صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر صادق زیباکلام/ استاد دانشگاه تهران

"هدف از انتشار فيش‌هاي حقوقي مديران بانك‌ها و مديران دولتي، زمين زدن دولت روحاني است/ مجلس اصول گراي نهم در اين سه سال كجا بود و چرا نظارتي بر روند پرداخت‌ها نداشت/ راهكار اجرايي در اقتصاد ايران حركت به سمت اقتصاد باز است"

عده‌اي مي‌خواهند بگويد مردم بدانيد دولت تدبير و اميد، دولتي كه به آن راي داده‌ايد در شرايطي كه بخش قابل توجهي از مردم و حقوق‌بگيران و بازنشسته‌ها حقوق كمي دريافت مي‌كنند و عده زيادي بيكاران هستند و مردم مشكلات زيادي دارند، به مديران ارشد دولت تدبير و اميد حقوق‌هاي 150 ميليوني پرداخت مي‌شود/ ذهن جست‌وجو‌گر سراغ ريشه‌هاي ماجرا را مي‌گيرد/ اساسا پرداخت چنين حقوق‌هايي از چه زماني شروع شده است/ اقتصاد كشور اقتصاد فاسد و ناكارآمد دولتي است كه چنين پديده‌هايي ظهور مي‌كند/ هيچ‌يك به‌طور شفاف اعلام نمي‌كنند كه چرا اين اتفاق در كشور افتاده است/ نتيجه افشاگري‌ها چيست؟ جامعه را جلو مي‌برد؟/شايد عده كثيري از مردم ما نيازي به يارانه ندارند ولي مي‌گيرند تا اعتراض خود به عدم اعتماد به دولت را به رخ بكشند / دست از شعار دادن برداريم

علت فیش های نجومی مدیران از نظر صادق زیباکلام و مشکل اقتصاد بیمار

گروه اخبار/ صادق زیباکلام معتقد است که هدف از انتشار فيش‌هاي حقوقي مديران بانك‌ها و مديران دولتي، زمين زدن دولت روحاني است.

ناگفته پيداست كه هدف از انتشار فيش‌هاي حقوقي مديران بانك‌ها و مديران دولتي، زمين زدن دولت روحاني است و عده‌اي مي‌خواهند بگويد مردم بدانيد دولت تدبير و اميد، دولتي كه به آن راي داده‌ايد در شرايطي كه بخش قابل توجهي از مردم و حقوق‌بگيران و بازنشسته‌ها حقوق كمي دريافت مي‌كنند و عده زيادي بيكاران هستند و مردم مشكلات زيادي دارند، به مديران ارشد دولت تدبير و اميد حقوق‌هاي 150 ميليوني پرداخت مي‌شود. اين برداشت اول است، بي‌اعتبار كردن كارگزاران دولت يازدهم نزد مردم اما از واقعيت آنچه در افكار عمومي رخ مي‌دهند، غافلند. ذهن جست‌وجو‌گر سراغ ريشه‌هاي ماجرا را مي‌گيرد تا در يابد اين حقوق و دستمزد امروز پرداخت مي‌شود يا از سالياني قبل كه دولت متبوع منتقدان فعلي بر سر كار بود. اينجاست كه نتيجه عكس خواسته كساني خواهد بود كه پشت پرده قرار گرفته‌اند.

در بررسي اين فيش‌ها نبايد از دو نكته و سوال به راحتي بگذريم. نخست اينكه اساسا پرداخت چنين حقوق‌هايي از چه زماني شروع شده است؟ آيا از سال 92 بوده كه مديرعامل اين بانك، رييس آن سازمان، مدير آن صندوق بازنشستگي فلان بخش، عضو هيات‌مديره اين شركت يا آن شركت؛ چنين حقوق‌هايي را دريافت كرده‌اند؟

سوال دوم اينكه اساسا چرا چنين امكاني فراهم شده است؟ فرض بگيريم كه در زمان آقاي احمدي‌نژاد پرداخت چنين فيش‌هاي حقوقي حتي يك فقره هم اتفاق نيفتاده و همه اين فيش‌هاي حقوقي در زمان دولت آقاي روحاني صادر شده است. من اين فرض را از آن باب مطرح مي‌كنم تا چينش شرايط، طبق خواسته اصول گرايان صورت گيرد. فرض كنيم دقيقا اين اتفاق افتاده است. حالا سوال اساسي اينجاست؛ مجلس اصول گراي نهم در اين سه سال كجا بود و چرا نظارتي بر روند پرداخت‌ها نداشت؟ چرا يك بار نپرسيد اين پرداخت‌ها به چه دليل بالاست؟

با اين شرايط اگر مجلس در مواجهه با اين سوال اعلام بي‌اطلاعي كند، كه راس امور بودن آن به زير سوال مي‌رود و اگر در جريان بوده بايد پاسخ دهد چرا سكوت اختيار كرده است؟ به اين جهت به نظر مي‌رسد هيچ دفاعي در خصوص بي‌اطلاعي و سكوت مجلس هشتم و نهم در قبال اين ليست‌ها وجود ندارند.

نكته بعدي كه بايد از سوي مجلسي‌ها و البته دولت پاسخ داده شود اين است كه چرا نظام دولتي ما درگير فساد است و فساد در مباحث اقتصادي ايران رخنه كرده است؟ چرا بايد در روز روشن افرادي حقوق‌هاي 150، 90، 50 ميليون توماني مي‌گيرند؟ اين تبعيض دقيقا نشان‌دهنده اين نيست كه اقتصاد كشور اقتصاد فاسد و ناكارآمد دولتي است كه چنين پديده‌هايي ظهور مي‌كند.

نكته جالب اين است كه همه ارگان‌هاي و سازمان‌ها دارند بررسي مي‌كنند، همه سه قوه، دانشگاه تهران و ... در حال بررسي اين معضل هستند ولي هيچ‌يك به‌طور شفاف اعلام نمي‌كنند كه چرا اين اتفاق در كشور افتاده است؟

حالا بايد كمي واقع‌بينانه‌تر از قبل به اين سوال مهم جواب بدهيم. نتيجه افشاگري‌ها چيست؟ جامعه را جلو مي‌برد؟ قطعاً بيان و افشاي چنين فيش‌هاي حقوق چيزي را در جامعه تغيير نخواهد داد، چراكه نظام اقتصادي كشور فاسد و ناكارآمد است و ...

وقوع اين همه فساد در حقيقت نشان‌دهنده اين است كه اعتماد و اعتقاد و باور مردم مدت‌هاست به اين اقتصاد فاسد ناكارآمد كاسته شده و براي همين وقتي دولت مي‌گويد مردم يارانه نگيرند برعكس خواست مردم نزديك به ٩٠ درصد مردم در سامانه يارانه ثبت‌نام مي‌كنند چون معتقد هستند بايد يارانه اندك ولو ٤٥٥٠٠ توماني را بگيرند و خودشان به دست فقرا برسانند. اين نشان‌دهنده بي‌اعتمادي مردم به نظام اقتصادي است ودر عوض ٨٠ درصد مردم سوييس به يارانه نه مي‌گويند چون به نظام اقتصادي دولت‌شان اعتماد دارند. اينها در حالي است كه شايد عده كثيري از مردم ما نيازي به يارانه ندارند ولي مي‌گيرند تا اعتراض خود به عدم اعتماد به دولت را به رخ بكشند.

به اين جهت به نظر مي‌رسد راهكار اجرايي در اقتصاد ايران، همان‌طور كه آدام اسميت معرفي كرده، حركت به سمت اقتصاد باز است ما بايد مجموعه اقداماتي كه دولت‌هايي همانند مالزي، هند، برزيل، آرژانتين، چين در مناطق آزادش اجرا كرد را اجرا كنيم و دست از شعار دادن برداريم.

روزنامه اعتماد

شنبه, 29 خرداد 1395 ساعت 22:02 خوانده شده: 709 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +20 -2 --
ناشناس 1395/03/29 - 22:31
هدف ،شفاف سازی،اطلاع رسانی ودادن آگاهی برای انتخاب درست درخرداد96 است
پاسخ + +13 -1 --
روح‌الله 1395/03/29 - 22:59
بازم پروژه تخریب دولت!!!! بازم لاپوشانی!!
خوبه جناب زیبا کلام اعتراف میکنند اقتصاد دولتی فاسد هست و اینکه بازم خدا رو شکر ایشون این فیشها رو تکذیب نکردن و‌گفتن که اتفاق افتاده و این رقمها پرداخت شده و داره میشه.
پاسخ + +17 -2 --
مردمی 1395/03/29 - 23:03
این اقای زیبا کلام چقدر می گیرند تا این حرفهای توجیه پذیر رو بگند
پاسخ + +15 0 --
احمد 1395/03/29 - 23:21
«مجلس اصول گراي نهم در اين سه سال كجا بود و چرا نظارتي بر روند پرداخت‌ها نداشت...!»
مجلس يكم الي نهم شقي ترين انسان ها (زبونم لال) !
دولت هاي يكم تا دهم بدترين دول طول تاريخ (زبونم لال) !
شما ها چي كار كرديد؟ و خواهيد كرد؟(خطاب به دولت يازدهم و مجلس دهم + جناب دكتر عارف)
من آنم كه رستم بود پهلوان...!
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1395/03/30 - 09:03
دولت ارجمند تدبیر و امید همه نهاد های نظارتی در خواب بودند . و قانون نظارت نداشتند . مجلس به وظیفه ذاتی خود عمل نکرد قانون بد انشاء شده و سه پهلو حرف زده - نعوذو باالله خدا هم نیست مدیران ارشد نظام پس وجدانتان کجا بود دست به کیسه بیت المال زدید خوردید و نوش جان می کنید و حال جناب آقای زیبا کلام مجلس را مقصر میدانند و پروزه حذف دلت را بیان می کنند خود دولت چرا نگفت من حق دریافت ندارم دریافت نکنم اینها دولتی های مخلص و مخلص هستند و نان حلال به خانه می برند .
پاسخ + +16 -1 --
بازنشسته مهر93تبریز 1395/03/30 - 10:52
آقای زیبا کلام کجای کاری این دولت بی تدبیری وناامیدی اززمین بلند نشده که بخواهندبه زمین بزنند.مرگ برسرمایه داری واستبداددرلباس زهدوتقوا.
پاسخ + +9 -2 --
ناشناس 1395/03/30 - 12:59
آقای زیبا کلام چه بخواهید چه نخواهید این دولت توان جمع کردن رای مردم در سال آینده را ندارد و باید اصلاح طلبان به جای حمایت چشم بسته از این دولت به فکر انتخابات 96 و معرفی یک کاندید باشند چون با این شرایط این دولت اولین دولت 4 ساله خواهد بود و شکست آن شکست اصلاح طلبان تلقی خواهد شد. این اوهام و تحلیلها را هم از ذهنتان خارج کنید که روحانی رقیب ندارد و از الان برنده است. در سال 84 هم همین اوهام را داشتید که غافلگیر شدید و شد آن چیزی که نباید می شد.
پاسخ + +7 0 --
ابوالفضل 1395/03/30 - 14:35
اینها برا دولت خاصی نیست بلکه به سبب برکت شبکه های مجازیست که افشاگری شده است
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1395/03/30 - 15:44
حرف شما را چشم بسته قبول می کنیم که تقصیر اصلی مربوط به دولت احمدی نزاد است ...شما به یک سوال جواب دهید دولت چرا جلوی این سو استفاده کلان را با توجه با تعویض مدیران احمدی نزاد در طول این سه سال نگرفت ؟ اگر می توانید جواب دهید
پاسخ + 0 0 --
یار 1395/03/31 - 11:45
این احمدی نژاد اعجوبه ناشناخته است تا حالاهم زیاد کشف نشده چه ها که نکرده
پاسخ + +7 0 --
هوشی 1395/03/30 - 17:35
به نظرم این حقوقهای میلیونی خلق الساعه اتفاق نیفتاده ازقبل بوده وهست وخواهدبودواین افشاگری علیرغم میل باطنی مسئولین(چپ وراستش) حادث شده است وخودمسئولین امتیازات وقوانین ومقرراتی برای خودوضع کرده اندکه به ثروت های هنگفتی دست پیداکنند،وبه نظرم این دریافت ها درچارچوب قانون(قانونی که خودوضع کرده اند)انجام می گیردولاغیر!!!
پاسخ + +10 0 --
بابکa 1395/03/30 - 18:21
اصول گرا و اصلاح طلب دو تیغه یک قیچی اند و اقتصاد فاسد زائیده دستبرد آنها به تفسیر قانون به نفع خودشان می باشد و این اصلاح نمی شود مگر با تغییر انقلابی قوانین وسیله قانون گزاران و کنار گذاشتن آنهاییکه به بیت المال رحم نمی کنند و هیچ سهمی در انقلاب اسلامی ندارند و زیاده خواه هستند
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1395/03/30 - 23:25
آقا کلا مردم ایران سر کاریم کدام حذب کدام کشک
پاسخ + +2 -1 --
معلم 1395/03/31 - 06:00
آقای زیبا کلام راست می گوید چون تازه داشت این دولت با این فیشهای نجومی پر و بال می گرفت و بالا می رفت اما یکی از خدا بی خبر اومد و اونها رو افشا کرد در واقع آقای زیبا کلام به درستی عقیده دارند بالا بودن و زمین نخوردن این دولت بر پایه هایی همچون این فیشهای نجومی و پرداخت امثال پاداش بازنشستگی هزاران معلم به یکی دو تا مدیر بانک دوست و آشنا استوار می باشد بنابراین ما هم نظرات این آقا را کاملا تایید می نماییم
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته اموزش وپرور 1395/03/31 - 13:32
اقای زیباکلام تمام حرف های شما درست اگراین أضافه پرداختها به صندوق دولت برگشت بیشترازگذشته مریدشمامیشیم
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1395/03/31 - 17:46
چرا اقای زیبا کلام در هر موصوعی اطهار نطر میکنند؟!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/04/01 - 16:43
چون خودش را عقل کل می دونه!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/04/19 - 19:51
حتما زشت کلام مردم را هالو حساب میکنی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات و فراکسیون فرهنگیان مجلس را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

خانه معلم پونل رضواننهر

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور