صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" به مناسبت 13 آبان روز دانش آموز "

رهبر معظم انقلاب:نوجوان امروزی که در سنّ شانزده‌ هفده‌سالگی است و دبیرستان می رود، در موارد بسیاری، از آن زمانِ دوران جوانیِ امثال این حقیر تا ۲۵ سالگی و ۲۶ سالگی و شاید بعد از آن، امروز مسائل را بهتر می فهمد، بهتر تحلیل می کند؛ این خصوصیّت کشور ماست

گروه اخبار/

سخنان و بیانات رهبر انقلاب به مناسبت 13 آبان روز دانش آموز
بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّةالله فی الارضین. 
 
اوّلاً خیلی خوش آمدید جوانان عزیز، فرزندان عزیز، برادران و خواهران عزیز؛ با روحیه‌ی خودتان یاد حوادث مهمّ سیزدهم آبان را که در تاریخ ما حوادث تأثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای است زنده کردید.
از دیدار شما جوانان عزیز خیلی خرسند و خوشحالیم. ثانیاً یک نکته‌ای در کشور ما وجود دارد که قابل توجّه است. آن نکته این است که جوانها در همه‌ی کشورها، در همه‌ی ملّتها، یک نیروی پیشران محسوب می شوند؛ مثل موتور یک خودرو، پیشرانِ حرکت عظیم جامعه‌ی خودشان. در همه‌ی کشورها این‌جور است؛ البتّه اگر جوانها خراب نشده باشند، فاسد نشده باشند، گرفتار نشده باشند، معتاد نشده باشند. طبیعت جوان تحرّک و پیش‌رانی و پیشروی است، لکن در کشور ما این روحیه در سطح جوان -با اصطلاحِ متعارف و معمولی- محدود نمانده است. جوان مثلاً یعنی یک پسر یا دختر هجده‌ساله، بیست‌ساله؛ این جوان است.
در کشور ما سنین تحرّک و شور جوانی پایین آمده است؛ یعنی نوجوان سیزده‌ساله، چهارده‌ساله، پانزده‌ساله، همان کاری را می کند، همان چیزی را می بیند، همان هدفی را دنبال می کند، همان روحیه و نیرویی را خرج می کند که در جاهای دیگر از یک جوان ۲۰‌ساله، ۲۲‌ساله، ۲۵‌ساله توقّع می رفت. در کشور ما سطح حرکت، سطح شورآفرینی، سطح پیش‌رانی به نوجوانان رسیده است. این خصوصیّت کشور ما است. از کجا این حرف را می زنیم؟ هم قبل از انقلاب، هم در حین حوادث مهمّ انقلاب، هم در دوران دفاع مقدّس و هم در دوران کنونی، اینها چیزهایی است که داریم مشاهده می کنیم.
قبل از انقلاب بنده در مشهد بودم، مشهد را می دیدم و گاهی که تهران می‌آمدیم، تهران را می دیدم؛ در خیلی از جاها مراجعه‌ی جوانانه برای دریافت مفاهیم اساسی انقلاب مخصوص جوان دانشجو و سنین جوانی به آن معنا نبود. خود من در همین تهران جلسه داشتم برای یک تعداد محدودی از بچّه‌های دبیرستانی -یعنی شانزده‌ساله، هفده‌ساله، هجده‌ساله- در آن دوران سخت اختناق؛ بعد هم همه‌ی آنها یا اغلب آنها وارد میدانهای مبارزه شدند؛ بعضی‌شان امروز جزو شهدای نامدار ما هستند -همان افراد، همان بچّه‌ها- بعضی هم در دوران فعّالیّت مبارزاتی، داستانهای مهم و حسّاسی را از سر گذراندند. در مشهد هم همین‌ جور بود؛ نوجوان‌های دبیرستانی و کسانی که هنوز دوران جوانی را تجربه نکرده بودند و وارد دوران جوانیِ به آن معنا نشده بودند، داخل میدان مبارزه بودند؛ این مال قبل از انقلاب. 
در دورانِ شروعِ حوادثِ عمومیِ انقلاب، خب جوانان دانش‌آموزِ ما کاری کردند که سیزدهم آبان به نام آنها است؛ روز دانش‌آموز است، روز مجاهدت و [روز] کشتار دانش‌آموزان است. در سیزدهم آبان سه‌ واقعه‌ی مهم اتّفاق افتاده؛ یکی‌ مربوط به کشتار دانش‌آموزان است. خب اگر داخل میدان نبودند، اگر مبارزه نمی کردند، اگر وجودشان تأثیر نداشت، با آن سبُعیّت(۱) و خباثتِ مأمورین رژیم طاغوت مواجه نمیشدند و به شهادت نمی رسیدند.
در دوران جنگ تحمیلی که غوغا است!
نوجوان‌های چهارده‌ساله، پانزده‌ساله رفتند داخل میدان جنگ و مثل مردانِ جوانِ کارآمدِ رشید جنگیدند؛ بعضی به شهادت رسیدند، مثل حسین فهمیده؛ بعضی به اسارت افتادند، مثل همین چند نوجوانِ اسیری که داستانهایشان و کتابهایشان چاپ شده، خاطراتشان چاپ شده، که انسان وقتی می خواند احساس این نوجوان‌ها را، احساس می کند که در یک عالمی فراتر از این عالم مادّی دارد حرکت میکند. یک پسر بچّه‌ی شانزده‌ساله‌، پانزده‌ساله، هفده‌ساله، مثل کوه در دوران اسارت در مقابل آن مأمور بعثیِ خبیث و سخت‌گیر می‌ایستد؛ کجای دنیا این‌چیزها هست؟ کدام نسل جوانی در دنیا شامل یک ‌چنین افرادی می شوند؟ بعد از جنگ تا امروز هم همین‌جور است.
من به شما عرض می کنم اطّلاعات بنده از مسائل گوناگون کشور، اطّلاعات وسیعی است و از خیلی‌جاها خبر دارم؛ می دانم که جوانهای دانش‌آموز، نوجوان‌های ما در بخشهای مختلف، هم خوب عمل می کنند، هم خوب می فهمند؛ مسائل ریز و دقیق را می فهمند.
نوجوان امروزی که در سنّ شانزده‌ هفده‌سالگی است و دبیرستان می رود، در موارد بسیاری، از آن زمانِ دوران جوانیِ امثال این حقیر تا ۲۵ سالگی و ۲۶ سالگی و شاید بعد از آن، امروز مسائل را بهتر می فهمد، بهتر تحلیل می کند؛ این خصوصیّت کشور ما است
عزیزان من، جوانهای عزیز، نوجوان‌های عزیز، بچّه‌های عزیز من! قدر این موقعیّت و این امکان را بدانید.
شماها و نسل شما همان نسلی هستید که این کشور را ان‌شاءالله به اوج خواهید رساند. آرزوهای زیادی داریم، آرمانهای بزرگی داریم. دشمنی‌های دشمنان هم تا الان هیچ تأثیری نگذاشته، هیچ غلطی نتوانسته‌اند بکنند. نه‌اینکه دشمنی نکردند، نه‌اینکه فعّالیّت نکردند؛ چرا، هرچه دلت بخواهد دشمنی کردند، فعّالیّت کردند. همان کارهایی که برای انحراف نسلهای جوان در کشورهای مختلف کرده‌اند، در کشور ما هم کرده‌اند؛ از ترویج مواد مخدّر بگیر تا ترویج فحشا، تا بازی‌های گمراه‌کننده‌ی رایانه‌ای و امثال اینها؛ همه‌ی کارها را کرده‌اند. در یک بخشهایی هم موفّق شدند، در یک جاهایی هم یک عدّه‌ای را ممکن است توانسته باشند از راه منحرف کنند، امّا نسل جوان، نسل نوجوان با همان روشن‌بینی که در اوّل انقلاب وجود داشت و از او توقّع می رود، امروز هم وجود دارد.
دلیلش هم همین است که شما مشاهده می کنید؛ جوان دهه‌ی هشتادی که نه جنگ را، نه امام را، نه انقلاب را دیده امّا همان مفاهیم را با همان روشن‌بینی، با همان اقتدار که آن روز یک جوان فهمیده‌ای دنبال می کرد، امروز این نوجوان ما دارد دنبال می کند. شما می توانید؛ شماها می توانید بر ترفند دشمن فائق بیایید؛ می توانید از سختی‌ها و موانع عبور کنید و این کشور را برسانید به آن نقطه‌ای که مطلوبِ آرمانهای اسلامی و انقلابِ اسلامی است؛ می توانید. و این ان‌شاءالله اتّفاق خواهد افتاد، این خواهد شد، به کوری چشم دشمن. این البتّه شرط‌هایی دارد؛ یکی از شرط‌هایش این است که دشمن را بشناسید؛ فریب نخورید. البتّه ملّت ما دشمنانی دارد، کوچک و بزرگ، [امّا] آن که من رویش تکیه می کنم که به‌معنای واقعی کلمه دشمن است و دشمنی می کند و خباثت می کند، آمریکا است. این از روی تعصّب نیست، این از روی یک نگاهِ بدبینانه نیست؛ این ناشی از یک تجربه است، یک فهم درست واقعی است، دیدن میدان است؛ داریم می‌بینیم میدان را. این‌جور نیست که فقط با این حقیر دشمن باشند یا با دولت جمهوری اسلامی؛ نه، با اصل این ملّتی که ایستاده است، این ملّتی که از مواجهه‌ی با دشمن خسته نمی شود مخالفند، با این بدند، با این دشمنند. دیدید؛ همین اواخر رئیس دولت آمریکا گفت، ملّت ایران، ملّت تروریست است.(۲) شما ببینید چقدر این نگاه، نگاه ابلهانه‌ای است! یک ملّت را می گویند تروریست؟
نمی گوید رهبر تروریست است، نمی گوید دولت تروریست است؛ می گوید ملّتِ ایران تروریستند! این دشمنی نیست؟ چند سال قبل از این هم یک دولتمردِ دیگر آمریکایی گفت ما باید ریشه‌ی ملّت ایران را از بین ببریم و بکَنیم. احمق!(۳) ریشه‌ی یک ملّتی را، آن‌هم یک چنین ملّتی با این سابقه‌ی تاریخی، با این درخت تناورِ فرهنگی، می شود کَند؟ ببینید! [این] دشمنی است؛ وقتی دشمن است، چشمش بسته است؛ مثل آدمی که نمی بیند، نمی تواند درست محاسبه کند، نمیتواند درست ارزیابی کند؛ که همین عدم تواناییِ محاسبه‌ی او موجب میشود که شکست بخورد. چون درست نمی تواند محاسبه کند، چون صحنه را درست نمی‌شناسد، شکست هم می خورد، که شکست هم خورده‌اند!
الان قریب چهل سال از پیروزی انقلاب می گذرد؛ از روز اوّل که این انقلاب یک نهال باریکی بود، با آن جنگیدند و حمله کردند؛ امروز به کوری چشم اینها [انقلاب] یک درخت تناور پُربرگ‌وباری شده. پس این نشان‌دهنده‌ی این است که نمی توانند و نتوانستند؛ امّا دشمنی می کنند؛ مال امروز هم نیست. ببینید؛ بعضی‌ها هستند که می گویند حالا یک‌جوری، مثلاً یک‌ذرّه، با آمریکا کنار بیاییم، شاید دشمنی‌شان کم بشود؛ نه، حتّی به آنهایی هم که به آمریکا اعتماد کردند، به آمریکا امید بستند، به سراغ آمریکا رفتند برای کمک گرفتن، رحم نکردند؛ [مثل] چه‌کسی؟ دکتر مصدّق.(۴) دکتر مصدّق برای اینکه بتواند با انگلیسی‌ها مبارزه کند و در مقابل انگلیس‌ها بایستد به خیال خودش، رفت سراغ آمریکایی‌ها؛ با آنها ملاقات کرد، مذاکره کرد و درخواست کرد؛ [به آنها] اعتماد کرد. کودتای بیست‌ و‌ هشتم مرداد نه به‌وسیله‌ی انگلیس [بلکه] به‌وسیله‌ی آمریکا در ایران انجام گرفت، علیه مصدّق. یعنی حتّی به امثال مصدّق هم اینها راضی نیستند؛ اینها نوکر می خواهند، سرسپرده می خواهند، تو‌سری‌خور می خواهند؛ مثل چه‌کسی؟ مثل محمّدرضای پهلوی؛ این‌جور آدمی می خواهند؛ که بر این کشورِ پُرنعمتِ پُربرکتِ ثروتمندِ حسّاسی که ازلحاظ موقعیّت جغرافیایی حسّاس است، ازلحاظ توانایی‌های گوناگون حسّاس است، حکومت کند؛ یک نفری باشد دست‌بسته و تسلیم آنها؛ آمریکایی‌ها این را می خواهند؛ اگر نشد، می شوند دشمن.
در قضیّه‌ی طبس دشمنی کردند و توسری خوردند؛ در زمینه‌ی ساقط کردن هواپیمای مسافربری ما، دشمنی کردند؛ در زمینه‌ی تحریمها از روز اوّل دشمنی کردند؛ امروز هم دارند دشمنی می کنند. در زمینه‌ی خراب کردنِ مذاکرات هسته‌ای و نتیجه‌ی مذاکرات هسته‌ای -به‌ اصطلاح برجام- نهایت خباثت را دارند عمل می کنند؛ دشمنند. 
 
بچّه‌های عزیز، جوانهای عزیز!
یادتان نرود که در این راهِ بسیار مهم و خوش‌عاقبتی که شما دارید حرکت می کنید به سمت آرمانها -و می توانید و قدرت [آن را] دارید- دشمن اصلی شما آمریکا است؛ این را فراموش نکنید.(۵) خب، پس بنابراین یادتان نمی رود این چیزی را که عرض کردیم.
بعضی تصوّر می کنند که [باید] کوتاه بیاییم در مقابل آمریکا؛ [درحالی‌که] هرچه کوتاه بیاییم، آنها جری‌تر میشوند. راهش مقابله است، راهش مواجهه است، راهش ایستادگی است؛ راهش این است که این حرکتی که انقلاب شروع کرده است، باید ادامه پیدا بکند.
 بنابراین شرط اساسی، این است. و یکی از شرایط دیگر را هم به شما جوانها عرض می کنم؛ خوب درس بخوانید، خوب کار بکنید. علم و علم‌آموزی یکی از اساسی‌ترین ابزارها و وسیله‌ها است، برای [کسب] قدرت مواجهه‌ی با دشمنی‌ها و با طوفانها و با امواج سخت و مانند اینها. جوانهای خوبِ ما درس بخوانند، علم‌آموزی کنند. آنهایی که نخبه هستند، برای کشورشان کار کنند، در خدمت دشمن قرار نگیرند؛ درس خواندن بشود یک ارزش والا. استعداد جوانهای ما به حمدالله استعداد خوبی است و اگر چنانچه خوب درس بخوانند و کار بکنند، بلاشک سطح علم در کشور بالا خواهد آمد. خود اینکه سطح علم در کشور بالا بیاید، استحکام می بخشد به بنیه‌ی داخلی ملّت ایران؛ مستحکم می شود. به برکت علم، انسان میتواند به آرزوهای بزرگ دست پیدا کند. ان‌شاءالله این را هم توجّه داشته باشید.
 
 و عزیزان من!
رابطه‌تان با خدای متعال را هم تقویت کنید. دلهای شما پاک است، روحهای شما بی‌آلایش است، ناآلوده است. جلب لطف الهی و فضل الهی و نورانیّت الهی برای شماها خیلی آسان‌تر از امثال بنده است، براحتی میتوانید. با توسّل، با دعا، با نماز خوب، با توجّه، با قرآن خواندن، با کمک به بندگان خدا -که یکی از کارهای مهم و عبادتهای مهم، کمک به بندگان خدا است- با اجتناب از گناه، می توانید این را برای خودتان تأمین کنید. بنده مطمئنّم و تردیدی ندارم که ان‌شاءالله این نسل کنونیِ شما جوانان عزیز خواهید توانست همه‌ی آرزوهایی را که در انقلاب وجود داشت، تحقّق ببخشید.
 امیدواریم که خدای متعال جادّه را در مقابل شما، جادّه‌ی همواری بکند، راهتان راه آسانی باشد و توفیقاتتان روزبه‌روز افزایش پیدا کند.
والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته
۱) درنده‌خویی، ددمنشی
۲) اشاره به سخنان دونالد ترامپ در تاریخ ۱۳۹۶/۷/۲۱
۳) خنده‌ی حضّار
۴) محمّد مصدّق (نخست‌وزیر ایران در زمان محمّدرضا پهلوی)
۵) شعار حضّار علیه آمریکا
 
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
جمعه, 12 آبان 1396 ساعت 11:29 خوانده شده: 792 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
آن دگر معلم«اقا» 1396/08/12 - 13:32
از رهبر معظم انقلاب انتظار داریم همان طور که توانستند و خواستند که مسائل دفاعی کشور به ویژه توان موشکی را به نقطه اوج برسانند که البته ضرورت مهم کشور هم بود به آموزش و پرورش هم اهتمام جدی بورزند. ما جامعه فرهنگی بسیار ناراضی از تضادها و تبعیض هایی که در حقمان شده است هستیم. ما به این نقطه رسیده ایم که شخص جناب عالی (خارج از رهبری) اخرین منزلی است که می تواند نقطه نجات باشد و از تمام مسئولین دل کنده ایم. به امید انکه روحی دمیده شود.
پاسخ + +37 0 --
ولی اله بایبوردی 1396/08/12 - 16:48
بسمه تعالی

تقدیم به رهبر کبیر انقلاب

تا که حاکم مردی از خاندان من

وعده خالق حق باشد ای عزیز
لا تخلف هان درش ای صبح خیز

دین جهانی مرد صالح در جهان
انقلابی آرمانی ناگهان

دین اسلامی جهانی وعده حق
عقل با سنت کتاب اجماع طبق

انقلابی در جهانی آشکار
روز آید وعده خالق برقرار

نقل مرحوم طبرسی از امام
سیدی ساجد هم او باشد همام

بعد خواندن آیه ای از نور را
این چنین تفسیر فرمودند دلا

شیعیان ما هم اینان مردمان
مردی از عترت بیاید آن زمان

نام او مهدی امت او همان
شخص باشد ختم مرسل گفت هان

عمر دنیا گر تمامی مانده روز
آن چنان طولانی آید سینه سوز

تا که حاکم مردی از خاندان من
در جهانی عدل حاکم انجمن

نام او همنام من هم کنیه او
در جهانی عدل بر پا ای نکو

تا جهان پر از عدالت مردمان
ریشه کن سازد تمامی ظالمان

از امامانی چو باقر صادقی
اینچنین نقلی روایت صادقی
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1396/08/13 - 14:22
امیدوارم رهبر انقلاب به چشم فرزندان ناتنی به معلمان نگاه نکنند و همان طور که سپاهیان عزیز مرد الطاف شما قرار میگیرند بعد از ۱۶ ماه تاخیر در پرداخت معوقات معلمان مظلوم خزانه به دستور شما قفلش باز شود ، نارضایتی فرهنگیان از تبعیض و بی عدالتی در پرداخت است ، یک کارمند معمولی سایر ارگانها حداقل ۲ برابر یک معلم دریافتی داره ، معلمی که عمرش را در مناطق تباه کرده.
پاسخ + +2 0 --
بنده 1396/08/14 - 11:17
جای هیچ نگرانی نیست، یک زمان فرصت طلبی، یک زمان پارتی بازی، یک زمان قانون گروهی و هر زمان مصیبتی.
در سال 89 کارنامه ندادن و برای استخدام باید 22 تا 35 می داشتی الان 20 تا 40 البته فقط از این نظر اسلامی تر. کدام یک حق بود آن یکی ها و یا این یکی ها؟
ایثار فقط همونی هست که میگن؟ اسارت همونی هست که دیدن؟ اگر کسی به ناحق چند سال تو زندان ایران باشه و بعدش بفهمن چند سال اشتباهی زندان بوده و زندان طلبکار بشه اسارت نیست؟
با توجه به اینکه بدون هیچ مطالعه ای آزمون قبول شدم نگذاشتن حتی مصاحبه شرکت کنم ، یعنی معرفیم نکردن، زیرکی کردند؟
نه از توانمندی های پنهان پرسیدند و نه از توانمندی های آشکار شده، حتی نپرسیدند چند تا لیسانس یا فوق لیسانس داری؟ کدوم دانشگاه درس خوندی؟ شاگرد چندم بودی ؟ در چه دانشی تبحر داری؟ چند تا هنر داری؟ چقدر کار فرهنگی کردی؟ چه سوابقی داری؟
اون هایی که قابلیت های بنده را می شناسند به سیستم جذب نیرو در آموزش و پرورش باریکلا می گویند و تحسین می کنند؟
بله جای هیچ نگرانی نیست خوش سابقه تر و خوش نیت تر از من جای نگرانی باقی نمی گذارد!!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

با توجه به فساد ساختاری در صندوق ذخیره فرهنگیان و فقدان پاسخ گویی شفاف ؛ آیا با تشکیل و حمایت از " کمپین خروج از صندوق " موافقید؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور