صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مهدی پازوکی، کارشناس و تحلیلگر مسائل بودجه :

"مشکل اصلی بودجه کشور این است که بزرگ است و انضباط مالی در آن وجود ندارد؛ متاسفانه نهادهای غیرکارشناسی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل به نهادهای قانونگذار شده اند؛ نخبگان ما به دانشگاه فرهنگیان جذب نمی شوند ؛ باید بودجه را شفاف کنیم"

اقتصاد ایران در پنج ماهه نخست امسال با کسری بودجه حدود 47 هزار میلیارد تومانی روبه رو شده است. این رقم حدود 15 درصد کل رقم بودجه کشور است/ «كسری بودجه دولت فقط با گذشت پنج ‌ماه از سال، از عدم تحقق درآمدهای نفتی، عدم تحقق درآمدهای مالیاتی و عدم فروش شركت‌ها و اسناد خزانه ناشی می‌شود.»/ بدهی‌های دولت به سیستم بانكی از سال ٩٢ به این سو، رشد صددرصدی داشته است/ «متاسفانه نهادهای غیرکارشناسی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل به نهادهای قانونگذار شده اند. از طرف دیگر نمایندگان مجلس نیز بیش از این که بار کارشناسی داشته باشند بار سیاسی دارند.»/ شورای عالی انقلاب فرهنگی یک دبیرخانه دارد که در چارت اداری آن 13 اداره کل برایش تعریف شده است. 51 هزار میلیون تومان بودجه این دبیرخانه است، در حالیکه این دبیرخانه را می توان با 20 نفر اداره کرد. این ستاد قرار است فعالیت فرهنگی داشته باشد و در این حوزه تصمیم گیریهای کلان و مهم بگیرد اما یک نگاهی به وضعیت فرهنگی کشور نشان دهنده میزان موفقیت این ستاد و نهادهای شبیه به آن است/ «این شورا تصویب کرده است که در 31 استان کشور، 31 دانشگاه فرهنگیان ایجاد شود/ «5هزار نفر اول کنکور جذب دانشگاه های اصلی همچون شریف، تهران، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز و... می شوند. اما دانشگاه فرهنگیان از دانش آموزان با رتبه 10هزار به بالا دانشجو می گیرد/ اساتید این دانشگاه هم از اساتید برجسته و نخبه ای نیستند/ ازدیاد دانشگاه به معنای گسترش علم نیست/ شورای نگهبان 12  نفر هستند اگر 12 میلیارد هم در سال اعتبار داشته باشد برایش کافی است. اما در سال 96 بودجه این نهاد 128 هزار میلیون تومان بوده است. این در حالی است که در سال 62 بودجه شورای نگهبان زیر 6میلیون تومان بوده است. مگر چقدر تورم افزایش یافته است/ تمام اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام حقوق بگیر دولت هستند چرا این نهاد باید این همه بودجه دریافت کند/ مجلس شورای اسلامی که خود باید مانع از ریخت و پاش شود در بودجه خودش نهایت ریخت و پاش را دارد/ هر نماینده حق دارد پنج نفر را مامور به کار در مجلس کند که حقوق و اضافه کار این 5 نفر توسط نهاد و وزارتخانه ای که از آنجا مامور به خدمت در مجلس شده است پرداخت می شود/ جهاد دانشگاهی که درآمد اختصاصی دارد در بودجه کشور 227 هزار میلیون تومان اعتبار می گیرد. این یعنی اینکه ما باید به خبرگزاری های ایسنا و ایکنا پول بدهیم، سوال این است که چرا دولت باید به خبرگزاری ها پول بدهد/ اینها نشان دهنده بی برنامگی است...

ریخت و پاش های بودجه در ایران و بودجه نهادهای فرهنگی و عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه فرهنگیان

مهدی پازوکی، کارشناس و تحلیلگر مسائل بودجه بزرگترین چالش بودجه در ایران را "ریخت و پاش‌ها" و اعتبارات بدون بازده می داند. او معتقد است که قوای سه گانه باید دست به دست هم دهند و مانع از ریخت و پاش ها در بودجه کشور شوند تا اعتبارات در مسیر درست خود هزینه شود.

به گزارش فرارو، گزارش ها از این حکایت دارد که اقتصاد ایران در پنج ماهه نخست امسال با کسری بودجه حدود 47 هزار میلیارد تومانی روبه رو شده است. این رقم حدود 15 درصد کل رقم بودجه کشور است.
 
روزنامه شرق در این باره نوشته است: «آمارها حكایت از آن دارد كه با وجود افزایش ٩٧درصدی نفتی، بخش زیرساخت‌ها و عمرانی، چندان اقبال نداشته و فقط سهم هفت‌درصدی از بودجه نصیبش شده است.»
 
بر اساس این گزارش، در پنج‌ماهه نخست سال جاری ٣٦هزار و ٧٥٠ میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به عملکرد مدت مشابه سال ٩٥ بالغ بر ٣,٢درصد رشد داشته است. این رقم در حالی تحقق یافته که نسبت به آمار مصوب پنج‌ماهه یعنی ٤٩هزار و ٤٥٠ میلیارد تومان، حدود ١٢هزار میلیارد تومان با عدم تحقق مواجه بوده است. در پنج‌ماهه‌ اول بالغ بر ٨٩ هزار و ٣٩٠ میلیارد تومان برای هزینه‌های جاری پرداختی وجود داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٥.١درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین تراز عملیاتی در این مدت با رشد ٤٥.٤ درصد رشد به منفی ٤٦ هزار و ٩٠٠ میلیارد تومان رسیده است.
 
هادی حق‌شناس، اقتصاددان، در همین رابطه ضمن تاکید براینکه «عدد ٤٧ هزار میلیارد تومان، عدد بزرگی در تأمین بودجه عمومی كشور است»،  گفت: «كسری بودجه دولت فقط با گذشت پنج ‌ماه از سال، از عدم تحقق درآمدهای نفتی، عدم تحقق درآمدهای مالیاتی و عدم فروش شركت‌ها و اسناد خزانه ناشی می‌شود.»
 
او افزود: «از سویی طبق گزارش‌های بانك مركزی، شاهدیم بدهی‌های دولت به سیستم بانكی از سال ٩٢ به این سو، رشد صددرصدی داشته است. این بدهی ناشی از اصل و سود بدهی گذشته است. دولت وقتی بدهی خود را پرداخت نمی‌كند، به ‌شكل تصاعدی، نرخ سود به آن افزوده خواهد شد.»
 
 
 
ریخت و پاش ها در بودجه
اما مهدی پازوکی  کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو گفت:  «مشکل اصلی بودجه کشور این است که بزرگ است و انضباط مالی در آن وجود ندارد. این یکی از مهمترین مسائلی است که در اقتصاد ایران وجود دارد.»
 
این کارشناس بودجه افزود: «متاسفانه نهادهای غیرکارشناسی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل به نهادهای قانونگذار شده اند. از طرف دیگر نمایندگان مجلس نیز بیش از این که بار کارشناسی داشته باشند بار سیاسی دارند.»
 
او تاکید کرد که "به نظرم مجلس و دولت به جاهایی بودجه و پول می دهند که نباید بدهند. در واقع ریخت و پاش هایی صورت می گیرد که مجلس باید مانع آن شود."
 
پازوکی با اشاره با اشاره به بودجه شورای انقلاب فرهنگی گفت "این شورا یک دبیرخانه دارد که در چارت اداری آن 13 اداره کل برایش تعریف شده است. 51 هزار میلیون تومان بودجه این دبیرخانه است، در حالیکه این دبیرخانه را می توان با 20 نفر اداره کرد. این ستاد قرار است فعالیت فرهنگی داشته باشد و در این حوزه تصمیم گیریهای کلان و مهم بگیرد اما یک نگاهی به وضعیت فرهنگی کشور نشان دهنده میزان موفقیت این ستاد و نهادهای شبیه به آن است."
این اقتصاددان در ادامه با اشاره به یکی از تصمیمات بسیار هزینه‌زای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: «این شورا تصویب کرده است که در 31 استان کشور، 31 دانشگاه فرهنگیان ایجاد شود. فارغ التحصیلان این دانشگاه معلمان کشور می شوند که دانش آموزان و آینده سازان را تربیت می کنند.  این تصمیم شاید تصمیم کوچکی باشد ولی بر هزینه های دولت بسیار می افزاید. اگر قرار است است تحولی در آموزش و پرورش به وجود آید ما نیاز به استادان نخبه با آموزش درست داریم. باید معلمان ما از دانشگاه های اصلی و برجسته کشور باشند.»
او اظهار کرد: «5هزار نفر اول کنکور جذب دانشگاه های اصلی همچون شریف، تهران، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز و... می شوند. اما دانشگاه فرهنگیان از دانش آموزان با رتبه 10هزار به بالا دانشجو می گیرد.
نهادهای غیرکارشناسی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل به نهادهای قانونگذار شده اند. از طرف دیگر نمایندگان مجلس نیز بیش از این که بار کارشناسی داشته باشند بار سیاسی دارند   این نشان می دهد نخبگان ما به دانشگاه فرهنگیان جذب نمی شوند. از طرف دیگر اساتید این دانشگاه هم از اساتید برجسته و نخبه ای نیستند. این درحالی است که نخبگان ما در دانشگاه های اصلی کشور تحصیل می کنند و فارغ التحصیل می شوند و پس از آن به سربازی می روند و بیکاری می کشند تا اینکه نهایتا مهاجرت می کنند. اما فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان، همه چیز خدمات رایگان دریافت می کنند، ماهانه مقداری پول دریافت می کنند، سربازی نمی روند و نهایتا با پایان یافتن تحصیلاتشان استخدام می شوند.»
پازوکی در ادامه افزود: «در کنار این موارد ما با شرایط دیگری هم روبه رو هستیم. الان در همه استان های کشور چندین دانشگاه دولتی وجود دارد که همه  آنها ردیف بودجه بالایی دارند. این دانشگاه ها میراث دولت محمود احمدی نژاد هستند که بسیاری از آنها کرسی ها مازاد دارند. مثلا ما در شهر تبریز دانشگاه های تبریز، صنعتی سهند، هنر، فرهنگیان و شهید مدنی را داریم. این دانشگاه ها همه دولتی هستند. در دیگر مراکز استان ها هم وضع به همین روال است. در همه شهر ها هم دانشگاه داریم، در حالیکه ظرفیت داشتن یک دانشکده را هم ندارند. نه استاد دارند و نه دانشجو.»
او با بیان اینکه "ازدیاد دانشگاه به معنای گسترش علم نیست"، افزود: «اینها به معنی مدرک سازی است. اکثر اساتید این دانشگاه ها زبان بین المللی هم نمی دانند. اینها حقوق حرفه ای هم می خواهند، مزایای دانشگاه های معتبر کشور را هم می خواهند، اما خروجی آنها صفر است.
در واقع این دانشگاه ها یعنی پرت کردن منابع است. با مدرک ساختن فرهنگ مملکت ارتقا پیدا نمی کند. به خاطر همین تصمیمات هزینه دار و بدون بازدهی نهادهایی همچون ستاد انقلاب فرهنگی نباید وظیفه قانونگذاری داشته باشند.»
 
پازوکی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ریخت و پاش های بودجه ای در دیگر نهادها گفت: «از نمایندگان سوال دارم که شورای نگهبان 12  نفر هستند اگر 12 میلیارد هم در سال اعتبار داشته باشد برایش کافی است. اما در سال 96 بودجه این نهاد 128 هزار میلیون تومان بوده است. این در حالی است که در سال 62 بودجه شورای نگهبان زیر 6میلیون تومان بوده است.
مگر چقدر تورم افزایش یافته است؟
از همین 128 هزار میلیون حدود سه هزار میلیون آن تحت عنوان کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی به این شورا اختصاص یافته است.
سوال این است که مگر شورای نگهبان کمیته امداد است که به اشخاص کمک مالی می کند؟»
او در ادامه با اشاره به بودجه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «این نهاد قرار است بین شورای نگهبان، مجلس و دولت داوری کند و اختلافات را بر طرف نماید و از طرف دیگر در بخش های سیاست های کلی نظام را تدوین نماید. مجمع تشخیص بودجه جداگانه دارد، حدود 83 هزار میلیون تومان. تمام نهادهای تحقیقاتی و پژوهشی زیر مجموعه اش هم بودجه جداگانه دارند، مانند پژوهشکده تحقیقات راهبردی، مرکز تحقیقات و ... . جالب آن است که دبیرخانه مجمع هم به صورت جداگانه بودجه تحقیقاتی دریافت می کند.»
 
ریخت و پاش های بودجه در ایران و بودجه نهادهای فرهنگی و عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه فرهنگیان
 
این کارشناس بودجه با بیان اینکه "تمام اعضای مجمع حقوق بگیر دولت هستند چرا این نهاد باید این همه بودجه دریافت کند." اظهار کرد: «پول ها به جای اینکه در این نهاد ها هزینه شود باید صرف سرمایه گذاری های بنیادین شود تا اقتصاد در ریل مثبت قرار گیرد. نمایندگان باید جلوی ریخت و پاش ها را بگیرند. دولت به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد. هر سه قوه باید با همکاری یکدیگر انضباط مالی در سند بودجه را ایجاد کنند. اگر جلو ریخت و پاش ها گرفته شود می تواند بودجه را کوچک کرد، مالیات ها صرف هزینه های عمومی شود و پول نفت صرف کارهای زیربنایی گردد.»
پازوکی به بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: «این نهاد که خود باید مانع از ریخت و پاش شود در بودجه خودش نهایت ریخت و پاش را دارد. بودجه مجلس 555 هزار میلیون تومان است. مجلس 290 نماینده دارد. این منهای اعتبارات دیگر مثل بودجه مرکز پژوهش ها که 47 هزار میلیون تومان است. کتابخانه و دیوان محاسبات هم بودجه های جداگانه دارند. مجلس 42 هزار میلیون تومان اعتبار عمرانی دارد برای ساختمان سازی، چرا؟ نکته جالب این است که هر نماینده حق دارد پنج نفر را مامور به کار در مجلس کند که حقوق و اضافه کار این 5 نفر توسط نهاد و وزارتخانه ای که از آنجا مامور به خدمت در مجلس شده است پرداخت می شود.»
او افزود: «من دانشگاه هایی می شناسم که بودجه را در بانک می گذارند و سودش را دریافت می کنند. جهاد دانشگاهی که درآمد اختصاصی دارد در بودجه کشور 227 هزار میلیون تومان اعتبار می گیرد. این یعنی اینکه ما باید به خبرگزاری های ایسنا و ایکنا پول بدهیم، سوال این است که چرا دولت باید به خبرگزاری ها پول بدهد؟»
این تحلیلگر مسائل مالی، بودجه سازمان تبلیغات را 389 هزار میلیون تومان دانست و افزود: «این منهای بودجه شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بودجه ای معادل 295 هزار میلیون تومان دریافت می کند. موسسه نشر آثار امام خمینی 81 هزار میلیون تومان، این جدای بودجه مرقد امام خمینی است. مرکز خدمات حوزه علمیه 815 هزار میلیون تومان اعتبار دریافت می کند. شورای سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران 260 هزار میلیون تومان بودجه می گیرد. این همه پول در حوزه فرهنگ خرج می شود باید دید که بازخورد آن چه بوده است. »
 
پازوکی گفت: «جامعة المصطفی العالمیة که نهاد آموزش بین المللی حوزه است درقم 277 هزار میلیون تومان بودجه دریافت می کند، دانشگاه صنعتی چرا دولت باید به خبرگزاری ها پول بدهد؟ شریف معتبر ترین دانشگاه کشور هم 284 هزار میلیون تومان بودجه می گیرد. در واقع 7 هزار میلیون تومان بیش از جامعة المصطفی العالمیة اعتبار دریافت می کند که فاصله اندکی به حساب می آید.»


این کارشناس اقتصادی با بیان این ارقام تاکید کرد: «اینها نشان دهنده بی برنامگی است. ما باید بودجه را شفاف کنیم. این را باید از مجلس و دولت بخواهیم، مخصوصا مجلس که اگر دولت خطایی هم مرتکب شد، مانع آن شود.»

سایت فرارو

دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 21:03 خوانده شده: 347 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
دبیرم 1396/08/01 - 22:47
من معلم یا دبیر با چه امیدی صبح فردا برم سر کلاس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1396/08/02 - 06:02
حق التدریس 5نیم ماه سال قبل رو ندادند هیچ حقوق مهرماه رو هم ندادند بطحایی راستگو ضعیفتر از فانی انشاا......بشه
پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1396/08/01 - 23:46
بودجه باید بزرگ باشد که اختلاس بزرگ انجام داد در ضمن .بودجه برنامه ریزی شده است کاملا هرکس که کارکمتری میکند حقوق و مزایای بیشتری میگیرد دیگه برنامه ریزی از این یهتر بعد چهل سال انضباط مالی ...حال که دیوانه شدی میروی بدبخت و آواره شدی میروی نوبخت خوشبخت معلم بدبخت.بازنشسته بینوایان نوشته ارنست نوبخت ...
پاسخ + +2 -11 --
شهسوارزاده 1396/08/02 - 00:02
به نام دوست

بودجه سمي يکي از شش ابرچالش کشور مي باشد !
ان شاء الله تحليلگران ، نهاد هاي مدني ، نهاد هاي تخصصي بيشتر به اين مهم بپردازند .
متأسفانه اکثريت نهاد هاي مدني بويژه نهاد هاي مدني فعال در حوزه آموزش و پرورش بيشتر به افزايش بودجه ، توجه مي کنند تا کاهش هزينه ها و افزايش راندمان

قابل ذکر استکه وزارت آموزش و پرورش نيز يکي نهاد هاي است که بودجه زيادي را مي بلعد ولي راندمان خوبي ندارد !

حقير به هيچ وجه منکر اهميت آموزش و پرورش و سرمايه گذاري دراز مدت اين نهاد در توسعه پايدار نمي باشم . بلکه به نقل از کارشناسان عرض مي کنم که ايجاد عزم ملي براي اصلاح ساختار آموزش و پرورش واجب تر از افزايش بودجه آموزش و پرورش است .

از همه مهمتر پرداخت يارانه نقدي فقط و فقط به اقشار آسيب پذير صورت بگيرد !

اميد است با ايجاد عزم ملي درسايه کار ِ کارشناسي همه نهاد ها حاکميتي از بودجه سمي پرهيز نمايند !با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/02 - 16:13
آخه مهندس چون ما زیادیم حالا آموزش و پرورش دهنش از همه بازتر شد؟؟؟ اصلا قبول ندارم. اگه بگیم بودجه عمومی زیاده و کارایی نیست درست میشه نه آموزش و پرورش بدبخت فلک زده با این چندرغاز حقوقش.... نظم و انضباط باید برا ولخرجی ها و سیمینهارها و حقوق هی نجومی ها و وام های بدون حتی یک کپی و واردات بی رویه و اختلاس ها بشه نه برا آموزش و پرورش بدبخت.... بنده معتقدم اول باید تبعیض ناامید کننده برداشته بشه بعد بریم سراغ هر حرفی برادر..یاعلی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/08/02 - 23:55
چنان میگویی آموزش وپرورش بودجه می بلعد که انگار کشور های دیگر آموزش وپرورش ندارند آنها صدها برابر بودجه جهت پیشرفت برای آموزش و تحقیقات خرج میکنند اینجا نفت میفروشند که حقوق بدهند بجای خرج کردن در آموزش وپرورش فقط بانکها پول ربا میدهند ودلال بازی تا مثلا درآمدزایی کنند
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1396/08/02 - 00:11
بودجه اموزش و پرورش چی؟
هنوز حقوق ها پرداخت نشده!!
هر ماه بدتر از ماه پیش!
پاسخ + +5 0 --
حسن درویشی 1396/08/02 - 07:27
همه جای اینطور است که به جای پنجاه میلیارد می گویند پنجاه هزار میلیارد؟ یا به جای صد وبیست میلیارد چرا گفته شده صدوبیست هزار میلیون تومان ؟ احتمالا گفته هرچقدر عدد ظاهرش بزرگتر باشه عمق فاجعه بیشتر نشون داده میشه اگر بخوایم هر یک میلیارد را به صورت هزار میلیون تومان اعلام کنیم کسی می دونه سیصد هزاز میلیارد اختلاس در بانک سرمایه چند تومان میشه ؟
پاسخ + 0 0 --
حسن درویشی 1396/08/02 - 10:22
اصلاح می کنم : به جای پنجاه میلیارد گفته شده: پنجاه هزار میلیون
رقم اختلاس در بانک سرمایه: سیزده هزار میلیارد بود به اشتباه نوشتم سیصد هزار میلیارد ( از عوارض پرداخت نشدن حقوق است دیگه، معذرت)
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/08/02 - 13:17
به تمام همکارانم خسته نباشید و خدا قوت میگم.از خدا سلامتی و سرزندگی رو برای همه همکارانم خواستارم
پاسخ + 0 -1 --
آن دگر معلم«اقا» 1396/08/02 - 16:26
ضمن تشکر مقاله جالبی بود کاش می شد به شکل جدولی درآورد و حتی بودجه را ریزتر کرد یعنی به جز سرشاخه ها شاخه ها را هم ترسیم کرد.
پاسخ + +6 0 --
آن دگر معلم«اقا» 1396/08/02 - 16:32
اگر در هر کشور دیگری زندگی می کردم و بیت المال را جلوی چشمانم هم پایمال می کردند هرگز اعتراضی نمی کردم. اما خجالت می کشم که در کشور شیعه علی (ع) بیت المال ریخت و پاش می شه.
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته فرهنگی 1396/08/02 - 22:21
لینک تلگرامی گروه بازنشستگان کشوری به ما بپیوندید
معیشت منزلت بیمه کارآمد

https://t.me/joinchat/BRKBXT5nwVlh4MZpRQWzBQ
پاسخ + 0 0 --
منصور 1396/08/10 - 18:08
همه بخوابید که ما بیداریم .......................

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور