صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری تهران :

" فوق لیسانس‌های امروز از تحصیل کرده‌های ششم قدیم بی سوادتر هستند/ بی‌سوادی فقط به خواندن و نوشتن نیست بلکه نداشتن سواد زندگی و سواد گفت‌وگو جزئی از بی‌سوادی است/ بی‌سوادی این مملکت را دارد از پا در می‌آورد "

بی سوادی در میان طبقه تحصیل کرده جامعه ایران و پیامدها  گروه اخبار /

سیاوش شهریور در مراسم گرامی داشت سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی که در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، اظهارداشت: یکی از الزامات دنیای امروز داشتن یک مدرک تحصیلی است و در جامعه‌ای که در آن بیسواد باشد جامعه توسعه یافته و پیشرفته محسوب نمی‌شود. وی با ارائه آماری از رشد نگران کننده طلاق، اعتیاد، بالا رفتن سن ازدواج و بیسوادی در کشور پرداخت و گفت: با صراحت می‌گویم فوق لیسانس‌های امروز از تحصیل کرده‌های ششم قدیم بی سوادتر هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران تصریح کرد: فوق لیسانس‌های ادبیات امروز از نوشتن یک نامه ساده و یک عریضه اداری عاجز هستند. شهریور ادامه داد: هم‌اکنون 70 درصد جوان‌ها در دانشگاه‌ها نماز نمی‌خوانند، زنگ انشای مدارس کجا رفت؟ دیپلمه‌های این مملکت یک حکایت ساده از شعبی حفظ نیستند و حتی لیسانس‌های جغرافی نمی‌توانند یک شهر از شهرهای خراسان یا فارس را نام ببرند.

وی با بیان اینکه بی‌سوادی این مملکت را دارد از پا در می‌آورد، اظهارداشت: اگر ماشینی ساخته شد که در جاده ترمزش عمل نکرد، سپرش از مواد نامرغوب ساخته شد و موتورش به موقع عمل نکرد از کارگر آن کارخانه ماشین‌سازی تا مدیران ارشد آن همه مقصر هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران ادامه داد: اگر معلمی دانش‌آموزی را تربیت کرد و آن فرد در آینده نماینده مجلس و یا رئیس جمهور شد و بخشنامه‌ای را بدون آنکه موضوع آن را درک کند صادر کرد و تقوای لازم نداشته و دست درازی به بیت‌المال کند آن معلم هم در گناه وی شریک است.

شهریور بر ضرورت معرفی حداقل یک رمان به دانش آموزان در کلاس‌های درس تاکید کرد و گفت: زمانی در یکی از دبیرستان ها برای بازدید مراجعه کردم و متأسفانه هیچ کدام از دانش‌آموزان محمود دولت‌آبادی را نمی‌شناختند و نمی‌دانستند وی که لیاقت گرفتن نوبل ادبیات را دارد سال‌ها پشت دروازه تبعیض مانده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه باید یک نگاه جامع به بی‌سوادی شود، افزود: بی‌سوادی فقط به خواندن و نوشتن نیست بلکه نداشتن سواد زندگی و سواد گفت‌وگو جزئی از بی‌سوادی است چرا که هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم برخی از سیاسیون و مراجع فکری ما نمی‌توانند صحیح با یکدیگر صحبت کنند.

وی با اشاره به ضرورت نگاهی نو به حوزه آموزش و پرورش گفت: جوان‌های امروزی معنای عشق را نمی‌دانند اما هوس را به خوبی شناخته‌اند و جوان امروز باید با ادبیات این سرزمین آشنا باشد چرا که سرشار از عشق است.

شهریور با بیان اینکه جامعه با سرعت سرسام‌آوری به سیاهچاله‌ای که من نام آن روزگار فاجعه می‌نامم در حال حرکت است، تصریح کرد: اگر امام زمان (عج) ظهور کند از ما سرباز نمی‌گیرد، باید به آموزش، به مطالعه و به موضوع سواد نگاه همه جانبه شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در پایان سخنان خود با انتقاد از مدیر بی‌سوادی که در ساخت مسکن مهر سهیم بوده است، گفت: به صورت انبوه مسکن ساخته شده است اما برای مسجد، مدرسه، بیمارستان، سینما و کلانتری در این مجموعه خانه‌ها فکری نشده است و همین مسائل باعث آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

بهار نیوز


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

یکشنبه, 13 دی 1394 ساعت 23:40 خوانده شده: 1296 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 -1 --
مریم 1394/10/14 - 10:34
به همکار باسواد و با سابقه ای پیشنهاد دادم حالا که تو شهر خودمون دانشگاه آزاد و پیام نور فوق لیسانس رشته مونو دایر کرده بیا بریم فوق بگیریم…!
جواب جالبی داد که هنوز صداش تو گوشمه…!
گفت من مدرک لیسانسمو سال ۷۰ از دانشگاه تهران گرفتم , اگه برم فوقمو از این دانشگاهها بگیرم ارزش لیسانسمو زیر سؤال بردم…!

من لیسانسمو با دکترای دانشگاه آزاد عوض نمی کنم …!!!
خداییش جواب دندونکشی داد…!!!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/10/14 - 17:30
عاقبت بی توجهی ب مععلم و نمره مفت دادن و نبودن مردودی
پاسخ + +12 0 --
رمضان زاده 1394/10/14 - 11:49
خب این مقام مسئول بفرمایند که علت چیست؟ طرح مشکل هنر نیست. پیشنهاد برای برون رفت از این مشکل را ارائه بدهند. آش اینقدر شور شده که صدای آشپز هم در آمده.
مگر غیر از این است که دانشگاه های آزاد ، علمی کاربردی و... در همین حکومت جمهوری اسلامی تاسیس شدند؟
مگر غیر از این است که با هزار و یک ترفند معلم را ناچار به نمره دادن می نمایند؟
مگر غیر از این است که 300 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها داریم و دانشگاه ها برای جذب دانشجو به هر روشی از جمله تبلیغات و پیامک و بسته های تشویقی روی آورده اند؟
مگر غیر از این است که موسسات آزاد دوره های فرمایشی دیپلم برگزار می کنند؟
لطفا مقام مسئول توپ را به زمین خودشان بیاندازند که همه اینهایی که گفتند را ما می دانیم و خودشان باید پاسخگو باشند
پاسخ + +9 0 --
دبیر 1394/10/14 - 14:29
از زمانی که وزرای آموزش و پرورش بدنبال کمیت و دادن درصد بالاتر قبولی در دوران صدارت خود افتادند کیفیت در نظام و تعلیم و تربیت سقوط نمود ...
دانش آموزی که توان نوشتن یک جمله را ندارد تمام دوره های پایه را با تجدیدی در چندین ماده درسی گذرانده و حالا بدون کنکور و به صرف دادن پول وارد دانشگاه می شود ...
این سیستم بیمار همه را قبول می کند و حتی به مراحل بالاتر هل می دهد .
دیگر چه امیدی به آینده این جامعه می توان داشت ...
پاسخ + +8 -2 --
م 1394/10/14 - 15:37
دیپلم بی سوادش هم زیادی هست برای این اموزش وپرورش بااین حقوق ومزایا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/10/17 - 23:10
لایک لایک لایک لایک لایک
پاسخ + +6 0 --
احمد 1394/10/14 - 15:56
«مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در پایان سخنان خود با انتقاد از مدیر بی‌سوادی که در ساخت مسکن مهر سهیم بوده است، گفت: به صورت انبوه مسکن ساخته شده است اما برای مسجد، مدرسه، بیمارستان، سینما و کلانتری در این مجموعه خانه‌ها فکری نشده است و همین مسائل باعث آسیب‌های اجتماعی می‌شود»
اي مقام مسول عزيز! اين همه صغري، كبري چيدي كه مطلب داخل گيومه رو بفرمايي! لازم نبود اين همه خودتو خسته كني همون اول اصل مطلب رو مي فرمودي!؟
پاسخ + +10 0 --
ali 1394/10/14 - 16:54
سلام جناب مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری تهران
خلاصه شما هم از قافله تهمت وافترا زدن به معلم عقب نماندی .
وشما هم بی سوادی فوق لیسانس را به گردن معلم انداختی .
ایا شما رفتار معلم های تان را با خودتان به یاد دارید؟ ایا رفتار گذشته وحال وآینده شما و اولیا ءتان نسبت به آن معلم ها چگونه است ؟
حال بیا رفتار دانش آموز کنونی را با معلم ببین ؟جناب .امروزه معلم در کلاس فقط مبصر است وحق هیچگونه برخوردی با دانش آموز را ندارد .حتی کوچکتری اخم را باید جواب پس بدهد ( اولیا ، مدیر مدرسه ، اداره و ..... )
ولی توهین دانش آموز ، توهین اولیا ، کتک زدن معلم ، کشتن معلم و ...همه مجاز می باشد
حال شما بفرمایید که مقصر من هستم یا سازمان ؟
ایا امتحانات نهایی را برداشتن ، نمره مستمر قرار دادن ، خرد کردن معلم در رسانه ها و ... نتیجه ای بهتر از این خواه داشت
پاسخ + +4 -1 --
امیر 1394/10/14 - 17:21
امتحان نهایی نباید باشه کار خوبی کردن که برداشتنش.چون بعضی مدارس با امتحان نهایی بازده قبولی صفر درصد میشه.بعد معلم زیر سوال میره معلم رو مقصر میدونند.نمره مستمر هم خوبه دست معلم واسه نمره ندادن بازتر میشه.درضمن معلم ها هزار برابر باسوادتر از مطالب کتاب درسی مدارس هستن .بی سوادی بچه ها دلایل دیگه ای داره.کم انگیزه شدن به خاطر بیکاری زیاد و مجبور کردن معلم به نمره دادن و صدها دلیل دیگه.وقتی معلم رو محبور به نمره دادن میکنند دیگه اگه در اینده دانش اموز بی سواد بود و کار اشتباهی کرد گناه معلم نیست .هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +5 0 --
دوست 1394/10/14 - 18:26
با سلا م خدمت مدیر کل عزیز ،ببخشید خبر داری در آموزش و پرورش با مدیران مدارس تفاهم نامه امضاء می کنند،مبنی بر افزایش در صد قبولی دانش آموزان ؟آیا این ظلم در حق آموزش و پرورش و دانش آموزان نسل آینده نیست ؟
پاسخ + +2 0 --
سلیمی 1394/10/14 - 19:06
چه کسی باید جلوی این سیل عظیم بی سوادی در قالب فوق لیسانس را بگیرد. در آموزش و پرورش که بر خلاف 10 سال قبل همه راحت قبول می شوند و کا را جوری پیش برده اند که معلم نمی تواند نمره ندهد. دانشگاههایی مانند علمی و کاربردی و و غیر انتفاعی و ... هم که راحت لیسانس و فوق لیسانس می دهد. اخیرا شخصی را دیدم که تازه از این دانشگاهها لیسانس گرفته بود نمی توانست یک صفحه فارسی دبیرستان را از رویش بخواند
پاسخ + +6 0 --
امیر 1394/10/14 - 20:05
جناب مدیر کل وقتی از معلم نیست و خبر ندارد در آموزش و پرورش چی میگذرد .چرا این حرف رو گفته که معلم در گناه وی شریک است.این مدیر کل خودش بخاطر این تهمت که به معلم ها زده جاش تو جهنمه
پاسخ + +6 0 --
فرهنگی 1394/10/14 - 20:08
جناب مدیر کل اینهمه افاضه کلام فرمودید. حتما مقصر همه اینها معلمان هستند!

آقای محترم

درد شناس زیاده , n به توان 1000 نفر درباره دردهای کشور شرح مصیبت کرده اند, نیازی به درد شناسی n به توان 1001 نیست.

دردشناس عزیز همه این قصه ها رو ما از حفظیم, نیازی به واگویه شما نیست!

جناب درد شناس که الفبای علت شناسی مشکلات را نمیدانی و هنوز با تفکر عهد عتیقی برای اینهمه درد یک علت را مطرح می کنی...

آقای درد شناس

تو کشورما درد شناس زیاده الی ماشاالله.

اونی که نایابه درمانگره...

درد شناس عزیز هر وقت درمانگر شدی
هروقت راهکار عملیاتی درمان رو یافتی افاضه کلام کن.
پاسخ + +6 0 --
امیر 1394/10/14 - 20:46
اقای مدیر کل یکی از همون بی سوادهاست که ای حرف رو گفته.واقعا خیلی بی سواده
پاسخ + +2 0 --
بی نام 1394/10/15 - 00:40
چهل ساله این بی سوادها دارن می تازن مملکت رو ,اموزش غلط وافراط بی سواد وباصالح که از روی روابط کشور رو احاطه کرده

این هم نتیجه اش است ,,اینجا زاپن نیست که به ایندگان احترام وبرابش تلاش کنن. , اینجا یک عده دزد دریایی دارن نابود می کنن
ایران عزیز ما را ,,
پاسخ + +2 -3 --
مهدی خدامی 1394/10/15 - 16:03
من این سخن رو قبول دارم اما نباید از آن سو استفاده شود. من قبول دارم که متاسفانه لیسانس زمان شاه کاملا برتر از لیسانس فعلی بود اما در طول سی و هفت سال هم روز به روز از کیفیت دانشگاهها کاسته شده و الان از آن نسل قدیم کسی در استخدام آموزش و پرورش یا سایر ارگانها نیست که پز سوادش را به دیگران بدهد. خود من دانشجوی دکترای دانشگاه اصفهان هستم به عینه کاهش سطح علمی را شاهدم خدا به داد دانشگاه آزاد برسد که ظرفیت خالی را با هر شیوه ای پر می کند. البته یک نکته هم فراموش نشود و آن اینکه در نظام آموزش و پرورش سواد کوچکترین ارزشی ندارد پس چرا معلمان برای آن بکوشند؟؟ پنج شش سال صرف دکترا می کنیم بعد به اندازه کاردانی هم برایمان ارزش قائل نمیشوند و..
پاسخ + +4 0 --
حسن مجید 1394/10/15 - 19:28
من معلم .به دانش آموزی گفتم در نوشتن ورقه امتحانی از لاک استفاده نکند مدرسه را ترک نکرده بودیم که از خانه ي آن
دانش آموز تلفن کردند که مادرش پشت خط بود چرا به فرزندش
گفته ایم از لاک استفاده نکند؟ این در امتحانات در حال برگزاری دی 94 اتفاق افتاد در حالی که استفاده از لاک تقلب محسوب می شود خدای ناکرده چنین دانش آموزی را تنبیه کنی که جز لاینفک امر آموزشی است چه روی می دهد؟
پاسخ + +2 0 --
اموزگار 1394/10/16 - 09:59
همه تقصیر ها دست معلمه!!از دست همه باید بکشی!کجا رفت اون احترامی ک قدیما به معلما می گذاشتن
پاسخ + 0 0 --
فردین فر 1394/10/17 - 19:46
ببخشید با دانش اموزانی که سر کلاس درس گاز روده خود را خالی مینمایند چه باید کرد ؟
پاسخ + 0 0 --
فردین فر 1394/10/17 - 19:49
لطفا به دانش اموزان بالاتر از گل نگویید زیرا حراستی میشوییدو توبیخ میگردید .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1394/10/16 - 15:41
از اون زمانی که هر چلغوز آبادی دارای دانشگاه شد و هر چلغوزی هم که اصلا قصد و توان ادامه تحصیل نداشت شد لیسانس باید چنین روزهایی هم قابل پیش بین می شد!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/10/19 - 20:44
توانا بود هر که دارا بود
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1394/10/22 - 21:14
خیلی تأسف آور است که می بینیم عده ای به دلیل ضعف در طی کردن مقاطع بالاتر این مقاطع را مورد هجمه قرار می دهند اگر فوق لیسانس و دکتری سخت نیست خود برید بگیرید.
پاسخ + 0 0 --
میم 1395/06/09 - 19:44
بنده هم مدرک لیسانس دارم هیچ علاقه ای به ادامه تحصیل ندارم هر چند شکر خدا توان مالی دارم در دانشگاه ازاد بخوانم مدرکی که با پول به دست می اید ارزش داره؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور