صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی ترابیان زلیوا/ دبیر آموزش وپرورش شهرستان دلفان

دولت به تعهداتش در قبال صندوق وام ضروری فرهنگیان عمل نماید

فرهنگیان در شرایط نامناسب معیشتی قرار داشته و این موضوعی پنهان و قابل کتمان نیست/ آیا راه حل هایی برای ترمیم این وضعیت در اختیار دارید/ آیا تاکنون به قوانین و آیین نامه هایی که می توانند به بهبود وضعیت کمک کنند فکر کرده اید/ کی از این برنامه ها و قوانین اساس نامه ی « صندوق وام ضروری فرهنگیان » است/ حداقل چهار منبع مالی برای این صندوق در نظر گرفته شده است و تاکنون فقط دو منبع یعنی قرض الحسنه ی پرداختی کارکنان و وجوه باز پرداختی از وام ها که توسط کارکنان پرداخت می شود در اختیار صندوق قرار دارد/ آیا تاکنون دولت سهمش که در بند ( ب) ماده چهار این آیین نامه به عنوان کمک های رفاهی دولت ذکر شده را پرداخت نموده است/ آیا طبق بند( پ ) این ماده موسساتی مانند صندوق ذخیره ی فرهنگیان که سهامدار اصلی آن معلمان می باشند اعتباری در اختیار صندوق قرار داده اند/ مگر دولت خود تعهد به تامین بخشی از منابع مالی صندوق در زمان تاسیس (سال 1362) نکرده است / اگر دولت ها قصد عمل به وظایف قانونی خود را ندارند چرا اساس نامه را ابطال نمی کنند...

صندوق وام ضروری فرهنگیان و تعهدات دولت ها

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کل کشور
وزارت آموزش و پرورش
کمیسیون تلفیق برنامه ی ششم توسعه و کمیسیون برنامه و بودجه
کمیسون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی


همان گونه که شما بزرگواران مستحضرید فرهنگیان در شرایط نامناسب معیشتی قرار داشته و این موضوعی پنهان و قابل کتمان نیست .

از شما بزرگواران می پرسم : آیا راه حل هایی برای ترمیم این وضعیت در اختیار دارید ؟

آیا نمی توان به نحو مطلوب تری به این بزرگواران خدمت کرد ؟

صریح و روشن مشخص کنید برنامه ای برای بهبود وضعیت دارید ؟ هر چند برای توجیه وضع موجود بهانه های زیادی مانند (کمبود اعتبار – پرسنل زیاد – مدیریت نامطلوب قبلی و بعدی و....) و بهانه های دیگر همیشه وجود داشته ،دارد و خواهد داشت ؛ اما آیا تاکنون به قوانین و آیین نامه هایی که می توانند به بهبود وضعیت کمک کنند فکر کرده اید ؟

شاید بپرسید کدامین قوانین و برنامه ها ؟ بله ؛ برنامه ها و قوانین زیادی وجود دارد که سال هاست به آن عمل نمی شود و مسئولین خود را در برخورد با آنها به فراموشی می زنند !

یکی از این برنامه ها و قوانین اساس نامه ی « صندوق وام ضروری فرهنگیان » است . هیأت وزیران در جلسه مورخ 1362/1/21 بنا به پیشنهاد شماره 22424/1/ت ع مورخ1361/11/4 وزارت آموزش و پرورش و به استناد ماده 19 قانون‌الحاق 2 ماده به قانون اجازه تأسیس دانش سراهای مقدماتی، آیین‌نامه نحوه پرداخت وام ضروری به مستخدمین آموزش و پرورش را تصویب نمودند.

اصل این آیین نامه در پورتال مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به آدرس (http://rc.majlis.ir/fa/law/show/107031) قرار دارد . در این آیین نامه و اساس نامه نکته ای وجود دارد که از سال تصویب تاکنون هیچ دولتی به آن عمل ننموده است .

در " ماده ی چهار " این آیین نامه آمده است :

« منابع مالی صندوق مرکزی از محل های زیر تأمین می‌گردد:

الف- قرض‌الحسنه پرداختی کارکنان به صندوق. 

ب: کمک های رفاهی دولت و وجوه بازپرداختی از وام ها.

ج: کمک های اهدایی وام گیرندگان و قبول کمک از مؤسسات و افراد خیر (‌حقیقی و حقوقی) یا منابع دیگر .

همانگونه که مستحضرید حداقل چهار منبع مالی برای این صندوق در نظر گرفته شده است و تاکنون فقط دو منبع یعنی قرض الحسنه ی پرداختی کارکنان و وجوه باز پرداختی از وام ها که توسط کارکنان پرداخت می شود در اختیار صندوق قرار دارد .

حال من ازشما بزرگواران و مسئولین محترم سوال می پرسم : 

1 - آیا تاکنون دولت سهمش که در بند ( ب) ماده چهار این آیین نامه به عنوان کمک های رفاهی دولت ذکر شده را پرداخت نموده است ؟ 

2– آیا طبق بند( پ ) این ماده موسساتی مانند صندوق ذخیره ی فرهنگیان که سهامدار اصلی آن معلمان می باشند اعتباری در اختیار صندوق قرار داده اند ؟ 

در جواب سوال اول باید عنوان نمود که طبق شواهد و قرائن موجود در 33 سال گذشته (از زمان تصویب تاکنون) هیچ گونه امکانی از طرف دولت در اختیار صندوق وام ضروری قرار نگرفته و صندوق به روال قرون وسطایی و مانند صندوق هایی که زنان و پیر زنان محلات تشکیل می دهند اداره می شود ؛ با این تفاوت که در صندوق محلات هیچ گونه وجهی در قبال پرداخت اعتبار از وام گیرندگان کسر نمی شود ولی صندوق وام ضروری حداقل یک درصد از وام های پرداختی را از وام گیرندگان کسر می نماید.

در جواب سوال دوم باید گفت که موسساتی مانند صندوق ذخیره ی فرهنگیان با داشتن بانکی مانند بانک سرمایه که توان پرداخت اعتبارات کلان را داشته به این بهانه که یک بانک تجاری است هیچ گونه کمکی به بهبود وضع موجود نکرده است . اما چاره ی کار چیست؟

چاره ی کار در این نکته است که دولت و سایر موسسات باید به وظایف قانونی خود در قبال صندوق وام ضروری فرهنگیان عمل کنند: 

اول - طبق اخبار موجود در رسانه ها مانند ( (http://www.hoshdarnews.ir/84634 ) دولت محترم در سال 1395 (سال جاری ) مبلغ (یازده هزار وپانصدونه میلیارد ر ریال ) وام کم بهره با کارمزد چهار درصد جهت خرید مسکن در اختیار 27هزار نفر از پرسنل محترم وخدوم نیروی انتظامی قرار داده است ، حال باید پرسید آیا دولت نمی تواند با همان روش مبلغ دو هزار و پانصد میلیارد تومان (تقریبا دو برابرمبلغ پرداختی به پرسنل محترم نیروی انتظامی ) را در اختیار صندوق وام ضروری قرار دهد ؟

مگر دولت خود تعهد به تامین بخشی از منابع مالی صندوق در زمان تاسیس (سال 1362) نکرده است ؟

دوم – آیا بانک سرمایه نمی توانست سه هزار میلیارد تومان اعتبار با سود 12 درصد در اختیار صندوق وام ضروری فرهنگیان قرار دهد؟

با توجه به دونکته ی بالا و همچنین آورده و باز پرداخت فرهنگیان محترم صندوق می تواند با ترکیب سه اعتبار ذکر شده و (با تلفیق و تعدیل بهره ی وام ها ) هر پنج سال یک بار به صورت متوالی مبلغ سی تا پنجاه میلیون تومان وام با سود میانگین هفت درصد در اختیار اعضا قرار دهد و این مبلغ در طول 30 سال خدمت بین دویست تا سیصد میلیون تومان است که با باز پرداخت سی ساله می تواند بخشی از مشکل فرهنگیان در زمینه ی مسکن و سایر بخش ها را حل نماید .

آیا عمل کردن به وظایف قانونی در این حد مشکل است ؟

آیا مسئولان توجهی به وظایف قانونی خود نمی کنند ؟

اگر دولت ها قصد عمل به وظایف قانونی خود را ندارند چرا اساس نامه را ابطال نمی کنند ؟
به امید بهروزی و پیروزی همه ی بزرگواران


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 17 دی 1395 ساعت 12:53 خوانده شده: 1019 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +27 0 --
مستی 1395/10/17 - 13:38
تنهانکته ای که به ذهن خطورمیکنه اینه که :سیاست حاکمیت اینه که معلمان همواره دغدغه معیشت داشته باشندوقدرت مطالبه کری این گروه بزرگ ومؤثرمعطوف به معیشت شودولاغیر
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1395/10/17 - 16:28
انشاا....این برنامه ها عملی بشه
پاسخ + 0 0 --
احمدي 1395/10/17 - 17:14
افرين.
حرف اخر را زدي. سياست كلان است كه به قشر فرهنگي نرسند. دل خوش به وعده وعيدها و مصاحبه هاي نمادين و دروغين ننماييد.
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1395/10/18 - 05:53
میبخشید شما هستی هستید یا مستی؟!
پاسخ + +16 -2 --
فرهنگی 1395/10/17 - 13:44
عزیزان کمی صبر کنید نزدیکای انتخابات رئیس جمهور با تاکتیک"تقصسر دولت قبل بود" حل میکنه
پاسخ + +19 -2 --
حسن.م 1395/10/17 - 13:53
ازعلل وضعیت بغرنج فعلی معلمان،بکارگیری نیروهای ناکارآمدوبیگانه باتحقیق،پژوهش وتدریس درمناصب مختلف است.به جرأت می گویم زبده ترین معلمان،درکلاس درس،به تدریس مشغولندوناکارآمدترین،اززیرکادرروهاوکم سوادان درمناصب مدیریتی بکارمشغولند.مثلانگارنده این مقاله،بیش ازبیست سال است درکلاسهاتدریس میکنه،اونوقت فردی مثل چاربنددررأس مدیریت عالی مدام درحال تعویض پست است.
پاسخ + +15 -1 --
ایران 1395/10/17 - 14:18
همکاران عزبز لطفا پیشنهاد داشتن بانک فرهنگیان را به آپ ندهید تا به بهانه ساختمان وتجهیزات بانک از جیب ما تامین شود ودرآخر از نظر کارایی تبدیل به بانک سرمایه وبانک ملی شود
پاسخ + +15 -1 --
معلم 1395/10/17 - 15:18
بهترین راه حل این است که کمک دولت به صورت بن در اختیار معلمان قرار گیرد و هر کس خودش با آن خرید کند . صندوق ذخیره فرهنگیان صلاحیت دریافت کمک دولت را ندارد .
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1395/10/17 - 18:21
موضوع صندوق فجربود،نه صندوق ذخیره
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1395/10/18 - 00:34
اگر قرار هست دولتی کمکی انجام بده بهتره نقدی و در همین سالهای خدمت انجام بده نه به شکل صندوق ذخیره که معلوم نیس کجا میره و چی میشه
پاسخ + +10 -1 --
عارف ا 1395/10/17 - 16:46
جناب ترابیان همانطور که فرمودید طبق اساسنامه صندوق وام ضروری دولت نیز می بایست به این صندوق کمک می کرد و حتی به قول شما بانک سرمای نیز می توانست اعتباراتی با سود کم در اختیار صندوق وام ضروری قرار دهد . ولی به نظر من برای معلم از این کارها نکرده و نخواهند کرد و با توجه به این حقیقت من از صندوق وام ضروری و صندوق ذخیره فرهنگیان وحتی تعاونی مصرف آ.پ وچیزهابی شبیه اینها به طور کامل انصراف دادم و از این بابت خوشحال هستم .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/10/17 - 23:58
صندوق ضروری بد نیست برای وام روز مبادا . پول هم پس انداز می شود و کار همکاران هم راه می افتد . اما در مورد بقیه موارد با شما موافقم . من هم انصراف دادم .
پاسخ + +12 -1 --
امید 1395/10/17 - 16:50
دل خوش کردن به مردان دولت عین حماقت است ماهیچ مدافع حقی نداریم جزخدا پس ازشر افراد دروغگو و..... به او پناه میبریم درست است که سرنوشت هر قومی دردستان خود آن قوم است ولی به چه دلخوش بودیم وجه بر سرمان آمد .
.
پاسخ + +11 -1 --
ح.ی 1395/10/17 - 17:20
باسلام محضر همکاران محترم,بسیار مقاله جالب با ارایه راه حل مناسب بود من عضو هیات مدیره یکی از صندوق های وام ضروری هستم بنظر ساده ترین راه حل دست یافتنی همینه.
پاسخ + +6 0 --
معلم 1395/10/17 - 23:55
در منطقه 15 تهران ، صندوق ضروری سه برابر پس انداز همکاران وام می دهد . یک درصد وام ها ، مقداری صرف پاداش به مسئول صندوق می شود و بقیه به موجودی صندوق اضافه می شود .
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1395/10/18 - 10:56
درنورآباددلفان،بنده ۷میلیون پس اندازدارم،۱۲میلیون!!وام گرفتم،یک درصدوام های پرداختی به جیب مسئولین رفاه،حسابداری،مالی و....میره.اخیراهم مدشده نوبتت هم بشه تاازنماینده یابرادرش توصیه نامه نبری،بهت وام نمیدن
پاسخ + +9 0 --
مجید غلامی 1395/10/18 - 16:45
من فقط یک مسئله را خوب متوجه شدم ! قرار نیست معلمان به حقشون برسند! من فقط منتظر بازنشستگی هستم و امیدی به تغییرات مثبت ندارم ! یک راه حل داریم تلاش کنیم همه رئیس جمهورها یک دوره ای بشوند، مگر اینکه در همان دور اول کار بسیار مهمی برای ما انجام دهند، توجه کنید، تکرار می کنم !!!« انجام دهند» وگرنه هیچ کار خاصی نمی توانیم بکنیم این بهترین راه حله ولی افسوس که صدای معلم اجازه نمایش این پیام را نمی دهد !!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.




نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور