چاپ کردن این صفحه

یک پیشنهاد برای تصویب افزایش حقوق‌ها در بودجه ؛

نسخه ی ریاضیات برای مشکل شکاف حقوقی

مزبان حبیبی

نسخه ی ریاضیات برای مشکل شکاف حقوقی و تبعیض در پرداخت ها

 به‌جای طرح‌هایی مانند پلکانی، تلفیقی، درصدی و یا ... ، بهتر است شیوه‌ای برای حذف بی‌عدالتی‌های حقوقی، انتخاب کنیم.

در شیوه افزایش درصدی حقوق‌ها در این سال‌ها، ۱۵ درصد حقوق برخی نهادها از تمام حقوق یک معلم بیشتر بوده‌ است و این موضوع باعث عمیق‌تر شدن شکاف حقوقی بوده و باعث ایجاد نارضایتی شدید شغلی بسیاری از حقوق‌ بگیران شده‌است.

به این مثال توجه کنید:
فرض کنید دو نفر با حقوق ۳ و ۹ میلیون تومان قرار است ۱۵ درصد افزایش حقوق داشته‌ باشند، پس نفر اول ۴۵۰,۰۰۰ و نفر دوم ۱,۳۵۰,۰۰۰ تومان افزایش حقوق خواهدداشت، یعنی شکاف حقوقی که فعلا ۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان است به ۶,۹۰۰,۰۰۰ تومان خواهد رسید و نفر دوم هنوز هم سه برابر نفر اول حقوق می‌گیرد و این معنای واقعی بی‌عدالتی حقوقی است.
حال فرض کنیم مبلغ ۱,۸۰۰,۰۰ تومانی که به این دو نفر تخصیص یافته‌ است را به مساوات بین آنها تقسیم کنیم، یعنی هر نفر ۹۰۰,۰۰۰ تومان افزایش حقوق، هر چند شکاف حقوقی هنوز همان۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان است، اما نفر دوم حالا ۲,۵ برابر نفر اول حقوق می‌گیرد و در واقع یکی از پارامترهای شکاف حقوقی و بی‌عدالتی اجتماعی، ترمیم یافته‌ است.

اگر این رویه چند سال ادامه داشته‌باشد، در اندک زمانی، اختلاف حقوق این دو نفر، کمتر از بیست درصد خواهد بود.

نسخه ی ریاضیات برای مشکل شکاف حقوقی و تبعیض در پرداخت ها

پیشنهاد:

گزینه مناسب برای تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد رضایت شغلی، افزایش یکسان و ثابت برای تمام حقوق‌ بگیران است. یعنی اعتبار افزایش حقوق پیش‌بینی شده در قانون به تعداد حقوق‌ بگیران تقسیم شده و مبلغ به‌دست آمده را به صورت یکسان و ثابت به حقوق تمام پرسنل اضافه‌ نمود.در نهایت با اجرای این شیوه، در مدت کمتر از ده سال، شکاف حقوقی بین حداکثر و حداقل حقوق، کاهش چشمگیری خواهد یافت.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مزبان حبیبی

پنج شنبه, 08 اسفند 1398 13:02 خوانده شده: 647 دفعه

در همین زمینه بخوانید: