صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سازمان معلمان ایران در بیانیه ای به مناسبت روز دانش آموز :

" آنچه در اين روز به حاشيه مي رود كسي است كه اين روز به نام او نام گذاري شده است يعني دانش آموز ! خروجي همين مدارس نداشته و سقف هاي فروريخته و معلمان کم انگيزه و كتاب هاي بي ثمر چيست ؟

گروه رسانه و تشکل/

به مناسبت فرا رسیدن 13 آبان روز دانش آموز ، « سازمان معلمان ایران " از تشکل های فرهنگیان بیانیه ای صادر کرد .

متن کامل این بیانیه که در اختیار صدای معلم قرار گرفته است به شرح زیر است

آيا آنچه بر دانش آموزان مي رود آنها را براي بهتر زيستن در آينده توانمند مي سازد/ بايد اين پرسش در روز دانش آموز فرياد شود كه آيا كتاب هاي درسي نياز امروز و فرداي دانش آموزان را نشانه گرفته است/ بايد پرسيد آيا معلمان امروز براي دانش آموزان جذاب و قابل احترام و مرجع دانش اندوزي و مهارت آموزي براي زندگي هستند/ تاسفي كه سال ها فرياد مي شود و تاثري كه بارها و بارها از زبان و قلم دلسوزان و متخصصان شنيده و خواند ه ايم ،اما هم چنان در برهمان پاشنه بي تدبيري و ناكارآمدي مي چرخد/ دانش آموزان حق دارند درمورد محیط یادگیری خود اظهار نظر کرده و در اداره آن مشارکت نمایند.حق دارند در مورد مطالبی که می آموزند نگاه انتقادی داشته باشند و تحلیل کنند/ بيائيد زبان گوياي دانش آموزاني باشيم كه صدايشان شنيده كه هيج،، در حلقومشان خشكيده است/ آموزش و پرورش به عنوان متولی امر تعلیم و تربیت و دانش آموزان به عنوات ولی نعمتان این نظام، نیازمند گفت وگویی دایمی و تعاملی سازنده هستند

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت 13 آبان روز دانش آموز

نامیدن روزی به نام "دانش آموز" فارغ از موضوع و مناسبت این روز بزرگ در سپهر سیاسی کشور ،حامل پیام مهمی است ، این روز به نام جامعه و جمعیتی است که هویت و سرنوشت مشترکی در نظام تعلیم و تربیت دارند اما صدا و سیمای آنها کمتر دیده و شنیده می شود .
 بايد با تاسف گفت آنچه در اين روز به حاشيه مي رود كسي است كه اين روز به نام او نام گذاري شده است يعني دانش آموز.
شایسته است به این روز  همه جانبه نگريسته شود ،  بايد به 13 ميليون كودك و نوجوان دانش آموز در گوشه و كنار اين كشور بينديشیم و از خود بپرسیم كه آيا آنچه بر دانش آموزان مي رود آنها را براي بهتر زيستن در آينده توانمند مي سازد؟

بايد پرسيد آيا مدارسي كه 13 ميليون كودک و نوجوان دوره دانش آموزي خود را در آن سپري مي كنند نهاد و كانون جذاب و توانمند براي تربيت نسل فردا است؟

بايد اين پرسش در روز دانش آموز فرياد شود كه آيا كتاب هاي درسي نياز امروز و فرداي دانش آموزان را نشانه گرفته است؟

بايد پرسيد آيا معلمان امروز براي دانش آموزان جذاب و قابل احترام و مرجع دانش اندوزي و مهارت آموزي براي زندگي هستند؟

بايد پرسيد به طور كلي نظام آموزشي ما با محوريت حقوق دانش آموزان در مسير ايفاي نقش و كار آمدي قرار دارد؟

و ده ها پرسش ديگر كه مي تواند روز دانش آموز را با محوريت دانش آموز معنادار نمايد.


به باور سازمان معلمان ايران به عنوان يك تشكل صنفي و سياسي كه نزديك به دو دهه تجربه نقش آفريني در حوزه آموزش و پرورش را در كارنامه خود دارد پاسخ به اين پرسش ها و پرسش هاي متعدد مشابه اي كه مي تواند طرح شود فقط تاسف است ؛ تاسفي كه سال ها فرياد مي شود و تاثري كه بارها و بارها از زبان و قلم دلسوزان و متخصصان شنيده و خواند ه ايم ،اما هم چنان در برهمان پاشنه بي تدبيري و ناكارآمدي مي چرخد.
 
دانش آموزان حق دارند درمورد محیط یادگیری خود اظهار نظر کرده و در اداره آن مشارکت نمایند.حق دارند در مورد مطالبی که می آموزند نگاه انتقادی داشته باشند و تحلیل کنند نگاه سنتی به دانش آموز به عنوان انسانهای شکل نایافته و خام  در عصر امروزی تغییر یافته است .
دانش آموزان دیگر آن خمیره بی هویت نیستند .
در دنیای پیچیده امروزی  آنان طفل چشم و گوش بسته دیروز نیستند .آموزش و یادگیری آنان تنها از مسیر مدرسه و کلاس درس نیست .آنان از دنیای خارج از مدرسه از رسانه از دنیای بی مرز دیجیتال ارزش ها و دانش های بسیاری را کسب می کنند .
تربیت چنین افرادی پیچیدگی ها و مهارت خاصی می طلبد .
تمام دستگاه عريض و طويل آموزش و پرورش و بودجه 35 هزارميليارد توماني، دانش و تجربه يك ميليون فرهنگي شاغل و دانش و تجربه حدود بیست  ميليون پدر و مادر متاسفانه چشم انداز اميدوار كننده اي را براي دانش آموزان ترسيم نمي كند.
 امروز نه مدارس براي دانش آموزان جذاب و مفيد است و نه خانه ها گرم و امن و اميد بخش، اين واقعيت هاي تلخ است كه ما را بر آن مي دارد تا هم چنان به كژي ها و ناراستي ها نقادانه و معترضانه توجه دهيم و بگويم تا دير نشده است از نظام آموزشي آوار برداري كنيد و دانش آموزان را نجات دهيد.
براي اثبات اين ادعا لازم نيست راه درازي برويم  د؛ ديگر سخن از نداشتن مدرسه نيست ديگر سخن از داشتن بخاري هاي نفتي نيست ديگر سخن از كمبود معلم نيست ديگر از كميت هاي بي حاصل بايد عبور كرد، بايد به اين انديشيد كه خروجي همين مدارس نداشته و سقف هاي فروريخته و معلمان کم انگيزه و كتاب هاي بي ثمر چيست ؟
دانش آموزان ما واجد حقوقی هستند.
 آنان حق برخورداری از محیط آموزشی امن ، سالم ، پویا و شاد را دارند.
دانش آموزان حق دارند درمورد محیط یادگیری خود اظهار نظر کرده و در اداره آن مشارکت نمایند.حق دارند در مورد مطالبی که می آموزند نگاه انتقادی داشته باشند و تحلیل کنند.
دانش آموزان فردای این سرزمین هستند ، باید فرصت تمرین زندگی و فرصت اشتباه کردن داشته باشند .
همه دانش آموزان این سرزمین فارغ از طبقه اجتماعی و اقتصادی و حتی خانوادگی پس از ورود به مدرسه از حقوق یکسانی برخوردارند و حق دارند از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار باشند .
 بيائيد زبان گوياي دانش آموزاني باشيم كه صدايشان شنيده كه هيج،، در حلقومشان خشكيده است .
آموزش و پرورش به عنوان متولی امر تعلیم و تربیت و دانش آموزان به عنوات ولی نعمتان این نظام، نیازمند گفت وگویی دایمی و تعاملی سازنده هستند.
ما همگان را به اهمیت  فردا فرا خوانده و به آن امیدواریم.


دوازده آبان 1396
سارمان معلمان ایران


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 12 آبان 1396 ساعت 12:33 خوانده شده: 484 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +21 -2 --
شهاب 1396/08/12 - 13:41
شما سازمان معلمان ایران هستید یا سازمان دانش آموزان ایران آ.پ با بخشی نگری که حاصل دیدگاه شماست درست شدنی نیست آ.پ نیاز به نگاهی همه جانبه دارد که همه ی بخش ها باهم دیده شود این آ.پ ساخته ی دست شماست حمایت از دانش آموز شعاری بیش نیست چون شما این بلا ها را برسر آ.پ آورده اید شما آ.پ را مثل غنیمت جنگی بین هم قطاران تقسیم کرده اید لطفا شعاردادن را متوقف کنید
پاسخ + +1 -21 --
غیاثی 1396/08/12 - 16:16
مطلب کامل و جامعی بود.
پاسخ + +25 0 --
ناشناس 1396/08/12 - 16:27
شما سازمان معلمان هستید ؟؟؟پس چرا 99/9درصد .معلمین عضو سازمان شما نیستند و شما را نمیشناسند؟؟؟،
پاسخ + 0 -18 --
شهسوارزاده 1396/08/12 - 20:16
به نام دوست

دست مريزاد

بدرستي اشاره شده است :

" آموزش و پرورش به عنوان متولی امر تعلیم و تربیت و دانش آموزان به عنوات ولی نعمتان این نظام، نیازمند گفت وگویی دایمی و تعاملی سازنده هستند. "

" تمام دستگاه عريض و طويل آموزش و پرورش و بودجه 35 هزارميليارد توماني، دانش و تجربه يك ميليون فرهنگي شاغل و دانش و تجربه حدود بیست  ميليون پدر و مادر متاسفانه چشم انداز اميدوار كننده اي را براي دانش آموزان ترسيم نمي كند. "

اصلاح ساختار آموزش و پرورش نياز به عزم ملي دارد .
ان شاء الله " سازمان معلمان ايران " در کنار ديگر نهاد هاي مدني پرچمي بر افرازند تا علاوه بر يک ميليون معلم ، بيست ميليون ولي دانش آموز به گرد اين پرچم براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش عزم ملي را رقم بزنند .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/12 - 21:11
اگر هم مطالبشان درست باشد منافعشان با معلمان در تضاد می باشد هرموقع معلمان به آنها رای دادند قابل پذیرش هستند فعلا که صدای معلم تنها صدای مورد اعتماد معلمان است حرف حق را باید در عمل نشان داد وگرنه که همه میتوانند حتی هیتلر یا استالین
پاسخ + +9 0 --
صابر 1396/08/13 - 13:30
چگونه ساختار وامانده آپ را اصلاح می کنند وقتی معلم دردولت ها به فراموشی سپرده می شوند ومطالبات انها از دولت روحانی گروگان گرفته می شود وبه جای پرداخت حق التدریس بعد از گذشت یک سال بدهی میلیاردی باشگاه های سرخابی را براحتی آب خوردن پرداخت می کنند ونوبخت بخاطر لجبازی با معلمان عقده گشایی می نمایدکه به تبع ان بطحایی سال هاست که به دروغ ما را به سخره گرفته ویا از اجرای قانون هماهنگ نظام پرداخت و همسان سازی طفره می روند چگونه می شود اصلاح ساختاری را دراین مریض خانه عملی کنند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/08/16 - 11:17
شایسته است بجای نیروهای بازتشسته از شاغلین استفاده شود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور