صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

منصوره کریمی / تهران

استفاده از فضای مجازی در برقرای ارتباط موثر میان اولیاء و معلمان

یکی از دشواری­ های تدریس در مقطع ابتدایی، اطلاع رسانی به اولیاء است. تکالیف درسی، وضعیت درسی و انضباطی دانش­ آموز، از جمله مواردی است که لازم است هر روز به اطلاع اولیاء رسانده شود. در پایه اول، دانش­ آموزان قادر به خواندن و نوشتن نیستند. معلم برای ذکر بسیاری از نکات آموزشی و تربیتی که نیازمند مشارکت اولیاء دانش­ آموزان است، ناگزیر است به طور مستمر با اولیاء دیدار نماید. در سال­ های اخیر، دفتر رابط به عنوان مرجعی برای ارتباط میان اولیا و معلم مورد استفاده قرارگرفت، اما کاربرد دفتر رابط، مشکلات دیگری برای معلمان ایجاد نمود.

استفاده از دفتر رابط، به ویژه در کلاس اول و دوم، فرصت بسیاری از معلم و دانش ­آموزان می ­گیرد. اوقات طلایی که می ­تواند صرف آموزش به دانش­ آموزان شود، به نوشتن دفتر رابط می­ گذرد. در پایه اول، معلم ناچار است خود تکالیف درسی را در دفتر وارد نماید. در پایه دوم، اگرچه دانش­ آموزان، با نوشتن آشنایی کامل داشته و این وظیفه را خود انجام می­ دهند، اما به دلیل کند بودن آن­ها در نوشتن، زمان بسیاری صرف این کار می­ شود. معلم به خاطر از دست ندادن زمان، به ناچار تکالیف را به اختصار می­ نویسد تا برای دانش­ آموزان این امکان باشد که آن مطالب را در دفاتر رابط وارد نمایند. از این رو بسیاری از توضیحات درباره نحوه­ ی انجام تکالیف درسی به دلیل ضیق وقت و هم­چنین عدم گنجایش دفتر رابط، یا به طور شفاهی به دانش­ آموزان گفته می­ شود که معمولا در ذهن آن­ها نمی­ ماند تا به اولیاء انتقال دهند، یا معلم ناگزیر است ساعتی بعد از پایان مدرسه را هم­چنان به گفت­ وگو با مادران و ذکر برخی توضیحات به آن­ها بگذراند.

این مساله،اولیاء را نیز دچار مشکل می­ کند ؛ آن­ها، با وجود مشغله فراوان، ناچارند برای اطلاع از بسیاری موارد، اکثر روزها به مدرسه بیایند.معمولا این دیدارها که فرصت زیادی از اولیاء و معلمان می­ گیرد، در جلوی درب مدرسه و به سرعت صورت می­ گیرد. بنابراین چندان کارایی ندارد.

یکی از بهترین راه­ کارها که می­ تواند به حل این مشکل کمک نماید، استفاده از فضای مجازی است. معلمان می­ توانند با سهولت و بدون صرف هیچ هزینه­ ای، وبلاگ را جایگزین دفتر رابط نموده و بار سنگینی که این دفاتر بر دوش معلم، دانش­ آموز و اولیاء تحمیل کرده بود، را برطرف نماید.

خوشبختانه امروزه، امکان استفاده از رایانه و اینترنت برای بسیاری از خانواده ­های ایرانی (معلم و دانش آموز ) وجود دارد. اکثر خانواده دارای کامپیوتر بوده و بسیاری از آن­ها به اینترنت دسترسی دارند. هم­چنین تعدادی از مدارس به ویژه در مدارس هوشمند، مجهز به سایت­ و کامپیوتر هستند و امکان استفاده از  سایت مدرسه برای دانش آموزان و معلمان فراهم شده است.

طراحی وبلاگ برای معلمان بسیار آسان و بدون هزینه است، آن­ها می توانند به سهولت ظرف چند دقیقه وبلاگی شخصی برای کلاس خود طراحی کرده و هر روز با صرف تنها چند دقیقه وقت،  تکالیف روز و مواردی که باید به اطلاع دانش ­آموز و اولیاء رسانده شود، وارد وبلاگ نمایند.

امروزه بسیاری از سایت­ های معتبر مانند: بلاگفا (http://www.blogfa.com)، میهن بلاگ (http://mihanblog.com) و پرشین بلاگ (http://persianblog.ir)، امکان ساخت رایگان وبلاگ را برای کاربران فراهم کرده­اند و معلمان می­ توانند با مراجعه با مراجعه به این سایت­ ها، به راحتی وبلاگی برای کلاس خود طراحی نمایند.

استفاده از وبلاگ برای برقراری ارتباط موثر میان معلمان و اولیاء به ویژه در مقطع ابتدایی، نقش مهمی در افزایش فرصت آموزش در کلاس ­ها، دارد. اجرای این طرح، هزینه ای را به معلم، مدرسه و خانواده تحمیل نمی کند.حتی به دلیل سهولت برقراری ارتباط میان مدرسه و اولیاء در تمام اوقات شبانه روز، اولیاء را از مراجعه مکر به مدرسه بی نیاز می­ کند. هم­چنین، به اولیاء امکان می­ دهد که در هرساعتی از شبانه روز با مراجعه به وبلاگ، و درج نظرات خود، معلم را در جریان وضعیت درسی و انضباطی فرزند خود قرار دهد. هم­چنین از تکالیف و درخواست­ های معلم اطلاع حاصل نماید.

علاوه بر مقطع ابتدایی، استفاده از وبلاگ، در سایر مقاطع نیز کاربرد دارد. علاوه بر معلمان، مدیران مدارس نیز می­ توانند برای انعکاس بخشی از فعالیت ­ های خود به اداره، یا اولیاء دانش آموزان، از وبلاگ استفاده نمایند. وبلاگ می­ تواند پل رابط میان ادارات آموزش و پروش با مدارس باشد.

طرح جایگزینی وبلاگ به جای دفاتر رابط  توسط نگارنده، در سال تحصیلی جدید، برای دانش ­آموزان پایه دوم ابتدایی،اجرا شد و مورد استقبال اولیاء و دانش ­آموزان قرار گرفت.

 اجرای این طرح، محاسن بسیاری دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-  ارتباط موثر و تنگاتنگ معلمان با اولیاء دانش ­آموزان

2-  امکان ارتباط معلمان و اولیاء در ساعات بعد از مدرسه

3-  کاهش هزینه­ های مدرسه و اولیاء برای تهیه دفاتر رابط

4-  عدم نیاز به مراجعه پی در پی اولیاء به مدرسه و امکان برقراری ارتباط از طریق فضای مجازی

5- با قرار دادن تصاویری از فعالیت­ های دانش ­آموزان در کلاس،  اولیاء  به طور کامل در جریان فضای آموزشی و شرایط فرزند خود قرار می­ گیرند.

6-  ایجاد انگیزه بیشتر در دانش ­آموزان برای حضور در کلاس درس و فراگیری دروس

7-  ایجاد انگیزه برای دانش آموزان برای آشنایی با فضای مجازی و استفاده از رایانه جهت انجام فعالیت­ ها وتکلیف ­های درسی

8-   کاهش هزینه­ های وقت­ گیر و هزینه براطلاع رسانی به اولیاء، از طریق استفاده از  وبلاگ

9-   امکان ارتباط معلمان و سرگروه ­های درسی از طریق وبلاگ

10-   درجریان قرار گرفتن گروه ­های آموزشی از فعالیت­ های معلمان در کلاس

 طرح ارتباط معلمان و اولیا از طریق فضای مجازی، به منظور کمک به معلمان ابتدایی و کاهش فعالیت­ های غیر ضروری و وقت ­گیری مانند دفتر رابط، ارائه شده است، بنابراین اجرای آن نباید بار دیگری بر دوش این عزیزان بگذارد.

هم چنین لازم است این طرح ابتدا در مدارس هوشمند و با همکاری معلمان علاقمندی که با کامپیوتر و فضای مجازی آشنایی دارند، اجرا گردد. پیش از اجرایی شدن طرح در سطح مدارس کشور، لازم است کلاس آموزش طراحی وبلاگ برای معلمان گذاشته و شیوه و محاسن استفاده از وبلاگ به تفصیل برای آنان شرح داده شود.

فضای مجازی برای معلمان

فضای مجازی برای معلمان


ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 30 خرداد 1394 ساعت 20:03 خوانده شده: 2730 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
معلم 1394/03/30 - 23:10
در حرف بله اما در عمل خیر

من یک وبلاگ دارم یکبار تکلیف را در وبلاگ نوشتم برای دانلود صدای خانواده ها در آمد تازه مدرسه نمونه بود

خانوادها کمترین زمان را برای فرزندان خود میگذارند
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/03/31 - 00:23
با پیشرفتهایی که به وجود آمده و با سرعت روز افزون بیشتر وبیشتر میشود، هم معلمان وهم اولیا خواه ناخواه، باید با فضای مجازی مانوس شوند و از آن به بهترین شکل برای آموزش و ارتباط بین خانه و مدرسه استفاده کنند.
پاسخ + 0 0 --
علی 1394/04/07 - 15:40
وقتی معلم برای امرار معاش و گذران چرخ زندگی خانواده اش مجبور می شود به شغل دوم و سوم بپردازد، چگونه انتظار داریم وبلاگ بسازد و ازطریق آن با اولیا و دانش آموزان در ارتباط باشد .دیگر وقتی باقی نمی ماند خصوصا اگر در اوقات خارج از مدرسه باشد.البته این طرح در خصوص خانم های معلم تا حدود زیادی می تواند اجرایی شود ولی برای آقایان بسیار کمتر.
پاسخ + +6 -4 --
ناشناس 1394/03/31 - 09:57
من به این میگم تز روشنفکری. اشکال ما این است که فکر می کنیم تنها با فناوری رایانه میتوانیم آموزش و پرورش رو متحول کرد فقط کافیه به هزینه هایی که مدارس برای هوشمند کردن مدارس متحمل شدند اما زهی خیال باطل. این است که با کمال تعجب حتی در ژاپن هم طرح هوشمند سازی مدارس با استقبال روبرو نمی شود اما ما با افتخار تمام و صرف هزینه های زیاد از تعداد مدارس هوشمندمان سخن می گوییم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/03/31 - 13:19
هوشمندسازی مدارس از کانال درست پیش نمیرود و درواقع بیراهه رفته.

چند تا کامپیوتر تو کلاس گذاشتن به معنی هوشمندسازی نیست.
مهم ترین بخش هوشمند سازی دسترسی به اینترنت و فضای مجازی است. تا هم دانش آموزان وهم معلمان به راحتی بتوانند در کلاس یا سایت مطالب درسی و اطلاعات مورد نیاز خود را جست وجو کنند.
امکان استفاده از کتابخانه های دیجیتال و منابع الکترونیکی فراهم باشد.
امکان استفاده از اینترنت و کامپیوتر برای معلم ودانش آموزان به راحتی فراهم باشد تا بتوانند تکالیف فردی یا گروهی طراحی و اجرا شود.

در کشور ما مثل بقیه برنامه ها، فرایند هوشمند سازی به درستی پیش نمیرود.
در بعضی مدارس حتی تخته هوشمند گذاشته اند درحالی که کارایی چندانی ندارد. و فقط ظاهر سازی و صرف هزینه است.

اما همه اینها نباید باعث شود ما خود را از امکان استفده از نوآوریهای جدید در زمینه فنآوری و... محروم کنیم.

بلکه باید با استفاده از هر ایده و فکر نو یا فناوری تازه به بهبود فرتایند آموزش کمک کنیم.
این طرح هم در همین راستا ارائه شده است.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/03/31 - 13:20
همکار محترم کجای این طرح گفته شده فقط با فناوری میشه آموزش وپرورش را متحول کرد؟!
این طرح فقط به معلمان و دانش آموزان کمک می کند فرصت آموزش در کلاس بیشتر شود. کلاس برای دانش اموزان جذابیت بیشتری پیدا کند.
پاسخ + +4 0 --
سعید 1394/03/31 - 14:12
سرکار خانم
تا زمانی که بحث معیشت فرهنگیان حل نشود،مشکلات آموزش و. پرورش همچنان باقی است.مشکل این است که اکثریت معلمان(مخصوصا آقایان)درگیر مشکلات اقتصادی هستند و رغبت این کارها را ندارند .اول باید رضایت معلم جلب و حقش به او داده شود،تا با خیال راحت به کارش برسد و خلاقانه کارهایی همانند طرح شما را بدون دغدغه فکری انجام دهد.در کشورهای پیشرفته اولیا می توانند به طور برخط(آنلاین) از وضعیت فرزندان خود در مدرسه آگاه شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/03/31 - 14:59
مشکلات برای همه فرهنگیان وجود دارد. کاملا درست میگید انگیزه را از اکثر معلمان گرفته.

اما گناه دانش آموزانی که آینده سازان ایران هستند چیست؟!
آیا باید براشون وقت نگذاریم.

معلمان دلسوز تر از این هستند که شاگردانشان را قربانی سوء مدیریت مسئولان کنند.
به نظر من تا امروز هم هر پیشرفتی که در زمینه آموزش و پرورش در مدرسه ها اتفاق افتاده، مرهون زحمات معلمان دلسوز و حمایت اولیاء بوده است.

البته اکثر مدیران و مسئولان در این اتفاق نقشی نداشته اند.
پاسخ + +7 0 --
حسن آبادی 1394/04/01 - 09:47
امروزه تمام دانش آموزان لااقل در خانه به اینترنت دسترسی دارند و مانند زمان ما در محرومیت به سر نمی برند اما روحیه تحقیق اصلا وجود ندارد که تابعی از وضع جامعه می باشد وضع کسی که دغدغه علم داشته باشد در جامعه ما مصداق گفته عبید زاکانی است که نوشت: الدانشمند= آنکه عقل معاش ندارد. چون دانشجوی دکترا هستم با دانشجویان دکترای زیادی در رشته های مختلف ریاضی، فیزیک، فلسفه و .. سروکار داشتم که ابدا امیدی به آینده شغلی مناسب در ایران ندارند فعلا مشکل اصلی عدم کارایی نظام آموزش و پرورش نیست بلکه معضل اصلی این است که برای کسانی که در همین نظام آموزشی صاحب تحصیلات عالی می شوند نیز فضا امید بخش نیست. وقتی دانش آموز مجد و درسخوان میگه هرچی درس بخوانیم آخرش بیکاریم عمق فاجعه را باید شناخت. معمولا با سفسطه به مسائل پاسخ میدهیم مثلا به دانشجوی دکترای ریاضی آنالیز می گوییم تخصص نداری. آخه ایشون چه تخصصی باید داشته؟ مکانیکی، نجاری و یا .. آخه این همه هزینه میشه که یکدانشجو در این رشته فارغ التحصیل بشه اونوقت تازه ...
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/04/01 - 16:03
کاملا درست می‌فرمایید.

من دکترا دارم و معلمم. خیلی تمایل دارم کارهای پژوهشی انجام بدم, یعنی کاملا مسلط هستم.
درخواست انتقال به سازمان پژوهش دادم گفتند نیاز نداریم.
اما اول مهر که میشه, هرکی پارتی داشته حتی با مدرک فوق دیپلم راهی وزارتخانه میشه,

در فراخوان جذب شرکت کردم, سه پژوهشگاه را انتخاب کردم اما دریغ عز مصاحبه و جذب.

انگیزه ام به زیر صفر رسیده, فقط به فکر استعفا هستم ازبس بیعدالتی دیدم.

متاسفانه کشورما برای قشر تحصیل کرده ارزشی فایل نیست, فقط باید به یه حزب و جناحی خودت رو بچسبانی

باعث تاسفه.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/04/01 - 16:10
وضعیت خودم را که میبینم رغبت نمیکنم به دانش آموزان بگم ادامه تحصیل بدید.

چرا باید درس بخونن.
برن تو ستاد انتخاباتی یک شبه به همه چیز میرسند. مدرکم میخرند.

خدا لعنت کنه همه اونهایی که عدالت را زیر پا گذاشتند و میگذارند.

خدا لعنتشان کند
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی/ زنجان 1394/12/22 - 09:58
خداوند وزیر آموزش و پرورش و لعنت کنه که تا هزار تومان به حکم نه حقوق دریافتی اضافه میکنه بوق و کرنا میکنه کاش یه کم از وزیر بهداشت یاد میگرفت که تا بهش گفتن پزشکا چرا رشوه و زیر میزی میگیرن با اینکه 100 ها میلیون تومان روی طرحشون اضافه کردید براحتی گفت همه اداره ها رشوه بگیرن شما چرا فقط روی پزشکها زوم کردید به همین راحتی گردن کسایی رو کلفت میکنه که با جان مردم بازی میکنند و فراموش کرده اند که هر پزشکی زحمت یک معلم است
پاسخ + 0 0 --
Karolyn 1396/10/15 - 22:37
Wonderful site you have here but I was wondering if you knew of any community
forums that cover the same topics discussed here?
I'd really like to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest.

If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!


Feel free to visit my page - source: http://cheaplogicprox.webs.com/

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون مدارس سمپاد ( تیزهوشان ) موافقید ؟

پربازدیدترین

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور