صدای معلم

« به جای کسر و یا حذف حق و حقوق ما ، بهتر نیست به ضعف قانون بیندیشید و ابزار اجبار اجتماعی را در تقویت فرهنگ جست و جو نمایید؟ چرا تعارضات اقتصادی علیرغم تخریب روزافزون ، همچنان در حال یکّه تازی هستند ؟ »

آیا پاداش بازنشستگی حذف می شود ؟!

مینو امامی

آیا پاداش بازنشستگی حذف می شود

کسری بودجه دولت ، مردان دولتی را واداشته است تا منابعی سهل الوصول برای جبران آن بنمایند و چون نزدیک به یک سال به دلیل شیوع ویروس کرونا و تق و لقی تولید و صادرات و همچنین فشار تحریم های اقتصادی و انصراف اجباری کشورهای مختلف از واردات تولیدات ایرانی ، فعالیت اقتصادی بسیار کم رنگ شده است لذا با کسر مثلا 800 هزار تومان از حقوق معلمان و کارمندان آموزش و پرورش و یا اخیرا خبر حذف قانون پاداش بازنشستگی و پرداخت نشدن ثمره سرمایه گذاری ۳۰ ساله کارکنان ، دولت قصد جبران از جیب مردم را دارد.
ظاهرا قرار است هر صبح شاهد خبر بهت انگیز دیگری باشیم ، اما در چنین آشوب بازار تصمیمات ، ما چگونه و به چه کسی اعتماد بورزیم ؟!

" به نظر می رسد اکنون اتفاقاتی برای پاداش پایان دوره خدمت کارمندان در حال رخ دادن است. گذشته از پرداخت با تاخیر پاداش یا ارائه قسطی این مبلغ پول به کارمند خبرهای تأیید نشده از تلاش دستگاه های دولتی برای لغو این مصوبه حکایت دارد. گویا سازمان برنامه و بودجه به دوایر طرح و برنامه دستگاه های دولتی اعلام کرده است به دلیل نبود بودجه کافی دولت تصمیم دارد قانون پرداخت پایان خدمت سی ساله کارکنان خود را لغو کند." (1)

دولت محترم ،
اول آن که در حالتی که کسری بودجه دارید چرا باید سه نوع یارانه معیشتی بپردازید ؟ با کسر یارانه دهک های بالا ، قرار بود از میزان پرداخت دولت کاسته شود، اما شما همان مبلغ را و شاید کمتر و یا بیشتر از آن را را دوباره به عنوان اسامی گوناگون و به دلیل شرایط کرونا و بیکاری قابل توجهی از اقشار کم درآمد و کارگران روزمزد و یا دستفروشان و...... پرداخت نموده اید.

بهتر نیست همانند تمامی کشورهای جهان ، به جای پرداخت سه نوع یارانه و عادت مردم به تنبلی و راحت خوری ، بیمه بیکاری به آنان بپردازید تا با عزت نفس بیشتری در این جامعه ، امید تلاش برای معاش را داشته باشند ؟ با دادن یارانه آن هم با سه عنوان متفاوت ، چهره فقر را در جامعه ما گسترده تر و عمیق تر می سازید.

دوم مگر بانک جهانی اعلام نکرده است که :
"اقتصاد ایران در سه سال گذشته همواره رشد منفی داشته است اما حتی با وجود کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ و شیوع بالای کرونا در ایران که آن را به اصلی ترین کانون درگیر با کووید- ۱۹ در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است ، رشد اقتصادی منفی ، طبق پیش بینی بانک جهانی پس از سه سال به پایان خواهد رسید و برای سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ، رشد اقتصادی ایران به ترتیب ۱.۵ و ۱.۷ درصد پیش بینی شده است." (2)
پس چرا ما ثمرات مسرت بخش آن را لمس نمی کنیم ؟ چرا من این اثر را در میزان درآمد سرانه و ماهیت زندگی خود، نمی توانم امروز و فردا تجربه کنم ؟ یعنی دولت خواهد توانست رشد اقتصادی مثبت را طبق پیش بینی بانک جهانی ، طی دو سال آینده ، تأمین و عملی سازد؟

آیا پاداش بازنشستگی حذف می شود

سوم اگر کسر بودجه دارید که شگفتا چرا تعجب نمی کنیم چون 41 سال است که شاهد آن هستیم ، انصاف نیست که به جای تحکّم دیوان محاسبات برای کسر 800 هزار تومان از حقوق معلمان و فرهنگیان ، حداقل با رأفت ریاست جمهوری ، بیان دارید که کارکنان بزرگوار ، به دلیل کسری بودجه در سال 1399 به دولت نفری 800 هزار تومان قرض دهید تا سال بعد در اسرع وقت به خودتان بازگردانم ؟ چرا از درِ اعتماد وارد نمی شوید و اضطراب و استرس دستکاری حقوق ماهانه کارمندان را به هر عنوان و بهانه ای ، مِن بعد در وجود آنان تعبیه می سازید ؟ مگر نمی دانید که عادات غلط در این کشور ، خیلی سریع عادی و رفتار معمول می شود ؟ از کجا معلوم که رؤسای جمهور بعدی نیز دچار بدآموزی نشوند و دست مایه کارمندان و کارکنان خود را به خطر نیندازند؟!

چهارم چرا فقط از حقوق معلمان و فرهنگیان ، برداشت می نمایید ؟! پس کارکنان دیگر در این آب و خاک ، نفس نمی کشند و یا آنان تافته جدا بافته اند؟ دیوار ما همیشه برای هر نوع امور خیر و شر ، کوتاه است و دست یازیدنی . پس امنیت شغلی منِ معلم و فرهنگی را قرار است چه کسی جز شما تأمین و تضمین نماید؟

پنجم ؛ هنوز خبر اول یعنی کسر 800 هزار تومان از حقوق معلمان و فرهنگیان را که معلوم نیست فقط از شاغلان کسر می کنید و یا از بازنشستگان نیز هم ، خبر حذف قانون پاداش بازنشستگی و پرداخت نشدن ثمره سرمایه گذاری ۳۰ ساله کارکنان دولت ، ما را شوکه ساخت. یعنی قرار است تنها دلخوشی خدمت 30 ساله کارمندان و کارکنان ، فقط به دلیل کسری بودجه سالانه ، حذف گردد ؟!
به جای آن بهتر نیست سه قوه در تدوین و اجرا و نظارت به قانون ، سرسختانه عمل نمایند و هر نوع آفت اقتصادی از جمله رشوه و اختلاس و رانت خواری و تولد هر روز یک سلطان برای فاکتورهای گوناگونی چون سکه و ارز و موبایل و موز و..... از سیمای اقتصاد کشور را پاک نمایند؟ به جای کسر و یا حذف حق و حقوق ما ، بهتر نیست به ضعف قانون بیندیشید و ابزار اجبار اجتماعی را در تقویت فرهنگ جست و جو نمایید؟ چرا تعارضات اقتصادی علیرغم تخریب روزافزون ، همچنان در حال یکّه تازی هستند ؟ هر چند تنها بهانه بسیاری ، این روزها همه گیری ویروس کروناست و تمام ضعف ها و کاستی های مدیران در پشت نقاب آن ، پنهان گردیده است ، اما مگر قبل آن ، ما کسری بودجه نداشتیم ؟

ششم اصولا در این کشور هر اتفاقی بیفتد، آموزش و پرورش مقصر شناخته می شود. قبلا در مقابل چنین تفکری ، به دفاع از معلم و آموزش و پرورش برمی خاستم اما امروز آن را تأیید می نمایم . البته مقصر کارکنان و یا حداقل همه آنان نیستند ، مقصر محتوای کتب درسی ، نادیده گرفتن فرهنگ عمومی و رسمی کشور ، تک ساحتی بودن نگاه مسئولان به وظایف نظام آموزشی ، جدایی امر پرورش از آموزش که با نقش ها و عناوین پستی در ادارات و مدارس به همه ما القا می شود ، عدم حاکمیت تفکر انتقادی و آداب گفت و گو در قالب نظام آموزشی ، عدم وجود تعهد و دانش در تربیت معلم ماهر و حرفه ای طبق دانش روز ..... و بسیاری از عوامل دیگر ، دیروز و امروز آموزش و پرورش را مسبّب کاستی های فراوانی نموده است. هنوز لذت همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان طی سه ماه دریافتی در دهان شان قوام نگرفته بود که شوک های خبری دولت ، مظلومیت معلمان و فرهنگیان را بار دیگر برای آنها یادآور شد. شاغل امروز نیز برای این همسان سازی ، شادمانی کرده بود اما چه سود، به نحوی از انحا باید بال و پرمان بشکند. هر چند این لذت وقتی حقیقی بود که دهه ها پیش اجرایی می شد ، چون الان فقط خواجه حافظ شیرازی از ارزش پول مان بی خبر است.

هفتم ما از دولت خود انتظار داریم که از ما کارمندان و کارکنان دولتی در برابر هر نوع احتمال تعدّدی ، دفاع و حمایت نمایند نه این که خود مخاطره بیافریند. یا از وزیر خود انتظار واکنش نسبت به هر دو خبر را داریم . هر چند معاون برنامه ‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان داشته اند که جلوی پرداخت را گرفته ایم اما بلافاصله عنوان نموده اند که استرداد این مبلغ از کنترل ما خارج است. یک تناقضی آشکار که نتیجه ای شفاف در بر ندارد.

آیا پاداش بازنشستگی حذف می شود

هشتم مگر عنوان نشده است که : " دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کرده با اخذ مجوز از رهبر انقلاب مبلغ دو میلیارد و ۸۴۵ میلیون یورو از منابع ورودی صندوق توسعه را برای مصارف مشخص شده ، برداشت کند." (3)
هنوز سال 1400 شروع نشده ، قرض برای جلوگیری از کسری بودجه ، پیش بینی شده است که خود گویای ادامه وخامت اوضاع در سال آتی است . بهتر نبود ابتدا از همین صندوق برای سالی که خودتان در آن رئیس جمهور هستید قرض می گرفتید و سال 99 را با خوشی و آسودگی ملت ، پشت سر می گذاشتید و اجازه می دادید رئیس جمهور بعدی ، تلاش خود را برای بهبود اوضاع در سال 1400 بنماید؟ برداشت از حقوق کارمند و یا حذف قانون پاداش بازنشستگی کارمندان و کارکنان دولتی ، به همین سادگی قابل باور ، درک و هضم از سوی هیچکس نیست.

دولت محترم ،
مردم از دولت خود انتظار دارند که کنترل بازار را در اختیار بگیرید و از افزایش سرسام آور قیمت ها و همراهی 41 ساله انواع تورم از جمله خطرناک ترین نوع آن یعنی تورم تقاضایی و تورم خزنده ، پیشگیری نمایید.
مردم انتظار دارند با سیاست های پولی و بانکی ، ارزش ریال را در برابر سایر ارزها تقویت نمایید.
مردم از شما انتظار آرامش و آسایش دارند تا خانواده خود را کمتر درگیر نداری و ناتوانی خود نمایند.
نرخ ازدواج و زاد و ولد کمتر شده چون اقتصاد خانواده بسیار کم رنگ شده است ، نرخ طلاق بیشتر شده است چون آرزوی جوانان هنگام ازدواج رسیدن به سطح زندگی نسبتا راحتی بود که آن را تجربه و لمس نمی کنند.

هر چند تنها بهانه بسیاری ، این روزها همه گیری ویروس کروناست و تمام ضعف ها و کاستی های مدیران در پشت نقاب آن ، پنهان گردیده است ، اما مگر قبل آن ، ما کسری بودجه نداشتیم ؟ یا فقر مطلق جایگزین فقر نسبی نشده بود؟ یا شرایط تورم و رکود اقتصادی را توأم نداشتیم؟ یا بیکاری جوانان را ؟ یا زیر خط فقر بودن شاغلان و غیر شاغلان را ، یا تفاوت و تبعیض مابین دریافتی های چندگانه سازمانها را نسبت به یکدیگر و..... ما بسیاری از موارد منفی را در سیمای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی خود داشتیم و صد افسوس که امروز کرونا هم آن را شدت بخشیده است و هم آن را توجیه می نماید.

آیا پاداش بازنشستگی حذف می شود

رئیس جمهور محترم ،
امید است که هر دو خبر اخیر از سوی دولت ، تکذیب و رد شود و دیگر شاهد چنین لرزه هایی بر خدمات شاغلان و بازنشستگان نباشیم که معلوم نیست با چنین خبرهایی ، آخر و عاقبت کشور چه خواهد بود. یاد شعر حافظ افتادم :

ما ز یاران چشم یاری داشتیم خود غلط بود آنچه ما پنداشتیم
تا درخت دوستی برکی دهد حالیا رفتیم و تخمی کاشتیم
گفت و گو آیین درویشی نبود ور نه با تو ماجراها داشتیم
شیوهٔ چشمت فریب جنگ داشت ما غلط کردیم و صلح انگاشتیم
گلبن حسنت نه خود شد دلفروز ما دم همّت برو بگماشتیم
نکتها رفت و شکایت کس نکرد جانب حرمت فرو نگذاشتیم
گفت خود دادی بما دل حافظا ما محصّل بر کسی نگماشتیم

*

1) بانک اول . 15 دی ماه 1399 . حذف قانون پاداش بازنشستگی و پرداخت نشدن ثمره سرمایه گذاری ۳۰ ساله کارکنان دولت.
2) پایگاه خبری - تحلیلی وقایع روز . کد خبر : ۷۸۷۷ . تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - 06 January 2021 .
3) خبرگزاری مهر . دولت دو میلیارد و ۸۴۵ میلیون یورو از صندوق توسعه قرض می‌گیرد. کد خبر 5086168 . 12 آذر 1399 .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیا پاداش بازنشستگی حذف می شود

شنبه, 20 دی 1399 10:23 خوانده شده: 743 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
امامی 1399/10/20 - 11:13
زمزمه های حذف پاداش پایان خدمت بازنشستگان در حالی قوت گرفت که سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با آن هیچ اظهار نظری نکرده است.بازنشستگان نگران ، امیدوارند این احتمال ، تکذیب شده و مانند همیشه بتوانند این پاداش را به عنوان یک حق قانونی دریافت کنند.
پاسخ + 0 -1 --
امامی 1399/10/20 - 11:16
عنوان خبر : نگرانی جدید
حذف پاداش پایان خدمت بازنشستگان
یک شاغل : تنها امید ما را نگیرید!
این حذف به دلیل کمبود نقدینگی و فقدان اعتبار مالی
انجام خواهد شد.
کد خبر : 7994
تاریخ انتشار 19 دی 1399
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/10/20 - 14:27
منبع وقایع روز
پاسخ + +3 -1 --
امامی 1399/10/20 - 11:18
از یک کارمند به مدت 30 سال خدمت ، به طور ماهانه مبالغی به عنوان بازنشستگی ،کسر شده است ، حال در صورت اجرا شدن چنین بی عدالتی ، تکلیف آن مبالغ
چه خواهد شد؟
پاسخ + 0 0 --
حسن 1399/10/20 - 14:37
پول ندارند وام ازدواج بدهند، یا وام سفر و ایران گردی، وام فرزندآوری ،
وام مسکن ملی و خلاصه انواع و اقسام وام برای دریافت بهره.
اگر اعتبار نیست مبالغ این وام ها
از کجا ناخنک زده می شود؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/20 - 14:45
سید احسان خاندوزی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت در حال فروش اموال و سرمایه‌ ها یا استقراض برای اداره کشور است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/20 - 15:00
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه، حذف ارز ترجیحی، در لایحه بودجه توسط کمیسیون تلفیق
تورم زاست، گفت: مردم توان تحمل تورم و فشار جدید را ندارند.
پاسخ + 0 0 --
09106697423 1399/10/21 - 03:05
باسلام،
ضمن تشکر از شما وتمامی دلسوزان واقعی فرهنگیان مظلوم و درعین حال عزتمند.
فعالیت صدای معلم خیلی کم رنگ است.وانتظار می رود فراجناحی وفقط جهت استیفای حق و حقوق وجایگاه فرهنگیان حرکت کند.والا محکوم به فنا خواهد بود.
یک پیشنهاد: تاریخ انتشار خبر باید اول خبر آورده شود.
علی یارتان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 08:54
پایگاه خبری آسیا تایمز حجم کل دارایی‌های خارجی بلوکه‌شده ایران را ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است.
اقتصاد۲۴ در ادامه نوشت: «۱۰۰ میلیارد دلار را اگر با دلار ۲۵ هزار تومان محاسبه کنیم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد.
حال در نظر بگیرید که پول‌های بلوکه‌شده ایران در کشورهای خارجی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است یا به عبارتی به اندازه ۳ سال درآمد نفتی ایران پول بلوکه‌شده در خارج از کشور وجود دارد که با توجه به کاهش میزان درآمدهای نفتی این عدد می‌تواند یک تحول مهم در اقتصاد ایران ایجاد کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 08:56
دولت ماهانه بیش از شش هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی و یارانه معیشتی هزینه می‌کند. این رقم در سال بیش از ۷۵ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی دولت سالانه ۳ میلیارد دلار هزینه برای یارانه می‌پردازد. با پول‌های بلوکه‌شده می‌تواند ۳۳ سال به مردم یارانه بدهد بدون اینکه نیاز به برداشت از جای دیگری داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 08:59
حال طبق آمار اعلام‌شده در سال ۹۸ دولت برای ایجاد هر یک شغل بیش از ۴۴۰ میلیون تومان هزینه پیش‌بینی کرده بود؛ عددی که البته می‌تواند متغیر بوده و برای هر حوزه متفاوت باشد. با این حال اگر همین عدد را مبنا قرار دهیم با این پول می‌توان حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در کشور را شاغل کرد که این عدد می‌تواند آمار بیکاری را به صفر برساند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 09:03
با پول‌های بلوکه‌ شده، کرونا ریشه‌کن می‌شد.

طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس حدود ۳ و نیم میلیون دانش آموز در مناطق محروم نیاز به تبلت دارند که اگر برای آنها یک تبلت با کارایی مناسب به قیمت ۲ میلیون تومان تهیه شود حدود ۷ هزار میلیارد تومان هزینه لازم است. این عدد اگر تبدیل به دلار شود با دلار ۲۵ هزار تومان حدود ۲۸۰ میلیون دلار می‌شود که البته می‌توان برای تامین آن روی پول‌های بلوکه‌شده حساب باز کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 09:05
منبع خبر:
سهم هر ایرانی از پول‌های بلوکه ‌شده چقدر است؟
اقتصادی، ۲۰ دی ۱۳۹۹، ۱۵:۰۲ 3991020096

سایت خبری تحلیلی الف
پاسخ + 0 0 --
m 1399/10/21 - 13:27
مرگ بهتر از زندگی در این حکومت است هرروز یک خبر بد هرروز استرس ونگرانی از یک چیز تنها خبر خوش موشک موشک موشک اقا کاش این موشک روما نداشتیم افغانستان هم ایران رو اشغال میکرد وضع از این بدتر نمیشد تمام امید من به این پاداش بود امسال بازنشسته شدم اگه این خبر درست باشه به خداوندی خدا خودم روجلوی مجلس اتش میزنم چون دیگه هیچ امیدی به بهبود اوضاع خودم ندارم
پاسخ + +3 -1 --
محمد باقر شیبانی 1399/10/21 - 13:53
امکانش جزء محالات است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 15:22
شایعه بینداز و حکومت کن. جناب چرچیل
عاملان : مسئولان ایرانی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/21 - 22:54
این سایت شده پیشقراول تایید شایعات
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 07:46
محتوای خبری است که هر روز به خورد من و شما می دهند ، اگر دولت و وزیر و دیوان محاسبات و.... ابتدا مطلبی را بیان و بعد در انتظار واکنش عوامل مربوط به خبر می نشیند و یا می خواهند مطمئن شوند که این عوامل بیدار و هوشیار هستند و یا در خواب و اصلا نفهمیدند چی گفته شد و قرار است چی اتفاقی بیفتد، سایت چه تقصیری دارد؟ سایت هم قصد دارد خفتگان یا خوش خیالانی چون شما را متنبه سازد.

طی 41 سال نفهمیده اید که دولت ابتدا شایعه سیاست خود را مطرح می سازد و بعد در انتظار واکنش مردم و جامعه می نشیند؟! قیمت نان ، بلیط وسایل نقلیه ریلی و هوایی و جاده ای و گوشت و سکه و ارز و........ همه و همه همیشه این گونه عملی شده است. امروز وزیر تکذیب کرده است نه سازمان برنامه و بودجه ، فردا منتظر باشید و ببینید
چه اتفاقی می افتد؟ پس بیایید بیداری خود را ثابت نماییم که کلاهی دیگر برایمان نگذارند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور