300 میلیارد تومان به دولت تحمیل می شود ؛ بیزینس این کار در بخش خصوصی با منافع مراکز آموزشی در سال 20 هزار میلیارد تومان است "

از مدیرانی نام می برد که در بخش های دولتی شاغل هستند و یا در سال های اخیر بازنشست شده اند و خود در حال حاضر از مدیران ارشد مدارس غیرانتفاعی مناطق بالاشهر شهر تهران هستند/ مدارس غیر انتفاعی بالاشهر تهران و مدیران نقش آفرین آن در سیاستگذاری های آموزش و پروش، در حال حاضر و بر اساس منافع شخصی خود سیاست های کلان آموزش و پرورش کشور را هدایت می کنند و معنای این موضوع آن است که منافع میلیونی مردم ایران قربانی منافع جمع اندکی از مدیران پر نفوذ مدارس غیر انتفاعی می شود/ در همه کشورهای جهان و به ویژه کشورهای توسعه یافته دنیا دو بخش آموزش و بهداشت را فضایی برای خدمات عمومی معرفی می کنند که بخش خصوصی اجازه چندانی برای فعالیت و سودآوری در آن ندارد، اما در ایران این فضاها و به ویژه آموزش و پرورش به محلی برای افزایش منافع مادی برخی افراد خاص تبدیل شده است/ برخی افراد متخلف و پرنفوذ در شرایط کنونی آموزش و پرورش کشور را به ابزاری برای کسب درآمد خود تبدیل کرده اند و تنها چیزی که برای آنها اهمیت ندارد، منافع ملی و آینده روشن ایران است

گروه اخبار/

سخنان میدری معاون وزیر کار در مورد کاسبان آموزشی و مدارس غیرانتفاعی و تغییرات کتاب های درسی

نظام آموزش و پرورش که در بیشتر کشورهای جهان و به ویژه کشورهای توسعه یافته با محوریت دولت و خدمات رایگان اداره می شود، در ایران چند سالی هست که سمت و سوی خصوصی و کاسبکارانه به خود گرفته است؛ فضایی پر ابهام که بر اساس نظر کارشناسان برای کاسبان این حوزه سالانه چندین هزار میلیارد تومان عایدی دارد و اراده ای نیز برای تغییر این سمت و سو وجود ندارد.

چند سالی هست که نظام آموزش و پرورش ایران در مسیر تغییر و تحولات سریع قرار گرفته و با آشفتگی عجیب و غریبی در حال به روز رسانی مداوم است؛ تغییر و تحولاتی که هرچند متولیان آموزش و پرورش کشور آن را امری اجتناب ناپذیر در فرایند آموزش تلقی می کنند، برخی کارشناسان این اقدامات را دستاویزی برای افزایش منافع برخی خواص می دانند.

در رابطه با نظام آموزش و پرورش و اصول حاکم بر آن، این مهم را نباید فراموش کرد که این فضا با مجموعه بزرگی از جمعیت کشور، اعم از دانش آموزان و خانواده های آنها و نیز آموزگاران درگیر است و در صورت حرکت در مسیر خطا و یا منفعت طلبی های شخصی و گروهی اساس کشور را در آینده نزدیک با چالش های جدی روبه رو می کند.

هرچند گستردگی و جمعیت بیش از اندازه این مجموعه، خود دلیلی برای وجود اشکالات فراوان در این حوزه و نیاز به اصلاح آن است، برخی ایراداتی که در رابطه با اصول اصلی آموزش و پرورش و کنش های موجود در رأس آن مطرح می شود، بسیار خطرناک و نگران کننده است.

آنقدر خطرناک و نگران کننده که اگر حقیقت داشته باشد و اراده ای برای برطرف کردن این اشکالات وجود نداشته باشد، خیلی زیاد ریشه ها و اساس کشور را با ویرانی های جبران ناپذیر رو به رو می کند و منافع ملی کشور را قربانی منفعت طلبی های عده ای خاص خواهد کرد.

از جمله ایرادهای مهمی که در سال های اخیر به نظام آموزش و پرورش کشور گرفته شده است، اما در عمل برخوردی با آن دیده نمی شود، موضوع چرایی گسترش مدارس غیر انتفاعی، سرمایه ای شدن آموزش و تحولات سریع و عجولانه در کتب درسی است؛ ایرادهایی که برخی به سادگی از کنار آن می گذرند و برخی نیز آن را لازمه رسیدن به یک جامعه ایده آل می دانند.

ایراد مهم دیگر انتشار بی کیفیت کتاب های درسی است؛ کتاب هایی که حتی برای استفاده در یک سال تحصیلی نیز ضمانتی در مورد کیفیت آنها نیست و با چند بار جابه جایی کیفیت شان از بین می رود، چه برسد به اینکه دانش آموزان بخواهند این کتاب ها را در سال های آتی به دوستان و یا آشنایان خود بدهند.

در این کتاب های درسی آنقدر ایراد و غلط های فنی و محتوایی وجود دارد که حتی اگر مسئولان برنامه ریزی کتب درسی تصمیمی برای تغییر کتاب ها در سال آتی نداشته باشند، به خاطر غلط های موجود ناچارند این اقدام را انجام دهند؛ موضوعی که هزینه هایی مضاعفی را از حساب منابع ملی به خاطر خطاهای افراد مصرف می کند.

بازنویسی های عجولانه و مرتب کتب درسی حتی اگر ناچیز باشد، این امکان را برای نویسندگان و منتشرکنندگان کتب درسی فراهم می کند که با انتشار کتاب های کمک های درسی، امکان جابجایی کمک درسی ها میان اعضای یک خانواده و یا دانش آموزان آشنا را از بین ببرد و هر دانش آموز جدید ناچار است کمک های درسی جدیدی را خریداری کند.

در چنین شرایطی، برخی کارشناسان و مسئولان کشور شرایط حاکم بر نظام آموزش و پرورش کشور را اصلاً خوب توصیف نمی کنند و آن را سرشار از زد و بندهایی توصیف می کنند که در آن منافع شخصی و گروهی بر منافع جمعی و ملی غالب است.

از جمله این افراد می توان به «احمد میدری»، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون و رفاه اجتماعی اشاره کرد که اخیراً و در گفت و گویی تلویزیونی به برخی از اشکالات زیرساختی و عمیق بدنه آموزش و پرورش کشور اشاره کرده است.

میدری در این گفت وگوی تلویزیونی، تغییر سالانه و مداوم کتب درسی را نه اقدامی در جهت بهبود کیفیت کتب، بلکه اقدامی مهندسی شده در راستای افزایش برخی افراد خاص معرفی می کند و اضافه می کند، هرچند در بخش تولید و انتشار کتاب های درسی سالانه چیزی حدود 13 هزار میلیارد تومان هزینه می شود، از آن سو همین اقدام در بخش کتاب های کمک درسی و مسائل حاشیه ای آن به گردش مالی بالای 20 هزار میلیارد تومانی در هر سال منجر می شود.

این معاون وزیر کار تغییرات مداوم و سالانه کتاب های درسی را دلیلی برای ناتوانی والدین در آموزش دروس به فرزندانشان می داند و معتقد است، با انجام این اقدام به صورت خودکار خانواده ها ناچار خواهند بود به سمت مدارس غیر انتفاعی، معلم های خصوصی و نیز کتاب های کمک درسی بروند.

میدری همچنین بر این موضوع تأکید دارد که با تغییر سالانه کتاب های درسی، امکان تسلط معلم ها بر کتب از بین می رود و آنها نیز هر سال باید خود را با شیوه نامه های جدیدی که تنظیم می شود، هماهنگ کنند و تجربیات سال های گذشته را کنار بگذارند.

سخنان میدری معاون وزیر کار در مورد کاسبان آموزشی و مدارس غیرانتفاعی و تغییرات کتاب های درسی

وی برای افشای اشکالات این حوزه پا را از این هم فراتر می گذارد و در بخش دیگری از سخنانش از مدیرانی نام می برد که در بخش های دولتی شاغل هستند و یا در سال های اخیر بازنشست شده اند و خود در حال حاضر از مدیران ارشد مدارس غیرانتفاعی مناطق بالاشهر شهر تهران هستند.

میدری می‌گوید، مدارس غیر انتفاعی بالاشهر تهران و مدیران نقش آفرین آن در سیاستگذاری های آموزش و پروش، در حال حاضر و بر اساس منافع شخصی خود سیاست های کلان آموزش و پرورش کشور را هدایت می کنند و معنای این موضوع آن است که منافع میلیونی مردم ایران قربانی منافع جمع اندکی از مدیران پر نفوذ مدارس غیر انتفاعی می شود.

این معاون وزیر تأکید می کند، در همه کشورهای جهان و به ویژه کشورهای توسعه یافته دنیا دو بخش آموزش و بهداشت را فضایی برای خدمات عمومی معرفی می کنند که بخش خصوصی اجازه چندانی برای فعالیت و سودآوری در آن ندارد، اما در ایران این فضاها و به ویژه آموزش و پرورش به محلی برای افزایش منافع مادی برخی افراد خاص تبدیل شده است.

مواردی که در مورد ایرادات موجود در نظام آموزش و پرورش کشور مطرح شد، اشکالات پیش پا افتاده و کوچکی نیستند که بتوان به سادگی از کنار آنها گذاشت. بر اساس این ایرادات برخی افراد متخلف و پرنفوذ در شرایط کنونی آموزش و پرورش کشور را به ابزاری برای کسب درآمد خود تبدیل کرده اند و تنها چیزی که برای آنها اهمیت ندارد، منافع ملی و آینده روشن ایران است.

به نظر روا نیست مدیران دلسوز و متعهدی که نگران آینده ایران هستند فضا را بیش از پیش برای اینگونه افراد باز نگاه دارند و اجازه دهند آنها هرگونه که دوست دارند با زیرساخت های اصلی کشور در حوزه آموزش و پرورش بازی کنند.

بر این اساس اگر معاون رفاه اجتماعی وزیر کار، سخنان دروغ و نسنجیده ای زده است و حقیقت جز آن چیزی است که او بر زبان آورده است، قطعاً باید با او به جرم تشویش اذهان عمومی و تهمت زدن به مدیران پرتلاش آموزش و پروش برخورد شود، اما اگر حتی بخش اندکی از سخنان این مقام مسئول صحیح باشد، پس لازم است که کاسبان آموزش و پرورشی که این مسئول یاد می کند، شناسایی و به مردم معرفی کنید.

منبع : تابناک

( این کلیپ را حتما ببینید )

چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 11:49 خوانده شده: 252 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +19 0 --
عاشق سمپاد 1396/11/18 - 12:50
مدارس غیر انتفایی مثل انگل به نظام آموزشی ما چسبیدن ودارن خون دانش آموزان رو می مکند.اگه عدالت آموزشی برای مسئولین اولویت داره و شعار نمی دن شر این مدارس غیر انتفایی رو بکنند.تا حسن نیتشون ثابت شه.مدیران دولتی از کار افتاده که داخل مدارس غیر انتفایی حضور دارن خائن به کشور و نظام آموزشی کشور هستن.
پاسخ + 0 0 --
متخلف پررو 1396/11/18 - 15:54
برخی افراد متخلف و پرنفوذ در شرایط کنونی آموزش و پرورش کشور را به ابزاری برای کسب درآمد خود تبدیل کرده اند و تنها چیزی که برای آنها اهمیت ندارد، منافع ملی و آینده روشن ایران است. نه برادر اشتباه میکنی. اتفاقا برای ما اهمیت دارد اگر نداشت که تو الان وزیر کار نبودی.فکر میکنی خودت متخلف نیستی؟ فکر میکنی خودت پول جابجا نمیکنی؟چرا یک سوزن به خودت نمیزنی و یک جوالذدوز به ما متخلفهای پر رو؟ برادرم شما مثل کبک سرت را کرده ای زیر برف و اینهمه فساد حتی در طبقه واعظ و کشیش های اسلامی نمیبینی؟چرا هر پفیوزی را که میگیرند دمش وصل میشود به جاهای تاریکی که فقط حلقه های خاص از ان خیبر دارند؟ چرا مداخانی را نمیبینی که برای یک دقیقه جفنگ گفتن و حقایق را وارونه جلوه دادن و اهنگ مهستی برای عزای حسین خواندن میلیونها پول میگیرند و توی نادان هم زیر منبرشان های های میکنی؟یک کمی خجالت بکش. من بهت نمیگویم برو پیش کشیشهای اسلامی چون انها از تو فاسد ترند.برو پیش خدا شابد که تو را امثال موجودات پستی مثل تو را ببخشد و اگر قابل هدایت نیستید نابودتان کند.
پاسخ + +1 -1 --
مهدي 1396/11/18 - 13:01
سلام:‌آسيب زاترين رويكرد به يك مشكل زدن حرف نادقيق است؛ اينكه فرآيند توليد،‌تهيه و چاپ كتاب دچار چرخه هاي معيوب است درست ولي نكات قابل تاملي درباره اين ويديو وجود دارد.به شخصه بحران فهم عدد را از بحران هاي جدي در ميان سياست گذاران مي دانم،‌اگر اعتبار همه حرف هاي استاد به اندازه صحت عدد درباره هزينه چاپ كتاب باشد كه جاي تاسف دارد؛‌ شما به صفحه 321 پيوست شماره 4 بودجه 97 مراجعه كنيد كل بودجه سازمان پژوهش كه ( نه همه آن )به چاپ كتاب اختصاص پيدا مي كند حدود 100 ميليارد تومان است و با رقم 1300 ميليارد تومان فاصله 13 برابري دارد. اين كه يك اقتصاددان در مقام معاون وزير به خود جرات مي دهد اينگونه دربرابر دوربين رقم ها را جابجا كند هم بخشي از ماجرا و بحران است؛ در ضمن ساير بخش هاي حرف نيز جاي تامل دارد. البته اصل حرف ايشان درباره تعارض منافع درباره فعاليت آموزشي درست است ولي نه اينكه اين همه حرف بي دقت براي زدن يك حرف درست زده شود.
پاسخ + +6 0 --
باز نشسته 1396/11/18 - 14:11
شفاف سازی و اعمال قانون بدرستی یکی از اصول اساسی پیشرفت یک جامعه است. که متاسفانه این مهم در کشور ما کم رنگ شده ، لذا نباید زیاد به حل مشکلات امیدوار بود، ومسولان ما امروزه جز به حکم قانون (آنهم قانونی خوب ومجری خوب قانون ) میسر نخواهد بود
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1396/11/18 - 14:26
مهمترین دلیل این معضل مدیران رانت خوار سازمان پژوهش و برنامه ریزی کشور است که با ایجاد انتشارات و یا روابط با انتشارات خصوصی این مشکل عظیم را بر آموزش و پرورش تحمیل کرده اند. لازم است بازرسی براین معضل ورود پیدا کند و دست این افراد را از بدنه آموزشی کشور کوتاه کند.
پاسخ + +5 0 --
معلم 1396/11/18 - 14:41
مدارس نمونه دولنی و هیات امنای و تیزهوشان طبقاتی کردم تحصیل است
پاسخ + 0 0 --
عاشق سمپاد 1396/11/18 - 15:11
رهبری بهتر از شما می دونه.شهید باهنر هم همین طور که هردو وجود سمپاد رو نشانه ی رشد وبالندگی نظام اموزشی می دونستن ودبربار طرح مضحک مهندس بازرگان که اعتقاد مشابه شماروداشت تمام قد ایستادن.وسمپاد رو حفظ کردن..نظام کثیف طبقاتی همون مدارس مفت خور غیر انتفایی هستن که تا حالا هبچ افتخاری در المپیادهای جهانی برای کشور نیافریدن وفقط مثل زالو پول دانش آموزان رو موقع ثبت نام می بلعند. رتبه های تک رقمی کنکور نود درصد از مدارس سمپاده.رتبه های برتر جشنواره ی خوارزمی والمپیاد جهانی همه مال سمپاده.مدارس غیر انتفایی از حسادت به موفقیتهای سمپاد همیشه می سوختن.ولی باید بگم این طرح هم چاره ی حسادتشون نیست.چون اولا سد محکمی به نام رهبری دربرابر رانت خوران غیر انتفایی وجود داره.دوما چون سمپاد مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده وهست.اگه همین فردا فرضا بطحایی بره یا حتی چهارسال دیگه مسئول بعدی به اسونی آب خوردن می تونه دوباره مدارس سمپاد در مقلطع متوسطه اول رو برقرار کنه.چون وجود سمپاد مصوبه قانونی شورای انقلابی فرهنگیه که بالا دست شورای عالی آموزشی به حساب میاد.
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1396/11/19 - 09:15
مدارس غیر دولتی هم حتما در راستای ایجاد جامعه بی طبقه از نظر آموزشی فعالیت می کنند.ای خوش خیال معلم
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1396/11/18 - 16:06
ابداع کنندگان بودجه ریزی عملیاتی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی کشور دارن نون خودشون رو توی روغن می زنن. با این ابتکار خلاقانه که عقل جن هم بهش نمی رسه، براحتی کتب درسی رو تغییر میدهند و با استفاده از بودجه ریزی عملیاتی ابداعی خودشان برای خودشان کار تعریف میکنند؛ از رانتهای خارج از سازمان هم چشم روشنی دریافت میکنند. ماشالله به این ابتکار. شیطون باید از اینا درس یاد بگیره. بچه های مردم هم موش های آزمایشگاهی حضرات هستند.
پاسخ + +2 0 --
حقی 1396/11/18 - 21:39
آقای عاشق سمپاد مطابق نص صریح قرآن طبقه بندی کردن جامعه ودانش آموزان بر هر اساسی کار فرعون است که موسی کلیم الله(ص) آن را برهم زد. در کشور آفتاب تابان ژاپن بعد از مدت بسیار کوتاهی مدارس تیز هوشان را برچیدند. لابد ژاپنی ها فهم ودر کشان ناقص است!!!
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1396/11/19 - 09:12
حقی عزیز انصاف داشته باش. آیا مدارس غیر دولتی کاری جز طبقه بندی کردن انجام می دهند؟موضوع طبقه بندی در نظام فعلی آوپ پذیرفته شده است. داستان اخیر در مورد گروهی است که طبقه بندی خواهد کرد.لابی غیر انتفاعی موفق شد تا رقیب خود یعنی لابی موسسات آماده سازی برای آزمونه را شکست دهد و بخشی از سهم بازار را از چنگ آنان به در آورده و مال خود کند.
پاسخ + 0 0 --
عاشق سمپاد 1396/11/19 - 11:17
برر اساس نص قران کریم پول یا مفت گرفتن درمدارس پولی غیر انتفایی به صورت کاملا واضحی مفسده انگیز وحرام اندرحرامه. ولی سکوت مفتضحانه ی امثال حکیم زاده نشون می ده که وابسته به مافیای این مدارس هستن. بر اساس قرآن کریم تفاوت استعدادها به رسمیت شناخته شده و مسئولان جامعه وظیفه دارن استعدادهای برتر رو شکوفا کنند. بدون سمپاد مسئولان بی لیاقت آموزش وپرورش هیچ راهکاری برای شکوفایی استعدادها و کسب مدالهای المپیاد جهانی ندارن که بتونند ارائه بدن. این افراد که عاجز از این کارهستن بهتره بکشن کنار ومثل سال 87 به قبل سمپاد به شکل سازمان جداگانه از اموش وپرورش زیر نظر رهبری اداره شه.

درمدارس ژاپن اونقدر سطح درس عادیشون بالاعه. که می شه گفت تمام مدارسشون هم سطح سمپادما هستن. نتایج المپیادشون هم همینو می گه. پس قیاس مع الفارغ نفرماییید لطفا.
پاسخ + +1 0 --
امیدی 1396/11/18 - 23:50
همین آقای بزرگی زاده که در زمان آقای حاجی مدیرکل بازرسی ودر زمان فعلی آقای بطحایی بازرس ویژه برای ایشان حکم نادر صادر کرده زیرا ایشان حدود 18 سال پیش بازنشست شده دربهترین نقطه تهران یعنی جنب پل سید خندان بزرگترین مجتمع غیر دولتی دارد که اصلا به بخشنامه های ارسالی از ادارات جهت اخذ شهریه توجه ای ندارندویا زن حداد عادل که در مدرسه اش هرکاری دلش می خواهد می کند وبه کسی جوابگو هم نیست. یا احمد توکلی که دم از شفافیت می زند زمین مفتکی از املاک هایی که مر بوط به دفتر حضرت امام بوده با اقساط دراز مدت گرفته که الان برایش نمی شود قیمت گذاشت مشکل ما همین هایی هستند که با با رانت ورانتخواری پدر مدارس دولتی را در آورده اند.
پاسخ + +1 0 --
چغندربگ 1396/11/19 - 08:44
تمام تصمیمات در آوپ بدبخت در جهت سود بردن صاحبان مدارس پولی است، این آقایان بگویند آن باغ آوپ منطقه ۱۲ که بدست دوتن از مدیران ارشد آوپ هاپولی شد جریانش چه بود؟ مدرسه خیرساز پور جوادی در منطقه ۱۶ و نیز دکتر عمید در همین منطقه به چه کسانی به اصطلاح اجاره داده شد، و هرگز پولی بابت اجاره آنا به آموزش و پرورش داده نشد! آن کسی که دکتر عمید را اجاره کرد الآن کجاست؟ جواب این سوال خیلی مهم است!
پاسخ + +3 0 --
چغندربگ 1396/11/19 - 08:50
مجموعه مولف کتب درسی یک مجموعه بسته است که حتا ممکن است پول چندانی نیز از این بابت نگیرند و فقط برای مطرح شدن اسمشان در تین ام شرکت می کنند، ولی کتاب های درسی بسیار احمقانه تدوین شده اند و حتی از نظر نگارشی و ادبی نیز بسیار مخربند، بسیار بسیار مخرب، و مافیای کتب درسی داخل وزارتخانه باید منهدم! بله منهدم شده و افراد کاملا حرفه ای و.....که آنقدر گفتیم زبانمان مو درآورده! بیایند با بط و مت و پت و مت کارها درست نمیشود ، نوید ادهم و شب خیز و سحرخیز و کفاش و بقال و همهاز یک قماشند! جیب، پول، مدرسه پولی داخلی و خارجی را عشق است!
پاسخ + 0 0 --
رحمانی مهر 1396/11/19 - 21:31
در هیچ کشور پیشرفته ای بچه ها را جدا نمی کنند . عدالت آموزشی حکم می کند که همه مدارس یک شکل باشد. دانش آموزان استعدادهای متفاوتی دارند که باید در مدرسه شکوفا شود.اصل اساسی اسلام عدالت است که یک قسم آن عدالت آموزشی است.
کار آقای وزیر قابل تقدیر است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

با توجه به فساد ساختاری در صندوق ذخیره فرهنگیان و فقدان پاسخ گویی شفاف ؛ آیا با تشکیل و حمایت از " کمپین خروج از صندوق " موافقید؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور